RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
kamulda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pon 24. srp 2015 9:07:54

RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od kamulda » pon 24. srp 2015 9:26:00

Pěkný den všem, poprosil bych o radu. Jsem svatební DJ a chci si koupit nové Aktivní reprobedny. Rozhoduji se mezi
RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII.

Hraji akce max. do 70lidí. Subwoofer mám, ale Skytec a lezou z toho někdy hrozný zvuky, proto bych raději hrál prozatím bez něj. Jsem v tomto amatér proto bych potřeboval poradit. Nebo popřípadě jestli má někdo nějaké lepší zkušenosti z něčím jiným. Můj rozpočet je 32000kč. Děkuji a těším se na vaše postřehy.

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od Bassman » pon 24. srp 2015 10:29:12

Osobnu skusenost s porovnanim nemam, to ti urcite relevantnejsie informacie podaju ostatny, ale obecne ...

Predpokladam ze tie Skytec uz pouzivat nechces (ak nie si teda uplny masochista). V tom pripade by som isiel urcite do 315, 12palce uhraju basy iba ako tak, aj to len v uzavretych priestoroch, vonku je to beznadejne. Ak by si ale planoval kupovat aj nove suby, tak to uz by sa dalo o tych 312 uvazovat.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 24. srp 2015 11:26:53

V těch bednách není vyloženě velký nebo spíš zásadní rozdíl a samotné fulrange bedny na stojanech ani nemůžou hrát basy tak, jako subwoofer na zemi, takže se spíš sám rozhodni, jestli s sebou sub tahat ještě někdy chceš anebo ne. Pokud rozhodně ne, tak asi dává větší smysl pořídit 315, pokud to je zatím otevřené, tedy brání tomu stav Skytecu a nedostatek financí, ne například prostor v autě atd. tak bych doporučil 312, ušetřené peníze už rovnou dát do obálky "sub".

H.M.

kamulda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pon 24. srp 2015 9:07:54

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od kamulda » pon 24. srp 2015 20:50:41

A jaký subwoofer by k tomu šel použít v cca do 10tis? Vím že za tyto peníze nemůžu očekávat něco z čeho budu nadčený, ale jak říkám problémem v tuto chvíli jsou peníze. V tom případě bych šel do RCF Art 312A a zbytek peněz bych použil na koupení subwooferu. Děkuji kluci za vaši reakci. Hned je člověku líp, když ví že na to není sám.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 24. srp 2015 22:28:33

Tak laciný aktivní sub odpovídajících vlastností opravdu neexistuje, to by skončilo dalším skytecem. Nemůžeš pořídit něco, na co nemáš, ne hned. Pokusy o to vedou jen k dalším ztrátám peněz a odkládání cíle. Kup jen dva slušné satelity a šetři dál.

H.M.

elektronek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: stř 26. srp 2015 7:52:40
Kontaktovat uživatele:

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od elektronek » stř 26. srp 2015 11:49:22

Já jsem tedy majitelem RCF-312A (bez MK...) a když jsem se rozhodoval, které koupit, zda 312 nebo 315, tak mi bylo sděleno, že rozměrově jsou naprosto totožné a že 312A zahraje maličko lepší bas, protože je to menší 12" reprák ve větší ozvučnici než když je v té stejné ozvučnici 15". Toto vozím na malé akce do 30 lidí někde v hospůdce, jak je to trochu větší, tak k tomu vozím ART-905AS a o basy není nouze :-) spíš bych se zeptal pana Zdeňka, jak je to pro tyto bedny s poměrem nastavení hlasitosti, na poslech mě vychází docela zajímavě na 312A potenciometr tak někde na "dvě hodiny" a u SUBu někde kolem "9-10" hodiny, X-Over 120Hz, samozřejmě má na to vliv nastavení ekvalizeru, ale zajimal by mě takový odborný pohled na toto, nastavuji to samozřejmě dle ucha, ale jestli je nějak odborným měřením třeba dáno, že ATR312A s útlumem 0db a ART905AS příkladně o nějaký dB méně
Presonus Studiolive 16.0.2, X-Air XR18
http://www.elektronek.cz

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 26. srp 2015 12:42:58

Ano, trojková a pětková řada mají pro bednu s 12" a s 15" prakticky shodné skelety, liší se jen detailem přední stěny, pod mříží. Sedmičková a čtyřková řada už mají 12" skelet trochu menší a 15" větší (to jsou ty "hranaté", za jejichž design dostali Red Dot Award).
Polohy knoflíků jsou věčné téma, není žádný exaktní návod, jak je nastavit a kromě ucha nebo měření na place se taky musí brát do úvahy z čeho bedny jsou buzené, některá zařízení budou vyžadovat nastavit citlivost beden výš (protože by jinak nešly vybudit například z výstupu pro sluchátka u telefonu), někdy bude lepší udržovat jejich citlivost co nejmenší (protože se tím zlepší odstup od rušení). Poměr mezi subem a satelitem bych určitě dělal podle ucha, samozřejmě s ohledem na to, aby mi některá z beden nelimitovala zbytečně brzo. Sice se dá relativně exaktně říct, jak by mělo nastavení takové trojice beden z hlediska rozdílu útlumu vypadat, ale jednak nejsou ty knoflíky zrovna kalibrované, potom má značný vliv umístění beden a vůbec prostředí a především rozhoduje výsledný dojem.

H.M.

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od Bassman » stř 26. srp 2015 14:43:31

Ja by som len malicko doplnil, ze ja si pustim ruzovy sum, nameriam meracim mikrofonom, upravim EQ a potom este doladim podla ucha. Este nie som taky zbehly aby som siel rovno podla ucha, je dobre mat nejaku slusnu vychodiskovu poziciu. Ale jasne ze zvukari po X rokoch uz maju veci napocuvane a nemusia merat (to myslim uprimne).
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 26. srp 2015 15:29:59

Proti měření samozřejmě nic nemám a i kdyby nic jiného, tak jeho opakovatelnost je velká výhoda, ale taky se to musí trochu umět a nepostupovat mechanicky, tedy například pokud mi to na ucho hraje celkem normálně, tak příčinu naměřených -20dB hledat dřív, než se začne tento propad vyrovnávat pomocí EQ, nepokoušet se za každou cenu ze všeho a všude dostat "20-20000 rovinu", i kdyby to podle údajů výrobce zařízení vypadalo jako snadná záležitost atd. Prostě něco jiného je, když měří technik a něco jiného laik, ten může zdánlivě exaktnějším postupem dojít i k horšímu výsledku než jen s pomocí ucha a zdravého rozumu. Tady to asi není tak kritické, ale už dost výškových reproduktorů šlo kukat při pokusech automatiky vyrovnat kmitočtovou charakteristiku podle měření nevhodně umístěným (případně přemístěným, například pořadatelem nebo gravitací) nebo zakrytým mikrofonem, ale ovšem i při pokusech udělat totéž podle ucha nikoli před, ale za bednou.

H.M.

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: RCF ART 312A MKIII vs. RCF ART 315A MKIII

Příspěvek od Bassman » čtv 27. srp 2015 10:21:24

Urcite ucho je lepsie voditko ako nejake grafi na displayi. Ja ale este nemam tak vychytane a napocuvane veci, aby som to robil len podla ucha. Preto mam rad nejaku vychodiskovu poziciu, ale tahat EQ do nejakych extremov, len aby som to mal rovno, tak to je fakt vtakovina. Postavenie a natocenie bedni je samozrejme zaklad.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Odpovědět

Zpět na „RCF“