Problém se světly v divadelním sále

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
martasoft

Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od martasoft » stř 18. říj 2017 14:35:52

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o radu na mírně komplikovanou situaci, kterou teď řešíme jako ochotníci v našem divadelním sále.
Zakoupili jsme před třemi lety 6x DMX LED par eLite 10x18, 2 roky sloužila světla bezchybně a teď jsme z nich trochu nešťastní.
Světla jsou propojena XLR kabelama dle stadardního zapojení http://nul.cz/ilustrace/kabel-xlr-xlr.png . Pro ovládání používáme PC s převodníkem USB-DMX (https://kytary.cz/soh-modul-usb-dmx-512/HN157292/) .

Problém je následující:
Při zkouškách se vše chová naprosto normálně, vše jde ovládat a není problém. Při představení se zdá být vše ok, ale v náhodnou chvíli začnou světla vykazovat blikání a celý systém světel přestane "poslouchat", ani se nejedná o detekci zvuku, nerozpoznal jsem v chování, že by to mělo nějaký rytmus. Stalo se nám to už na třech představeních a vždy v jinou dobu. A je pravda, že 2 roky světla fungovala bez problému, pak se udělala v sále nová elektrika a od té doby se mi zdá, že je tam problém.
Po prvním představení, kdy se mi to objevilo, jsem všechna světla naprogramoval, aby po zapnutí šla do plné bílé na manuální nastavení bez kanálu DMX - takže při blikání shodím pojistky, světla zresetuju a fungují na plně bílou. Nouzové řešení.

Komplikace je, že chyba se nijak neprojevuje během zkoušek, proto se mi těžko hledá příčina. Prohledal jsem všechny propojovací kabely mezi světly, zda jsou v pořádku (proměřil jsem odpor na jednotlivých pinech) a chybu jsem nenašel.

Otázka zní - pokud by to bylo elektrikou (což se nabízí), tak co by toto chování mohlo způsobovat? Co mám chtít po elektrikáři, aby hledal? Ostatní zařízení v sále (lednice, rychlovarka, PC, zvukový pult, reprobedny,..) fungují bez sebemenších problémů a nevykazují zvláštní chování.
Proč se tato chyba projeví, když je sál plný lidí (150), tak to je mi také záhadou - už jsem přemýšlel i nad blbostma jako EMP kolem lidského těla?

A pokud by to nebylo elektrikou, kde mohu ještě hledat závadu, příp. koho mám chtít na najití problému, protože už jsem upřímně v pasti a potřeboval bych to vyřešit.
Propojovací DMX kabely od PC vedou souběžně se zvukovými a také se silovými ve zdi (husím krkem) - může to způsobit také toto chování?

Díky moc.
Pokud budete chtít doplnit nějaká data, tak samozřejmě piště.

Díky!
M.

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od Aleš » stř 18. říj 2017 16:46:29

Namátkou pár věcí, co by se dalo zkusit/zjistit, pokud už jste tak neudělali:

- nezapíná se v sále nebo v budově při představeních něco, co bývá při zkouškách vypnuto - např. vzduchotechnika, klimatizace apod. - a co by mohlo způsobovat zvýšené rušení?

- jak jsou napájena světla a ovládací PC - z jednoho místa, ze stejného okruhu/rozvaděče nebo z různých míst? Pokud by světla byla napájena z jiného místa elektroinstalace než je PC, může se přes stínění DMX kabelu vyrovnávat případný rozdíl potenciálů mezi PE vodiči v těchto místech (vzniklý právě např. rušením po zapnutí nějakého spotřebiče) a narušit DMX přenos nebo funkci UBS/DMX převodníku. O galvanickém oddělení USB/DMX se v odkazu u něj nic nepíše, předpokládám tedy, že není. Pokud je možnost, vyzkoušel bych při nejbližším představení provizorně natáhnout prodlužkou napájení světel a PC z jedné zásuvky. Případně pokud je PC notebook, zkusit jet na baterie a 230V síť od něj odpojit.

- s jakými silovými kabely jde DMX v tom husím krku? Napájení těch světel nebo i něco jiného. Pokud i něco jiného, zkusil bych provizorně táhnout bokem i DMX, viz. předchozí bod.

- je celá DMX kabeláž v pořádku, nevypadává někde kontakt? I to se může projevovat náhodným chaotickým chováním světel. Neznačkové konektory, zvláště samice, mohou po čase způsobit nespolehlivé spojení s protikusem i když se při proměřování jednotlivých kabelů jeví vše v pořádku. Jistota je jen Neutrik.

- máte na konci DMX linky zakončení 120 ohmů, případně zkoušeli jste jej připojit/odpojit?

Uživatelský avatar
jaja

Re: Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od jaja » stř 18. říj 2017 23:10:50

heledte, budete se smat, ale resili jsme podobnou zahadu - pri akci nam v kulturaku padaly pojistky, pri zkouskach ne, ac jsme nekolikrat nasimulovali stejnou zatez. Nakonec za to mohli sendvicovac a varna konvice v baru, ktere rozhodne nemeli byt na stejne fazi, ale byli...

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od strapal » čtv 19. říj 2017 6:09:42

Pokud k řízení světel nepoužíváte software z SOH, zkusil bych za pár korun jiný DMX převodník z bazaru nebo třeba blackout.sk za 10eur.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od PeBe » čtv 19. říj 2017 14:29:50

Pokud používáte program MusicVisualization ve verzi FREE, pak mám za to, že tato se po nějakém čase běhu stopne a zobrazí okno s hláškou, něco ve smyslu: "Toto je neregistrovaná verze." Nebude to tento případ? Další možností by mohlo být, pokud by počítač během představení šel spát a tím odpojil USB převodník.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od mkarr » úte 24. říj 2017 22:49:07

Co napadá mě, tak během představení je v sále hromada lidí s mobilními telefony. Většina lidí si sice vypne zvuk, ale přece nebudou bez facebooku, ne? Nespáchali vám tam v okolí nový LTE vysílač, se kterým ty telefony komunikují? Třeba je to zrovna nešťastně zvolená frekvence, která se někde do toho DMXa dostává. Jinak samozřejmě někde upadlá zem, zaoxidovaný konektor, náchylnost těch světel k rušení, můžou být takovému pronikání něčeho do drátů ku pomoci.

Uživatelský avatar
martasoft

Re: Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od martasoft » pát 03. lis 2017 14:29:04

Zdravím,
děkuji všem za skvělé rady. Vše jsem postupně prozkoušel a nakonec to skončilo opravdu řešením, že jsem počítač začal napájet ze stejného okruhu, na kterém jsou světla. Měl jsem před tím počítač na jiném a asi docházelo k rozdílným potenciálům jak psal Aleš. Po přepojení na stejný okruh se problém již neobjevil.

Díky moc!
Ochotníci ze Sedla.

Uživatelský avatar
MichalB

Re: Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od MichalB » pát 03. lis 2017 15:57:10

A proto je vhodné galvanické oddelení v DMX /RS485/ :idea:

vlproduction
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: stř 31. led 2018 15:27:23

Re: Problém se světly v divadelním sále

Příspěvek od vlproduction » čtv 15. úno 2018 14:43:07

Cetl jsem prispevky a zda se mi ze ten problem bude v prenosu dmx. Pouzivate splitter? Pouzivate kabel stineny 110ohm. Pouzivate LAN-DMX? Od te doby co ficim na Art-Netu nemam problem. Jinak na venkovnich akcich vse podporuji 2mi boostery. Signal pestal vypadavat. El.230V to byla malokdy!!.

Odpovědět

Zpět na „Světelné pulty, kontrolery, DMX...“