Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
BuBu

Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od BuBu » úte 14. zář 2010 19:00:50

Zdravím, koupil jsem si 2x LED PAR 56 a USB/DMX modul od SOH, avšak mám problém... Potřebuju jej propojit, ale co nejlevněji. Protože jsem si všiml, že hotových DMX kabelů je na trhu málo a jsou dost drahý, tak si kabel chci vyrobit sám... Se zapojením XLR konektorů problém nemám, ale nevím, jaký kabel na vlastní výrobu použít. Zda by stačil běžný symetrický mikrofonní, ale nevím s jakou impedancí a průřezem vodičů...

S pozdravem Honza

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od blaha » úte 14. zář 2010 20:55:48

My používáme normální mikrofonní kabely, akorát po páráku to kvůli rušení netaháme, pro DMX je sólo kabel. No a na konci pak používáme radši terminál, XLR konektor s naletovaným odporem 120ohm mezi piny 2 a 3.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
BuBu

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od BuBu » úte 14. zář 2010 21:25:48

Díky, s terminátorem počítám i přestože vedení bude prozatím jenom o dvou efektech. Zkusím to taky tedy s mikrofonním... :-)

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 840
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od Tomáš » čtv 16. zář 2010 16:44:59

No ja som v jednom katalogu cital ze tie mic kable niesu vhodne, kvoly tomu ze nemaju impedanciu cca okolo tych 100-120 Ohm,
a tak sme - som po porade s bratom
zvolili kabel co sa pouziva na internetovu siet (sice pravda nevyuzivam v nom vsetky zili) (a take kradsie mam aj z podobneho kabla asi na telefon).
Tak akoze pre inspiraciu, ked origos na to predavane budu pre vas drahe, mozte vyskusat aj tieto ine ;-)

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 840
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od Tomáš » čtv 16. zář 2010 16:46:36

PS: uz som tu kdesi s kymsi o tejto teme pisal ;-)

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od J.J. » čtv 16. zář 2010 16:48:59

Naprosto běžně se používají mikrofonní kabely. Pokud to nebude vyloženě nějaká s..čka tak s tím nebude absolutně žádný problém. Samozřejmě že nutností jsou kvalitní konektory, nejlépe neutrik.
Zvukař bez www stránek

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od J.J. » čtv 16. zář 2010 17:00:24

Speciální DMX kabely by měly opodstatnění pouze v případě využívání všech pinů v pětipólovém XLR konektoru, jinak jsem se nepotkal s nikým kdo by měl sebemenší problémy s používáním klasických mikrofonních kabelů - znovu se opakuji zásadní je alespoň trochu slušná kvalita kabelu (sommercable, klotz, tasker) a konektorů. Měl jsem dříve scanery od futurelightu, které byly dodány včetně propojovacích kabelů. Do tří měsíců všechny tyto kabely odešly. Sommercable s neutrikem mám i desetileté, pokud je někdo mechanicky nepoškodí (což se taky stává) tak fungují bez problémů pořád.
Zvukař bez www stránek

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od J.J. » čtv 16. zář 2010 17:05:32

Počítačo-síťové kabely mají smysl snad pouze v instalacích. Na touring použití bych měl strach se spolehlivosti - jedině snad pokud se použije kvalitní licna (což už je podstatně dražší než ten speciální DMX kabel). On ten tvrdý drát může přestat kontaktovat v nejméně vhodný okamžik a vzhledem k tomu že DMX je sériová linka může tak zblbnout celou řadu.
Zvukař bez www stránek

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 840
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od Tomáš » čtv 16. zář 2010 17:11:57

No ja tam mam sice taky co neni drotovy ale tzv. lankovy, ale je pravda ze zatial robim v jednej budove, raz za cas, aj ked to tam nemam celkom ako pevnu instalaciu...
A co si pametam tak ma vysiel lacnejsie ako tie mik a ine...,
no co uz zatial mi musi vydrzat ten, potom sa uvidi :?
Tak dakujem aj ja za info.

Uživatelský avatar
BuBu

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od BuBu » sob 18. zář 2010 9:19:38

Děkuju všem moc za rady :-) Nakonec jsem zvolil klasický mikrofonní, avšak jsem musel odletovat spojení mezi pláštěm konektoru a pinem 1. Funguje perfektně :-)

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 840
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od Tomáš » sob 18. zář 2010 11:15:24

Nechce sa mi ist teraz hladat schemu..., ale mam pocit ze sa tie piny zapajaju trochu inac, ale sak ked ich mas na oboch koncoch rovnako funguje ;-)

Uživatelský avatar
BuBu

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od BuBu » sob 18. zář 2010 13:51:54

Tomáš: Zapojení by mělo podle standartu DMX být takovéto: pin1=stínění, pin2=DATA-, pin3=DATA+
U mikrofonního kabelu je stínění propojeno nejen s pinem 1, ale i s pláštěm konektoru. Prý to může dělat paseku, tak jsem tuto spojku pro jistotu odletoval. :-)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od blaha » sob 18. zář 2010 14:41:02

NIKDE!!! nepropojovat stínění s pláštěm konektoru, a tam kde to je tam vykleštit, velmi pravděpodobně hrozí možnost zemních smyček.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Reco

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od Reco » ned 19. zář 2010 12:35:57

BuBu píše: U mikrofonního kabelu je stínění propojeno nejen s pinem 1, ale i s pláštěm konektoru. Prý to může dělat paseku, tak jsem tuto spojku pro jistotu odletoval. :-)
Symetricke zapojenie mikrofonnych kablov : 1-1; 2-2; 3-3; - Dolezite pri napajani Fantom - teda vsetky kondenzatorove mikrofony
Nesymetricke zapojenie 1+plast konektora - 1+plast konektora; 2-2; 3-3;

Ku mixpultu, co som objednal na svetla, bol aj mikrofonny kabel - symetricky. Nahrada DMX.

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 840
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Jaký zvolit vodič pro DMX ovládání?

Příspěvek od Tomáš » ned 19. zář 2010 15:17:50

Co je na tom nesimetricke #-o :?:
(ja za nesimetricky povazujem typu jeden vodic a jedno tienenie, a potom su predsa este aj take co maju na jednom konci XLR a na druhom Jack mono - v ktorom je spojeny 3 s 1 ak sa nemylim, ale tie su neni na dmx ale na mik., asi budem musiet predsa len zas pozret na tie schemy a asi to sem znovu prihodit, aj ked mam pocit ze to mam linky z tohto fora.)

Odpovědět

Zpět na „Světelné pulty, kontrolery, DMX...“