POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od Aleš » úte 24. bře 2020 14:05:48

asterix1 píše:
úte 24. bře 2020 13:41:03
Ak "odpadne" N (pracovný vodič) automaticky sa musí okamžite vybaviť aj 3f chránič v pódiovom rozvádzači, ktorý odpojí všetky pripojené zariadenia. Je jedno či "nula" odpadne pred chráničom alebo za ním.
3f chránič ale při kdekoliv upadlém N nevybaví vůbec. Proudy dál tečou mezi fázemi a jejich vektorový součet je pořád nula, takže chránič nemá na co reagovat. Proudový chránič prostě upadlý N nijak nehlídá. Jedině hlídací relé.

Uživatelský avatar
Milan T

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od Milan T » úte 24. bře 2020 14:09:57

Pokud upadne nulový pracovní vodič N, tak se proud protékající proudovým chráničem nijak nezmění, pouze se dle zatížení jednotlivých fází změní rozložení protékajících proudů mezi jednotlivými fázemi. Rozdíl proudů tekoucích skrze proudový chránič bude stále roven 0. Proto je nutné použít chránič hlídající napětí mezi nulovým pracovním vodičem N a jednotlivými fázemi.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od asterix1 » úte 24. bře 2020 14:10:52

Nemáš pravdu, pri 3f chrániči sa porovnáva súčet prúdov v 3 fázach a ZÁROVEŇ aj cez pracovný vodič N. No a keďže tento je "odpálený" netečie cez neho (cez chránič) žiadny prúd t.j. sa musí vybaviť. To čo pritečie cez fázy musí cez N "odtiecť" preč, keďže máš za ním pripojené 1f spotrebiče. A kedže chránič toto porovná a zistí rozdiel prúdov väčší ako 30mA tak vypne. Takže aj keď sa za chráničom vytvorí umelá "Nula" musí to fungovať.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 798
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od PeBe » úte 24. bře 2020 14:23:12

Super! Je vidět, že nemáme do čeho píchnout, tak meleme nesmysly... :-D
A jak to bude, na 3f proudovém chrániči, když upadne pracovní nula a budeme mít zapojení do trojúhelníku? Nevybaví! Stejně tak nevybaví, když budeme mít zapojení do hvězdy... Je mu to prostě u konečníku. Ty proudy dle kirchhofových zákonů protečou tam i zpět, nacourají se, kudy se jim hodí a chránič se ani nehne. Jiná věc bude, když bude některý z drátů za chráničem opřený o ochranný vodič. Najednou nám nějaký proud bude chybět a když ho zpátky nepoteče víc, než 30 mA, chránič vybaví.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od Aleš » úte 24. bře 2020 14:59:52

asterix1 píše:
úte 24. bře 2020 14:10:52
...To čo pritečie cez fázy musí cez N "odtiecť" preč, keďže máš za ním pripojené 1f spotrebiče…
Nemusí. Proud, co za normálního stavu teče vodičem N, se při jeho přerušení rozdělí mezi fáze tak, že výsledný součet proudů je pořád nula, tj. pořád platí co přiteklo, to také odtéká. Je to stejná situace jako třífázový motor do trojúhelníka nebo do hvězdy s nezapojeným středem. Chránič nevybaví.

Ani proudový chránič, ani varistory před upadlým N neochrání.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od miro » úte 24. bře 2020 15:35:16

asterix1 píše:
úte 24. bře 2020 13:41:03
Ak "odpadne" N (pracovný vodič) automaticky sa musí okamžite vybaviť aj 3f chránič v pódiovom rozvádzači, ktorý odpojí všetky pripojené zariadenia. Je jedno či "nula" odpadne pred chráničom alebo za ním.
A že ne? Zkus mi to vysvětlit kudy proteče "poruchový" proud tak aby 3f chránič vybavil. I když odpadne nulák, proud který proteče chráničem tam, chráničem se zase vrátí. Nevybaví.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » úte 24. bře 2020 16:48:47

Omlouvám se za svůj idiotský příspěvek- v Brně to není žádná nadávka, ale běžnej výraz do placu. Nevěnoval jsem pozornost původnímu tématu a jen jsem doporučil na poslední dotaz vynikající fičko (elektroinstalace - montáže a rekonstrukce - jsou cca 30% činnosti mé firmy) které mám xkrát prověřeno a myslel jsem, že su kritizován, že nevím, jak funguje fičko ..... myšlenkama su zabořené v Kemperu (tím se snad neprokoušu :evil: :evil: )

