Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
Míra H.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 55
Registrován: pon 31. srp 2020 19:40:34

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od Míra H. » čtv 01. říj 2020 11:51:24

Elmag. spoušť se nastavuje na 3-5 násobek In, takže může být o dost níže. Ale o tu nejde.
A zbytek je o tom, jestli vytavená aparatura třeba 2mon. 2 sub. 2 bedny v předu, 3 komba, mix, světla, mlha, NTB, tablety, lampičky atd. můžou při plném výkonu vzít 7 A. Mix a komba samy o sobě moc neberou, ale když vše sečteme, tak to zanedbatelné u 6A jističe není. Jen NTB s tabletem můžou sáhnout pro 0,5A. Zdůrazňuji, že můžou!
Takže tvrdím, že může, a 7A už to trvale neudrží.
A to se vůbec nebavím o tom, že občas když je zima, svítíme halogeny.

Ale jak jsem psal, nejslabší článek je trafo. A to až se prorazí, ten jistič půjde ven na 100% :-). A i při těch 4,5 A k tomu nemusí být daleko.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od miro » čtv 01. říj 2020 21:44:22

Jasně, máte pravdu oba. 6A utáhne strašně moc. Alespoň co se samotného zvuku týká. Na bytelný instalace mám taky 16A. Píšu o extrému, kdy je síťový přívod z pochybných 50m a více prodlužováků. A na něj stejně nemá smysl dávat silnější jištění jak 6A. Pokud byl původní dotaz na ochránění aparátu, už jsem vysvětlil, pokud se mi dostane na primár mezifázové napětí 400V, trafo se nasytí a ihned vyhodí ten 6A jistič. PS a proč by se mělo trafo prorazit? Jedná se bezpečnostní oddělovák s oddělenými komorami primár/sekundár. A tepelná nevratná ochrana na 120C.

Míra H.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 55
Registrován: pon 31. srp 2020 19:40:34

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od Míra H. » čtv 01. říj 2020 22:48:16

Sdružené napětí se na primár přímo nedostane, ty by musel někdo blbě zapojit a to není pravděpodobné. Když ale upadne PEN, udělá se plovoucí nula, a to ten jistič i trafo ustojí. Spotřebiče ale nejspíš ne, protože vznikne nadpětí.

Průraz myslím v rámci vinutí - mezivrstvový zkrat. Pokud má tepelnou pojistku, tak by odešla jen ta.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od miro » pát 02. říj 2020 19:22:13

Asi jsi to ještě nezažil. Na akci kabel od 100kVA centrály a někde na rozbočení se uvolnila nebo upálila žíla N. A jak sám píšeš, vytvoří se virtuální nula. Ale ta se posune k fázi s největší zátěží. Tam napětí spadne třeba na 30V a všichni "jen" kňourají, že to nejde. Bohužel těch zbylých 200V přijde na nulovém drátu k ostatním. A tady to střílí elyty v pulzákách a hoří nejištěné primáry malých traf. Takže ano, klidně ti pak vystřelí na 1 fázové zásuvce tvrdých 400V.

Míra H.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 55
Registrován: pon 31. srp 2020 19:40:34

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od Míra H. » pát 02. říj 2020 22:15:20

Jo to je přesně to o čem píšu, ale 400V tam nikdy nebude, to by musela ta "největší zátěž" být zkrat. V praxi to půjde vždy přes spotřebiče v těch zbylých fázích. Rozdíl těch napětí bude záviset na nerovnoměrnosti zátěže ve fázích, ale 400V to nebude nikdy.

A jinak, mezi fázemi já fázový posun, takže ty volty se takhle nesčítají. Proto není mezi fázemi 2x230=460, ale jen 400. Jsou to vektory s uhlem120°

A pokud ti ten jistič vypadne dřív než při 400V, jak si psal, může to zabránit v konkrétním případě poškození nějakého zařízení. I když je otázka kdy vlastně vypadne, a co přežije třeba 300 nebo 350V.
Každopádně ale to není ochrana z principu oddělovacího trafa.

