Zvučení 100 V rozvodem

100-230-400 V..., rozvaděče, jištění, kabely, předpisy, oprávnění apod.
  • Reklama
  • DEMO 15
miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od miro » ned 13. kvě 2018 7:50:14

Petře, že trafo na výstupu 100V (70V, 200V) konce je ideální, nelze než souhlasit. Ale, byl jsem na servisu obecního rozhlasu kde je 500W D konec od Philipse BEZ TRAFA! a jede to už dva roky. A ještě, spíše teoreticky, napiš mi důvod proč jeden drát linky "NESMÍ" být zemněný? To se totiž díky i např svodu linky děje úplně běžně. PS s tím mám osobně bohaté zkušenosti. Můžu později rozepsat...

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od mkarr » ned 13. kvě 2018 21:59:29

Nemám až takové znalosti abych tohle mohl tvrdit a stát si za tím, ale jinak s Tebou Petře souhlasím.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od Petr Z. » sob 19. kvě 2018 19:31:57

Rád bych se k tomuto tématu vrátil, protože 100V rozvody jsou stále a hojně používané.
Miro, vezmu to oslím můstkem a obráceně, dotazem na projektanty:
Ještě pořád platí pro nízkofrekvenční 100V rozvody všechny výjimky z oboru nn?
Které ale platí jen za předpokladu, že je celý rozvod spolehlivě izolován a symetrický proti zemi?
Ať projektanti odpoví cokoliv, tak v tom bude i odpověď na Tvou otázku, proč vlastně nesmí být klasický nf rozvod 100V jedním pólem uzemněn.
Pak by se na něj totiž vztahovaly úplně všechny předpisy z oblasti rozvodů nn, včetně vedení a značení vodičů, včetně ochrany proti NDN.
Toto ale žádný zesilovač /třeba můstkový, spínaný, jakýkoliv/, který má nejméně jeden pól výstupu galvanicky spojen s napájecím zdrojem, bez výstupního transformátoru nesplňuje.
Výstupní transformátor 100V zesilovače má za úkol bezpečně galvanicky oddělit oba vodiče 100V rozvodu od obvodů zesilovače a tak rozvod spolehlivě oddělit od země. Plná symetrizace takto odděleného vedení z toho vyplývá automaticky.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od miro » úte 22. kvě 2018 20:34:18

OK, de iure je to jasný. Normy raději ani nečtu páč kam a jak zařadit 100V (200V) rozvod by byla diskuze na dlouhý zimní večery a stejně by se to nevyřešilo. Ale, na jedný akci byl nedostatek dvojlinky PK2 a tak jsme natáhli PK1 a druhý drát šel na hromosvod. Repráky se pak připojovaly proti svodidlům u cesty. Je jasný, že takovou pra-sárnu si můžeš dovolit jedině s trafem ale ne BOUŘÍ TB 500, ta má bohužel střed sekundáru zemněný. Tedy jede symetricky polovičním napětím proti zemi. Jinak tluče to "hezky", repráky se na víkend většinou připojují pomocí kroucených spojů. No a když bylo třeba někam něco přidat, snažil jsem se zamotat živý drát během moderátorovy pauzy. Ne vždy se to povedlo :D

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od Petr Z. » čtv 28. črc 2022 4:22:52

Použil jsem 200V výstup na TB500-B jenom jednou.
Podobně, jako mi-ro: k dispozici byl v daných podmínkách pouze jeden vodič na starých sloupech, byť to byl tuším 2mm telefoňácký bronz.
Druhý vodič byl poškozený. Chyběly izolátory, některé úseky, něteré byly servané.
Jako druhý vodič jsme "zkušebně" použili matičku Zemi, resp. dokonalé uzemnění, sestávajícího z nových pozinkovaných kýblů s připojenou čtyřkou mědí - kýbly dobře zakopanými ve vlhké zemi, navíc zalitými modrou skalicí. Celý úsek toho jednožilového vedení a "Zemi" jsme krmili tím výstupem 200V z TB500 a na úplném konci (asi 3km?) ještě i na posledním reproduktoru zbývalo okolo 115V, což byl obrovský úspěch.
Dneska se už, hlavně z finančních důvodů, pro dlouhé rozvody na hladinách 100V-120V-200V-240V používá vojenská dvojlinka PK2.
Zajímalo by mě, kolik toho armáda vlastně měla, protože PK1 i PK2, dokonce i LK2 se stále objevují v nabídkách armyshopů.

