Připojení XLR na zesilovač

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
sidlomydlo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: úte 15. říj 2019 19:11:27

Připojení XLR na zesilovač

Příspěvek od sidlomydlo » pát 10. črc 2020 21:48:00

Zdravím,

ve volném čase bastlím doma dvě aktivní bedny, potenciální odposlechy pro menší akustickou kapelu. Je to můj první takový projekt, neočekávám od toho žádnou extra kvalitu, ale rád bych, aby to alespoň nějak fungovalo.

Uvnitř mám malý 50W mono zesilovač s inputem + -. Poradil by někdo, jak správně napojit XLR zdířku na zesilovač, abych k tomu mohl s klidem napojit symetrický i nesymetrický zdroj (linkové úrovně)? Někde se píše, že jeden signál spojit s ground signálem, jinde zase nechat jeden signál volně...
Údajně to závisí na druhu symetrie používané u výstupního zařízení, ale já bych rád nějaké univerzální řešení (u koupených repro taky neřeším, jaký druh symetrie zrovna přivádím).

Se ztrátou výhody symetrie počítám. Tedy pokud existuje nějaká krabička schopná převést symetrický line signál na nesymetrický, tak sem s ním. (Napadl mě obráceně zapojený pasivní di-box, ty jsou ale stavěné na jiný druh signálu, ne?). Ale klidně se smířím se ztrátou symetrie, nerad bych ale špatným zapojením zatěžoval například mixážní pult apod.

Díky😇

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Připojení XLR na zesilovač

Příspěvek od Marian » sob 11. črc 2020 12:23:54

Chcelo by to poznať obvodové riešenie toho zosilňovača. Ak to má iba + a - (nie +/-/sgnd), tak to bude pravdepodobne iba jednoduchý vstup. Potom sa to dá zapojiť XLR 1 a 3 dať na - (spojiť ) a pin 2 na +. Zvykne sa robiť aj tzv. ground lift vypínač, ktorý v prípade problému s brumom odpojí tienenie z pinu 1 od (-) zosilňovača. Ďalšia (korektnejšia) možnosť je urobiť predzosilňovač s OPZ z tzv. diferenciálnym vstupom. Dačo také: http://zosilnovace.eu/Desym.htm (ten ma aj subsonic filter) pasívny dibox by som tam nepchal, to by bol zbytočný luxus.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Připojení XLR na zesilovač

Příspěvek od Otas » sob 11. črc 2020 21:59:41

Já jsem situaci nesymetrického vstupu na XLR řešil kromě jasného 1 = signálová zem, 2 = +živý tak, že jsem pin 3 (-živý) propojil přes odpor 2k2 na signálovou zem. Bál jsem se přetížení výstupu -živý z OZ v mixu zkratem na zem. Minimální velikost odporu pro tento účel bych viděl tak na 220 ohmů, ale ani ten desetinásobek mi nedělá paseku rušivými signály a mix pak vůbec nezatěžuje.
Spojení signálové země a kostry (lift) by podle mne mělo být řešeno jinde.

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“