LF15X400

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Petr Z.

LF15X400

Příspěvek od Petr Z. » ned 26. čer 2016 14:49:30

Zdravím všechny,
rád bych Vás všechny poprosil o radu, jak nejlépe využít dva kusy zánovních, 4x použitých reproduktorů RCF LF15X400. Dostal jsem je darem i s původními krabicemi a datasheetem od kytaristy, který je do vznikající kapely koupil a po jejím rozpadu mu nejsou k ničemu.
Vybavení kapely byl takový "holport", každý koupil něco. Po "uměleckými neshodami" způsobeném rozpadu si teda každý vzal to, co platil či co mu patřilo.
Podle datasheetu se mi zdá, že by to měly být poměrně dobré, výkonné a citlivé subbasové kusy, mají impozantní feritové magnety a váží přes 15kg. Kapela je měla vestavěny v provizorních, dřevotřískových basreflexech. Já si podle prohlédnutých TSP ale myslím, že by šly využít podstatně lépe, v nějaké efektivnější ozvučnici. Napadl mě třeba Kramperův hornflex, který jsem už viděl a slyšel i s 15". Ale dle lakonických odpovědí jejich majitelů na můj dotaz, čím to mají osazeno "je v tom Beyma", "to je bísíčko" apod. tedy asi nebyly určeny pro RCF. Na internetu dostupné konstrukce jsou všechny bez výjimek pro 18", pro 15" jsem žádný návrh nenašel. Tak mne napadlo, že odborníci na tomto fóru by mohli vědět co s nimi a pokud možno lépe, než BR.
Všiml jsem si, že minimálně pánové Mašín, Vinš a Martin S. jsou zde skutečnými odborníky přes reproduktory a soustavy a jistě se Vás tu najde ještě více - anebo třeba zrovna ti, co s těmito reproduktory mají přímé zkušenosti. Byly zakoupeny V Prodance jako výhradního dovozce RCF, na přelomu 2010/2011 a v té době to údajně byly jedny z nejdražších/nejvýkonnějších subbasových 15", stály něco kolem 9.000Kč/ks.
Poradíte mi prosím nějakou efektivně pracující subbasovou ozvučnici pro tyto reproduktory?
Nevidím do této problematiky tolik, kolik by bylo třeba, mým oborem je sice elektroakustika, ale spíše obvodařina.
Nemám tedy ponětí, jak jsou třeba ve vztahu Bl a použitá ozvučnice apod. a proto se raději ptám tady.
Poradíte mi, prosím?
Díky, PZ

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: LF15X400

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. čer 2016 17:45:22

To jsou sice dobré, ale u nás velmi málo rozšířené reproduktory, bránila tomu cena, z této řady se daleko líp prodávaly 18". 15" kramperovka by na to měla být vhodná aplikace, my jsme to skoro jistě taky do něčeho dávali, ale nemůžu najít, co to bylo, je to deset let a bylo to v podstatě jednorázově. Tipnul bych některý z těch bandpassů. Pokud neklamou archivní záznamy, tak poslední kusy jsme prodali na přelomu 2009/2010.

H.M.

Tak už vím, jmenovalo se to MT215/X, dosti velká 2x15", principiálně podobná třeba těm EV MT anebo jednomu modelu od QSC. Na můj vkus to trochu moc hučelo a dost blbě se to stěhovalo, za úspěšnou aplikaci to nepokládám.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: LF15X400

Příspěvek od Petr Z. » ned 26. čer 2016 20:33:04

Výborně, moc děkuji pane Mašíne. Takže hledat zmenšenou, případně na konkrétní 15" přepočítanou Kramperovku?
Mohl bych se Vás prosím optat, nakolik rozsáhlé by byly změny na této ozvučnici, původně konstruované pro charakterem podobný osmnáctipalec ? Tak nějak předpokládám, že to nejspíš není jen o fyzickém a přímo-úměrném zmenšení?
Nakolik je ve hře fyzická délka zadního zvukovodu pro podobné dolní ladění?
Moc Vám předem děkuji za odpovědi, pane Mašíne.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: LF15X400

