Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Ondřej

Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Ondřej » ned 23. úno 2014 14:39:13

Popis situace:
Mám 12 pětikanálových světel (studená bílá, teple bílá, RGB) a bohužel mají pevně nastavené DMX kanály (první světlo 1-5, druhé 6-10 atd). Potřeboval bych tedy pult, který umožňuje nastavit počáteční kanály světel. Myslím, že by mi vyhovoval pult typu ELATION DMX Operator 192, ale nejsem si jistý, jestli tenhle to má.
Já bohužel praktické zkušenosti s DMX pulty nemám. Použití není náročné (je to prakticky na doma) a určitě bych preferoval stand alone před počítačem.

Požadavky:
- možnost řídit 12 světel tak, abych si mohl vybrat libovolná světla a těm jednoduše nastavit každý z pěti kanálů (všem najednou. To je asi standard u kontrolerů pro scany)
- možnost uložit si scény a ty vyvolat stisknutím tlačítek (taky asi standard)
- možnost uložení chases je taky samozřejmost
- možnost si nastavit DMX kanály viz výše

Bylo by výhodou:
- možnost řídit víc než 12 světel (třeba 16)
- ne zbytečně velký množství šavlí (5 stačí, 8 je fajn)
- možnost nastavit si dobu trvání scény a fade v chase pro každý krok (lze to?)
- možnost nastavit si, aby to hned po zapnutí pustilo nějakou scénu nebo chase (nebo alespoň poslední použitou)

Proklikal jsem poměrně dost shopů a přečetl návody a zkouknul videa na youtube, ale pořád si myslím, že mi něco uniká. Co se týká ceny, tak původní představa byla kolem 3000, ale některý funkce jsou asi jen výsadou kontrolerů za desítky tisíc.

Předem díky za rady!

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Tomáš » ned 23. úno 2014 14:54:15

ak ti dobre rozumiem serie tych pultov 192 co su jak na jedno kopito pod roznymi znackami to podla mna nemaju (jedine ze by som to na mojich nenasiel)

Vzdycky je na svetle prepinac na nastavovanie pociatocnej adresy toho konkretneho svetla

Tak asi radsej viac info o tych svetlach co mas.

Hadam poradi aj niekto iny,
neak som ja taky pult este neobjavil, a uz som nan zvedavy.
Dakujem.

Mysliym, ze tie tvoje poziadavky bude aj splnat, splna aj ten co spominas ze mas, Az na to adresovanie, co sa podla mna riesi na svetlach,
a ked im ich nastavis v rozostupoch 8 alebo 16 adries prides nato ze mozes vyuzit gombik na prepinanie pageA-B a prip. aj si zapinas a vypinas ktore svetlo pouzijes tymy gombikmi v lavo v 2ch stlpcoch (kazda znacka ich akosi inac oznacuje..., mam pocit ze tam asi budes mat napisane Scan.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Návštěvník » ned 23. úno 2014 16:24:36

Tomáš píše: Vzdycky je na svetle prepinac na nastavovanie pociatocnej adresy toho konkretneho svetla

Tak asi radsej viac info o tych svetlach co mas.
Co se týká těch světel, tak jsou všechny napojené na dva třicetikanálové budiče. Je tedy možné nastavit počáteční adresu těch budičů, ale už ne těch světel jako takových (můžu tedy nastavit, že světla 1-6 budou na adrese 1-30 a světla 7-12 budou na adrese třeba 101-130, ale víc s tím neudělám.

Jinak díky za odpověď

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Tomáš » ned 23. úno 2014 16:27:44

budicmy myslis dimmerpacky?
Hadam sa teda najde niekto kto ti bude vediet lepsie poradit. Dakujem.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Návštěvník » ned 23. úno 2014 18:27:24

Tomáš píše:budicmy myslis dimmerpacky?
Hadam sa teda najde niekto kto ti bude vediet lepsie poradit. Dakujem.
Nejsem osvětlovač, takže tu nechci hádat nějaké názvy :) Ale není to důležité. Prostě ty kanály není možné nastavit.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od blaha » ned 23. úno 2014 20:36:12

No ty v podstatě potřebuješ ovládat min. 60 kanálů. Nevím proč sem nenapíšeš co to máš za světla a kontroléry, ale asi tak nějak předpokládám, že to budou nějaké RGB pásky, u soh.cz jsem tuším viděl nějaké 30ch kontrolery.

Možná bych se zkusil kouknout u GLP, většina pultů je od nich klonována, ale GLP má většinou dotaženější firmware.

Tohle bych ale asi spíš viděl na klasickej pult typu GLP Light Operator 24, pokud bude mit verzi firmwaru tuším 2.0 a vyšší (FW nelze upgradovat) pak umí patchovat kanály a mělo by snad jít nastavit, že kanál 1 ovládá DMX kanály 1,6,11,16, atd., kanál 2 kanály 2,7,12,17, atd., ten by se dal bazarově za ty 3k sehnat, ale pozor na verzi FW. A o patchování se píše jen v německém návodu.
http://www.glp.de/index.php?id=267&L=1

Druhou variantou je pak nějaký USB-DMX převodník do PC a k tomu free program jako Freestyler, nebo QLC+. pokud by jsi chtěl přeci jen kontroler, pak doplnit o nějakej MIDI, nebo druhý převodník (pokud ten první není 2 kanálový) a nějaký DMX kontroler/pult.
třeba
http://www.enttec.com/?main_menu=Products&pn=70314
http://eshop.soh.cz/svetelne-ovladace/i ... mx-ovladac
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Tomáš » ned 23. úno 2014 22:28:23

este ze ste v CR, aspon si myslym, ze mi asi nevyfuknete to GLPcko v slov. inz., ked ine o ktorych som rozmyslal, sa mi uz z inz. stratili, a mozno aj tak sa rozhodnem pre druhy usb prevodnik...
8)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od blaha » ned 23. úno 2014 23:18:19

Jestli myslíš ten na bazosi za 80€, tak třeba pro mne to zase takové omezení není, já třeba ten náš bral přes e-bay z Německa, s poštovným vyšel asi na 2800,-. Ale jak jsem psal pozor na verzi firmware, my máme starší firmware a ten patchování nepodporuje a upgrade firmwaru se tady dá řešit (po konzultaci se servisem) jen výměnou čipu, kde ale cena výměny v kombinaci s cenou bazarového pultu vyjde dráž, než cena pultu nového.

