Jaký použít reproduktor pro subbas

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » pát 10. úno 2012 20:13:49

Zdravím ... rád bych si poslechl váš názor. Mám v plánu postavit si ozvučnici pro subbas. Měla by posloužit pro takovéto domácí ozvučení. Občasné oslavy narozenin, silvestr atd. Počet lidí do 50 :-)

1, jakou ozvučnici by jste doporučili stavět. (uzavřenou, Bassreflex, Band-pass)

2, jaký použít reproduktor. počítám s velikostí 15"

mám vyhlídnuté dva kousky:

http://levnymarket.cz/reproduktor-rcf-l ... hm-150984/" onclick="window.open(this.href);return false;
nebo
http://www.ahifi.cz/subwoofer-jbl-gto1514.html" onclick="window.open(this.href);return false;

možná někoho zarazí reproduktor JBL, pro subwoofry do auta, ale před 3 lety jsem si do auta stavěl subwoofer s reprodukterem JBL GT4 a přednes basů mě opravdu nadchnul.

Na subbasu se bude pouštěť jen reprodukovanu hudba (mp3, gramce)
Styl hudby - dubstep, DnB, Trance, House

osobně bych se přiklonil právě k reproduktoru JBL, pro jeho měkký přednes basů. Nepotřebuji citlivost 100dB, ani výkon 800W,ale raději vlastnost zahrátí reproduktoru opravdu nízkých Hz. RCF hraje od 40Hz JBL od 23Hz. Na živení subbasu budu mít stejně asi jen 300-400W zesilovač.

Nebo si myslíte že použití autosubwoofru v tomto připadě je úplná hloupost?

Děkuji všem předem za rady ... Rony

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 10. úno 2012 20:45:16

Především bych ti doporučil, abys přestal hledat reproduktory tam, kde nejsou, kde o nich nic nevědí a kde dokonce ani já (RCF jsme výhradní distributor a myslím, že o něm vím docela dost) nepoznám, co vlastně nabízejí - fotka je od nás, jak si dole můžeš přečíst, ale vypadá to spíš jako 12"...
Domácí použití reproduktoru z autohifi se nedá předem odmítat, jde o to, jaké jsou jeho skutečné parametry. V autohifi se lže snad nejvíc, pozor na to. Navíc se předpokládá funkce v pár kubických metrech uzavřené karoserie, 50 lidí už asi bude v docela velké místnosti a to jsou jiné podmínky. Kolem 3-4 tisíc se už dá dost vybírat i v slušném profesionálním vybavení, tak si to nenech utéct. Basreflex je obvykle nejlepší.

H.M.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Návštěvník » pát 10. úno 2012 21:08:43

OK tak dejme tomu že bych to RCF koupil přímo od vás

http://eshop.prodance.cz/l15p530-4-ohm-xxx/d-87668/" onclick="window.open(this.href);return false;

K tomu JBL odkaz přimo na výrobce:
http://eshop.prodance.cz/l15p530-4-ohm-xxx/d-87668/" onclick="window.open(this.href);return false;

S tím že výrobci u parametrů mlží mi je jasné, kde už v dnešní době někdo něco napíše podle reality, když se dá s malou lží vidělat pár kaček navíc :-)
Ale mám společnost JBL za docela slušného výrobce ozvučení, tak si myslím že uváděné parametry 350W RMS (i kdyby 250W RMS) a 93 dB by nemuselo o tohoto reproduktoru být až tak lživé, nebo se mílím?

Starý subwoofer JBL co jsem měl v aoutě, jsem také jednou využil na ozvučení v místnosti a vůbec přednes basů nebyl špatný. Páčí se mi opravdu jejich měkký až nadýchaný, ale přezto přesný a vyvážený přednes basů.

Nebo se optát jinak, co by jste třeba vy osobně použil za reproduktor pro toto využití v cenové relaci 3500,- 4000,- ??? Někdo se chytne za hlavu a řeknesi že za to nepořídí ani hornu na driver, ale jak říkám neni v plánu stím zvučit stadion ani kulturní dům, má to poloužit pro domácí "mini" akce

Ještě k té ozvučnici, nějaký odkaz na plán ověřené subbas ozvučnice pro 15" repro?

