Zvučení 100 V rozvodem

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od TomasVv » ned 12. říj 2014 22:57:08

A stejně bych nejdříve vyměnil ten mikrofon za cokoliv rozumnějšího. Pravděpodobně se ukáže, že žádný přídavný filtr není potřeba.
Dělám, co mě baví.

Šváb
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: pát 10. říj 2014 11:00:08

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od Šváb » pon 13. říj 2014 9:38:28

Musím zase souhlasit s blahou - jsme patrně z podobně malých obcí a tak máme podobné zkušenosti. Na malé obci je rozhlas potřeba. Je tu velký podíl starých až přestárlých lidí, kteří mobil sice mají, ale to jen proto, že jim ho jejich děti/vnuci vnutili. Umí tak maximálně přijmout hovor, přečtení SMS je pro ně často už problém. A pokud rozhlas funguje dobře, hlášení se dostane i k těm hůře slyšícím. Konkrétně u nás je navíc kvalita GSM signálu tak na hranici použitelnosti. Člověk musí stát většinou na určítém místě aby si zavolal, jinak je bez signálu. My jako vedení obce jsme se snažili jednat s mobilními operátory o zlepšení situace, nabídli jsme jim stožár, který sloužil jako dokrývač v době analogové TV a teď už se nepoužívá, ale nemají absolutně žádný zájem. Pro těch pár lidí jim to zkrátka nestojí za to (z jejich pohledu se zas tak moc nedivím). Proto jsem se rozhodl, že si domů pořídím lokální GSM dokrývač (pikocelu). Mimochodem - s tím někdo nemáte zkušenosti? (ikdyž to už je mimo téma tohoto webu)

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od Ota » pon 13. říj 2014 9:56:44

Docela se zvukově osvědčilo, zejména v kanceláři, kde je více akusticky zatlumeno četnými skříněmi s šanony, jekorem na podlaze, závěsy atd., zapíchnout do mikrofonní šibenice nějakou levnější elektretovou "tužku" s HPF a před mikrofon pořídit POP filtr - obdobně, jako se to používá ve studiu. Ten POP filtr i vymezuje přibližnou vzdálenost od mikrofonu. Je také lepší při relaci, či jejím nahrávání stát a ne mnohdy sedět v hlubokém předklonu s hubou nalepenou na bambulce mikrofonní kapsle na husím krku - viz dívčiny a jejich hlášení v hypermarketech s kadencí slov, podobné střelbě ze samopalu. Nezapomenout také pořídit notový pult, kam se položí čtený text. Je uvedené řešení sice dražší, než "husokrčkový" mikrofonek za pár stovek, ale i tak by toto nemělo být pro malou obec neřešitelné. Když se obec trochu rozmáchne a za pár tisícovek se časem dokoupí ještě nenáročný a levný MIC-Preamp s kompresoerem/limitérem, pak jde již o slušný zvukový standard, který je přitom stále i v těchto omezených rozpočtech snadno dostupný. Polohy knoflíků označit a pak to opatřit krytem, aby do toho laici nemohli hrabat.

