Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Slovan
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pát 17. lis 2017 12:54:30

Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od Slovan » pát 17. lis 2017 13:12:04

V důsledku únavy, nepozornosti, spěchu jsem vytáhl kabel od celkem drahého kondenzátorového mikrofonu z ne zrovna levného komba ( CRATE ) ještě před jeho vypnutím. Záblesk, jiskra, šupa... Naštěstí nebyly potenciometry nastavené na větší zesílení, takže se zdá, že k žádnému poškození nedošlo. Příslušné XLR konektory mají v sobě fantomové napětí trvale, nedá se vypnout, žádná LED dioda jako na mixu, možná i proto jsem na to zapomněl... Výrobce tvrdí, že je to společný vstup pro dynamické i kondenzátorové mikrofony...

V manuálu k jinému výrobku ( KORG ) jsem se však dočetl :

"Před připojením či odpojením kondenzátorového mikrofonu vždy vypněte phantomové napájení. Pokud tak neučiníte, riskujete poškození zařízení. Pokud je phantomové napájení aktivní, nesmíte nikdy připojit jiné zařízení, nežli kondenzátorový mikrofon. Dynamické mikrofony nesmíte nikdy zapojit do XLR vstupu, pokud je zapnuto phantomové napájení. Ve většině případů však dynamické mikrofony využívají konektor typu jack 1/4 , čímž se riziko eliminuje."


Otázek mám proto vícero :

1. Ve výše uvedeném případě zbrklého odpojení a výboje je riziko poškození zesilovače nebo spíš mikrofonu?

2. Je případné poškození dáno tím, kterým směrem se vybije vzniklá jiskra ( tedy kde má menší odpor ) nebo jiskra může i "uhnout" do vzduchu a tím pádem nepoškodí ani jedno? ( Zřejmě to teď tak bylo... )

3. Bývá v zesilovačích i nějaká ochrana proti podobným výbojům u konektorů?

4. Mívá ten výboj různé parametry, takže to je ten důvod, proč někdy ke "spálení" dojde a jindy ne?

5. Dle výrobce kond. mikrofonu potřebuje být napájen 48 V, ale v dotyčném zesilovači je fantomové napájení XLR konektoru 15 V. Přesto to fungovalo. Je to tak, že má mikrofon akorát delší náběh než si "naindukuje" potřebné napětí a pak snímá stejně, jakoby byl napáje 48 V ?

6. Jak může být dynamický mikrofon poškozen při zapojení do XLR konektoru s fantomovým napájením ? A proč jeden výrobce tvrdí, že může a jiný, že ne ?

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od Návštěvník » pát 17. lis 2017 18:02:36

Ten záblesk a jiskra byly kde? :lol:

Slovan
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pát 17. lis 2017 12:54:30

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od Slovan » sob 18. lis 2017 8:31:28

Měl jsem za to, že 99 zvukařů ze sta se domyslí, že jiskra prošlehla mezi koncovým konektorem mikrofonního kabelu a zdířkou zesilovače. Děkuji tedy za doplnění statistiky... Teď ještě reakce těch ostatních...

Uživatelský avatar
zelatina
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: pon 15. srp 2011 1:37:05
Bydliště: Piešťany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od zelatina » sob 18. lis 2017 11:53:45

Ak tam bol naozaj výboj, tak tam asi nie je niečo v poriadku...
Ak je mikrofón aj kábel správne zapojený, nemá prečo fantómové napájanie poškodiť dynamický mikrofón. A práve, ak by bol použitý Jack, tak sa riziko nie že eliminuje, ale akurát sa tak zvýši. To je absolútne blbý konektor, narozdiel od napr. XLR nepripojí ako prvé zem a potom ostatné kontakty...
Mikrofóny väčšinou fungujú aj od nižšieho napätia, zvyčajne je tam iba nejaký jednoduchý obvod s mosfetom ako predzosilovač. Nemusí to potom ale pravdaže dosiahnuť plné parametre - napr. dynamický rozsah a môže to začať skorej skreslovať.

