Jaký použít reproduktor pro subbas

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 23. úno 2012 2:13:12

Domů si nic jiného než basreflex nestav a neskákej na každou pitomost na chorvatském, rumunském, ruském atd. netu. Ne že by třeba holandský a brazilský na tom byly o moc líp, takže předběžná opatrnost nutná všude. Hodně těch "návrhů" jsou takové verneovky, hezky to vypadá, ale nelétá, protože ani nemůže.

H.M.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » čtv 23. úno 2012 10:47:03

Když se mám tedy držet ozvučnice typu basreflex, proč nikdo nekyvne na ozvučnici SUB18 od B&C. Ta za nic nestojí, když ji spojim s uvedenym 18PS100?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 23. úno 2012 11:37:40

http://www.bcspeakers.com/suggested.php?id=0000000008" onclick="window.open(this.href);return false;

Tohle ? Proč by ti to měl někdo potvrzovat, snad je to doporučená bedna i pro 18PS100 od výrobce ? Bezpečnější bude zaručeně 8ohmová verze, ovšem za zesilovač od Behringera mluvit nemůžu.
Bedna se samozřejmě dá udělat trochu jinak, může se trochu změnit naladění (pokud možno hloubkou basreflexu, ale na vyzkoušení stačí i plocha), ale je to často spíš otázka vkusu a prostoru nebo typu muziky, ne lepšího nebo horšího návrhu. V určitém rozsahu se jen mění něco za něco (třeba hlasitost za kmitočtový rozsah). Podobně s tlumením, doporučuju zkoušet, jak moc se bude líbit různé množství, u některých materiálů (polyesterové rouno, řídké molitany..) to snad ani nejde přehnat, ale hrají i bedny prakticky netlumené nebo s jednou deskou skelné nebo minerální vaty.

H.M.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » čtv 23. úno 2012 11:55:11

Experimentování s dýlkou basreflexu atd. bych asi vynechal, abych konečnej zvuk více nezhoršil než zlepšil. Stavěl bych ji tak jak jsou uvedené míry na webu B&C. Čim a jak to bude nejlepší vytlumit (material, tloušťka, jaké stěny s tím polepit) ?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 23. úno 2012 17:46:47

Chápeš, že na to není odpověď a v posledním příspěvku jsem to jasně napsal ? To je jako kdyby ti měl někdo radit, na jaké číslo máš nastavovat všechny "knoflíky" na ovladači televize, od hlasitosti, přes jas po barevné vyvážení. Mně se to může líbit nějak, tobě jinak a někomu dalšímu taky, ale opačným směrem...
Minimum je nic, maximum celá bedna krom basreflexu a reproduktoru plná skelné vaty. Obojí jsem viděl, slyšel, fungovalo...
Obvykle se dá aspoň na zadní stěnu těch 5-10cm anebo na všechny aspoň 2cm.

H.M.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » čtv 23. úno 2012 19:14:58

Na foru repromanie zase někteří radí že do místnoti 6x8m kde sub budu používat, tak by možná byla lepší verze s 15". Někdo dokonce tvrdil že 15" vždy nakope pr..l 18" já myslil že větší bude lepší.

Už jsem z toho magor a říkám si že jsem se vůbec na něco ptal, místo toho aby těch otázek ke stavbě ubívalo, tak pořád přibívají nové a nové ... :smt017

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 23. úno 2012 21:34:09

S tím se netrap, neexistuje blbost, kterou by někdo neprosazoval. Není samozřejmě vůbec žádný důvod, proč by měl zrovna do této místnosti být lepší nějaký rozměr reproduktoru v subwooferu. Já sedím ve zhruba stejné a už mi tady hrálo kdeco od 3" do 24" a to krom těchto extrémů obvykle v mnoha kusech mnoha modelů mnoha značek a nepovedlo se mi podobnou závislost objevit, jen ty větší hrají obvykle víc a níž :-)
Prostě se o některých věcech lidi rádi baví, někdo to vydrží o pivu, někdo o rybách a je taková sorta, co si vybrala subwoofery.
Venku se hodně na forech probírají i drivery, protože tam už si lidi i domů natahali všelijaké velké horny a teď porovnávají, který z těch 2" je nejlepší na skutečné hifi. To sem možná taky ještě přijde, ale nejdřív se těch 2" muselo dost do profi prodat, protože na rozdíl od Ameriky tady nebyly nikdy žádné, Tesla je nevyráběla (nemyslím totálně nepovedené středové ARB). Takže se budou křížit diskuze o miniaturních subech a obřích výškách :-)

H.M.

Andre
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: pát 07. pro 2007 15:25:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Andre » čtv 23. úno 2012 23:11:36

to marvinnrv:
Jestli jsem to dobře pochopil, jde ti o to, sem tam nazvučit nějaký ten mejdan pro pár kamarádů ve sklepě nebo na zahradě. Máš jeden velice mizerný kompakt, který nehraje a chceš to napravit nějakým slušným subbasem.
Osobně si myslím, že nohem lepšího vásledku získáš, když bednu Pronomic (dle všeho totální krám) opět za 1300Kč prodáš a místo subbasu si u kamaráda sestavíš 2x tohle http://eshop.prodance.cz/em151-kit/d-82162/ .
Za prvé si myslím, že vzhledem k tvým požadavkům tahle bedna basuje až až, za druhé to oproti té čínské kopii jiných beden z číny bude místo zvuků hrát hudbu. Nemusíš pak řešit žádné slučování do mono, ani výhybku.

Já při takových aplikacích (tzn. mejdany s gramcema s 30 kamarády) ve většině případů vystačím s dvěma RCF Art310A, což jsou prťavé plasťáky s 10" repro. Je to o tom, že tyhle bedny prostě hrají. A to v porovnání s basováním EM151 není nic. Jinak pro doplnění - subbas mám také, ale na domácí párty se obvykle bez problémů obejdu bez něj.

