RCF HD 32 MKIV

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
MilanFX
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09. bře 2020 10:54:13

RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od MilanFX » pon 09. bře 2020 11:05:19

Zdravím místní odborníky, dlouhá léta jsem zvučil svou zábavovou kapelu aktivkami Mackie SRM450, podle potřeby v kombinaci se suby SRS1500, ale poté, co jsem u jedné bedny odpálil zesilovač i repro, jsem zakoupil tyto HD 32. Motivem bylo to, že by to měly být o třídu lepší bedny s vyšším SPL, RMS výkonem, srozumitelností díky dělícímu kmitočtu 700Hz, nižší vahou. Ale po prvním použití jsem lehce rozčarován, zvuk určitě není nijak výrazně lepší, spíše "tak nějak nastejno". Co je ovšem mnohem horší, je citlivost na zpětnou vazbu na nižší frekvenci - hučení. Je to docela problém uhlídat, zvučení je tímpádem tak trochu na hraně. Je to tím, že má tato bedna lepší reprodukci nižších středů (která se více projeví i do vazby) nebo je to naopak špatná konstrukce, která rozkmitává bednu na některých kmitočtech?

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od Otas » pon 09. bře 2020 17:04:03

Ono na měření nevypadá ta HD32 zle (viz druhý graf shora).
https://www.prodance.cz/data/attachment ... reni_1.pdf
Ale já si myslím, že vyšší SPL max je především naměřitelné díky špičce kmitočtové chrakteristiky + 5 dB na cca 11 kHz. Dovolím si dokonce myslet, že je tam ta špička především z tohoto důvodu :(.
Jinak ten 12" má průměrné SPL pod 94 dB/W/m, ani s 500 W zesikem určitě hlasitostí neoslní, teoreticky lze tedy od basáku čekat cca 121 dB max, 124 dB špička.
Na 131 dB lze po shlédnutí měření zapomenout; nicméně dělají to prakticky všechny firmy, potřebují ty své nové křápy prodat :).
Hučení je vcelku překvapivé (ve srovnání s kmitočtovou charakteristikou), pokud se to projevuje pravidelně na více sálech, je potřebné najít ten správný kmitočet či pásmo a ubrat ho ekvalizérem. Ale já live prakticky nedělám, zkušenější kolegové určitě s něčím přijdou.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od Damton » pon 09. bře 2020 22:32:09

jj s mou poslední RCF jsem měl tu čest a to byla 732 a byla to katastrofa...bojoval jsem s ní rok :-D
já mě primárně problém ale spíš s "uječeností" na sálech to bolelo a od 8khz nahoru to skoru vůbec nehrálo.
co se týče ale vašeho hučení možná bude problém v ekvalizaci nástrojů podle starých beden.
tady budete muset asi více řezat spodek nějakým schelvingem. Ty Mackie asi nehrály tolik v pásmu 80-200hz?

nyní mám ale Presonus Air12 a spokojený jak želva :-D

jo a srozumitelnost hlasu vs. nízká dělička jsou marketingové žvásty. Tak možná dostřel do dálky to ano, ale značně ubude na velkém driveru výšek nad 10khz. Velký driver mám rád ale pouze jako koax s 1" :-D

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od Damton » úte 10. bře 2020 19:58:36

Jo a mezi náma ta Mackie SRM450 nehraje vůbec špatně :-D za ty prachy, se spolehlivostí na tom Mackie nebylo nikdy nejlépe, ale žadný zvukový průser to není.
Nevím jestli je to problém jenom plastových RCF nebo plastovek všeobecně ale v pásmu nižších středů to hraje dozadu za bednu poměrně hodně.
U dřevěnych beden to tak nevnímám

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od exxxi » stř 11. bře 2020 1:00:31

Znám první verzi SRM450 a ta uhraje hodně. Vydrží to lecos, i závody kánoí a slejváky u Vltavy.
Jinak všechny plasťáky od RCF mě serou (ART310,312,725) i HD32. Musí se to buď šíleně vybudit nebo otočit poťákem nad 0dB, ale pak to zas dost šumí. HD32 bez mixu, DJ jen s kompjutrem, to nevybudí.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od Damton » stř 11. bře 2020 9:40:45

Když už tady Otas zmínil měření Prodance, tak takhle má vypadat citlivá sestava s 12"
https://www.prodance.cz/data/attachment ... 2_ex12.pdf
Ale slušných sestav bude určitě víc, tohle KV2 je cenově trošku jinde...

A nebo v pasivu tohle!
https://www.prodance.cz/data/attachment ... NDM124.pdf

Ale spíše poukazuju na to že RCF šlo s citlivostí a kvalitou měničů dolů, a jejich divné ladění zmiňoval kdysi i Hubert, že tomu nerozumí proč to tak v posledních modelech dělají....
Nevím jakou konkrétní generaci jsi té Mackie měl ale podle měření verze 2 , se zdá že je tam očividně citlivější 12" než v té nové RCF ,ta bedna vypadá slušně.
https://www.prodance.cz/data/attachment ... 450_v2.pdf

Ale třeba verze 3 vypadá teda strašidelně...
https://www.prodance.cz/data/attachment ... 450_V3.pdf

Z toho plyne poučení přátelé:
"Neopouštěj staré věci pro nové,
i když barva šediví a prýská,
byly kdysi lesklé, byly chromové,
a teď se jim na smetišti stýská"

MilanFX
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09. bře 2020 10:54:13

Re: RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od MilanFX » čtv 12. bře 2020 10:41:29

Mám první verzi Mackie SRM450, repro jsem nechal (za 7.300,-) opravit a budu dál hrát na ně.
Citlivost RCF HD32-A mi přijde taky slabší, tam kde Mackie hrály na polovinu vybuzení, RCF musím dát naplno.
Ta bedna RCF i při poklepu na ten plast tak nějak divně duní a to podle mě způsobuje ty rezonance. U Mackie takový zvuk není.
Jinak já jsem nidky nepoužíval žádnou ekvalizaci (jen přímo na jednotlivých vstupech korekce) a s Mackie to hrálo všude slušně.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od exxxi » čtv 12. bře 2020 15:46:09

Ten problém s vybuzením mají podle mě všechny plastový RCF.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

pepaol
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: pon 29. kvě 2017 17:19:14

Re: RCF HD 32 MKIV

Příspěvek od pepaol » stř 31. led 2024 21:28:00

Když jsem byl v Prodance vybírat bedny, HD32 hrála čistě, dostřel výborný. Třípásmo od Megatonu bylo silnější pravda, ale protivný zvuk ve středech. Kelímek. Ostatní bedny na výškách nehrály, chrčely. Zrnité. Je to 7 let, co jsem je vybíral. Dodnes nelituji. Mají výrazně čistější srozumitelnější přednes než cokoliv jiného. Časem jsem přikoupil 945. Ta už není tak čistá ve výškách a nehraje tak vysoko. Nicméně kapely jsou spokojené, že mám super zvuk.

Odpovědět

Zpět na „RCF“