POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
slava

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od slava » úte 24. bře 2020 21:40:38

Hele,kamaráde ve válce - vůbec jsi nepochopil,co jsem napsal.Ztráta času. Ahoj.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » úte 24. bře 2020 22:01:28

Tak určitě nésu tvůj kamoš, vůbec tě neznám, a ve válce zatím nejsme, jen si tady přeměřujeme péra, jinak jako aktivní judista a trenér mladých dodržuju kodex Bušido - takže klídek - přečti si, co to je (nelžu, nekradu, nepodceňuju a vždy RESPEKTUJU soupeře a vždy mám k němu úctu, i jako poražený a za porážku se děkuje "za poučení", ale Sepuka se už nedělá, ale na hlavu mě nikdo chcát nebude!) Uzavřel bych to bez hádek - prostě jsme si nesedli.. ;-)

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » úte 24. bře 2020 23:08:23

Jinak pár informací k bežnýmu provozu. Rád do přílohy (když se mě to podaří) dám kopie revizních zpráv vč. normovaných měření (přístroje mají osvědčení - nelze jinak) ohledně napětí - nevím, jak jinde v republice, ale to přepětí, podpětí, zapětí, nadpětí, vypětí (sorry, neodpustil jsem si ..) se v Brně nějak zásadně neprojevuje - nevím asi má EON u nás síť "v pořádku" je cca 237 +- 1V měrěno xkrát...nevím asi nějaká abnormalita, když každý píše, jak to "lítá" a ničí apáráty. Opět zítra předěláváme byt z 1f na 3F, takže komplet celá procedura - proč to píšu: v okruhu rozvodny 22KW jsou dvě restaurce, kde se pořádají hudební akce, takže jedou na stejnou distribuci (a určitě tam nehráli Floydi ani Kabáti se 100kama kilowat a vlastní centrálou - hádka na druhým příspěvku) a hrají tam lokálky jako asi většina tady...Já nevím - osobně si pamatuju, když člena kapely Argema v minulým století zabila šalina přímo na pódiu - ale dnes - fakt já nevím - síť je řízena digitálně - máte někdo konkrétní případy radikálních přepětí sítě - všechny výrobky dnes jsou debilovzdorný a spňují a !nadplňují! normy - MUSÍ - právníci by z chyby vytěžili majlant a firmu by zlikvidovali - a ten občas zmiňovaný úder blesku - před čistým přímým zásahem se nelze nijak zachránit - ale v podstatě je to zázrak - jako výhra 1.ceny ve sportce...Nemohl bych chodit po chodníku - mohla spadnout křidlica, v autě mě sestřelí větší auto, letadlo taky někdy spadne - nebudu už nikdy lítat - hahaha, loď se taky potopí - nikdy nebudu plout...má dcera zemřela na chřipku - všichni umřemene na koronavirus - už nevylezu z báráku - leda hovno - má firma funguje na 100% - přece si to nikdo nepřipouští a asi se to nestane....(proč se taky neděkuje instalatérům, hrabovkanálech - taky má činnost, provozním elektrikářům)....jak by fungovaly byty, domy, obchody, špitály bez vody, kanalizace a elektra....ale taky třeba sklenářů, ale bez květinářství se fakt obejdeme - a to řvou, jaký mají ztráty...klidně ať to admin smaže a mě zablokuje ..Ámen ..a su hluboce nevěřící...VIVA musica (a sorry PRS is best) už jich mám v sobě 6...

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mkarr » úte 24. bře 2020 23:34:52

mifune: Bez ohledu na to, jaký kodex dodržuješ, tady meleš nesmyslu od začátku vlákna. Nejprve doporučuješ nesmysly, jako použití chrániče jako ochranu před upadlým nulákem, pak urážíš když to miro chce uvést na pravou míru a doteď jsi asi nepochopil co napsal PeBe a proč to několik dalších lidí označilo za správné řešení. Následně bazíruješ na třífázovém zesilovači (tady nějaký máš abys věděl že existují. https://www.prodance.cz/x4l.html ) a přitom nebezpečný je upadlý nulák právě při jednofázových spotřebičích, protože tam obvykle vzniká posunutí nuláku větším jednofázovým odběrem (třeba i pitomou varnou konvicí) tak, aby to na jiné fázi odpálilo jiný spotřebič.
Každopádně tahle opatrnost nebývá primárně kvůli distribuční soustavě, a že by z ní mělo přiletět přepětí. I když i to se stává a vím o několika případech kdy půl vesnice vyměňovalo spálenou elektroniku a nebylo to po bouřce. Bývá to právě z důvodu, že v různých zapadlých lokálech bývá elektrika v žalostném stavu a když něko v kuchyni zapne pár silných spotřebičů, může se klidně stát že zásuvky na sále budou mít najednou o sto voltů víc a člověk bez smysluplné ochrany prostě dohrál a bude rád když se domůže nějakého odškodnění. A to nemusí ten nulák být ani upadlý, stačí jen vyhřátý hliník.
Naposledy upravil(a) mkarr dne stř 25. bře 2020 0:12:11, celkem upraveno 1 x.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » stř 25. bře 2020 0:01:47

