Rozdvojení DMX

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
tonick
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: stř 25. úno 2015 7:16:11

Rozdvojení DMX

Příspěvek od tonick » stř 25. úno 2015 7:26:28

Mám dotaz, je možné DMX signál rozdvojit bez pomocí splitteru?

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od KamilV » stř 25. úno 2015 8:18:16

Myslíš jako "Y" kablem? Ne. Možná, ale opravdu jen možná by to mohlo fungovat u krátkých řetězců, u větších už by se určitě projevily chyby.
Splittery stojí od pár tisícovek, určitě se vyplatí.

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 840
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od Tomáš » stř 25. úno 2015 8:23:01

minule bola o tom debata naFB, sice ten co to chcel to nemal asi tiez moc dlhe... a myslym ze aj boli rady ze by to malo fungovat, no ktosi tam aj pisal daaky akoze vypocet ci co..., lebo bolo radene dat na konce terminatori, no teraz neviem ci ich dat na vsetky konce...

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od KamilV » stř 25. úno 2015 8:42:31

To je dost podobný. Terminátor prostě má být na konci každého řetězce. Nemění to fakt, že někdo chce ušetřit 80 Kč za XLR a 3 Kč za rezistor a tak mu to za určitých podmínek (jen některá DMX zařízení, krátký řetězec) funguje. Vždycky je lepší dělat věci tak, abych měl klid a řešil případně skutečné problémy...

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od OK2MDK » stř 18. lis 2015 12:49:36

Oživím toto téma.
V divadle řešíme problém spojování stvímačů, které se jak bylo myšleno se nikdy spojit neměly.

Je ten spliter opravdu nutný? V čínských dimrech sem viděl IN OUT konektory propojené jak u zesilovačů natvrdo paralelně. Jak to mají naše dimry netuším.
Jeden spliter v divadle je, má na sobe izolované výstupy a také "direct out" Tam předpokládám, že je natvrdo propojený no neměřil jsem.
Mám docela dilema, zdali se na linku se spliteru kde jsou stmívače pro "pracák" pralelně na svorkách dimru odbočit do dalšího racku nebo ne.
Obávám se, že z divadla prachy na splitry nevytáhnu. Bohužel nakupují se raději ptákoviny do rekvizit. A ješte jeden máme slíbený na DMX smyčku po sále (a to je mi záhadou, tam je taky konektorů vícero, jak se to prakticky provozuje?..)

Díky světluškám za info :)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 18. lis 2015 13:57:54

To je něco jiného, skoro každé DMX zařízení má dva paralelně propojené konektory, ale jeden je vstupní a druhý výstupní, v podstatě se to chová jako krátký XLR/XLR kabel. Že je v něm také nějaký přijímač linky není důležité, protože ten má proti 120ohmům vysokou impedanci. Y kabelem nebo "spliterem" bez aktivní elektroniky se vytvoří dvě paralelní větve a už to nebude impedančně přizpůsobené, takže odrazy na vedení mohou degradovat signál. Je důležité si uvědomit, že DMX nemá naprosto žádnou redundanci, žádnou ochranu proti byť jedinému špatnému bitu, všechna data po něm už jsou naprosto špatně až do příštího cyklu. Náhodně sebou cukající a jinak nestabilní světla jsou výsledek právě takového narušení datového toku. Že to občas někomu ještě celkem funguje i špatně zapojené opravdu není žádný argument a ceny nejsou nijak závratné. Tady opravdu není správné místo na radění technicky naprosto špatných "řešení", která odporují každému návodu každého DMX zařízení - a už vůbec ne DO DIVADLA !

H.M.

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od OK2MDK » stř 18. lis 2015 14:12:22

A to mi je právě ta záhada.
Chápu očem Huberte píšeš. Když nebudu mluvit přímo o Y kabelu, ten sem neuvažoval.

Jde mi o prakticky stejné zapojení jakožto v těch dvou konektorech v zařízení kde je "přijímač linky" , má představa je odbočka ve tvaru T kde noha je příjimač.

Tj jde DMX linka do Dimr racku, kte jde svorkovnice a já z té svorkovnice nechám tu samou DMX linku pokračovat dále.
Chápu, že jde o impedance i o chyby přenosu. Ovšem ten rozdíl na první pohled nevidím v tom to MÉM konkrétním případě a tom na zařízení jak píšeš ty.

Jo mít to divadlo bez toho našeho uměleckého šéfa to by byla pohoda :D

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 18. lis 2015 14:40:49

Ze všeho nejvíc jde o délku, pokud bude ten (jeden) přidaný přijímač linky blízko, tak to zlobit nebude, pokud to povede kamkoli dál, tak může. Nakonec z nicku je asi jasné, že víš, o co jde, je to takový "pahýl", kterým se dá v antenařině ledacos ovlivnit i kladně, ale tam je jasný vztah kmitočet/délka.

H.M.

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od OK2MDK » stř 18. lis 2015 15:46:36

Díky za tvůj čas.
Co se délek týče, tak dá se říct, že to co já přídám je bohužel kolem 15m.
Ovšem co se týče toho odbočení do těch dimrů z halvní linky tam už by to byla situace stejná jako v každém jiném zařízení s IN/out konektory, tedy by to "mělo" fungovat.
Druhotně proč nám spliter nekoupí je, že máme bezdrátové pojítka na DMX koupená nedávno tak budou mrčet ať to připojím tak, jen se oně trochu bojím jak to leží vedle vstupních dveří do divadla.

Díky moc za čas. Uvidím jak se vyvrbí podnebí a jak to natáhnu.

rsollar
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 26. čer 2014 6:14:36

Re: Rozdvojení DMX

Příspěvek od rsollar » pon 15. srp 2016 15:06:24

Zdravím, již několik let používám vyrobený podle tohoto schematu a bez problémů
http://www.epanorama.net/dmx512pp/images/booster.gif

Odpovědět

Zpět na „Světelné pulty, kontrolery, DMX...“