Od centrály po zásuvky

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
FreeTekno
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 14. led 2021 15:02:11

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od FreeTekno » pon 07. bře 2022 9:36:12

Neviete o niekom kto sa tomu venuje aj tu na Slovensku ?

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 178
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od gnat » pon 07. bře 2022 15:01:13

PeBe píše:
pon 07. bře 2022 9:05:54
...Ještě bych zvážil možnost samovýroby.
Nevím jestli je to dobrý nápad. Zrovna v oblasti ochran bych do nějakého amatérského bastlení na základě informací/návodů z webu nikoho nenaváděl. Pokud by na to měl dotyčný odborné znalosti (a tím opravdu nemyslím to že ví jak správně zapojit schodišťový vypínač), tak by to měl už dávno vyřešné.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od asterix1 » pon 07. bře 2022 17:05:54

Dobrá invertorová centrála má všetky potrebné istenia a reguláciu napätia zabudované. Načo je potrebné zaraďovať tento rozvádzač od thomana? To nemá tá centrála istič? Honda invertorové centrály umožňujú zvýšiť výkon paralelnou prevádzkou, keď treba.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od mkarr » úte 08. bře 2022 0:13:37

Stará vojenská centrála se chovala skvěle, když byla dobře seřízená. Měla kompaudní buzení alternátoru, a jeho průběh se ladil proměnným drátovým odporem. Když to někdo špatně nastavil, nebo byl ten odpor v horším stavu, tak se se zvyšující zátěží zvedalo napětí. Takže k takovým věcem doporučuju se připojovat bez dalších ochran jen tehdy, když máte důvěru ve stav toho zařízení. Což ostatně platí i u všech pevných instalací. Proto asi ten dotaz na ochrany, protože ani pevnou ani přenosnou elektriku si sebou zvukař moc často netahá a je odkázaný na to co mu tam dají.

Zásuvky Schuko v ČR nejsou nelegální, pokud je máte ve svojí instalaci a máte v nich zastrčené schuko kompatibilní kabely, kde je na konci už třeba několik zásuvek s kolíky. Jaké máte mít protikusy v přístrojích, vám taky nikdo nepředepisuje. Jednou je ten konektor schválený pro nějaké napětí, splňuje ochrany před nebezpečným dotykem a podobně, takže uvnitř racku jej klidně můžete mít. Když se může napájení tahat nějakým modulkárním Hartingem, tak to určitě zvládne i Schuko.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 806
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od PeBe » úte 08. bře 2022 7:30:47

Ten věčný boj se schuko zásuvkami... :-D
Dle různých zdrojů se jejich používání v ČR nedoporučuje. Dle (ne)jednoho odborníka v diskusi na elektrika.cz, je jejich používání zakázáno. Většině lidí je to jedno :-) Já osobně se jim vyhýbám, jak čert kříži. Mám sice veškerou kabeláž použitelnou v schuko zásuvkách, ale mám jistotu, že takové kabely má kupříkladu i kytarista? Nerad bych viděl, kterak ho to usmaží, protože někde nebyl připojený ochranný vodič... :-(
Zásuvky i zástrčky musí být označeny značkou Českého zkušebního ústavu ČZÚ). Takto označené přístroje dle zák. 22/97 Sb. NESMÍ být souběžně označeny značkou CE.
Tomuto požadavku zásuvky SCHUKO nevyhovují, tudíž je jejich použití na území ČR nepřípustné.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od asterix1 » úte 08. bře 2022 8:27:42

Úplný súhlas s predchádzajúcim príspevkom. Nepoužívať ani nemecké predlžovačky!!

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Návštěvník » úte 08. bře 2022 18:07:52

To jakože legrandy s kolíkom sú označené logom ČZU? No nevidím ho tam!!! Podľa toho sa nesmú v ČR používať?!!!?
Shuko je nebezpečný prístroj? Tí nemci sú ale hovada!!!
Vážení, do zásuvky Shuko vlezie len zástrčka Shuko. Ak ju nekdo zapojí v rozpore s normou, je to jeho chyba a zodpovednosť.
Ano minimálne podla slovenskej normy je fáza vlevo chyba. Ale zariadenie, ktoré by bolo nebezpečné ak dostane fázu vlevo by neprešlo cez štátnu skúšobňu.
Ak je zariadenie citlivé na takúto zámenu, tak NESMIE!!! byť pripojené pohyblivým prívodom Hotovo a basta!

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Návštěvník » úte 08. bře 2022 18:11:06

Oprava Vpravo! 😁

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Návštěvník » úte 08. bře 2022 18:22:03

Napr. niektoré plynové kotle sa bežne pripájajú flexošnúrou do zásuvky. Výrobca v montážnom návode predpisuje pevný prívod. Ak sa na takom kotli vymení L za N neexistuje!!! že by prišlo k úrazu ...ale prestane korektne fungovať automatika, najčastejšie detekcia plameňa a kotol buď vôbec nezapáli alebo zhasína

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 806
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od PeBe » úte 08. bře 2022 18:45:32

Návštěvníku, zcela zbytečně se rozčiluješ :-) Takto v ČR hovoří zákon. Jinak příklad s kotlem sedí na zvukařském fóru, jako hrnec na pr.el :-D
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Návštěvník » čtv 10. bře 2022 17:42:23

Ten zákon som si v rýchlosti prelistoval ale toto som tam teda nevidel.
...to je úplne jedno. Debata sa tu vedie v duchu, že použitim shuko zásuvky riskujem zdravie a životy a to je blbost!!!
Dneska som sa stretol s naším revizákom a dal mu otázku čo urobí keď v inštalácii nájde shuko.
Odpoveď: Ak to bude v starej budove (dva vodiče L+PEN) je to nebezpečné a jednoznačná závada. Ak je to v trojvodičových rozvodoch L+N+PE tak sa pod to bez problému podpíše.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od Návštěvník » čtv 10. bře 2022 18:05:08

Ja som s ním nepolemizoval ale keď to shuko v rozpore s návodom na použitie zapojim v sústave s L +PEN
teda fáza vlevo PEN na tie "uzemnovacie" pružinky a prepojím s dierkou vpravo. Čo sa stane keď tam strčím shuko zástrčku "hore nohami" ? ...nič, teda určite to nikoho nezabije.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od asterix1 » čtv 10. bře 2022 20:08:08

Neviem čo znamená sústava L+PEN, ale ak to má byť TN-C, tak je to v rozpore s normou. PeBe má pravdu.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od mkarr » pát 11. bře 2022 0:01:52

PeBe: Já bych taky zásuvky Schuko nedoporučil, ani nepoužil, když by byla jiná možnost. Jenže jestli se nějaký přístroj, který provozovat chci, nedělá, nebo není k sehnání s jinými zásuvkami než Schuko, s klidem jej koupím, dám do racku a napáchám si redukce, zakončené klasickými v ČR schválenými zásuvkami, jak jsem psal. A uvnitř toho racku mi může každý políbit šos. Zásuvky nejsou přístupné aby do nich někdo něco zapojil klidně je opatřím i krytkou aby nešly odpojit ty kabely co v nich jsou a mám pokoj i od legislativy. Jen pak musím případné revize dělat včetně těch propojovacích kabelů.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 806
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Od centrály po zásuvky

Příspěvek od PeBe » pát 11. bře 2022 7:58:41

Nejsem elektro Mirek Dušín, takže pár jich taky mám :-) Já je mám na dimmerech pro světla. Na stativy se mi snad nikdo se svým kabelem somrovat nebude :-) Na zbytku toho mého pidi (MIDI) cirkusu se bez shuko hravě obejdu.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“