Ad drátový i bezdrátový rozhlas - obojí má pochopitelně svoje výhody i nevýhody. Osobně obcím spíše doporučuji, kde to jenom trochu jde, tak klasické drátové provedení, kombinované s dokrytím bezdrátem. Zejména v centru obcí a vůbec kdekoliv, kde se rekonstruuje osvětlení, se vyplatí systematicky a koncepčně investovat i do kabelu CYKY 2x2,5 a prosmyčkovávat dle projektu vývody pro reproduktory. Ale bohužel, je to spíše idea, kterou se nám podařilo zatím prosadit jen v několika málo obcích. Bohužel, představitelé samospráv se nechávají ovlivnit masírkou výhod a technologického "IN" společnostmi, zabývajícími se montážemi rozhlasů bezdrátových. Nelze pochopitelně popřít určitou nezastupitelnost bezdrátu a jeho velké výhody. Ale je třeba k A znát i B a tak nejsou výjimkou i značná rozladění a nespokojenost starostů i občanů obce, kdy po montáži bezdrátového systému je hlášení mnohem hůře rozumět, než tomu předchozímu z "totáče". Jak by ne, pokrýt hustší síť poslechových bodů, jako klasický "stovolt", je u bezdrátu pro obec finančně neakceptovatelné a tak se mezi sebou mlátí velmi vzdálená hnízda BH. Nebo jinak řečeno, obec je pokryta pouze fleky s dostatečnou srozumitelností a naopak převažující rozlohou míst, kde je sice slyšet, že rozhlas hlásí, ale absolutně nelze poznat co.
Z vlastní zkušenosti ale vím, že myslet si o technicích, co BR instalují, že jsou to nějací joudové, původem z tlustoproudu, je přinejmenším velmi naivní. Hlavní podíl na špatné reklamě bezdrátu je třeba hledat hlavně a jako všude v neúprosné honbě za získáním kšeftu a tak se cenami podlézá, lobbuje a opět podlézá, zatímco starostové si mnou ruce, jak levně se podařilo rekonstruovat ty staré "komunistické tlampače". Zanedlouho nadšení opadá a za 10 - 15 let...
Jeden čas jsme se tímto oborem také zabývali a kde to šlo, tak jsme kombinovali rozhlas drátový (prováděli jeho rekonstrukce) s rozhlasem bezdrátovým - to v místech, kde nebylo možné vedení instalovat. Samozřejmě, že bylo možné do klasického drátového systému vstupovat systémem bezdrátovým, případně jedním nadřazeným systémem vstupovat do podružných ústředen (satelity městeček, menší spádové obce, lokality apod.), standardní vysílací stanoviště i přijímače hlásičů taková propojení umožňují jak na úrovních linkové modulace, tak i externího spínání. Samozřejmě, že i toto firmy, zabývající se montážemi BR umí realizovat i ještě občas realizují.

Jenže tlak na ceny společně s nezájmem o kvality kupovaného produktu a pochopitelná neochota montážních firem spravovat kromě svého zařízení i již instalovaný drátový systém, vede často k tomu, že vídáme občas na stejném sloupu klasické 100V reproduktory společně s bezdrátovými hlásiči. Ten klasický stovolt s ještě dobře funkčními reproduktory v poměrně hustém pokrytí a vyhovujícím vedením je ale již odstaven, (jen jej nikdo, na rozdíl od ústředny, nedemontoval), hnízda BR jsou tak nějak ob dva až čtyři klasické reproduktory a rozumět hlášení je v rušnější ulici tak na 20% původně vykryté plochy. A to se nezmiňuji o mnohem horších elektroakustických vlastnostech současných levných bezdrátových systémů, které jsou ale dány principem a způsobem přenosu signálu ve velmi omezeném pásmu.

Osvěta zákazníků o rekonstrukcích místních rozhlasů, včetně omezených technických možností zejména nejlevnějších bezdrátových systémů je zoufale malá, a přitom představy o rozpočtech na úrovni zdejšího příspěvku v jiném vlákně o aparatuře do 25 tis. na velké koncerty naprosto převažující a tak se opět, jako všude jinde, nelze divit.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od blaha » pon 13. říj 2014 10:38:02

Pochopitelně první krok je jednoznačně výměna mikrofonu, je to taky nejlevnější.

Ale než lepit stávající zesilovače s nějakým pultíkem a něčím dalším, je na zvážení stávající stav rozhlasu a možnost dotace a udělat to jednou a pořádně, alespoň pokud na to někdo dá 90% ceny.

U nás byla situace taková, že původní rozhlas šel a nešel, srozumitelnost byla nic moc, byť byl amlplion na každém druhém sloupě, kolikrát se zavřenými okny nebylo ani slyšet, že nějaké hlášení bude (u vzdálenějších domů). Já bydlím na horním konci asi 2km obce rozložené v mírném údolí po obou stranách podél silnice. Jak jsem psal srozumitelnost nic moc, ale byl krásně patrný efekt zpožděného zvuku, kdy po skončení slova to bylo slyšet ještě několikrát jak se to tím údolím krásně doneslo.

Nevím jak jinde, ale alespoň u nás to ta firma (z Pardubic) udělala vcelku kvalitně, je slyšet lépe, rozumět dobře. Hnízda jsou asi po 150-200m (podle zástavby), možná nemají takový výkon, ale není to na škodu, právě na srozumitelnosti dojde vše tam kam má a nedochází k tolika přeslechům z několika amplionů najednou. Já třeba můžu tak pobrat zhruba ze dvou hnízd najednou, kde je mezi nima rozdíl vzdálenosti asi 50m (120 a 170m), ale to vzdálenější už je v tom případě tak slabé, že prostě nějak výrazně neruší.
Stejně to funguje, když se obcí prochází, maximálně je slyšet ze dvou míst najednou a je to tak sladěný (nebo to jen tak prostě náhodou vyšlo), že to je dostatečně nahlas a srozumitelný.
pochopitelně pokud ti bude soused vedle řezat s cirkulej, tak uslyšíš prd :-).

