Software vs. hardware DMX controller

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Software vs. hardware DMX controller

Příspěvek od kelly.ok » stř 05. úno 2020 8:45:47

Zdravím, prosím o Vaše rady, tipy, zkušenosti. Ve světlech jsem až na nějaké úplné základy nepříliš a nezkušený, ale řešíme tu instalaci zákadních světel do kulturního domu. Půjde o 4-6ks LED fresnel světel, 4-6ks RGBW LED PAR, + možná 2x LED wash (statické, ne hlavy). Celkem tedy kolem 50-60 DMX kanálů + rezerva pro nějaké případné budoucí rozšíření.

Jde mi především o to, jak se postavit k ovládání. Jestli jít do hardwarového pultu (jakého?), nebo do nějakého softwarového řešení na notebooku (zřjmě ideálně s touchscreenem). Není potřeba vytvářet žádné složité scény apod. Všechna světla jsou statická, stačí tedy mít vytvořeno pouze několik základních přednastavených scén (různé barvy, různě nasvícené zóny jeviště).

O co však jde nejvíce je maximální jednoduchost ovládání... Jednak je občas potřeba, aby světla zvládl (třeba i podle nějakého jednoduchého návodu) zprovoznit (alespoň jednoduše vše rozsvítit) úplný amatér. Druhá věc je co nejjednodušší a nejrychlejší vytvoření statické scény podle konkrétní potřeby (což mě osobně na softwaru přijde jednodušší a rychlejší než na hardwarovém pultu... ale třeba jsem se jen nesetkal s takovým, kde to jde také podobně snadno,zde už by se tedy samozřejmě nepočítalo s úplným amatérem). Zároveň nevím, jak se třeba k těm softwarovým controllerům staví třeba technici profesionálních (zejména divadelních) souborů atd.

Díky.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Software vs. hardware DMX controller

Příspěvek od Damton » stř 05. úno 2020 9:36:11

No nejlépe oboje :-D
V naší sokolovničce máme nějaké ty 1Kw čočky a pár PARů ,klasických i LED, když přijede divadelní soubor tak jejich technik vždy vyžaduje hardwarový pult jak DMX tak Audio ,a když se pak mrkneš jak pracuje tak to pochopíš proč to tak musí být.
Před sebou scénář, notebook s efektama muzikou, jednu ruku na DMX pultu druhou ruku na Audio mixáku a oči sledují scénář a scénu. Reakce musí být okamžité, nemůže sledovat kam pokládá prst :-D ,zmáčkne mezerník na notebooku na přehrání další nastavené sekvence ruka se vrátí na Fader hlasitosti aby poupravil hlasitost, DMX reakce na scénu jsou u komedií atd taky docela časté a rychlé.

A pro sebe když tam zvučím ples, nebo když dělám divadlo tak mám Chamsys Magic Q soft. v notebooku. Většinou vše nastavené na Que a jenom odpaluju. Pár vzájemě se prolínajících se scén mám na ty plesy kde potom volím jenom rychlost efektů.
Chamsys USB - DMX je za pár kaček.
A k tomu ui24r . Takže pro změnu vše dotykové :-D

Jako pevnou instalaci bych 100% doporučoval Klasický DMX pult.

CSAgency
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 40
Registrován: sob 01. čer 2019 22:13:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Software vs. hardware DMX controller

Příspěvek od CSAgency » čtv 06. úno 2020 9:32:28

Určite by som na pevnú inštaláciu odporučil DMX pult. Stačiť by mal 192-channelový. K nemu by som možno dokúpil nejaký multifunkčný DMX prevodník, cez ktorý môže ovládať svetlá aj laik, ktorý má v PC (notebooku) nejaký DMX software napr. Freestyler, ktorý okrem toho že je podrobne opísaný na fóre je aj zadarmo kôli dôvodu ktorý už spomenul Damton. Ale výber pultu závisí od financií ktoré na to sú a taktiež od toho čo sa má na pulte nachádzať takže podrobne pomôcť nedokážem....
Keď je niečo dobré, tak je to dobré. :-D :smt020

Odpovědět

Zpět na „Světelné pulty, kontrolery, DMX...“