Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
PeLop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 39
Registrován: pon 06. zář 2021 13:42:40

Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Příspěvek od PeLop » pát 24. úno 2023 20:29:31

Jistě jste všichni zaregistrovali, že řada RCF ART 9 má nyní i verzi RCF ART 9-AX, která má integrovaný mixážní pult, bezdrátový Bluetooth vstup, dálkovou správou přes appku a uživatelské rozhraní s dotykovým panelem.

Jaké máte zkušenosti s touto řadou a co si myslíte o její využitelnosti? Také jaký máte názor na praktičnost těchto konkrétních sad, které nám nyní RCF dodává:
RCF SADA ART 910-A + ART 910-AX
RCF SADA ART 912-A + ART 912-AX
RCF SADA ART 915-A + ART 915-AX

ď

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Příspěvek od gnat » sob 25. úno 2023 16:30:11

Ty bedny mezi sebou potřebují natáhnout XLRko. Jaký je pro to předpokládaný use case ? IMHO kdo věří že může krmit/ovládat bednu bezdrátově přes BT, tak není cílová skupina devítkové řady, ale trojkové.

Uživatelský avatar
Jan B

Re: Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Příspěvek od Jan B » ned 26. úno 2023 16:01:32

Tak to je hodne psycho-odbornej hejt! Tech aplikaci a moznosti vyuziti bedny s BT je bezpocet i za cenu mirne ujmy kvality. Asi je potreba rozlisit pohled zvukare zde a treba particky, ktera si takto ozvuci party-stodolu pred hospodou ve vesnici, tak jak o tom uvazujeme my s nasim starostou.

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Příspěvek od gnat » pon 27. úno 2023 15:00:52

Není to hejt, je to můj osobní názor reagující na "... co si myslíte o její využitelnosti?" a rovnou říkám že není podložený žádnou praktickou zkušeností s touto konkrétní bednou. Vychází ze zkušenosti, jak se chová BT (a vlastně cokoliv v pásmu 2,4GHz, ať už je to WiFi nebo bezdrát ke kytaře) v místnosti zaplněné desítkami vysílačů.
Vy do té stodoly vážně chcete dávat devítkové Arty ? Počítáte s tím, že když se někam nahrne pár desítek lidí se zapnutým BT a WiFi na telefonu, tak to BT pravděpodobně bude spolehlivě fungovat tak na 2 metry od bedny (5m pokud bude přímá viditelnost) ?

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 807
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Příspěvek od PeBe » úte 28. úno 2023 7:32:11

Přesně... ;-)
Po pár negativních zkušenostech s WiFi 2.4GHz a jednou s Bluetooth sluchátky, bych do zvuku "ven" nepřipojil nic, co běhá na tomto kmitočtu. A to se pleskám jen v "okresním přeboru" na svatbách a narozeninových párty, kde se ledacos promíjí.

PS: Toto také není hejt, je to přesně to samé, jak psal můj předpisatel ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 193
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Příspěvek od thomas » úte 28. úno 2023 10:46:41

Ja by som to tak tragicky nevidel, v poslednej dobe som zvučil niekoľko akcii cez Bluetooth na Behringer Flow8 a v rozumnej vzdialenosti som nemal jediný problém. Rovnako tak podmazy, či už cez Flow8 alebo EV ZLX-12 BT. Akcie pre cca 50 ľudí. Ak podmaz vypadne, nič hrozné sa predsa nestane. Ale nevypadol mi zatiaľ nikdy.

A čo sa týka RCF - môže to byť fajn vychytávka, ako si na malej akcii pred akciou pochodiť po sále a upraviť master EQ, prípadne pomer mikrofónu a nástroja. Na festivaloch to určite takto nikto používať nebude. Ale inak by som sa toho vôbec nebál.

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Příspěvek od Marian » pát 13. říj 2023 18:02:12

Minulý týždeň mi došli tie hračky ART 910-AX. Prvotné nadšenie pominulo a po čase, čo už som ich mal možnosť trochu oťuknúť tak mám z toho zmiešané pocity.

