Jak na rozvod elektřiny?

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od blaha » sob 28. srp 2010 12:01:00

CE maj všechny komponenty, a výše jsem psal, montáž oprávněným elektrikářem + platná revize. Navíc CE už dnes až tak moc neznamená, protože ho má kdejaká čína a tam nikdo třeba ani netuší, jestli to vůbec nějakou revizi má a jak je to vevnitř ošulený.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Pavel Sulek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 120
Registrován: ned 04. led 2009 19:52:13
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Pavel Sulek » ned 29. srp 2010 16:25:43

Cafte,

ked robime max so vsetkym, pripajame sa na 3x63A. Do zasuvky v hale ale najprv pichame 3m kabel na konci s rozv a 63A isticom. Tym chranime kabel az po rozv. (30m gumy 5x16).
Na konci je rozvadzac, mnou robeny, s reviziou, normalne skatula SCAME. V nom su dva istice 32B/3.

Z tohto bodu mame dalsie dve 30m gumy 5x6, na koncoch s podobnymi rozv. so 16A 5kolikmi a 230V zas. V nich su aj 40A / 30mA ficka.

Toto je kompaktne kvoli tomu, ze na mensej akcii sa pripajame len jednym 5x6 s rozvadzacom a na vacsej je jedno, ci maju dve 32 alebo len 1x 63A.

Pripominam len, ze istenie je dolezite v kazdom bode, hlavne pri zmene prierezu. K danemu prierezu musi byt dana hodnota nominalneho prudu istica. Hodnota prudu moze byt aj mensia, nikdy nie vacsia, lebo kabel sa stava nechraneny.

Chranime teda kabel a vsetko, co je za nim, az po dalsi istiaci prvok..

Uživatelský avatar
gavo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 30. lis 2008 11:13:07
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od gavo » ned 29. srp 2010 17:00:25

pozrite :) Opakujem to zas a znova :)

Potrebujem len informacie o tom ako to spravne by malo fungkovat :) Keedze doteraz som siel jednou 3x1,5mm2 predlzovackou od skrine po rack :) a bolo mi dost - dnes uz smo na hrane mam privelku spotrebu na to aby som to siel z jednej fazy. Preto hladam riesnie v trojfazovom sposobe.

Kedze, som preletel internet nieco si precital pohladal na internete nejake uz hotove riesenia, natrafil som na Eurolite SB 1050 kt mi vyhovuje pretoze ma 3x16A istic (sice jeden na dve zasuvky, ale je to malo? :O ). Opytal som sa kamarata zvukar z BB - on az na vlastneho antonka ma vsetky rozvadzace tieto eurolite, pripadne ine typy podla potreby samozrejme ze na zaciatku ma nejaky 63A potom 32A a pak az tento co chcem ja 16A.

Pokial mi poviete, ze ten eurolite sb 1050 je zbytocna kupa - tak ho nemam problem vratit. Jedine co mi tam chyba je prudovy chranic, ano ten tam chyba aj mne, ale s prudovym chranicom tam je len model 1100 a ten je na moje ucely privelky - kedze ja neptorebujem distributor ale iba rozvadzac. (Ked by som to zjednodisil tak bezne sa to robi priamo na kabel 3derova prelzovacka na kazdu fazu jedna) a ja to mam v racku za 150evry aj s 3ma 16A isticmi. A ked sa nezdrzim tak si tam ten prudovy chranic necham namontovat.

Kedze ale som nikdy 3F netahal neviem ako to je so strukuturov zasuviek, ktore kde je mat idelane ake je vhodne rozlozenie faz, v akych pripadoch nastavaju brumy , zemiace slucky apodobne. Aby som prisiel zapojil a slo :). Veskeru pripravu robit vorped, kedze nemam rad riesenia ze uz ide 4ta piesen kapely a ja este stale riesim kde mam baterky od bezdrotakov :( atd atd. A taktiez ma zaujmali prierezy kablov - kedze idem to kupovat vsetko nove, tak to chcem tak ako to ma byt nie tak ako si myslim ze to ma byt.

Takze podrobnejssi popis zostavy je v privom prisevku. Otakza je prierez kabla na dlzku. a ci ten rozvadzac je dost mozno aj s rezervou. (vzhlaodm na to ze dodnes som chopny odohrat na 230V 1F zasuvke i ked s odberom na 190V :D:D:D )
Nic lepsie ako sediet za mixom pocas koncertu a jest pizzu nepoznam :D - vlastne ano - pocit ked vidim, ze kapela na tu pizzu slinta :P

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od blaha » ned 29. srp 2010 20:37:17

Já to vzdávám, vše už tu bylo napsáno několirát, průřezy, rozložení do fází. 16A na 3x1,5 nadoraz =D> . Jde tu taky a hlavně o to aby to někoho nezabylo.

Mimochodem to je ten kamarád zvukař, kterej fláká průřezy vodičů podle dýlky kabelu bez rozdílu toho jakej v nich teče prud. Pokud máš představu na jakým principu funguje pojistka, tak o tom mluvím.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Frenk » ned 29. srp 2010 20:56:17

Jde tu taky a hlavně o to aby to někoho nezabylo.
Co to meles, to uz prece dneska nikoho nezajima. Prece nebude poradatel, majitel objektu davat byt i 100Kc navic, jen proto aby to nekoho nezabilo, navic kdyz to hraje tak i tak. :( Bohuzel je to tak. :roll:
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
gavo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 30. lis 2008 11:13:07
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od gavo » ned 29. srp 2010 20:57:51

Blaha :D Sak ten moj prispevok bol tez uz rezignacia :) len dlhsia :) A tu tabulku co som napisal mi poslal ze asi tak - predsa len on je zvukar v partii je ich asi 30 - 40 neviem on netaha silnoprud ani slabo prud on je proste zvukar :)