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 184
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od Quicktor » sob 18. lis 2017 12:00:03

Milý Slovane, 99 procent zvukařů nejdřív vypne všechny přístroje (mix,konce, handky, efekťáky atd)
a potom jde motat dráty, takže se nediv zvláštním doplnujícím údajům. Nikomu z nás se tento jev zřejmě nikdy nestal a pokud nebudeme mít v hlavě bramboračku, nebo dva devět v krvi, tak se asi nikdy nestane .
V.D.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od Petr Z. » sob 18. lis 2017 20:53:34

Milý Slovane, nejméně 95 ze sta zvukařů ví, že zdroj fantomového napájení je schopen dodat i zkratový proud jen několik málo miliampérů. Předpis, kterého se drží takřka všichni výrobci říká, že napětí 48V může být přivedeno na piny 2 a 3 konektoru XLR přes ochranné odpory o velikosti nejméně 6 kOhm pro každý živý pól symetrického vstupu. Snadno tak lze s použitím Ohmova zákona z devítky základky spočítat, jaký proud je schopno fantomové napájení dodat.
Chápu, že ta rána může někoho zaskočit, ale asi ne natolik, aby viděl jiskry a výboje :-)
Jinak - jak říkají ti dva rybáři - zhasni tu vytaženou rozsvícenou lucernu a já uberu dvacet čísel z toho kapra...:-)

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od Petr Z. » sob 18. lis 2017 21:07:27

Snad by se ještě slušelo doplnit, že pokud je dynamický mikrofon zapojen symetricky a vstup s fantomovým napájením je skutečně symetrický /nikoli kvazisymetrický/, tak mikrofonem nemůže žádný proud protékat. Napětí +48V je totiž současně přítomno na kolíku 2 i 3 konektoru XLR, případně i na špičce a mezikroužku u symetrického TRS vstupu.
Cívkou dynamického mikrofonu tedy u symetrického vstupu principiálně nemůže protékat žádný proud.
Jediný akustický projev je lupnutí při vypnutí dynamického mikrofonu zkratováním jeho cívky a souvisí s okamžitou změnou napětí na vazebních kondenzátorech vstupu. Ty jsou impedancí např. 200 ohmů ustáleny na určité stejnosměrné napěťové hladině a zkratováním cívky -tedy vypnutím mikrofonu- se potenciál na vazebních kondenzátorech skokově změní, což se projeví výsledným lupnutím. Pokud jde o ránu místo lupnutí, pak není něco v pořádku s elektrickou symetrií vstupů.
Totéž platí, pokud výrobce nějakého lacinějšího pultu či komba výslovně varuje před poškozením dynamických mikrofonů na vstupech se zapnutým fantomem. Pak rozhodně není něco v úplném pořádku s opravdovou elektrickou symetrií oněch vstupů.
Asi bych spočítal na prstech jedné ruky, kolik i docela drahých komb má pomocný XLR vstup opravdu symetrický - tedy pokud takovýto vstup vůbec má..

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od mkarr » pon 27. lis 2017 19:28:42

Pokud tam skutečně přeskočila viditelná jiskra, a nebyl to jen úlek z té šlupky co vylítla z repráku, muselo napětí pocházet z něčeho úplně jiného než z phantomu, nebo je ten phantom dost divoký a držel bych se od něj dál. Patnáct voltů dokáže bez problémů uživit elektretový kondenzátorový mikrofon, ale některé skutečně kondenzátorové mikrofony by s ním měly problém. Jestli je těch 15V mezi pinem 1 a 2, a zároveň mezi piny 1 a 3 na XLR, a mezi piny 2 a 3 není nic. mmělo by to být v pořádku a žádný zdravě zapojený dynamický mikrofon se toho nemusí bát. Teda ani kdyby tam bylo 48 a né jen 15V. Pokud ale na straně nikrofonu nebo na straně toho vstupu někdo domastil zapojení a bude jiné napětí mezi 1-2 a 1-3, čili bude napětí i mezi 2-3, může se dít cokoli, včetně zničení mikrofonu. Samotná šlupka při odpojení může zničit především něco v tom kombu. Mikrofon by to měl přežít.

m.kozanek
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 15. srp 2019 1:52:03

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od m.kozanek » čtv 15. srp 2019 2:24:21

Jsem LAMA omlouvám se, mám následující problém:

Koupil jsem z Číny kondenzátorový mic na snímání houslí. Má koncovku mono 3.5mm jack. K tomu přišel Battery power adaptor na 1 AAA s koncem 6.3mm Jack do mixpultu.