Já nevím .. zastřelit__

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od CharlesBass » stř 25. bře 2020 1:12:23

Já na to taky fakt zírám. mifune měl prostě štěstí, že mu nula nikde neulítla. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč pořád propaguje ten chránič. Chránič sice chrání, ale před jinou poruchou. Dokonce ani ten 3f chránič, jak propaguje asterix, tak ten má také součtový transformátor, který hlídá tři fáze a nulu společně a je mu totiž jedno jestli je v režimu 3x 1f 230V nebo 3f 400V. Píšu to asi blbě. ale doufám, že to lze pochopit....

V podiovém rozvaděči jede pochopitelně v režimu 3x1f 230V ale jakmile ulítne nula, tak za ulítnutím jede soustava už 3f 400V chápeme?
Aleš píše:
úte 24. bře 2020 14:59:52
asterix1 píše:
úte 24. bře 2020 14:10:52
...To čo pritečie cez fázy musí cez N "odtiecť" preč, keďže máš za ním pripojené 1f spotrebiče…
Nemusí. Proud, co za normálního stavu teče vodičem N, se při jeho přerušení rozdělí mezi fáze tak, že výsledný součet proudů je pořád nula, tj. pořád platí co přiteklo, to také odtéká. Je to stejná situace jako třífázový motor do trojúhelníka nebo do hvězdy s nezapojeným středem. Chránič nevybaví.

Ani proudový chránič, ani varistory před upadlým N neochrání.
A doplním, před upadlou nulou chrání pouze to, co předepisuje PeBe. HLÍDACÍ RELÉ Nejakej inteligentní aktivní systém. Protože cokoliv jiného "ochrání" jen tím, že to po čase samo shoří - a třeba zkratem vyhodí jistič. Ale to je pozdě.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » stř 25. bře 2020 1:35:45

Prosím o vysvětlení: Jak ulítne nulák?......

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » stř 25. bře 2020 3:00:12

Borci, takže vaše zkoušky: vaše čísla skupina č 6,7,8...samozřejmě vyhláška !50!.? abyste mohli vůbec kecat.č. z. od 6 nahoru..z. k. d. a ..? ( školení provedeno dne, zkouška provedeno dne, schváleno dne, zkušební komisař, ev.č.. - jeho koncese a certifikát číslo...platnost do.., schváleno..státní regulační úřad, všichni co to tady žvaníte máte .....nemáte ani hovno a kecáte pičoviny...určitě někdo 50 máte...

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » stř 25. bře 2020 3:17:35

Tak serem na ty kecy...pudem, se vožrat,..

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 800
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od PeBe » stř 25. bře 2020 7:55:34

mifune, koukám, že máš s chlastem sakra náskok...
Takže abych tě uklidnil. §7, 35 let praxe v oboru mechanik-elektronik, posledních 15 let elektrokonstruktér v jedné německé firmě...
Pochopitelně nejsem takový tupec, abych si myslel, že toto je vstupenka mezi povolané, jen chci poukázat na to, že i s tímto životopisem, mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, jak je možné, že mi upadlá (uhnilá) nula, kdesi na baráku, může zničit aparát... Ani omylem nechci snižovat tvé profesní kvality, ale to, že jsi nainstaloval více, než pět set "fíček", které v těch domovních instalacích spolehlivě fungují, z tebe nedělá odborníka na jejich funkci. Tvá plamená hádka mě naopak utvrzuje v tom, že o jejich funkci víš jen to, jak fungují, ale ne proč tak fungují. Jsou to jen a pouze kirchhofovy zákony v praxi. Co do uzlu přiteče, to z uzlu odteče. A když něco chybí, je to špatně.
Nikdo zde nepochybuje o tom, že by ČEZ, EON a další, posílal do sítě podpětí, či nadpětí. To nadpětí, kterého se bojíme, jak čert kříže, vzniká právě tak, že třeba na patě baráku uhnije nula a ve zbytku domu pak nula jaksi plave, mezi jednotlivými fázemi. A napětí mezi fází a touto plovoucí nulou může hravě dosáhnout zničujících hodnot.
Ještě bych doplnil, že není od věci užívat pro tento stav termín nadpětí. Přepětím pak označovat stav, kdy se na vodičích objeví napětí řádově v tisících volt, po dobu řádově milisekund, jako důsledek třeba blesku při bouřce.

