Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15

Vladimir62
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: pon 02. zář 2019 7:40:13

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Vladimir62 » pon 02. zář 2019 8:22:07

To Damton
Zaujalo ma ako dobre dopadla v priamom porovnaní LD Systems Stinger 10A G3 proti RCF Art 710-A MK IV. Papierovo by mala RCF bez problémov zniesť LDčku pod čiernu zem.
RCF ka 700 W RMS , 1" driver s cievkou 1,75" proti LD 300 W, 1" driver s cievkou len 1" .
Pri bližšom preskúmaní parametrov driverov však vystupuje pozoruhodný rozdiel v citlivosti:
RCF driver ND 340 má podľa papierov 50W a citlivosť 109 dB 1W/1m .... ale BMS 4524 driver v LD má síce len 25 W ale udávanú citlivosť 113 dB 1W/1m. (neviem či podmienky merania pre udávanú citlivosť sú rovnaké)
Inak v teste na nemeckej stránke BONEDO tiež popisujú (pridávajú fotky detailov) pozoruhodnú prepracovanosť a detaily konštrukcie SUBu LD 15 A G3 spolu so satelitom LD Stinger 10 G3. Takto kvalitné a detailné prevedenie majú podstatne drahšie boxy. Zvukovo BONEDO v podstate potvrdzuje to čo tu napísal Damton - pozoruhodne vyrovnaná frekvenčná charakteristika pre live produkciu - žiadne stopy po absencii stredov. Pri nastavení deliacej frekvencie 120 Hz hrá systém podľa BONEDO testu úžasne hlasno.
Zrovna potrebujem jeden odposluch ak to LDčko kúpim napíšem sem moje hodnotenie.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Damton » pon 02. zář 2019 10:33:17

Vladimír:

Ano jak pořád ležíme v technických datasheetech tak zapomínáme hlavně poslouchat :-D

Pokud bude mít ten 10" v LDčku v pásmu 100hz -2khz v průměru o 3db vyšší citlivost , což určitě 100% má, tak mu stačí polovina výkonu zesáku. Tady bych si dovolil tvrdit že má citlivost ještě vyšší než jenom 3db.
710 byla na středech oproti LDčku uplně hluchá... Porovnával jsem vícekrát a dlouho. Nebyla to akce kulový blesk...
Hlavně na multitrack nahrávky různých koncertů co jsem měl v pultu uložené.

Popravdě to bylo vždy přesně naopak LDčka zadupali RCF710 MK4 do země.
Ano už jsem to tu psal několikrát a do vícero vláken. RCF 710 MK4 je opravdu divně laděná. Citelně je tam ten 10" zatáhnutý na středech nebo má jenom prostě malou citlivost na středech a více se snažily ať tlačí na basech (70-80hz) ale tím totálně zařízly nižší středy a středy. Je to takové nemastné neslané, spousta věcí a nástrojů ůplně zanikne. Jediné co má 710 lepší je pocit tlaku na basech když se tomu naloží do klipu. Tam jde cítit silnější zesilovač. Ale poslouchat se to stejně už nedá....
Doporučil bych 710 tak pro DJ nebo na kravál.

Pro nás muzikanty to opravdu není.

O víkendu jsem zvučil "písničkářské" setkání tak jako každý rok. Takže jenom akustiky kytary a zpěvy, cajon, basa.... a LDčka spolu s basem db sub 612 naprosto excelovali. Po letech s RCF jsem byl teď spokojený jak želva. Nic jsem nemusel nikde "honit" prostě to hrálo jak z praku. Občas si basák samozřejmě klipnul je to drobek. Ale LDčka naprosto v pohodě. I na úrovni záběru limiteru se LDčka chovají pořád slušně a zvuk je stále čitelný.

Ano ten BMS je malinký levný 1" driver. Ale je mimořádně povedený jak citlivostí tak i zvukově.
Stačí se mrknout na měřeni na Prodance. Mě se opravdu zvukově hodně líbí.

Zpracování LDčka Stinger je na vysoké úrovni, všude ve dřevě zápustné matky, kvalitní mříž i lak. Bedna vyztužená, dvojité hnízdo, Presety na DSP, 2x vstup, Powercon konektor, no za 10tis nádhera.

Nesmíme zapomenout že se stále pohybujeme v cenové třídě 10tis. kč. za bednu. A tam je asi ještě dalších milión aktivek.
Ale zkuste najít aktivku se značkovým driverem, i zesilovač je tam podle označení nejaký Holandský nebo Belgie teď si nevzpomenu. A hlavně s kvalitní dřevěnou konstrukcí ? A se skvělým přednesem ? Moc toho není, obávám se že jenom to LD Stinger.