Pro jistotu opakuji - má rada zní: Vybodni se na mizernou hluchou bednu dokrmovanou subbasem a postav si (nebo kup) místo toho dva kvalitní kompakty, které umí zabasovat.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » pát 24. úno 2012 0:03:57

Trochu mě na tom EM151 kitu zaráží udaj rozsahu 120-20 000Hz to mi zrovna nepřijde dle čísel že by to mělo nějak basovat, když vezmu v potaz že na 120Hz se většinou ořezává subbas a ty bedny od 120Hz hrají ....

Rozsah toho Pronomicu je 50-18 000Hz teda aspoň psaný a basy to zríovna moc nemá. Nebo má ale tak v okruhu 2 metru při větší vzdálenosti docela rychle akustický tlak basů mizí až zkoro neni ...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od exxxi » pát 24. úno 2012 1:09:45

Tak si najdi grafy v sekci mereni na prodance.cz , porovnej s nejakou jinou oblibenou bednou ( treba ART315) a budes moudrejsi. Pro zacatek koukej na graf "sensitivity magnitude" , pod kterym je napr. Level (105:17000Hz)=99dB SPL/Watt. Pak se taky podivej na neco v sekci horrory.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 24. úno 2012 1:38:58

Pokud se začnou porovnávat bedny z jiných světů, tak nejdou samozřejmě porovnávat ani jejich parametry, protože jsou taky z jiných dimenzí. EM151 podle profesionálních měřitek rozhodně dobře nebasuje, ani teoreticky nejde podobný reproduktor v podobné ozvučnici k něčemu takovému donutit. Nicméně stále přehraje hodně šrotu s jakýmkoli udaným kmitočtovým rozsahem. Jenže pokud chce někdo začít vylepšovat aparát subem a má sotva na ten sub, tak asi moc dalších možností není. Zadarmo není nic, ani ty laciné EM151 ani ty maličké ART310A.

H.M.

Uživatelský avatar
marvinnrv

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od marvinnrv » pát 24. úno 2012 10:37:45

Zase Huberte ta věta "sotva má na sub" jak můžeš vědět jak vypadá mé konto??? Nikde jsem tu nepsal že nemám 15k na sub, ale že NEDÁM 15k za sub. To je myslím rozdíl. Od Tebe to vyzní jako že jsem na půl bezdomovec, co si chce udělat apáro a má na to litr :-D Myslím že naopak finance mám, když přemýšlím nad apárem do sklepe na akce, kde ostatní pustí minihifivěž. Ono na rodiném domě a živení rodiny nějaký ten litr měsíčně zmizí. Málo kdo by v mém případě dával peníze, do zvuku který bude stát ve sklepě a použije se 10x za rok. (má žena tomu říká zbytečnosti) kdybych měl SOTVA na sub, tak to neřeším a hraju na minihifi. Nechci, proto tu jsem a zbírám info, a to že koukám po něčem levnějším pro můj účel si myslím neni nic divného. Kdo dnes nešetří,že ...

Zpět k támatu, když nad tím celím tak přemýšlím, možná že bude opravdu nejlepší místo subbasu pořídit dvě dobře hrající bedny. Dá se sehnat něco do 15k co by naplnilo mé očekávání a dobře zahrálo o dolu bez nutnosti použít subwoofer?

Co např. něco takového:

http://www.audiotek.cz/product-22945-samson-rs215-pa" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audiotek.cz/product-11838-jbl-jrx115" onclick="window.open(this.href);return false;

ty JBL by nemuseli být nijak špatné, ne?

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Pavel Sedlák » pát 24. úno 2012 12:05:29

Ty Samson neznám a nikdy jsem je neslyšel, ale JBL JRX si dej zde vyhledat a dozvíš se víc.
Pokuď se spokojíš s konstatováním, že je to v mých očích hnusně hrající bedna, nemusíš nic vyhledávat.

EM151Kit je proti tomu o dost dál, líp hraje a nic v ní nehoří.

Ono by bylo nejlepší si ty zmíněné EM151Kit poslechnout...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od exxxi » pát 24. úno 2012 12:26:59

Marvine, zkus kouknout do odladenych sestav na prodance, ev. na stavebnice. Az ti odpoledne budu posilat fotku skeletu subu, pridam i foto skeletu satelitu 15". Za litr je nacham :-) tech se zbavim rad.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jaký použít reproduktor pro subbas

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 24. úno 2012 12:48:56

Dobře, snad si nemusíme vysvětlovat, že na nějaký malý aparát má u nás úplně každý, protože se pohybujeme někde kolem průměrné měsíční mzdy. Když já jsem začínal, tak průměrnou měsíční mzdu stál pár nejmenších hifibedýnek od Tesly. "Mít na něco" znamená mít na to rozpočet, vyčleněné peníze, ne rodinný majetek. Já taky říkám "to si nemůžu dovolit", protože to skutečně znamená , že si to nemůžu DOVOLIT, ne že bych to nedokázal zaplatit, prostě jen nechci. Mimochodem já jsem otázku satellitů nechal být, protože máš jaké máš, nestěžuješ si na ně a chceš sub. Takže řeším sub. Že to nejde naprosto libovolným způsobem asi není tak moc divné. Já bych si třeba do toho sklepa dal dvě slušné větší bedny, pravděpodobně nějaké staré velké hifi, jenže já jich pár párů mám a umím si je opravit, kdyby něco. Tobě to radit nemůžu. Zrovna jako nemůžu radit, že si máš kupovat třeba EM151 v bazaru, protože nevím, v jakém jsou stavu a jestli to vůbec jsou EM151.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Repro“