DMX řízení světel podle teploty

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Sharpa
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09. bře 2023 23:21:24

DMX řízení světel podle teploty

Příspěvek od Sharpa » čtv 09. bře 2023 23:33:01

Dobrý den, prosím zdejší mistry o radu zda je možné řídit DMX světlo podle naměřené teploty na teplotním senzoru. Jde mi o aplikaci kde bude určitý rozsah teplot zobrazován barevným svícením světla. Představa je že při nizkých teplotách pod nulou cca - 7 bude světlo svítit ledově modrou a potom postupně přecházet při zvyšující se teplotě na žlutou, oranžovou a nakonec červenou při teplotě cca kolem 20 st. Celsia. Prosím radu zda je toto možné realizovat.
Děkuji mnohokrát všem za odpovědi.
Jirka

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: DMX řízení světel podle teploty

Příspěvek od PeBe » pát 10. bře 2023 7:43:04

Jak s oblibou říkám svému zaměstnavateli: "Všechno se dá udělat. Je to jen otázka času... a peněz." ;-)
Někde jsem kdysi viděl na netu nějaké převodníky napětí>DMX, již ale nevím kde a už vůbec nevím, jestli to fungovalo.
Pokud bych to měl řešit pro sebe, pak bych použil malé PLC se vstupem pro PT100 (nebo jiný teplotní snímač) a analogovým výstupem. V programu PLC bych nastavil teplotní rozsah a jemu odpovídající výstupní napětí, které bych přivedl přes dělič na vstup zvukové karty počítače. V počítači bych spustil program Music Visualization, pro tuto aplikaci by stačila verze FREE, tedy zadarmo. V programu bych nastavil atribut Volume (real), přiřadil mu na výstupu příslušný DMX kanál, případně scénu, nebo chase. Do USB portu pochopitelně zasunul USB>DMX převodník (musí být originál k MusicVisualization) a už to sviští... svítí :-)
Uznávám, že je to poněkud krkolomné, ale jak jsem již nadhodil, takto bych to řešil já, neboť vše potřebné se mi povaluje v šuplících :-) Snad někdo jiný nabídne poněkud přímější (a hlavně levnější) řešení :-)

Ještě jsem si vzpomněl... Kdysi jsem si dělal automat pro svícení a topení v teráriích pro pavouky. Asi by nebyl problém modifikovat převodník teplota>0-10V
Přílohy
brouci.pdf
(181.08 KiB) Staženo 27 x
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

atrakce
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: pon 01. črc 2013 18:55:44

Re: DMX řízení světel podle teploty

Příspěvek od atrakce » pát 10. bře 2023 15:10:51

Úloha pro PLC. Já znám řešení s nejlevnějším Simatic S7-1200, PT100 karta a teploměr, popř. teploměr s výstupem 0 - 10V a komunikační karta RS232/485. Simatic S7-1200/1500 přímo podporuje DMX protokol… Ovládání klidně přes vestavěný webserver.
Avantis, SQ5, CQ20B,DL1608, Ui24, Megaton NP377, ENGL Fireball II, TC G system,TC G major 2,Sennheiser IEM G4 ....

Sharpa
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09. bře 2023 23:21:24

Re: DMX řízení světel podle teploty

Příspěvek od Sharpa » sob 11. bře 2023 17:40:57

Dobrý den, děkuji Všem za všechny uvedené řešení, velmi si vážím jakéhokoliv nápadu. Jen v místě instalace zařízení není dostupný internet a zařízení by mělo fungovat zcela autonomě, např po vypnutí napájení znovu samo "naskočit".
Napadla mě myšlenka použít DMX svítidlo s vestavěným mikrofonem a generátorem podle telpoty měnit kmitočet. Jen nevím jestli vestavěný mikrofon v DMX svítidle reaguje na kmitočet, nebo na dB zvuku, nebo je jeho funkce úplně nějaká jiná, nevíte prosím někdo jak integrovaný mikrofon ve svítidle funguje?
Děkuji Vám
Jirka

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: DMX řízení světel podle teploty

Příspěvek od PeBe » pon 13. bře 2023 10:56:10

Jak vestavěný mikrofon funguje nevím, nikdy jsem světla v tomto režimu nepoužil. Nicméně si myslím, že bude za mikrofonem něco na způsob brány/pásmové propusti, která při překročení nastavené hladiny hluku v nějakém konkrétním kmitočtovém pásmu, překlopí spínač. Tedy nic lineárního, použitelného).

Pomocí tohoto a vybastleného teploměru, by to snad nějak mohlo fungovat ;-) Ale požadované barvy asi neklapnou a když, tak blbě...

Napadlo mě ještě jedno hyper bastl řešení:
Teploměr s analogovým výstupem připojit před sérii napěťových komparátorů. Každý z komparátorů by byl nastaven na hodnotu odpovídající požadované změny. Výstupy komparátorů by se připojily na tlačítka MIDI kontroleru. MIDI eventy pak v počítači zpracovat programem MV a dělat s nimi v DMX doslova psí kusy :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

atrakce
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: pon 01. črc 2013 18:55:44

Re: DMX řízení světel podle teploty

Příspěvek od atrakce » pon 13. bře 2023 11:14:19

Vestavěný web server neznamená internet, ale možnost ovládání / nastavování parametrů přes webovou stránku po připojení PC,.... Typický zástupce této filozofie je řada mixpultů Soundcraft UI. Jinak PLC jede plně autonomně, Potřebuje pouze napájení.
Avantis, SQ5, CQ20B,DL1608, Ui24, Megaton NP377, ENGL Fireball II, TC G system,TC G major 2,Sennheiser IEM G4 ....

Sharpa
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 09. bře 2023 23:21:24

Re: DMX řízení světel podle teploty

Příspěvek od Sharpa » stř 15. bře 2023 20:00:25

Dobrý den, děkuji všem mnohokrát za rady. Ten Simatic se mi docela líbí. Jeden kamarád mi přislíbil že to zkusí dát přímo do procesoru a výstup na DMX, pokud by to nějak ztroskotalo Simatic vyzkouším.
Děkuji moc ještě jednou.

atrakce
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: pon 01. črc 2013 18:55:44

Re: DMX řízení světel podle teploty

Příspěvek od atrakce » čtv 16. bře 2023 6:37:24

Pokud bude čidlo s analogovým výstupem, tak stačí nejjednodušší S7-1211 s komunikačním boardem RS485, když nepočítám zdroj 24V, tak to lze pořídit do 5000,- A někoho, kdo napíše krátký prográmek V TIA portálu basic. Když tak mně napiš do e-mailu, dokážu to celé klidně zrealizovat…
Avantis, SQ5, CQ20B,DL1608, Ui24, Megaton NP377, ENGL Fireball II, TC G system,TC G major 2,Sennheiser IEM G4 ....

Odpovědět

Zpět na „Světelné pulty, kontrolery, DMX...“