Mám doma i ALTO TS308 a TS208 a tam je zpracování o dost horší už je to prostě číňan se vším všudy.
a zvukově za ty prachy dobrý ale tak je to takové opět naleděno na "bum-cink" uplně zbytečný masivní hrb na 80hz a na 8-12khz.
To na LDčkách když přepnu na "flat" tak je to opravdu flat. Po zkušenosti s LD stinger 10A mám chuť na nákup ještě jejich 8" varianty.

Měl jsem doma asi týden i LD Stinger 12A ale to už byla na moje "zvučeníčko" zbytečně velká bedna :-D
LD 10" je pro mě ideál. Ale ta 12" byla znatelně silnější bedna to bez debat.

P.S. na ty Watty bych opravdu nehleděl.... 200W aktivka s +-100db cilivostí zadupe do země něco co má +-94db a 1000W

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Damton » pon 02. zář 2019 11:56:24

A už jsem to našel:
https://www.bonedo.de/artikel/einzelans ... -test.html

Tak to jsem rád že v tom nejsem sám a že se to líbí i v samotném Dojčelandu.

Vladimir62
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: pon 02. zář 2019 7:40:13

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Vladimir62 » pon 02. zář 2019 12:24:05

Celkom pozoruhodný je aj LD Systems Stinger Sub 15A G3. Na stránke BONEDO sú fotky bez predného grilu. Konštrukcia subu a detaily .... naozaj radosť pozerať ...... konštrukcia madiel, zapustené plochy pre zaistenie nožičiek pri stohovaní na seba, gumové nohy pre položenie v rôznych polohách, horné madlo, prevedenie rohových basreflexov, výstuže. Sub má udávaný výkon 450W RMS ale citlivosť 133 Db (ťažko posúdiť či je to pravda), príjemnú váhu 31,9 kg ale stojí u Thomanna len 666 Euro. Dá sa k nemu dokúpiť za 88,- Euro LD system orig.kvalitný kolieskový podvozok ktorý presne zapadne do predpripravených úchytov na sube. Za tie peniaze ponúka veľmi dobrú hodnotu ..... otázne či sa parametrom udávanej citlivosti aspoň ako tak približuje.

Vladimir62
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: pon 02. zář 2019 7:40:13

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Vladimir62 » pon 02. zář 2019 12:42:11

Ešte všeobecne k udávaným výkonom dnešných reproboxov. Tisíckami watov sa to len tak hemží. Ja mám odohraných už 41 rokov, za totáča mali naše aparáty podstatne nižší výkon .... napr. suby reverzy (W biny) robené podľa vtedy dostupných plánov mali reprá 18" Electro voice s výkonom len 400 W ale spolu s koncákom Zeck a900 hrali tak že sa celé javisko včetne kulturáku otriasalo (akurát každý jeden bol tzv. štvorchlapový). Teraz hrám v 2 live kapelách kde sú dsr 112 alebo dsr 215 + na každej strane po 2 alebo 3 suby v tisícoch watoch ale tento pocit nemám. Myslím že tie staré reprá museli mať veľmi vysoké citlivosti.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Pavel Sedlák » pon 02. zář 2019 14:10:57

Lavor v charakteristice nejdeme i tam, kdy bychom to až tak nečekali: KV2 EX10 - hrb 400-600Hz, díra od nějakých 700Hz asi do 3kHz...
Možná to má být určeno k projektoru, nebo tak něco, ale na živé hraní se mně vůbec nelíbí.

LD - zesilovače snad navrhovali v Bang & Olufsen, woofery budou Eminence myslím.
Stingery jsou opravdu za ty peníze prima :-)
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Damton » pon 02. zář 2019 18:44:38

Vladimir62 píše:
pon 02. zář 2019 12:42:11
Ešte všeobecne k udávaným výkonom dnešných reproboxov. Tisíckami watov sa to len tak hemží. Ja mám odohraných už 41 rokov, za totáča mali naše aparáty podstatne nižší výkon .... napr. suby reverzy (W biny) robené podľa vtedy dostupných plánov mali reprá 18" Electro voice s výkonom len 400 W ale spolu s koncákom Zeck a900 hrali tak že sa celé javisko včetne kulturáku otriasalo (akurát každý jeden bol tzv. štvorchlapový). Teraz hrám v 2 live kapelách kde sú dsr 112 alebo dsr 215 + na každej strane po 2 alebo 3 suby v tisícoch watoch ale tento pocit nemám. Myslím že tie staré reprá museli mať veľmi vysoké citlivosti.
No myslím že "W" basovky klasika 90tých let, byly laděny docela vysoko až takový ten hrudníkový bas. A tam měli klidně 105-107db. Dnes se spíše ladí mohutnost dole a tam už se taková citlivost neudělá. Nehledě na to že vyrobit basreflex a narvat tam kilowatu je pro výrobce snažší než ladit konstrukci basové horny, která bude mít potom 90kg :-D
Teď je výkon pro výrobce tak levný že se to nevyplatí.
Dříve byl každý Watt výkonu těžce zaplacený. Proto se honila citlivost jak repro tak konstrukce beden. Ale já raději opravdu basreflex, je pro mne daleko méně zvukově "problémový" než různé horny a bandpasy. Jenom už to prostě tolik nekopne. Pokud teda ten basreflex nemá v sobě dvě pořádné 18" a 5000W :-D Něco jako RCF TTL36-AS , nebo mamutí TTS 56
Naposledy upravil(a) Damton dne pon 02. zář 2019 19:07:48, celkem upraveno 5 x.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Damton » pon 02. zář 2019 18:52:04

