Prepeti zasuvek v dome

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
mates

Prepeti zasuvek v dome

Příspěvek od mates » stř 08. črc 2015 19:45:18

Zdravim,nahodou jsem v dome objevil jsem problem. Prislo mi nelogicke ze zcela nove zarovky praskly uz po par zapnutich. Vzal jsem tedy merak a sel zmerit zasuvky a spadl jsem na zadek. Nameril jsem cca 280 V nekde o pet ci dva volty vic nebo neme v ruznych zasuvkach. Jak se tento problem resi a kde vznika? Docela me to znepokojuje. Dum je cca 25 let stary,zasuvky menene cca 4 roky nazpatek byvalymi majiteli.
diky

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Prepeti zasuvek v dome

Příspěvek od Robert » stř 08. črc 2015 20:11:54

milý zlatý, tenhle problém se musí řešit neodkladně s dodavatelem elektřiny, resp distribuční společností, pod kterou spadáš. Tolerance napětí je 230 V +-10 % což je horní hranice 253 V. Tohle je opravdu moc. Pro jistotu změř napětí před elektroměrem na pojistkové skříni (ve fejfarce) a možná by stálo za pokus změřit napětí v domech kolem (nebo bytech).

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Prepeti zasuvek v dome

Příspěvek od Návštěvník » čtv 09. črc 2015 11:25:17

No v prvej a neposlednej řadě by to napětí měl změřit někdo znalý a s ověřeným nebo kalibrovaným přístrojem, jinak jsou to jen kecy v kleci. Možná to tazatel "měří" voltmetrem od benzinky za kilčo s vybitou baterkou.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Prepeti zasuvek v dome

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 09. črc 2015 12:04:57

To jistě, ale ty praskající žárovky bych nepodceňoval. Na jeho místě bych vůbec nesháněl jiný měřák ani nic nezkoušel v okolních domech ani rozvaděčích, ale rovnou volal na to správné číslo. Zlobit se na něj nebudou, následky podobných závad v rozvodu bývají dost drahé a původ prokazatelný.

H.M.

Otak
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15. srp 2014 23:05:57

Re: Prepeti zasuvek v dome

Příspěvek od Otak » čtv 09. črc 2015 13:32:34

Povětšinou podpálený nebo přerušený vodič PEN nebo N,potom dochází ke vzníku indukovaného napětí až do výše napětí sdruženého 400V.Neprodleně elektrikáře dokud jsou ostatní spotřebiče a obyvatelé naživu.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Prepeti zasuvek v dome

Příspěvek od Ota » čtv 09. črc 2015 15:33:25

Jo, může být přerušený PEN vodič někde na vstupu bytové rozvodnice, ale možná i někde blíže směrem k přívodu. Nevzniká ale indukované napětí, "nulák" jednoduše "plave" a tak se v jednotlivých fázích mění vůči němu napětí podle zátěže: čím větší zátěž, tím je na ní menší napětí. A naopak. Tudíž žárovky v bytě a elektronika, pokud jsou připojeny na jiné fázi, než zrovna zapnuté plotýnky sporáku, el. trouby, pračky, boileru, atd., jdou do riti.
Pokud se svit žárovek výrazně mění při zapínání výkonnějších spotřebičů v bytě, pak je třeba velmi rychle volat elektrikáře a pokud možno se nedotýkat kovových zařízení.

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“