Tak aby sa nepovedalo ja si cely tento topic precitam znova aby som mal v tom jasno :)
Nic lepsie ako sediet za mixom pocas koncertu a jest pizzu nepoznam :D - vlastne ano - pocit ked vidim, ze kapela na tu pizzu slinta :P

Vojta85
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 21. čer 2007 8:19:24
Bydliště: Náchodsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Vojta85 » čtv 02. zář 2010 15:34:36

Tak za mě rozvaděče jsou samovýroba i s příslušnou revizí, v tom není problém. Podle mýho názoru menší prodlužka než o průřezu 3*2,5 nemá v aparátu vůbec co dělat! Hodně jsem jich viděl na trout shořatejch. (i vlastní zkušenost :lol: ) . Co se přívodních kabelů kabelů týče tak samozřejmě platí, že čím silnější tím lepší já na delší vzdálenosti používám kamel o průřezu 25mm. je to sice pěkný bago ale stojí to za to, má to smysl. Taky bych rád upozornil na minimalizaci spojů (od zdroje přes rozvaděč až ke koncům) bo ona dokáže pozlobit i trošku ušmudlaná třífázová vidlice, holt přechďák je sviňa :-) ale nejdůležitější je dostatečně tvrdý a pevný přípojný místo v místě konání akce a to bejvá velikej problém. A proto jsem elektrikář a raději se připojuji přímo do rozvaděčů v objektu. hlavně kvůli tý dobrý nule. ta je důležitá. A nakonec, neodpojovat si nuly v žádnejch prodlužkách, tím akorát někoho zabijete, už to tu taky bylo.......

Uživatelský avatar
einsteincz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 79
Registrován: pát 23. led 2009 18:11:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od einsteincz » čtv 02. zář 2010 21:10:21

A nakonec, neodpojovat si nuly v žádnejch prodlužkách // myslíš ochranný vodič ;)

Vojta85
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 21. čer 2007 8:19:24
Bydliště: Náchodsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Vojta85 » pát 03. zář 2010 14:05:01

Samozrejmeže myslim ochraný vodič :-) pracovní nulu si asi nikdo neodpojí. Zrovna tenhle víkend jsem řešil, jedna nejmenovaná kapela cosi tahá rack se sluchatkovým distrubutorem a ještě nějakejma cajkama, tak páni měli veškerý eurovky s odpojeným ochraným a děsně se divili proč že je probíjej ty sluchátka :D

Gustav
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 453
Registrován: ned 19. úno 2006 14:37:28
Bydliště: Praha

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Gustav » pát 03. zář 2010 17:16:29

Jj - Ochr. kolík , odpojovat pouze přes DI-BOX nikoli šroubovákem v zásuvkách, do příště si nikdo NIC NEpamatuje ](*,) :smt004 SKLEROZY :idea:
Zvukař=Gustav

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od OK2MDK » pon 13. zář 2010 11:03:23

z vlastní skušenosti vím že: "z 5-ti kolíku udělám 4kolík jednoduše: prostě vytáhnu nulu a je to" no tak tohle je presný příklad jak to NEMá vypadat.

slyšel sem to od "elektrikáře" na zábavě...

Uživatelský avatar
gavo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 30. lis 2008 11:13:07
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od gavo » pon 13. zář 2010 12:42:06

Ok, tak pre tych co citaju :) Aj pre mna.. dajte navod ako z 5ti koliku urobit 4kolik. A tak aby to bolo spravne a bezpecne.
Nic lepsie ako sediet za mixom pocas koncertu a jest pizzu nepoznam :D - vlastne ano - pocit ked vidim, ze kapela na tu pizzu slinta :P

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od J.J. » pon 13. zář 2010 13:07:40

Aby to bolo správné a bezpečné?? - vyházet všechny čtyřžílové prodlužky, rozvaděče atd. Vše ostatní není určitě správné ani bezpečné.
Zvukař bez www stránek

Uživatelský avatar
gavo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 30. lis 2008 11:13:07
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od gavo » pon 13. zář 2010 13:13:34

Nemam 4zilove prodlouzky.. Ide o to ze pridem niekde k rozvadzacu kde je 4kolik.. a pak? :)
Nic lepsie ako sediet za mixom pocas koncertu a jest pizzu nepoznam :D - vlastne ano - pocit ked vidim, ze kapela na tu pizzu slinta :P

Vojta85
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 21. čer 2007 8:19:24
Bydliště: Náchodsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na rozvod elektřiny?

Příspěvek od Vojta85 » pon 13. zář 2010 14:29:47

Zdravím, z pětikolíku udělat čtyřkolík jde velice snadno, vynechá se modrá pracovní nula, ve čtyřkolíku ji taky nemáte :-) nemělo by se to, ale elektricky to není prasárna, tím chci říct, že to není nebezpečný, jen ten pětikolík degradujete na čtyřkolík. Ale pozor!!! nejde to v případě že v té instalaci je již proudový chránič, pak se vám z toho pětikolíku nikdy nepodaří poslat tu elektriku po čtyřžilovým kabelu tak aby to už nebyla život ohrožující prasárna!!

No a obráceně je to ještě snažší. ze čtyř kolíku udělat pětikolík je sranda. půl metru pětižilovýho kabelu, na straně pětikolíku (maminka) zapojit tak jak se to má a na straně čtyřkolíku (tatínek) spojit modrou se zelenou a dát je na ten velkej kolík :-) doporučuju vždy používat ty mačkací dutinky na konce kabelů, dělaj se i dvojítý dutinky, to v případě spojení tý modrý se zelenou, má to smysl!

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“