Jo už jsem to našel, tahle Holandská firma vyrábí pro LD Stinger zesilovače:
https://www.hypex.nl/oem-audio-amplifiers/

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od relaxmusik » úte 03. zář 2019 11:20:59

Re Damton. Nechci kazit tvoje nadšení, možná se dodavatel tváří jako Holandská firma ale finální výroba na 99,99% bude probíhat v číně. Při ceně cca 400 EUR za koncovou cenu bedny výrobní cena nesmí překročit cca 120 EUR, to je jednoduchá matematika ak kdo má základy ekonomie ze střední školy, tak je mu jasné o čem píši.
Za tyto peníze v evropě neudělají ani modul. Nebudu zde popisovat veřejně jak to mají jiní výrobci reproboxů, ale informace si lze dohledat, když člověk zná souvislosti.
Jinak slyšel jsem před několika lety předváděčku ve Franfurtu na LD, když jako novinku předváděli
řadu Stinger a pecka se prostě nekonala i když měli zaplacené špičkové interprety včetně tuším Chrise Rey.
Celé to znělo tak jako pod dekou, bylo nás tam několik co to poslouchalo a byli jsme hrozně zklamaní. Uvažoval jsem nad subbasama, ale po předvedení jsem LD okamžitě odpískal, nesneslo to opravdu srovnání. Je možné, že za tu dobu pokročili a vylepšili to, ale osobně neznám nikoho, kdo by o LD vůbec uvažoval. Osobní srovnání mám pouze s plastovými bednami od LD a to opravdu ani omylem. :-(

countryman
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: úte 24. kvě 2016 14:47:22

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od countryman » úte 03. zář 2019 14:43:42

Nechápu proč tady všichni tlačíte těžké a předimenzované kompakty pro notabete akustické duo!? Mám pocit, že většina zvukařů tady zaspala někde v minulém století. Nepopírám vaše zkušenosti s dvou nebo třipásmy, ale již nějakou dobu jsou v kurzu malé linearaye a můžu naopak z vlastní praxe s klidným svědomím doporučit pro akce do cca 100 lidí třeba JBL EON ONE https://www.audiomaster.cz/web/eonone/

https://www.music-city.cz/jbl-eon-one-am0208192

Taky jsem tomu nechtěl věřit, ale zvuk z tohoto boxu (zvláště ze dvou ve stereu) je neuvěřitelně čistý, věrný a hlavně oproti kompaktům krásně čitelný i do dálky. Jestli často hrajete v akusticky nepříliš vyhovujících prostorerech (většina různých "sálů") nebo např. sklípcích s klenbou, tak toto, aspoň pro mě bylo řešení k nezaplacení. Nechápu jak to je technicky řešené, ale dokonce to není náchylné ani na zpětnou vazbu. Sem tam ji používáme zároveň i jako odposlech s umístěním "za zády".

Pro větší akce se kompaktům asi nevyhnete (z vlastní zkušenosti můžu RCFka doporučit taky - používáme dopředu 2xRCF-312A), ale na menší akce už beru jenom ty EONy.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od Damton » úte 03. zář 2019 16:30:51

to relaxmusik: no ono je to hlavně popis toho co slyším v porovnání s RCF 710 která je opravdu na středech tupá. Tam jednoznačně vyhrála, je to srovnání beden v kategorii +-10tis. Máš v této kategorii třeba i do 2Otis nějaké doporučení na bednu 10"+1" která je velice povedená ?

countryman: pokud stačí max spl 118db tak ano, takové systémky jsou pohodlné na používání. Ale věř mi že jsme nikde nezaspali v minulém století :-D

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - 2x aktivní repro pro akustické duo

Příspěvek od relaxmusik » úte 03. zář 2019 20:11:08

Re: Damton. RCF již dávno neberu jako etalon, spálil jsem se také. :-)
Mé doporučení jsem zde psal, z levných beden dB nová řada Opera 10 nebo 12 udělá spousty dobré práce za dobrý peníz. Dnes se mi podařilo sehnat pro známého řadu Ingenia IG2T s cenovkou do dvaceti tis. za kus :-) Ale byly to B stocky s plnou zárukou.

Odpovědět

Zpět na „Repro“