Nicméně nám to až tak neva, ne že by se to nehodilo, ale jen z pohodlnosti. Takhle musíme mít dvě nastavení programů v MV pro ovládání z pultu v divadle - používáme kanály 101-125 a z GLP mimo divadla (1-24). Nebo musíme pokud použijem jen GLP, přeswitchovat 3 dimmery - normálně máme nastaveno 81-98, pro svícení s GLP pak 1-18.

V tomto případě by byl použitelný, jak jsem psal, jen pult s verzí FW 2.0 a vejš a jen GLP LO24, jiný klon ani starší verze to neumí, to je pak jen pult s 24 kanály (1-24).

Spíš mě opravdu zajímá co je to za světla, která potřebují pro řízení 30ch ovladač. Navíc bude celý zapojení trochu nepraktický, protože každý světlo musí bejt tažený zvlášť od kontroleru.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Návštěvník » pon 24. úno 2014 16:52:19

blaha píše: Spíš mě opravdu zajímá co je to za světla, která potřebují pro řízení 30ch ovladač. Navíc bude celý zapojení trochu nepraktický, protože každý světlo musí bejt tažený zvlášť od kontroleru.
Díky za rady. Ano, ten ovladač je přesně ten ze soh.cz. Ještě jsem jim zkusil napsat, jestli by tam uměli ty adresy změnit.

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Tomáš » pon 24. úno 2014 18:34:34

to sa akoze bavime o tomto a tych podobnych? A ma to tych do 60V na vystupny kanal a nie 240V?
http://eshop.soh.cz/svetelne-ovladace/i ... 8a/60v-led

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Návštěvník » pon 24. úno 2014 20:29:52

Ano, je to něco takového, ale 30V. Podle mě to ale nijak nesouvisí s tím, na co jsem se ptal. Prostě to neumožňuje adresovat jednotlivé kanály.

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Tomáš » pon 24. úno 2014 21:19:56

podla mna suvisi... (sak ked niekto mysli jablka sa mu nelubi, ked ja myslim na zemiaky)

A inac sak aj ja ked si zoberem klasicky 4 kanalovy dimerpack, vzdy na nom mozem nastavit len zaciatocnu adresu toho prveho kanalu a ostatne idu v poradi za nim,
Tak aspon som konecne asi pochopil o co Ti ide,

Este aby som pochopil, ako sa to robi to pathovanie kanalov na mixe o com Blaha pisal,
(akurat ze mam tusak, ze si to predstavujem, ze to robi nieco ine ako chces ti).

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od blaha » pon 24. úno 2014 21:55:49

Za 3k to vždy bude věc kompromisu.

Pokud je k dispozici PC/NB a není podmínkou analogový ovladač pak je nejvýhodnější koupě USB-DMX převodníku, třeba taky od SOH. Tady je pak v podstatě totální variabilita pro plnejch 512 DMX kanálů a to i jednotlivě.

Pokud PC není pak je tu jak jsem psal cesta LO24, kde je k dispozici 24 kanálů, ale dá se nastavit kamkoliv jakýkoliv a to i několik najednou, pod tyto kanály se pak dá rozdělit ovládání. Předpokládám že světla mají ovládání R, G, B, dimmer a shutter(strobo). Pak se dá pod kanály rozhodit třeba:
barvy RGB po 3 skupinách (4 světlech), celkem 9 kanálů
dimmery najednou - 1 kanál
shuttery samostatně - 12 kanálů
a ještě 2 kanály zbydou
Tím máme 3 skupiny barev a každý z 12 světel umíme rozsvítit/rozblikat nezávisle, případně může ještě udělat celkem 3 skupiny dimmerů po 4 světlech a pak se dá ještě těmto skupinám udělat postupné rozsvěcení a zhášení.

Takže s jemným omezením lze použít obě verze a obojí se (ve druhé variantě bazarově) vejde do daného rozpočtu. A obě verze mají i určitý potenciál pro budoucí rozšíření.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 837
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od Tomáš » pon 24. úno 2014 22:11:07

a mozem pre mna este taku zaujimavost, klasicke 4 kanalove dimerpacky 2 ks, prvemu nastavim pociatocnu adresu 1 a druhemu 5
Ako dosiahnem aby 7. kanal v poradi mal adresu 3. a 3. mal zas 7.?
Dakujem. (normalne by som to robil prehodenim pripojenych svetiel, teda to je trochu ine)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poradíte kontroler, který umožňuje přeřadit DMX kanály?

Příspěvek od blaha » pon 24. úno 2014 23:17:48

Nedosáhneš.

Ale pokud se ptáš v souvislosti s GLP LO24, pak dosáhneš toho, že přepatchováním třeba šavle 1 bude ovládat DMX kanál 7, šavle 2 třeba kanály 1 a 5, atd.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Odpovědět

Zpět na „Světelné pulty, kontrolery, DMX...“