Příspěvek od Petr Z. » ned 26. čer 2016 20:43:08

A zase máte pravdu:-)
Dal jsem pár sms s bývalým majitelem-kupcem těch reproduktorů a opravdu to koupil v říjnu 2009. Jejich bývalý zvukař to prý vybíral přímo na radu někoho z Prodance, možná Vás :-) A bohužel se s ním prý není možné jednoduše spojit, je snad v Austrálii.
Ještě bych se chtěl optat, jaký se dá očekávat nárůst citlivosti a dolní mezní kmitočet pro -3dB po jakžtakž vyvedené zástavbě do "Kramperovky"?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: LF15X400

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. čer 2016 21:18:42

To už není na mne, nemám s praktickou aplikací v takové bedně žádné přímé zkušenosti. Tohle je naše verze podobné bedny, jsou tam i nějaká měření, ale je jinak osazená a je to práce ing. Sekery, výkresy apod. nejsou volně k dispozici. Nicméně principiálně to není nic tak složitého, aby se nedal s menší prací na úpravě prototypů a ladění DSP použít LF15X400.

http://www.prodance.cz/nd15sub-lak.html

H.M.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: LF15X400

Příspěvek od Petr Z. » ned 26. čer 2016 21:47:49

No to je přesně to, co bych si představoval.
Ale prakticky bude lepší tyhle zánovní reproduktory prodat a koupit přímo ND15. Jak jsem psal, nemám s tímto oborem žádné větší zkušenosti a upravovat nějakou konstrukci si netroufám, nemuselo by to dobře skončit:-)
V každém případě Vám moc děkuju, pane Mašíne.
PZ

Uživatelský avatar
Martin S.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 183
Registrován: pát 05. srp 2011 23:03:09
Bydliště: Praha-západ
Kontaktovat uživatele:

Re: LF15X400

Příspěvek od Martin S. » pon 27. čer 2016 0:04:06

Před několika lety jsem zákazníkovi dával LF15X400 do SBF850 (http://ms-sound.cz/wp-content/uploads/2 ... SBF850.pdf) a to k plné spokojenosti zákazníka. Osobně bych dnes preferoval basovky, které zahrají níž (např SB2.5(X400 osadit nelze) či SBN18), což prostě jakýkoliv 15" hornflex není. Nicméně je to určitě cesta jak ty LF15X400 využít.
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: LF15X400

Příspěvek od Petr Z. » pon 27. čer 2016 9:21:41

Martine, tak tenhle nápad se mi líbí ještě víc. Je to EAW SB850 s jednou komorou ?
Pro tuto sezónu už to nestihneme, dohrajeme s tím, co máme /kopie Peavey SB-1/.
Ale napřesrok už by se mohlo hrát na SBF850 :-)
Pokud se za DSP dá ještě pokládat starý dobrý LEM DX26 v poslední verzi, ještě dost brutálně přeosazený a přetaktovaný, pak ano, nebude problém ekvalizovat a ostře uříznout pár Hz pod laděním :-)
Jak by to mohlo proběhnout, domluvíme po Vašem firemním mailu, ano?
Jinak moc díky, PZ

Uživatelský avatar
Martin S.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 183
Registrován: pát 05. srp 2011 23:03:09
Bydliště: Praha-západ
Kontaktovat uživatele:

Re: LF15X400

Příspěvek od Martin S. » pon 27. čer 2016 12:11:42

S EAW SB850 to nemá nic společného, to je bassreflex.
DSP to bezesporu je.
Zavolej nebo napiš. Já preferuji telefon, je to rychlejší, vyřeší víc věcí za kratší dobu a je to osobnější, než email.
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Odpovědět

Zpět na „RCF“