Symetricke a nesymetricke kable

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Juraj123

Symetricke a nesymetricke kable

Příspěvek od Juraj123 » ned 03. kvě 2015 14:19:04

Zdravím vśetkých mam otazku na symetricke a nesymetricke zapojenie. Ak tomu spravne rozumiem symetricke zapojenie je napr XLR pretoze ma + a - a zem cize signal prejde a potom sa vrati a odcita sa tam nejaka hodnota. Az do takych podrobnosti to uz neviem. Nesymetricke je vtedy ak sa napriklad pouzije kabel cinch + cinch-----) stereo jack pretoze tam neni zem cize kabel chyta vsetok bordel. Rozumiem tomu správne ?

Mam este otazku: Nerozumiem preco nemozem mat zariadenia zapojene vo viacerich zasuvkach. Viem ze to tak nemoze byt ale neviem co sposobuje brum?

ďakujem za odpovede :-)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Symetricke a nesymetricke kable

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 03. kvě 2015 17:33:26

Příklady jsou správně, ale rozhodně nejde o to, že by ve druhém chyběla ta zem. Jen musí sloužit i k vedení signálu, kdežto u symetrického ne. Protože to "projde a pak se vrátí", tedy nutnost elektrický obvod nějak uzavřít, platí pro oba způsoby spojení, ale buď "třetí drát", který se vedení signálu neúčastní, pouze stíní a případně propojuje stínění buď zbyde nebo ne. Ještě bych pro jistotu dodal, že ten třetí drát u stereojacku je samozřejmě od druhého kanálu, tedy kabel z příkladu jsou dva (levý a pravý) nesymetrické spoje v jednom obalu a ještě s jedním vodičem společným.
Zařízení můžeš mít v různých zásuvkách a běžně se to tak dělá. Ovšem při nesymetrickém signálovém spojení to je častěji zdrojem problémů s brumem, protože vzniklý (stíněním uzavřený) elektrický obvod k užitečnému signálu brum ze sítě přidá. Mimochodem platí to nejen pro zvuk, ale i pro analogové video, jen to není slyšet, ale vidět.

H.M.

Galapetr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: úte 16. čer 2009 16:40:59

Re: Symetricke a nesymetricke kable

Příspěvek od Galapetr » ned 03. kvě 2015 20:00:23

S tím zapojováním do různých zásuvek bych při pouhém odpojování země v kabelu byl velice opatrný. Nikdy dopředu - "naslepo" nemůžeš vědět ve které zásuvce někdo použil jinou fázi a ve kterém zařízení, je zrovna spojená signálová a napájecí zem. Obecně je lepší tahat rozvody z jednoho místa a tam kde nechci nebo nemohu (např. kvůli délce) , použít galvanické oddělení (DI boxem s tranformátorem).

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Symetricke a nesymetricke kable

Příspěvek od zahy » ned 03. kvě 2015 20:07:42

Nikdo nic neřekl o odpojování PE vodiče, dokonce bych řekl že za to je vězení. Já jsem jednou odmítl zapojin jednoho DJ co si takto vytunil prodlužku, akce se nekonala.
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

juraj
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: ned 03. kvě 2015 14:13:05

Re: Symetricke a nesymetricke kable

Příspěvek od juraj » ned 03. kvě 2015 20:26:29

takze keby pouzivam dajme tomu na svetko XLR tak mam vsetko symetricke a mozem zariadenia napajat aj z viacerých zasuvok ? Vtedy by sa nemal objaviť neziaduci brum ?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Symetricke a nesymetricke kable

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 03. kvě 2015 21:34:38

Ne, samotný konektor nezaručuje symetrické spojení, musí takové být i všechny elektrické obvody zakončené nebo začínající těmi konektory a samozřejmě kabely. Pak by měla být odolnost proti rušení včetně brumu dobrá, ale úplně všechno to taky nepřepere, protože to podle provedení může mít jen nějaké potlačení těch nežádoucích signálů a jen do jisté maximální úrovně a kmitočtu. Taky jsou různé zásuvky a "různé zásuvky", to opravdu neznamená stále totéž. Doma můžeš mít klidně VŠECHNY zásuvky na jednom jističi a fázi a v podstatě na jednom kabelu od rozvaděče k poslední, sice to není úplně běžné, ale dá se na to narazit. Může tak vypadat i instalace v celém sále nějaké hospody, ale taky můžeš mít vedle sebe na podiu dvě zásuvky, která jedna jde skrz zeď do rozvaděče a nic jiného s tím není spojené a druhá svým přívodem obchází celý barák, přičemž začíná kuchyní, kde je už vytíženo na 150% - právě s takovými kombinacemi bývají problémy největší. Dej konkrétní příklady, co ty právě řešíš, protože ne na všechno stačí jedna dobrá univerzální rada.

H.M.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Symetricke a nesymetricke kable

Příspěvek od PeBe » stř 13. kvě 2015 7:34:39

[OT]
... přičemž začíná kuchyní, kde je už vytíženo na 150%...
Hráli jsme na svatbě. Sólo pro ženicha a nevěstu... a najednou ticho a tma... Všichni zabodli své oči na mě, cože to tam ten idiot má navěšené za světla, když to vyndalo jistič... Před lynčem mě zachránil kuchař, který vykoukl z kuchyně a houkl: "To sem byl asi já, zapnul sem druhej friťák na řízky..." :lol:
Jen tak mimochodem, ty řízečky byly z vepřové panenky a byla to neskutečná dobrota... :lol:
[/OT]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Symetricke a nesymetricke kable

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 13. kvě 2015 15:28:58

Dobrý řízek omluví vše a dá se sníst i potmě a potichu, hlavně když se usmažilo.
Já mám nesymetrický výstup z měřicí karty a jelikož každé signálové trafo něco do signálu vnese, tak je používám jen když to opravdu jinak nejde. Takže nemůžu současně měřit a vařit kafe, především ne aktivní bedny, protože ty mám teď ze zásuvky v opačném rohu, než PC. Pasivním vaření kafe skoro nevadí, protože zesilovač (měřicí s nesymetrickým vstupem) je na jedné zásuvce s PC. Ovšem když z ní natáhnu prodlužku k aktivní bedně, tak mi jde paralelně s mikrofonním kabelem a to už s nesymetrickým Megaton M-1 bručí (samozřejmě ne na ucho, ale do výsledků měření) i bez kafe.
Prostě jsou určité zásady, které se vyplatí automaticky dodržovat a pak jsou situace, kdy to nestačí a je potřeba nad tím víc přemýšlet. Co nemá smysl, je kašlat na ty zásady a všechno se snažit "vyspekulovat" stylem "tohle se prý má odpojit a bude to dobře". Někdy to zabere, někdy ne a někdy až moc, včetně škod na majetku a životech.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“