Praskanie pri prepnuti svetiel - ako vyriesit?

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
brilko9
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: ned 13. říj 2013 22:39:39

Praskanie pri prepnuti svetiel - ako vyriesit?

Příspěvek od brilko9 » ned 01. pro 2013 22:33:55

Zdravim, chcel by som sa poradiť, mam taký nožný primitývny prepínač svetiel urobený na 4 vypínače a pri prepínaní svetiel mi praská aparát, to by som chcel vyriešiť nakoľko hráme na živo a nemám čas sa hrať s DMX ovladačom. Je možné použiť niečo ako napr. rozbehovi kondík na motore? ....aby som odstránil to praskanie tým že kondík sa pomaly nabije? .... Je na to iné zapojenie ako u motora? .....poradte. Ďakujem.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Praskanie pri prepnuti svetiel - ako vyriesit?

Příspěvek od blaha » ned 01. pro 2013 23:33:10

Tak předně nějak tuším, že to co právě používáte nebude mít s revizema a bezpečím moc co společného.
Pak tuším, že nepotřebnost zabývat se DMX bude znamenat malý světelný park čítající max. 8 světel.

Pokud věštím alespoň přibližně správně, pak je rada, kupte nějaký set LED světel spolu s automatickým řízením, případně nožním ovladačem, třeba u Thomanna toho mají plno. Vyřešíš praskání, elektrickou náročnost, barevnost, možná i svítivost a hlavně bezpečnost.

Možná by stačilo třeba i toto:
http://www.thomann.de/cz/stairville_clb ... tock_2.htm

A pro dnešek mám odvěštíno :D .
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Praskanie pri prepnuti svetiel - ako vyriesit?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 02. pro 2013 3:03:12

Pokud chcete zůstat u současného stylu ovládání a světel (co to je?), tak by mohlo pomoci spínat je tzv. v nule, tedy ne přímo tím kontaktem ve vypínači, ale k němu přidaným triakem s celkem jednoduchým řízením. Měl by si s tím poradit i běžný elektrikář, existují takové moduly ("elektronické relé, SSR"), které zapojí snad každý z nich. Odrušovací kondenzátor může také trochu pomoci, ale musí mít úplně jiné parametry, než ty motorové. Jestli ti ani toto není jasné, tak se v tom rozhodně sám nehrab, mohlo by to dopadnout hodně špatně.

H.M.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Praskanie pri prepnuti svetiel - ako vyriesit?

Příspěvek od blaha » pon 02. pro 2013 8:41:51

Jasně spínání v nule, to mi taky bliklo hlavou. A právě, že s tím mám osobní zkušenost, vlastně s celým tímto přerodem.
Začali jsme přesně jako oni, klasický domácí vypínače, mnohažilovej silovej kabel a na konci zásuvky a pár světel, z hlediska bezpečnosti se zpětným pohledem nic moc. Pak jsem to přesochal na ovládání v nule ještě s řídící jednotkou (někde z Amára), kde se to celý ovládalo 12V, mělo to ruční řízení (Flash a vypínač), řízení čítačem s nastavením frekvence a podle hudby, celkem asi 9 kanálů. Tohle mi ještě leží někde doma. Nicméně prskání u toho bylo stejně, ale jen nepatrné, navíc v tom mohli být vlivy i ostatních faktorů jako třeba nesymetrického nestíněného páráku apod. Navíc i přes chladiče a dostatečnou dimenzi se občas stalo, že triaky odešli a světlo na daném kanále zůstalo svítit stále.

Každopádně z dnešního pohledu to vidím jako pravěk, naposledy to bylo v provozu někdy před 10-12ti lety, což byla doba, kdy odpovídající světelná techniky byla ještě "nedostupná".

Dnes už bych se touto teorií nezabýval vůbec, hlavně z důvodu bezpečnosti, ono totiž i kdyby to udělal elektrikář, tak k tomu stejně nebudeš mit Prohlášení o shodě a žádnej proškolenej hasič by tě to neměl nechat používat.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

brilko9
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: ned 13. říj 2013 22:39:39

Re: Praskanie pri prepnuti svetiel - ako vyriesit?

Příspěvek od brilko9 » úte 10. pro 2013 23:23:23

S tymto by som vyriešil môj problém? .....
http://www.thomann.de/cz/stairville_fs_ ... switch.htm

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Praskanie pri prepnuti svetiel - ako vyriesit?

Příspěvek od Tomáš » stř 11. pro 2013 9:55:07

s tim ja nemam skusenost, ale mam pocit, ze to bude cca to co mate a navyse tomu by to chcelo potom vymenit zasuvky za u nas schvalene s kolikom.

Odpovědět

Zpět na „Světelné pulty, kontrolery, DMX...“