DMX "smyčka" po divadle

Odpovědět
  • Reklama
  • sada T10S T7V
OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

DMX "smyčka" po divadle

Příspěvek od OK2MDK » stř 18. lis 2015 16:16:01

Zdravím světlušky,

když už jsem nakousl téma rozdvojení DMX v divadle, mám výhledově řešit ještě jeden problém, myslím si, že je vhodné do nového vláknaaby třeba pomohla i jiným, pokud ne, martine promiň klidně to s něčím spoj.

V divadle použiváme bezdrátová DMX pojítka. No v sále je i DMX "smyčka" kolem celého sálu, momentálně nefunkční.
Dostali jsme na bedra výhledově ji obnovit, kvůli hostovačkám.
Sál:
Obrázek

Momentálně je v divadle 12 přípojnýh bodů podle všeho zapojených do jedné větvě. Proč je nefunkční nevím, odhaduji špatné vedení kabelů který někdo naseknul (no někdo, kulišmeni...)

Plán je spliter s 5 výstupy, levé strana sálu (4 zásuvky), symetricky pravá, + linka do kagáže + do propadla + ke stmívačům.

Je to v běžnných (velkých) divadlech řešeno co zásuvka to linka ze spliteru nebo se také sdružuje. Na myšlenku, že to nemuže úplně fungovat me dovedl Hubert s pahýlem, když rozdvojením vytvořím písmeno T a jeho základna (tedy cesta k přijímači) bude delší. U jednotlivých zařízení tento problém nevznikne zato u smyčky téměř 100%.

Myšlenka řešení jsou pseudo průchozí hnízda, kde v přpadě připojení zařízení šel signál ne dále (a vytvářel velké T), ale k připojenému zařízení a zněj zpět do smyčky (tj noha T by byla minimalizována, ovšem délka smyčky prodloužena)?
Získám tím malou nohu písmena T (v níž je přijímač), na oplátku 2kabely k mlhostroji.
Něco takového pravděpodobně v divadle máme na jiném sále.

Chápu, že jako "experimentální" divadlo hrajeme asi jinak než bežná "kukátka"( tj všude možně v ruzných konfiguracíh) a tak asi trochu netypický problém.
Jestli stím otravuju tak se omlouvám, no nerad bych investoval svůj čas a peníze divadla do nefunkčního řešení, které jsem,ale dostal více méně befelem.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: DMX "smyčka" po divadle

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 18. lis 2015 16:38:20

Dokumentace stávajícího stavu není ? To přece nevypadá jako něco, co smrdí korunou a spáchali si to místní hasiči v sokolovně sami. Obecně vadí daleko méně celková délka než větvení bez oddělení. Délka se dá řešit opakovači a dokonce spousta zařízení má opakovač v sobě (tedy nemají natvrdo spojené oba XLR konektory). Dost často to je i galvanicky oddělené, samozřejmě spíš u dražších. Vy nemáte vlastní výbavu, u které by to šlo zjistit a hodně se tam hostuje včetně toho, co si kdo doveze ?

H.M.

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: DMX "smyčka" po divadle

Příspěvek od OK2MDK » stř 18. lis 2015 16:53:50

Dokumentaci aktuálního stavu nemám, zeptám se šéfa.
Já jen vím, že ta smyčka jde z kabiny jedním DMX kabelem, pokračuje zkrs ostatní hnízda, jak moc jsou "v sérii"
netuším, jelikož je tam i garáž (na foto za zády fotografa) kam šla taktéž.
Co se délky týče, střelím od pasu na (při zamýšlených větvích) do 30m větev.
Pokusím se ještě sehnat půdorys sálu a zakreslit to pro lepší představu.

Ehm smrdí korunou, popravdě kritické jsou pro nás štychy takže tohle se trochu šije na horko. Jedná se o brněnské divadlo, ale to není důležité.

EDIT:

Tester DMX nemáme, kluci s ARTlighting (nejsou autoři smyčky) jednou zkoušeli nějakým testerem kvalitu signálu. Již "v půlce sálu" byl signál na hranici detekce i při zapojeném jednom zařízení. Tj z toho odhaduji na porušené samotné vedení, nebo chybu v pájení.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: DMX "smyčka" po divadle

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 18. lis 2015 17:42:58

Na to stačí běžný ohmmetr, přerušený nebo zkratovaný drát je tak jediné, co se dá od vedení čekat. 30m není pro DMX žádný problém, ani mnohem víc, ale musí to být správně. Kdo to tak nemá, dociluje náhodných výsledků a neustále má důvod k dalšímu laborování, kdo má, tak na to roky nesáhne. Tomu říkám úspora já, umělecký šéf to asi má jinak, ten v podstatě žije neustálým vyhazováním peněz bez protihodnoty.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Světelné pulty, kontrolery, DMX...“