Uživatelský avatar
navstevnik

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od navstevnik » sob 03. říj 2020 18:55:24

Oddelovaci trafo by melo smysl jen tehdy, pokud by to bylo trafo 400/230V, tzn. primar zapojeny mezi fazemi, na fazovem napeti, ne proti nule, na sdruzenem napeti.
Pak Vas nemusi nejaky, po ceste upaleny nulak trapit. U velmi drahych a profi zarizeni se to opravdu takto resi, ale u mobilnich jen vyjimecne. U studiovych L a U provedeni /dvojice jednofazovych traf 400/230 v serioparalelnim modu/ jde o vahu priblizne 12-15kg/1kVA vykonu. U toroidu by to bylo asi o tretinu mene.
Delalo se to tak proto, aby studio nemelo spolecnou zem s verejnou siti. Nektera lepsi studia se k tomu vratila, z hlediska odstupu zarizeni i bezpecnosti je to velmi vyhodne, kdyz maji "svoji" zem cistou a cele napajeni je galvanicky oddelene od verejne site.

Míra H.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 55
Registrován: pon 31. srp 2020 19:40:34

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od Míra H. » sob 03. říj 2020 21:01:37

U mobilního zařízení by byla potřeba 400V celkem velký problém.

P. S. Máš tam přehozeno fázové a sdružené napětí.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od CharlesBass » sob 05. úno 2022 14:10:50

Po dlouhé době oživuji.

Ne že by uzrál čas, to už řeším docela dlouho. dokonce mám už to HRN-33 nějakej čas v šuplíku. Vzhledem k tomu, že se zabývám tohoto času výrobou a sjednocováním powercon napájecích kabelů, se kterými se dá manipulovat i a balit je i při teplotě pod 15°C :-D tzn že "NO PVC" a současnému skladování několika prázdných krabic 19" a jednoho 3f rozvadče se základní ochranou, taktéž 19" napadlo mne, konečně, něco takového dotáhnout do konce. To bych ale nebyl já, abych si to nezkomplikoval, alespon teoreticky :-D :-D

Zajímalo by mě, zda-li by šlo vyrobit rozvaděč, jež by byl s to pracovat na přívodu 1f anebo 3f. Koncepčně by se tedy jednalo o 3f rozvaděč, který by měl možnost připojení do 1f soustav. Ochrany a relé by pracovali ve 3f verzi vždy. Mám zálusk vyšetřit, zda-li by šlo použít a bezpečně provozovat takovouto věc, neřknuli i opatřit to revizí.

Technicky si to představuji tak, že by na zařízení jako přípojné body byli použité panelové zásuvky 16A/400V/5P a Neutrik NAC3MPA-1. Tyto dva vstupy by byli připojeny na čtyř-polový přepínač s nulou uprostřed, kdy by na polohu 1 šli přívody z tej 3f 16tky a na polohu 2 přívod z powerconu, patřičně smyčkováním "roztrojený". Dále by již "zpracování" tj ochrany a odpojovací relé pracovali v 3f modu vždy i s patřičnou indikací napětí, proudu a provozních stavů ochran. Mám za to, že pokud se pohybuji primárně stále v "napětové hladině 1x230V nebo 3x230V" mohlo by to po splnění všech bezpečnostních podmínek fungovat.

Otázka je samozřejmě pro ty, kteří utrpěli elektrotechnické vzdělání v oblasti příslušných vyhlášek a posoudí možnost takovéhoto řešení. Vycházím sice jen z okoukaných znalostí, ale proto již v zárodku, například preferuji panelové zásuvky, které ze své podstaty zamezují "snadný" dotyk se "zpětným proudem" u aktuálně nepoužitého přívodu, navíc s jištěním proti takovémuto stavu při použití přepínače, který daný vstup úplně odstaví. Samozřejmě beru ohled na blbuvzdornost, a na kombinace kdy by bylo třeba možné dostat pecku v momentě, kdy by byl rozvaděč připojen na špatně zapojený 3f rozvod, současně by byla zapojen i přívod 1f a při přepnutí na polohu dva dostat napětí třeba po nule a zemi na 230V vidlici, na kterou je, samozřejmě možnost si sáhnout....

Asi to je nereálné co? Už jsem viděl "redukci" totiž 230V vidlici a na ní šestnácku třífázovou samici a tím napájený rozvadeč 3f :-D Takle jednoduše to nechci :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od zahy » sob 05. úno 2022 18:35:46

Ten přepínač je asi nejslabší článek zapojení zato ta "redukce" je totálně blbuvzdorná a při revizi se ani nemusí vyndavat z kufru. Viděl jsem i 3* 230 vidlice do 16A 3f samYce. Prostě si ty tři fáze nataháš z celýho baráku :) .
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od CharlesBass » sob 05. úno 2022 19:16:28

No to už sem taky viděl :-D :-D sice ne v provozu ... ale zato v jednom sále u rozvaděče tři zásuvky vedle sebe a křídou nadepsané Fáze 1-3. A samozřejmě jakákoliv 3f zásuvka "k míchačce" nebyla přítomna.