Uživatelský avatar
slava

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od slava » úte 24. bře 2020 19:34:58

Pánové,já si to přečetl a nevycházím z údivu.Musím souhlasit s PeBem,protože upadlou nulu prostě nezachráníte.Pár jedincům už aparát shořel,ale podle diskuze je lidstvo nepoučitelné.Takže shrnu - žádný varistory a podobný kreténský nápady.Pokud upadne jakýkoliv drát,je ve vašem zájmu,aby všechno zhaslo.A teď mě bijte.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » úte 24. bře 2020 20:11:31

Nebudu komentovat všechny názory a už vůbec né někoho poučovat. Vzhledem k tomu že, jsem zrealizoval cca 500 rekonstrukcí celých bytů a vždy je součást koupelna, tak zásadně dodržuju normy, protože jedno opomenutí - a už bych nevylezl z kriminálu...jen bych chtěl vědět kolik "spotřebičů" v běžným životě je na 3-fáz - (když se pořád řeší jestli a za jakých podmínek se vybaví nebo nevybaví 3fázový fičko) - sklokeramika, míchačka, cirkula - ale v muzice - zesilovače, mixy, aktivky, ledky - jaký by to muselo mít výkony? - já fakt nic takovýho neznám - (jasně Kabáti měli údajně výkon na Vipichu 260 KW, ale slyšel jsem, že se to už řeší separátníma centrálama a úplně mimo běžný rozvody) ale vážně se nechám poučit - nemyslím to ironicky.
Naposledy upravil(a) mifune dne úte 24. bře 2020 20:38:08, celkem upraveno 1 x.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » úte 24. bře 2020 20:30:23

Jen dodatek, předpokládám, že se všichni pohybujete (hrajete) v prostředí bytové a občanské výstavby (hospody, sály, stadionky, kulturní zařízení nebo garáže :D )

Uživatelský avatar
slava

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od slava » úte 24. bře 2020 20:45:58

Asi jsi viděl málo,všichni jedou na centrály.I na Strahově byly centrály,protože ten příkon normální síť neutahne.Ale to je vedlejší,i mrňous s příkonem 5kW je nahranej,když se drátek posere.To jen na okraj - co máš? I blbá rychlovarka má příkon 2kW.Nevím,jak ty,ale tohle dělá s koncem velice rychlej a nevratnej proces.Takže zpět k PeBemu - to,co zveřejnil,je způsob,jak v případě průseru ochránit vlasní kapsu.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » úte 24. bře 2020 21:04:51

????? ty máš zesák na 3 fáz? "Rychlovarka má příkon 2kW" na to se nějak hraje (maximálně to zasvítí, když to postavíš na plyňák...). - žes vypařil víc než já (4kusy)...

Uživatelský avatar
slava

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od slava » úte 24. bře 2020 21:18:47

Moc se pleteš,domovní rozvod je trochu jinej,než koncertní.Za prvý jsou vyhlazovací filtry,za druhý vykrejvače špiček - k tomu většinou slouží druhej agregát a když je řeč,tak rozvod,kterej napájí audio je většinou taženej solo,aby světla nedělaly bordel ve zvuku.Věc druhá je,že na tohle jsou tzv.napájecí technici,který se staraj o průběh napájení.Ostatně,stáhni si obr kapely a fakt to není žádná sranda.Na Strahově měli Pink Floyd centrály tři.Tak proto nám stačí to,co udělal PeBe,protože v audio ti stačí 3A a jsi v pytli.A tím myslím nekontrovatelné.

Uživatelský avatar
slava

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od slava » úte 24. bře 2020 21:25:40

Nekontrolovatelné

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » úte 24. bře 2020 21:34:59

Fakt sorry, ale fakt nevím co to meleš..Proč Floydi? Tys je zvučil??? "protože v audio ti stačí 3A a jsi v pytli"??? k čemu, aby mě to zabilo nebo všechno shořelo nebo se vybavilo 3fázový fičko - co mě chceš vysvětlit? Já vůbec nevím, co pro vás udělal Pebe...ZNOVU: Ty máš zesák nebo něco na 3fáz.?(tím nemyslím cirkulu nebo indukčku..

Zamčeno

Zpět na „Elektroinstalace“