Nechci se nikoho hloupě dotknout, nicméně si neodpustím... Před mnoha lety jsem coby zaměstnanec jedné pražské firmy, pracoval v řadě jihomoravských měst. Dodnes mám v hlavě myšlenku, že jsem v životě nepotkal pohromadě tolik zamindrákovanců, jako v Brně... Post o vytuněném autě a řada jiných, mě utvzuje, že minimálně jeden v Brně opravdu je...
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od miro » stř 25. bře 2020 8:46:15

mifune: Omluva se přijímá, vše vysvětleno. PS zesilovače jsou i na 3 fáze. Např Powersoft X8 a jiné. Napájení velkých akcí pomocí elektrocentrál je naprosto běžná věc. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit že z centrál máme stabilnější napětí než ze sítě. A riskovat nepředvídatelný výpadek sítě si nikdo při mega akcích nedovolí.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » stř 25. bře 2020 9:26:30

Takže PeBe,( zrovna Ty se mě zdáš jako špicové borec..) já zas na rozdíl od Tebe na to kašlu, a cajzly (všichni od českomoravské vysočiny na západ) v pohodě beru a švédi (pražáci) jsou aspoň podle mě vynikající řidiči (proti všem křovákům) a můj bratr "emigroval z Brna" a už 20 let bydlí v Radotíně :D :D )) nejet na dovolenou každej rok na Lipno (na mým motorovým člunu) si nedokážu představit (něco tam na stáří koupím a odstěhuju se tam - není lepší místo v ČR), tento rok asi pojedu na Lipno 3x protože se zřejmě na moře potápět nedostanu.... že seš zaměstnanec je vidět z Tvých příspěvků (platí Ti majitel firmy Tvoje "nefiremní " aktivity - u mně bys tvrdě narazil)...a až budeš mít na to, abys ses živil sám tak, mě můžes v klidu kritizovat. A mimochodem ANO před 6 lety mě mrdlo v tykvi (po náhlé smrti mé dcery a modli se, aby se Ti taky něco podobnýho nestalo, krátkodobě jsem oslepl, ale to se opravilo, já už nežiju a su jen nemrtvola a ty dvě audiny, miliony, mnohamilionovej barák s bazénem jsou tak akorát k hovnu) bůh ví, jestli nezkrachuju, nikdo malým firmám nepomůže, jsou ten jen kecy, zase se budou zachraňovat nepotřební a neschopní idioti...proč píšu jako kokot? ( ANO mám diagnostikovanou psychickou poruchu následkem fatálního prožitku)...a až budu ze zoufalství prodávat PRSo, Furcha , Kempera, RCFka za zlomek PC,abych měl co dát holkám k obědu, pak teprve pude vo držku... tyhle debaty jsou vpodstatě jenom pro smích...a P.S nepoučujte mě tady NIKDO o elektroinstalacích!!!! pro mě nedodržení normy je kriminál....
Naposledy upravil(a) mifune dne stř 25. bře 2020 10:07:52, celkem upraveno 1 x.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » stř 25. bře 2020 10:05:50

Miro OK, su rád, žes to přijal, fakt jsem reagoval jako KOKOT a o velkým zvučení nic nevím - já su jen bytová a občanská...a garážová...ještě jednou žádný "americký sorry" ale normální - omluvám se za debilitu..

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od CharlesBass » stř 25. bře 2020 10:56:50

mifune píše:
stř 25. bře 2020 1:35:45
Prosím o vysvětlení: Jak ulítne nulák?......
Jak ? V hlavní rozdvodnici za hodinama, kde se roděluje PEN na PE a N. Tam N prostě ulítne, tzn že se přeruší. Jev který žádný sebelepší chránič primárně nezachytí, aní na to, už se opakuji, není určen. Před měsícem draze ověřeno u známého, který v již kompletně zařízené novostavbě, kde mu někdo jako ty nasekal drahý fíčka, udělal celou elektriku, zapojil všechny rozvody, udělal revizi, atp a vše dle dnešních, platných NOREM! Naprosto všechno v pořádku. Stačilo, aby přišli technici od distribuce a udělali v hodinách nějaký zásah, který měl, bohužel, za následek nedotažení nulového vodiče. A prásk, dva dny trvalo, než na to známý přišel, co se děje. Shořelo mu, kromě třífázového motoru na cirkulárce, KOMPLET VŠECKO. Myčka, lednice, řídící elektroniky k tepelným čerpadlům, spotřební elektronika, vše cca 3-6měs NOVÉ. Na 6 měs NOVÉ elektroinstalaci, s platnou revizí.

A pozor, distribuce dělala zásah, to ano, ale chyba vznikla na VAŠEM zařízení. Nenesou odpovědnost. Nemusím snad dodávat, že se distancoval kdo mohl, pojišťovny, prodejci, ap. PŘIŠEL o všechno, jen náhodou nezačal dům od něčeho hořet.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: POUZIVATE VARISTORY V ROZVADZACOCH?

Příspěvek od mifune » stř 25. bře 2020 11:35:31

T
Naposledy upravil(a) mifune dne stř 25. bře 2020 12:00:42, celkem upraveno 1 x.

Zamčeno

Zpět na „Elektroinstalace“