Přívod el. do režie při použití dimmerů

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Přívod el. do režie při použití dimmerů

Příspěvek od KamilV » čtv 15. zář 2016 21:52:37

Ahojte.
Dříve jsem využíval převážně LED pary, se kterými ten problém není. Ale vadila mi absence teplého světla při štychu zepředu. Nyní mám klasiké PARy na T-barech Botex 4. Ovládal jsem z FreeStyleru přes USB-DMX převodník.
Rozvod 400 V mám (asi klasicky) L1 = PA, L2 = pódiovka + režie, L3 = světla.
Notebook mám spojený s mixem kvůli podehrávkám.

Při stmívání a rozetmívání dimmerů jde do zvuku relativně malé bzučení. Pokud se dimmer zastaví v jakékoliv pozici, nebzučí, je to slyšet jen při přechodech.
Přestože jsou dimmery na L3 a mix na L2, je skrze stínění audio kabelů (NTB-mix) oboje spojeno.

I kvůli lepší ovladatelnosti jsem si pořídil na klasické PARy DMX pult. Teď je otázka z čeho ten pult napájet. Do režie vedu prodlužku z L2, ale světla mám teď zcela separátně na L3 a nejsou spojena ani s notebookem.
Můžu DMX pult napájet z L2? Není riziko, že se mi zas ve zvuku objeví rušení?

Samozřejmě jsem to vyzkoušel a zdá se, že neobjeví. Ale víte, jak to s těmi testy je - člověk nikdy nevyzkouší všechny možné případy, které mohou nastat. Vyzkouší jen určitou podmnožinu, kdy to zrovna třeba jede v pohodě, a jindy narazí.

Taháte tedy do režie 2x 230 V z oddělených fází, nebo může být DMX pult napájen z fáze s audiem?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Přívod el. do režie při použití dimmerů

Příspěvek od blaha » čtv 15. zář 2016 22:29:35

To rozdělení fází je nesmysl a třeba na větších akcích by to ani nešlo, 16A by neutáhlo ani větší počet zesilovačů a ostatně na 16A dáš 3x 1000W a 1x 500W a končíš.
Pří dodržení zapojení z jednoho bodu, správném vedení a typu kabelů by teoreticky problém být neměl.
Fáze dělím mezi 3 racky s koncákama a 3 dimmery + ještě další věci.
Takže FOH i ovládání světel mám na jednom kabelu.
Brum jsme občas taky řešili, ale dostatečná vzdálenost mezi silovými a zvukovými kabely, zařazení filtrační přepěťovky pro nástrojovku, přechod na digitál ve spojení s UPS a v podstatě brumy vymizely.

Horší to je v divadle, tam nám natahali nestíněný silový kabely od světel společně se zvukovejma a reproduktorovejma a tam je to jak kdy, někdy je čisto, někdy to brumí na můj vkus docela dost.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Přívod el. do režie při použití dimmerů

Příspěvek od mkarr » pát 16. zář 2016 11:33:30

Podle toho co popisuješ, to vypadá že rušení vyrábí sám notebook, když sype data do DMX převodníku. Protože jestli si dobře vybavuju, po DMX jedou data pořád dokola a když se nic neděje, tak se prostě jenom opakuje pořát to samé. Čili rušení které je slyšet jen když se něco mění, bych hledal v samotném notebooku a jeho sběrnicích. Oddělený pult pro DMX by to teda měl každopádně vyřešit, pokud nebude sám produkovat nějaké úplně nové rušení.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Přívod el. do režie při použití dimmerů

Příspěvek od KamilV » pát 16. zář 2016 12:47:17

blaha: proč je to nesmysl? Připadá mi praktické, když vyletí světla, aby zůstal zvuk naživu. Naopak nevím, proč by mělo následovat jen 16 A. Přece každá fáze může jít na více samostatných zásuvek, každá pod 16 A. Takže třeba ta fáze L3 (světla) se rozděluje na více zásuvek, každá jištěná svým 16 A a na každé visí jeden Tbar. Pokud jistič vyletí, ostatní ráhna svítí...
To samé PA: L1 pokračuje dvěma zásuvkama, když jedna strana lehne, druhá hraje...
Nejsem elektrikář, ale připadá mi to rozumné.