Měl jsem při koupi čtyř 500m cívek fakt štěstí, doslova z prdele kliku na ten nejlepší druh této PK2:
5 žilek průměru 0.4 měděných a jen dvě 0.4 ocelové. Sice žádná sláva na přenášení stovek wattů (byť nf modulace) to není, ale zaplať Bůh - ony totiž existují i vyloženě bigošské, jednoúčelově telefonní, v podstatě bezcenné druhy PK2 - ty, které je možno po "akci" nechat svému osudu a které mají složení žil přesně opačně :
5 žilek 0.4 mají ocelových a jen dvě žilky 0.4 měděné..Ale tenhle bigoš-kábl stojí podobně, jako bigoš PK1 jenom pouhý padesátník za metr - oproti té s opačným poměrem oceli a mědi, která mě přišla v r. 2010 na 1,50,-Kč/metr i s cívkou.
Tahle lepší PK2 už má průřez jen v té mědi okolo 0,63mm2 a to při stovoltu není tak špatný, pokud tím netaháte kilometry, že.

Běžně používám TB500-B a jeho výstup 100V, protože jeho kmitočtová charakteristika přesně vyhovuje venkovním tlakáčům ala Tesla ARS453, ARS456, T5, T8, ale vlastně i modulům ARS5015-5115-5215, protože nejsou zbytečně přetěžovány nízkými kmitočty, které tento vojenský zesilovač zcela záměrně nepřenáší (aby nízké kmitočty neničily tlakové dózy v ART900 i ART300).
Jinak používám "oplechované", RPD výkonové 500W moduly typu Tesla ADJ636A a jejich výstupy 120V. Používám je mj. i proto, že na rozdíl od vojskového TB500A i TB500B obsahuje ADJ636A účinný limiter, který vždy a 100% zabrání přebuzení zesilovače, i kdyby moderátor řval, jako třiapůla v blátě.

Konektory ŠR se u zesilovačů plně osvědčily. Jako dílčí připojení 30m úseků kabelů, do modulů ARS5015 a jiných, používám klasické "mikrofonní" čtyřkolíkové a zdvojené konektory CANON, které mají tu "prdelku" s třmínkem utěsněnou šikovnou, těsnou gumovou návlečkou, kterou jsem objevil v prodejně autodílů - asi původně nějaké návlečky na zapalovací kabely, nebo tak něco. Ale nemělo to díru, kterou jsem si vyseknul průbojníkem sám a přizpůsobil pro těsný průchod PK2 - dvě dírky průměru 2,5mm s malým průnikem do sebe, aby co nejvíc připomínaly tvar dvojlinky.

Ke konektorům Speakon:
Už to tu zaznělo, jaké z toho plyne nebezpečí, z té záměnnosti.
Buď na to používat výhradně jen 2p typy, do jejichž zásuvek 4p typ nestrčíte, anebo vůbec.
U jednotného 4p provedení v celém aparátu, zde hrozí záměna a poškození repro v případě, že někdo k výkonnému 100V zesilovači, připojí 4R reprobednu.
K nízkoohmovému zesilovači stovoltový reproduktor připojit můžete, opačně jak naznačeno, to bývá jen o škodách...

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Zvučení 100 V rozvodem

Příspěvek od miro » pát 29. črc 2022 21:35:19

Použití jednovodičového vedení proti zemi není u zesilovačů TB 500 možné protože střed výstupního vinutí trafa je uzemněný a výstupy jsou proti zemi v podstatě symetrické. U konců ADJ 636 to lze. PS co děláš např. za akce?

Odpovědět

Zpět na „Elektroinstalace“