Uživatelský avatar
Návštěvník

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Návštěvník » pát 10. úno 2012 21:09:42

Zde je odkaz na JBL:
http://eu.jbl.com/jbl-product-detail-eu/gto1514-.html" onclick="window.open(this.href);return false;

předím se stala chyba :-)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 10. úno 2012 21:49:17

L15P530 není moc typický 15" do subu, takže já bych ho nejspíš nepoužil vůbec. Ne že by to nešlo, ale jsou na to specializovanější 15", třeba Eminence Kappa15LF Pro, B&C 15PS76 atd. L15P530 navíc ve 4ohmech nemáme a dost možná ho nemá nikdo, jestli potřebujete (kvůli zesilovači) 4ohmovový model, tak je potřeba výběr tomu přizpůsobit, Eminence taky není běžná. Jaké jsou skutečné parametry toho JBL se dá zjistit pouze měřením, na údaje výrobce nelze v autohifi spoléhat. Při tak vysokém přesahu cívky je Bl a ještě u 4ohmového modelu nepravděpodobné a i když všechno vezmu, tak jde o mimořádně líný reproduktor s EBP pod 50, tedy doporučitelný jen do uzavřené bedny a kdekoli nad 40Hz se zhruba čtvrtinovou účinností oproti běžným PA modelům. Každý posun k horším parametrům už by byl hodně kritický.

H.M.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » pát 10. úno 2012 23:42:11

Takže to beru tak, že repro JBL pro auto subwoofer, přeci jen napoužít!

V tom případě zvašeho návrhu bych bral repro:
http://eshop.prodance.cz/15ps76-8-ohm/d-82904/" onclick="window.open(this.href);return false;

a k tomu místo vlastní vymešlené ozvučnice, bude asi 100% lepší využít hned návrh od stejné firmy a to:
http://www.bcspeakers.com/suggested.php?id=0000000007" onclick="window.open(this.href);return false;

S touto kombinací by měl teoreticky být úspěch na stavbu dobrého subbasu zaručen?!?!

Příjde mi ale že parametrově B&C hraje od 40Hz a JBL má psáno 23Hz, nerad bych aby subbas zněl nějak tvrdýmy basy, ale tyto repro se používají ve všech PA subbasech, tak snad svuk bude dobrý.

O to jestli bude repro 4 nebo 8Ohm, nešlo, jen jsem tam hodil první odkaz kterej jsem mašel, určitě budu ale brát 8Ohm, jelikož až pořídím zesík, budu ho provozovat v můstkovém režimu a to mají všechny na 95% 8Ohm.

Ještě pro mé poučení. Kdybych měl 300W koncák a měl subbas s repro B&C 15PS76 a jeden s repro JBL GT5. Který z těchto reproduktorů by více tlačil a stejný zesilovač, kdyý JBL má psáno 93dB a B&C 97dB.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 11. úno 2012 14:51:28

Tlačení není žádná disciplína pro reproduktor a hrát bude víc 15PS76 a to o dost. Fs není kmitočet od kterého reproduktor hraje, je to kmitočet jeho vlastní rezonance volně pověšeno v luftu. Může být klidně i nula (pokud nebude mít membrána zavěšení, které ji vlastní pružností vrací do klidové polohy) a stejně nebude bedna s ním hrát od 0Hz. Existují speciální aktivní suby, které hrajou POUZE pod Fs použitého reproduktoru. Velmi nízký Fs naopak má například Eminence LAB15, ovšem s tou citlivostí to jako obvykle jde dolů taky. Nicméně bedna hrající od 25Hz se s ním udělat dá, pokud by ji někdo potřeboval a nebude moc velká.
Ještě mne napadá ten zesilovač - co má v můstku jen 300-350W ? Anebo to je na kanál ve 4ohmech ?

H.M.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » sob 11. úno 2012 16:31:39

Takže každopádně s repro B&C 15PS76 a ozvučnici pro něj navrhnutou, která je na webu B&C nic špatně neudělám ...

Mohu se potom +- spolehnout na tyto data co se uvádějí na B&C Speakers:

Cabinet Type - Bass Reflex
Box Volume - 114 Dm3
Tuning Frequency - 40 Hz
Nominal Impedance - 8 ohm
LF Limit - 35 Hz
Continuous Power Handling - 1400 W
Nominal Power Handling (AES) - 700 W
Sensitivity (1W/1m) - 99 dB
Max Peak SPL - 133 dB
Max Long SPL - 127 dB

Nebo toto mám brát opět raději jako přifouknuté údaje?