Jak jsem psal u nás je asi na 1800m 9 hnízd + jedno v přilehlé osadě asi o 10ti domech.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 210
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od miro » stř 25. úno 2015 18:54:05

Tak co? je tady nějakej 100V-ťák, na pokec o tlakáčích, koncákách, rozvodech, akcích?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 25. úno 2015 19:25:14

Jak sis právě všiml, 100V rozvod nahrazují bezdrátovým rozvodem. Mně se to moc nelíbí, stojí to raketu a stejně to všechno nakonec musí zahrát ten samý reproduktor (anebo nezahrát), akorát je u něj hromada mnohem nespolehlivějších serepetiček, než je trafo. Je to ale takový trend a padá do toho dneska většina peněz a to i opakovaně. My sice máme stále dost poptávky na veškerý 100V HW, ale jsou to spíš objekty než obce i když někdy poměrně extremní (průmysl, ohromná dodávka šla myslím do Soči na OH). Jestli ti jde o věci typu Bouře apod. tak to já za 100V (70V, 200V) ani moc nepovažuju, protože to není distribuované a klidně by to díky malé vzdálenosti mezi zesilovačem a reproduktory mohlo být třeba dvouohmové. Podobnost použitého HW nepokládám za důležitou z hlediska zařazení. Navíc je to spíš jakýsi veteranismus vojenského typu a podle toho vypadají i ceny, aspoň co jsem nedávno viděl na bazoši nebo kde, předpokládám, že cenu nemohl tvořit bezcenný ruský automobil.

H.M.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 210
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od miro » stř 25. úno 2015 21:23:33

No právě že už jde skoro o historii. To že se mi bezdráty nelíbí a že to bylo lobby pár firem, to nechme stranou. Jde o to, že dnes se dá sehnat (a možná právě proto že obce přecházejí na bezdrát) spousta 100V techniky, hlavně tlakových reproduktorů a rozhl. ústředen se známými koncáky AUJ. A pokud má někdo jen trochu chť, dá se s tím udělat hodně muziky za málo peněz. Teda muziky moc ne ale takový ozvučení jen pro mluvené slovo pro různé sportovní a podobné akce to je i nenahraditelný. Reproduktorům nevadí nepřízeň počasí, dá se to náhnout několik stovek metrů (děláme i kilometry). No a aby u centra neřvaly tlakový tlamy, používám klasický "dřevěný" bedny u kterých logicky leží nějakej převoďák 100V/4Ohmy. Pochopitelně že mám za ta léta co to dělám spousty udělátek kontrolujících proud do linek, odpojovače linek a spousty dalších pomáhátek. No a když už mě tahle technika zaujala, časem jsem sehnal i takový zajímavosti jakou Tebou uvedený vojenský speciály typu Bouře ap. A tak jsem myslel, jestli tady není někdo s podobný postižením. Myslím že poslední kdo se tím zabýval byl Sinclair a Ota. Ale kde jim je konec. No už se těším až začne sezona a letos opět vyrazíme na pár akcí.

mirek-rozhlas

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 26. úno 2015 0:05:27

Jo, kdo to z blbosti rovnou nedá na sběrák, trochu tomu rozumí a nevadí mu váha, tak asi může hrát do smrti. Je to na to dělané (tedy vlastně na třetí světovou, kdy se čekalo, že nás hodně zařve hned, ale zbytek bude potřebovat dráťák, protože nic jiného nebude fungovat a nepůjde rychle opravit). Já do toho fanda nejsem, paradoxně i proto, že jsem na tom pár let dělal (3kW elektronková a 1kW tranzistorová ústředna), ale byla a stále je to oblast profíků, což se o "zvučení" ve zdejším smyslu zhusta nedá říct ani omylem.

