Jak předejít výpadku proudového chrániče?

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
Nikoo
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: úte 28. srp 2012 21:02:30

Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Nikoo » úte 11. lis 2014 19:45:30

Zdar.
Mám rozvaděč podobný tomuto: http://eshop.prodance.cz/rozvadec-z5561 ... 0/d-97826/
S tímto proudovým chráničem: http://www.elektro-malinsky.cz/elektro- ... ark-100616

Na rozvaděč jede celý Pa systém a osvětlení. A docela mám strach, že se mi jednou stane, že proudový chránič vypadne. Nejde nějak tomu předejít? Třeba, že bych si nechal proudový chránič odpojit.

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Egestas » úte 11. lis 2014 20:01:15

!!!NA ODPOJENÍ PROUDOVÉHO CHRÁNIČE ZAPOMEŇ!!!

Řešit se to dá buď silnějším chráničem nebo nižším odběrem. Ale ať tu jen tak neplácáme tak napiš proč máš tyto obavy zda jsou opodstatněné. 25A chránič je poměrně dostatečný proud, ale záleží co na je něm připojené a i co je pře ním. Stalo se mě že jsem s 32A byl za 16A hlavním jističem a dokud jsem to nezjistil nechápal jsem co se děje...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od exxxi » úte 11. lis 2014 20:44:23

Proudový chránič ti může ušetřit několik let v krimu (nebo na Krymu). O takových blbostech neuvažuj ani ve snu.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
maro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 273
Registrován: stř 26. led 2011 18:49:13

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od maro » úte 11. lis 2014 21:01:12

proudový chránič není jistič, a když vypadne proudový chránič tak ti možná právě zachránil život. pokud příjde muzikant na pódium se svým kombem, které vyhazuje chránič tak je to jednoduché, takové kombo nepřipojit. prostě smůla, ať si sežene takové které je v perfektním stavu.
Listen... and enjoy the sound

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Návštěvník » úte 11. lis 2014 21:56:11

Chránič je od slova chránit. To že vypadne znamená, že je někde průser. Pokud ho odpojíš a něco se stane, odsereš si to ty s plnou parádou. Raději nehrát, než nechat někoho zabít.
Sorry, ale měli jsme letos na stavbě smrťák (nebylo to od elektriky), a i když se mne to přímo netýkalo, tak vypukla taková pakárna, že si to nedovedete představit.

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: PJak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Mike76 » stř 12. lis 2014 1:46:31

Opravdu chránič je velmi velmi rozumné tam mít, pokud má někdo svod na svém zařízení (chránič má diferenciálním frabsformátor a porovnává co přes něj jde), je třeba ho odpojit a najít problém. Dnes se za chrániče montují jističe co odporují i pracovní vodič (ne jen fázi) tak aby sěl problém snadno najít.
Nejsem prodavač

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od maly_medved » stř 12. lis 2014 8:00:12

Jediná správná odpověď je NEODPOJOVAT PROUDOVÝ CHRÁNIČ.

"Egestas" se ale dále mýlí, vůbec není důležitý údaj 25A ale In 30 mA a zatížení odběrem není pro Tvoji otázku důležité.

Pokud chceš mít jistotu že závada ( svod ) jednoho zařízení Ti neshodí vše ostatní, tak si nech upravit rozvaděč, kde místo proudového chrániče na vstupu a jističů budeš mít pro každý vývod proudový chránič zvlášť. Závada například kytarového komba Ti neshodí P.A. , světla atd. V tom co uvádíš na to volné místo je.

Například tři dvoupólové pro 16 A zásuvky a jeden čtyřpólový pro třífázovou výstupní zásuvku .

http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf

Pokud Ti chytrý elektrikář Eda z Horní Dolní poradí proudový chránič vynechat tak doporučuji přestat se s ním bavit. Takových chytráků z lidu už bylo.... ale v případě průšvihu v tom jedeš jen ty sám a tvé svědomí.

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Egestas » stř 12. lis 2014 8:12:10

Jasně že tech 25A není ve funkci proudového chrániče tím hlavním parametrem ale myslel jsem to tak že tím že na to navěsí hromady věcí je 25A dost na to aby okruh nepřetížil (pokud nemá větší aparát a klasické světla) a nelítalo to ven z tohoto důvodu. jinak si nedovedu představit proč by se někdo na tohle ptal. Vybavovací proud chrániče 30mA je pro tuto aplikaci v pořádku a to kolik je připojených zařízení tomuto parametru je mu jedno...

Mike76
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: ned 15. čer 2014 21:48:50

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Mike76 » stř 12. lis 2014 8:17:13

Ten proud 30 mA je právě ten rozdíl proudů které chránič porovnává a pokud proud teče jinudy tak za funguje.
Nejsem prodavač

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od exxxi » stř 12. lis 2014 8:29:45

A před digitální mixpult UPSku, kdyby to přece jen spadlo.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od maly_medved » stř 12. lis 2014 11:25:53

Nejde o to jestli je vybavovací In chrániče 30mA "pro tuto aplikaci v pořádku" nebo ne, jde o ochranu osob ( a vlastně i před požárem ) a o této hodnotě nemá smysl diskutovat. Je pevně dána normami a jakákoliv diskuse kde , jestli ano nebo ne je zbytečná.

Jak už jsem uvedl výše, výrazně si pomůžeš způsobem který jsem popsal. Unikající či svodové proudy se totiž sčítají a tím že odjistíš každý okruh samostatným Fi nebo chráničem v kombinaci s jističem ( např. řada OFI od OEZ nebo např. MOELER, nepoužívej LEVNÉ z hypermarketů ! ) docílíš toho že Ti nikdy nevypadne všechna technika.

A malá UPS k digitálnímu pultu je taky fajn ;)

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Egestas » stř 12. lis 2014 11:49:54

Samozřejmě v pořádku dle normy kde se pro stavební rozvaděče vybavovací proud proudového chrániče se uvádí 30mA nebo méně. Tedy pro tuto aplikaci je to z hlediska norem i ochrany života a zdraví v pořádku. :wink:

Pawlyk65
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: úte 30. srp 2011 14:56:06

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Pawlyk65 » stř 26. lis 2014 15:21:04

exxxi píše:A před digitální mixpult UPSku, kdyby to přece jen spadlo.
tak mě to "vyhecovalo" podívat se po malé UPSce... a hned jsem našel min. dvě, které ale mají na výstupu "Schuko" zásuvky (Alza)... já byl do teď přesvědčen, že jejich používání zakazuje ČSN.. nebo mi něco uniklo??
Jinak používám vlastní rozvaděč s "Fíčkem" a přesně, pokud ho "něco" vyhazuje...bez milosti odpojit.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od KamilV » stř 26. lis 2014 20:54:37

Ano, u nás by jsi se schuko neměl dostat revizi - alespoň revizák mi to tak posledně říkal...

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Jak předejít výpadku proudového chrániče?

Příspěvek od Návštěvník » stř 26. lis 2014 22:35:31

Nie som si úplne istý, že shuko je "zakázaná" u nás je len značne nepraktická. Veľká väčšina u nás používaných vidlíc je "kombi" a ich použitie v zásuvke shuko je korektné a bezpečné. Vidlica(naša norma) ktorá nemá bočné kontakty sa do shuko zásuvky fyzicky neda strčiť, takže žiadne rizko nepripojenia PE vodiča nehrozí.
Akurát to naserie... :-)

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“