mkarr: ne, kdyby rušil notebook, rušil by i při ovládání LED parů. Tohle dělají opravdu ty dimmery a jen tehdy, když mění úroveň napětí, kterou do parů pouštějí. Mám pak ještě jednokanálový dimmer, kterým ovládám blindery, a ten neruší (stále ovládáno z notebooku).
Takže si opravdu myslím, že to dělají ty dimmery T4. Otázkou je, jak se jejich rušení dostávalo do zvuku a jestli jsem ho eliminoval tím, že ho ovládám z DMX pultu, nebo je to jen náhoda, že už to nedělá.

Vedení kabeláže mimo audio kabely je jasné, vždy se snažím "co nejdál", ale kdo ví, kolik je potřeba, že... Někdy to "co nejdál" může na nějakém kousku být jen pár metrů.

To rušení nebylo nikdy nijak silné, samozřejmě šlo slyšet jen tehdy, když bylo na pódiu naprosté ticho.
Ale je to něco, co v audiu být nemá. Proto to chci maximálně eliminovat a nebyl jsem si jistý, jestli uvedená opatření stačí, nebo zda natáhnout k DMX pultu i vlastní přívod (což se mi samozřejmě nechce).

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Přívod el. do režie při použití dimmerů

Příspěvek od Aleš » pát 16. zář 2016 13:47:49

Řešit rozdělení spotřebičů mezi fáze má smysl jen z hlediska rovnoměrného rozdělení zatížení. V případě podobných rušení to neřeší prakticky nic. Tady hrají roli spíš rušivá napětí zavlečená jednotlivými přístroji do ochranného vodiče PE a tím i do stínění audio- a DMX- kabelů. Různým propojením přístrojů pak vznikají různé smyčky a záleží jen na konkrétní situaci, zda se to projeví slyšitelně nebo ne. V tomto případě bych to tedy tipoval na audio propojku NTB-mix a současné propojení NTB-dimmery přes DMX. Tomu by nasvědčovalo i to, že po přechodu ovládání na DMX pult k rušení nedochází i když je také napájen z L2 jako mix.
Tahat do režie další fázi je zbytečné, spíš by bylo lepší galvanicky oddělit audio linku mezi NTB a mixem, pokud se NTB bude používat nadále i pro ovládání světel.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Přívod el. do režie při použití dimmerů

Příspěvek od blaha » pát 16. zář 2016 19:23:12

KamilV píše:blaha: proč je to nesmysl? Připadá mi praktické, když vyletí světla, aby zůstal zvuk naživu. Naopak nevím, proč by mělo následovat jen 16 A. Přece každá fáze může jít na více samostatných zásuvek, každá pod 16 A. Takže třeba ta fáze L3 (světla) se rozděluje na více zásuvek, každá jištěná svým 16 A a na každé visí jeden Tbar. Pokud jistič vyletí, ostatní ráhna svítí...
To samé PA: L1 pokračuje dvěma zásuvkama, když jedna strana lehne, druhá hraje...
Nejsem elektrikář, ale připadá mi to rozumné.
Jenže pokud máš přívod 32A, tak dvě ráhna a konec.

Pokud to je jištěný 3f jističem, stejně ti to vyletí všechno a já mám třeba na rozvaděči zvlášť jištěný světla (1x3f) a zvlášť zvuk (6x 1f), Cčkový jističe, na stmívačích má navíc ještě každý kanál svůj 10A jistič.

Z pohledu rozložení zátěže je pak rovnoměrně rozdělit světla, já se momentálně komplet vejdu do 32A (zvuk 8kW, PARy 9kW, LED hlavy 1,5kW, hazer 1,5kW), pokud bych hodil světla a vše co souvisí jsem na 48A a to mi 32A neudrží.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Přívod el. do režie při použití dimmerů

Příspěvek od KamilV » pát 16. zář 2016 21:32:31

3f jistič tam nemám, to by opravdu význam ztrácelo. Ráhna s parama mám dvě a každé ani 16A nevytíží, takže to doposud pro mne omezení nebylo. Ale díky za postřeh, je pravda, že při případném rozšíření bych měl koncepci změnit.

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“