H.M.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od Ota » pát 27. úno 2015 12:35:47

Což já funguji stále, ale "100Voltovek" dělám stále tak do 5 akcí ročně. Více toho není a pořadatelé sportovních akcí samozřejmě raději preferují co nejnižší cenu, takže se v pohodě spokojí se dvěma bednami na klacku ve startu/cíli. A to umí kde kdo, takže nějaké velké plochy s různými stanovišti a dlouhými linkami se dnes nehrnou. Protože jsem do toho trochu ulítlej, tak občas rozšířím nějakou tu "dvoubednovou" akci vzdáleným stanovištěm. Pro veslaře ty 100V dělám nejčastěji, typicky vzdálenou loděnici a prostor startu i cíle.
A někdy se docela bavím, když vidím pachtění s velkým množstvím 10" RH aktivek, extrémně dlouhé napájecí vedení, vedle přiložený mikrofonní kabel, mnohdy ani chlapci neodpojí stínění z jedné strany a tak to brumí...
Někdy jsou ty 100V docela relax. V klidu si to den před tím natáhám po stromech a pak jen během akce občas změním muziku, ohlídám mikrofony moderátorů, pěkně někde v létě v lese, kempu... Když to funguje, nemá to chybu.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 210
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od miro » pát 27. úno 2015 19:49:49

Když to funguje, nemá to chybu. Ano je to dost často relax který předchází den-dva tvrdé práce. Já už jezdím dělat jen 100V (240V) rozvody. A akcí mám cca 15 za sezonu. Scénář skoro vždy stejný, čtvrtek naložit techniku, osobní věci na 3dny a v pátek ráno výjezd. Někdy jen pá kiláků, jindy třeba 250. Celý den tahání stovek metrů až kilometrů drátů, věšení a směrování trumpet, testování.No a večer na startu nebo v depu zasloužená odměna. Posezení s kamarády, pořadateli, závodníky. Sobota ráno budíček, něco na zahřátí, kotrola linek na trati. A pak co nemám rád, zahajovací ceremoniály, hymny, papaláši. A pak už to jede-mikroport většinou zkušenému profíkovi a kyž to funguje, nemá to chybu. Večer opět trochu relax neděle dtto sobota a večer všechno sundat, dráty smotat a domů odpočívat. Jak píšu, to musí bavit. Jen pro zajímavost jezdím zvučit motocyklové a automobilové závody a okruhy.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od blaha » pát 27. úno 2015 21:44:17

Neděláš náhodou taky Hořice a Dvůr?
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 210
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od miro » pát 27. úno 2015 22:52:42

Jj

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od blaha » sob 28. úno 2015 0:02:05

Tak to je slušný, loni jsem byl jen v DK, Hořice mi nějak nevyšli, ale jinak musím říct, že rok od roku lepší :-), ne tak před pěti šesti rukama (možná dýl) to nebylo alespoň tam co chodíme (třetí ůsek naproti garážím) nic moc, ale poslední roky to tam funguje velice dobře, je dobře rozumět, takže spokojenost.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 28. úno 2015 0:16:19

Tak to jsem už asi taky párkrát byl posluchačem, na obou městských okruzích. Je fakt, že si vždycky vybíráme místo kde je nejen dobře vidět, ale i slyšet, jinak by to nebylo nikdy ono.

H.M.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 210
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od miro » sob 28. úno 2015 8:57:36

A poslední dva roky obnovený okruh Dymokury-moje srdcovka, tady jsem před 20lety začínal a taky Jičín. A pokud je dobře slyšet, je to zásluha moderátora, Karel Březina má hlas, který dobře zpracovává. A Dymokury dělá nováckej Vašek Svoboda, taky umí.
Někde je na trase slyšet lépe, jinde zase ne. Dělají se hlavně divácky zajímavý místa. I tak máme v Hořicích na 5km 50 reproduktorů. (mimo depo) A konce mám 3 + jeden záloha. Jsou to 500W ADJ 636, jeden táhne pravou, druhý levou stranu okruhu a třetí okolí startu. Výkon jsem neměřil ale Leoš tvrdí, že dají klidně i 700W. A musejí být zkratuvzdorný páč se často podaří to PK někde blbě zakroutit. Výstupy jsou přivedený do distribuční matice kde je můžu libovolně kombinovat. A hlavně, ty konce mají bezvadný limitér,v těchto podmínkách neocenitelná věc. Před startem napjatý ticho, moderátor v klidu komentuje rošt, po startu 30 motorek neuvěřitelný řev do mikrofonu. A to musí limitér zvládnout jinak bych se od míchačky nehnul. Ostatní klasika, 2-drátový mikrofony na věž, 1-2 porty okolo. A nějaký MP3, CD. Jiná liga je Trucktrial v Mohelnických lomech, tady postavím dvě bouře + malý vykrytí hluchých míst a je ozvučeno. Asi tak

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“