Od centrály po zásuvky

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Robert » pát 11. bře 2022 20:42:42

mkarr píše:
úte 08. bře 2022 0:13:37
Stará vojenská centrála se chovala skvěle, když byla dobře seřízená. Měla kompaudní buzení alternátoru, a jeho průběh se ladil proměnným drátovým odporem. Když to někdo špatně nastavil, nebo byl ten odpor v horším stavu, tak se se zvyšující zátěží zvedalo napětí.
Špatně jsem se vyjádřil. Nebyla myšlená centrála z roku 1960, ale 1980 a mladší, kde byla tranzistorová regulace, perfektně vyvázaná kabeláž a napětí od nulové zátěže až do hrubého přetížení, kde to už nedal motor, sedí na 230 V a ani se nehne. Trápili jsme jí svářečkou, která běžně vyhazovala 16A jistič a při provozu z centrály svářela jak čert. Generátor byl velký, těžký, vinutý mědí a bylo tam přepínání 3 fáz režimu a 1 fázového, kde celý svůj výkon byla schopná dodat do jedné fáze (jedno vinutí bylo znatelně tužší). Jeden čas jsem jí chtěl napevno nainstalovat na vozík za auto, doplnit tlumič výfuku a sání a zakapotovat. Jenomže využití bylo tak sporadické, že jsem jej prodal a koupil invertorový Kipor.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od mkarr » úte 22. bře 2022 23:42:46

Pardon, tuto verzi neznám, ale ty úplně staré jsem někomu kdysi opravoval.
Byly to taky nezmaři, a kupodivu velice dobře držely 50Hz, přes mechanický regulátor otáček.
Jen na zvuk by to nikdo použít nechtěl. jedině s fakt dlouhou prodlužkou, aby nepřeřvala PAčko.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Návštěvník » úte 31. kvě 2022 15:00:39

Dotaz na dotazujiciho...

Dozvedel jsi se z odpovedi na co jsi se ptal? Ja to procital a nejak se to cele stocilo k debate, ktera ti toho moc nevysvetli.
Je tvuj dotaz stale aktualni? Nebo jsi si sehnal info jinde? Jestli ne, napis. Poradim co vim, jak to mame my...

FreeTekno
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 14. led 2021 15:02:11

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od FreeTekno » stř 01. čer 2022 8:01:50

Hej hej dosť sa to tu zvrhlo. :D Poriešil som to nakoniec tak, že som to napojil priamo na centrálu na 230v zásuvky. Mala AVR a napätie raz začas zakolísalo +/- 3v . Akciu sme dohrali bez problémov. Do budúcna by som to chcel ale určite nejako riešiť, takže všetky rady sú vítané.

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“