Když jsem to zapojil do mixu, nehrálo to.
Když jsem pak zapnul Phantom 48V (na tom mixaku), hrálo to hezky a furt.

Pak už přesně nevím, ale asi jsem to zapojil pomocí redukce 3.5-6.3 do mixaku bez toho Battery adaptéru.

A něco se stalo....

Teď když to zapojím přes ten adaptér, nehraje to vůbec.

Když to zapojím přímo Přes redukci 3.5-6.3 do utlumeného mixpultu, pak zapnu Phantom a zesílím, zahraje to cca 1 sekundu a přestane hrát.

Prosím odpověď: Znamená to, že jsem to těmi 48V spálil? Nějaký ten kondenzátor? A jak to že to to 1 vteřinu snímá?

Díky za vaše odpovědi.

MK

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od Robert » čtv 15. srp 2019 7:10:22

Je pravděpodobné, že to klasických 48V nevydrželo a buď rád, pokud vydržel vstup mixu. Jack se v profi praxi pro fantom nepoužívá, protože se při zapojování konektoru krátkodobě vyzkratují piny konektoru. Už se to tady nedávno řešilo. Po malém mono jacku je možné jenom napájení elektretové vložky mikrofonu, která potřebuje ralativně velmi měkké a malé napětí pro svojí funkci a dále se pak tato stejnosměrná složka musí přes kondenzátor oddělit od snímaného střídavého signálu. To měl zabezpečit dodávaný adaptér. Proč by to ale nefungovalo s vloženou baterií nevím, .....asi chyba Matrixu ... zmetek

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od PeBe » čtv 15. srp 2019 8:07:23

[OT]
Neodpustím si malý OffTopic. Říkam to stále: "Laciné čínské "hračky", přímo z Číny, si může kupovat jen bastlíř, který ví, co a jak..." ;-) Kvůli občasné nefunkčnosti a časté poruchovosti, si kupuji vždy více exemplářů. U LED světel kupříkladu odcházejí velmi často a rády, zelené LED (následované modrými). Mám jich tedy v šuplíku slušnou zálohu, totéž platí o zdrojích 5 a 12V :-)
[/OT]

Asi by nebylo od věci napsat, co za zázrak ten mikrofon je (byl). Taktéž by bodlo napsat o jaký mix se jedná. Nechce se mi věřit, že by nějaký solidnější výrobce měl phantom na jacku, byť by šlo o kombo konektor, ale pokud šlo o mix z Číny, je všechno možné a není vyloučené odpravení jeho vstupu... ;-)
Přílohy
IMG_20190815_075639.jpg
IMG_20190815_075531.jpg
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Kondenzátorový mikrofon - výboj při odpojení

Příspěvek od mkarr » sob 17. srp 2019 1:05:38

Předpokládám že tu vteřinu to hraje proto, že dochází k nabíjení kondenzátorů přes odpor a v tu dobu to ještě nemá příliš vysoké napětí a ten elektretový mikrofon funguje. Pokud to po vypnutí phantomu taky na vteřinku hraje, tak je to ono. Mikrofonek je pravděpodobně elektretová kapslička a z vlastní zkušenosti vím, že ty vydrží i dospělý phantom, jen při něm nefungují. Nejmenovaný výrobce mi poslal mikrofony o kterých tvrdil, že se dají napájet nejen ze základny s 9V adaptérem, ale i rovnou z mixu phantomem, že na to josu stavěné. Co se ale stalo s tím forichtungem který to má napájet, to netuším. Samotný fakt, že to hrálo až potom, co se zapnulo napájení phantomem, je dost divný. Každopádně mikrofon s 3,5mm jackem půjde zapojit třeba do mikrofonního vstupu notebooku a pokud je v pořádku, měl by hrát. Krabičce možná došla trpělivost s tím phantomem a odporoučela se do věčných lovišťat. Možná by stálo za to, aby se do ní podíval někdo, kdo tuší jak funguje elektronika a třeba odhalí nějakou banalitu.

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“