NEGATIVA:

- Bezdrôtové spojenie cez BT medzi reproduktormi by mi v mnohých situáciách prišlo vhod. Ale má to dosť zásadný handicap - pri aktivácii Dual mode (2 repro spojené cez BT pričom jeden je Prinary a druhý Secondary) je možnosť ovládanie iba v EASY móde, čo znamená, že nie je dostupný ani EQ a kompresor na vstupoch ani EQ na výstupe, dostupné je iba nastavenie hlasitosti presetu a delay toť vsjo...
Neviem či robím niečo zlé, ale za 2 hodiny sa mi to nepodarilo rozchodiť tak, aby mi vstup pripojený do 1/L a/alebo 2/R hral v oboch cez BT prepojených repro, stále hrá iba v tej do ktorej pripojím bez ohľadu či je mod Stereo alebo Zone. Proste neviem v jednej bedni zmiešať signál z 2 mikrofónov a notebooku a to cez BT poslať do ďalšieho boxu. Prehrávanie po BT z mobilu ide do oboch, AUX In 3/4 som neskúšal. Z toho som najviac sklamaný, lebo vie m že na JBL PRX a EON to takto ide.

- Keď sa ten istý linkový unbal. signál pripojí do 1/L a/alebo 2/R hrá to ináč ako Aux IN 3/4, konkrétne sú ináč zafarbené výšky aj keď EQ je na oboch vstupoch flat. Nikde neviem nájsť akú úroveň má Aux In 3/4 ale ale keď to dám na 0 tak hlasitosťou to neodpovedá ani -10dB ani +4 dB na vstupoch 1 a 2...

- V kombinácii s ART910-A (bez BT) neviem ako mám nastaviť potenciometer, keďže ten nie je ciachovaný, aby mi oba boxi hrali rovnako hlasno, zrejme by to malo byť na 0dB no kde to je?

- postrehol som zvukový rozdiel medzi verziou -AX a -A, -AX hrá o čosi horšie počujem tam nejaký rozdiel detailov na nižších stredoch a v oblasti okolo 6kHz tam dačo chýba, keď na AX zapnem "MIX ENGINE BYPASS" t.j. In 1/L ide "priamo" na vstavaný zosil, tak sa to zvukovo viac priblíži, z čoho usudzujem, že to negatívne kvalitatívne ovplyvňuje ta mixážna jednotka. Pokiaľ sa -A pripojí cez Mix Out(link) na -AX tak hraj oba +/- rovnako...(horšie)

- na vstupnom EQ mi chýba pohyblivá frekvencia na stredoch

POZITIVA:

- a teraz aspoň jedno pozitívum, že ide oddeliť ovládanie hlasitosti a PEQ na výstupe pre Main a Mix Out (čo ide do link) čo umožňuje použiť iný typ pridruženého reproboxu alebo používať jeden box ako hlavý a druhý ako odposluch pričom ten sa dá skorigovať.

- na Mix Out (link) aj na Mix ide separátne nastaviť delay, čo umožňuje použiť ako vykrývače alebo frontfill bez nutnosti to rieši nejakým DSP alebo dig. mixpultom, stačí pripojiť na link out hlavného PA.

- ovládanie z mobilu, aj keď občas je problém trafiť na tu guľôčku aby som neklikol trochu vedľa a zmení sa mi skokovo hlasitosť. Trochu by pomohlo ak by sa dal mobil otočiť po šírke no appka to neumožňuje.

VERDIKT:

Za vstavaný mixpult a BT sa podľa mňa 350€ priplácať neoplatí, ale kto chce mať všetko v jednom a používa 1ks -AX prípadne s dalšou -A alebo inou bedňou tak OK, ale spojenie 2 -AX cez BT je hodne obmedzujúce.

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Bezdrátové RCF ART 9-AX - zkušenosti a využitelnost

Příspěvek od Marian » úte 31. říj 2023 8:47:08

Takže opäť sa mi potvrdilo, že keď neviem niečo do hodiny nastaviť, tak sa to obvykle nedá.
Odpoveď RCF ohľadne prepojenia cez Bluetooth:
Hi Marián,

Bluetooth brings from the first to the second speaker only in Bluetooth audio and control (in DUAL MODE - stereo or DUAL ZONE 2x mono).
The audio coming in from the analogue inputs is not brought to the second speaker via Bluetooth.
The only way to do this is to connect an XLR between speaker 1 and speaker 2…
Regards

RCF S.p.A.
Via Raffaello, 13 - 42124 Reggio Emilia - Italy
Tel. +39 0522 274 411 - Fax: +39 0522 232 428
www.rcfaudio.com

Odpovědět

Zpět na „RCF“