Jde o to, že se mi naskýtá už trochu častěji než jen občas, připojení 3x400V, kde jakékoliv 230V zásuvky chybí - respektive jsou v nemile velké vzdálenosti, přes půl amfíku, sálu atp. Pak je dost akcí, kde je přítomno obé, a samozřejmě ještě více těch, kde je pouze 230V - které mi zatím bohatě stačí, ikdyž už občas posiluji, rentujíce si, aparát v místech k tomu vhodných.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od PeBe » úte 16. dub 2024 8:21:17

Po letech jsem pojal přesvědčení, že je nutno trochu poupravit vybavení. Po všemožných úpravách různých racků (nejde o ptáky), mi najednou přebýval 4U půlrack a tak přišel na řadu i "pódiový rozvaděč". Původně byl umístěný v systaineru, ale myslím si, že racková verze je elegantnější :-)
Při realizaci mě překvapilo, že 9.5' půlrack je širší, než 10' rack, takže jsem musel vyrábět redukci pro uchycení zásuvek... :-)

Jen ještě doplním, že zatím nemám vyříznuté v 3U panelu okénko pro jističe, ale slibuji, že tam do týdne bude... ;-)
Přílohy
rozv1.jpg
rozv2.jpg
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

pepaol
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: pon 29. kvě 2017 17:19:14

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od pepaol » úte 16. dub 2024 9:28:06

Jen pro zajímavost, jak je to s těma Watama. Jedu na jednu 16A zásuvku s aktivní aparaturou od RCF s udávaným asi nevím čím 😁 12kW výkonem !!! Z té samé jedné zásuvky jede pódiovka a dvě LED světla na klacku.
Jak to ti ynženýři dělaj… když z 16A můžu odebrat max 3,8 kW a pak letí jistič

Ty si můzeš max koupit psa s přepěťovou ochranou 3. stupně. A z toho vše nakrmit. Jedna fáze ti musí stačit. Spotřebiče zapínat postupně. Spínané zdroje způsobují krátkodobou zátěž.
Občas použiju koupený stavební rozvaděč, kde jedu z 380 na 3 fáze. 16A jističe s proudovým chráničem. Jenže. V 380V zásuvkách je takový bordel, že nikdy nemám tu správnou redukci. Narazíš v sále na 16, 32, 64. Pětikolík, čtyřkolík a staré ploché. Dlabu na 3 fáze. Jedu na 240V 16A a stačí to.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od PeBe » úte 16. dub 2024 9:59:19

Toto zapojení, nazvěme to (mini) pódiovým rozvaděčem, slouží, jak název tématu napovídá k ochraně "drahé" aparatury a doplním, před nadpětím. Celé toto zapojení je napájeno z jedné fáze a mám ji zde rozdělenou do tří okruhů. To pro případ, že kdybych měl na některém okruhu zkrat, aby nespadlo úplně vše. Zapojení je dále vybaveno chráničem, to pro ochranu osob a relé pro hlídání nadpětí/podpětí, to pro ochranu té "drahé" aparatury :-)

Ne nemohu si koupit psa s přepěťovkou 3. stupně, jednak je sama o sobě k prdu, pokud na patě baráku a v rozvaděči nejsou zapojeny přepěťovky 1. a 2. stupně a to v těch našich vesnických hospodách, kulturácích a sokolovnách není nic běžného, ale především nechrání zařízení před nadpětím.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

pepaol
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: pon 29. kvě 2017 17:19:14

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od pepaol » úte 16. dub 2024 12:42:27

Přepěťovka 3. stupně tě ochrání před 380V. Stalo se mne: "Hoši, elektriku jsem vám nachystal". Vezmu měřák (důvěřuj, ale prověřuj). 2 fáze v zásuvce pro 220V.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký rozvod elektřiny pro malou kapelu a ochránit tím "drahou" aparaturu?

Příspěvek od PeBe » úte 16. dub 2024 14:52:07

Když tomu věříš, že varistor v prodlužovačce ti stoprocentně ochrání spotřebiče před nadpětím, tvoje volba... Já raději spoléhám na hlídací relé, které je přímo zkonstruované pro bezpečné odpojení při nadpětí, nebo podpětí.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“