Jinak jsem tak přibližně počítal co vše ke stavbě budu potřebovat. (repro, vyhýbku, nožky, konektory, ochrané rohy, potahový material, material na stavbu ozvučnice atd.) Tak mě to vycházelo na cenu kolem 6000,-

Má otázka k tomu, jestli vůbec ta námaha a práce bude stát za výsledek, nebo zda nebude výseldek stejný při zakoupení již hotového kompletního subbasu kolem této ceny.

Např:
http://www.muzikant.cz/zvuk-a-nahravani ... -56547.php" onclick="window.open(this.href);return false;

nebo

http://www.muzikant.cz/zvuk-a-nahravani ... -31952.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Jde mi o to, jestli s vlastní prací a stavbou subbasu B&C za cenu kolem 6000,- dostanu třeba o 50% výkonější a kvalitnější subbas, nebo si tu celou práci mohu ušetřit a koupyt rovnou jeden z víše uvedených subbasu (Proel / Samson) a celkový výsledek bude stejný ???

K tomu zesilovači, bohužel i na něj mám malí rozpočet. Pokoukával jsem třeba po něčem takovém:

http://aukro.cz/zesilovac-kaifat-pc900-i2108560736.html" onclick="window.open(this.href);return false;

je mi opět jasné, že za tuto cenu se jedná o produkt Made In China a uvedené parametry v popisu nebudou pravdivé. Prodejce uvádí sice 2x450W (4ohm) 2x230W (8ohm) 900W (8ohm bridge), čemuž těžko věřit, ale myslím že v můstkovém režimu by koncák aspoň těch 300W - 400W RMS mít mohl...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od exxxi » sob 11. úno 2012 17:18:41

Na tu čínu se vyser, udaje se liší o 6dB, dával jsem Proel měřit Hubertovi. Levný zeesilovač snad Lexon 900.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » sob 11. úno 2012 17:41:22

exxxi píše:Na tu čínu se vyser, udaje se liší o 6dB, dával jsem Proel měřit Hubertovi
Bavíme se o zesíku, nebo o subwoofru PROEL EX 15 SP?

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od exxxi » sob 11. úno 2012 18:08:00

V hezke Italske bedne Proel je hnusny Cinsky repro vyrabeny pro Proel. Mereni je na stránkách prodancu, fakt bída.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » sob 11. úno 2012 19:53:20

A jak to vypadá se subwoofre SAMSON RS 15S, počítám stím že s ohledem na cenu, to o moc lepší nebudu, nebo je opak pravdou?

Takže se dá říct, že se výroba ozvučnice B&C a reproduktoru B&C 15PS76 vyplatí a práce s tím bude poté odměněna kvalitnějším poslechem ...

Za jakou cenu bych musel pořídt hotový subbas, aby se vyrovnal výše uvedenému B&C subbasu? Jestli by byla investice 15 000,- tak neni co řešit a stavba která vyjde na zhruba 6000,- má smysl a né malej ...

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od blaha » sob 11. úno 2012 20:33:44

Samson na tom bude podobně.

Co třeba tohle:
http://aukro.cz/elektrovioce-eliminator ... 34972.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nebo v 18" můžeš mrknout i na MT18SUB jak starší tak nový.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » sob 11. úno 2012 20:35:37

to: Zdeněk Prodance

Máte u vás v e-shopu vhodnou vyhybku, kterou bych mohl použít na repro B&C 15PS76.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » sob 11. úno 2012 20:41:26

Na ten Elektrovioce Eliminatorco je na aukru jsou koukal, ale než budu mít tuto sumu k dispozici, určitě bude prodaný.

MT18SUB je s cenou zase hned jinde, mohu dát do subwoofru max. 7000,- a to je strop. Takže se to všechno pořád vrací kte stavbě subbasu B&C.

Krom toho opět podotýkám, že aparatura je jen pro domácí miniakce, takže myslím že už ten sub od B&C bude pecka :D

Odpovědět

Zpět na „Repro“