Jaký použít reproduktor pro subbas

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • ADAM Audio S Series
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 25. úno 2012 19:47:05

Výhybku můžeme dodat, návrh bedny přece máš například jako ten Sub18. Je tam akorát potřeba namontovat nad 18" ještě hornu. Že by se někde vyskytovaly výkresy speciálně na bednu 18+1" pochybuju. Nedávno ale byl takovýhle aparát na prodej u nás v bazaru.

H.M.

marvinnrv

Příspěvek od marvinnrv » sob 25. úno 2012 20:52:51

Jenže jen tak se tam ta horna 267x267 nevejde, takže se ta bedna bude asi muset přeorientovat z hloubky na výšku a dodržet se objem a rozměr basreflexu, ne. Nebylo by lepší použít obdelníkovou hornu aby se bedna nemusela tak zvětšivat na výšju? Možná by bylo fajn kdyby mi s tím někdo pomohl, abych to nějak nepoblbnul a taky to hrálo jak má. Ještě když budu využívat teda ozvučnice SUB18 akorát do ní dám výškáč, nebude lepší jí osadit místo 18PS76 tou 18PS100, kterou do tý ozvůčnice doporučují?

Na kolik by ty dvě vyhýbky +- vyšli?

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 25. úno 2012 21:26:25

Proboha ne, výhybka je na přesně tyto reproduktory a s ničím jiným fungovat nemůže. Naopak jestli je některý rozměr bedny menší a jiný větší o 10cm (při přibližném zachování objemu) je prakticky úplně jedno. Funguje to jenom jako nádrž s nějakým objemem. Sub18 jsem uváděl jen jako příklad, 18PS76 třeba hraje velmi dobře v Taurusu181 a použitelný rozsah objemů je asi 120-200litrů, větší samozřejmě jde naladit níž a hraje níž, ale nepřeháněl bych to. Fakt si musíš vybrat aspoň to, jestli si na věci někde vyděláš a zaplatíš je hotové anebo se je nějak naučíš dělat sám, nemůžeš tomu vůbec nerozumět, neumět a chtít tak ušetřit vlastní výrobou. To fakt nefunguje ani po spoustě stránek radění. Jak vlastně poznáš blbou radu od dobré - podle další rady ? Někde už musí nastoupit vlastní schopnosti nebo peníze (ideálně oboje:-)

H.M.

marvinnrv

Příspěvek od marvinnrv » sob 25. úno 2012 21:58:10

OK rozumím ... takže 18PS76. Nevěděl jsem že použití jen malinko odlišného reproduktoru (aspoň z mého pohledu) okamžitě ztrácí z danou vyhýbkou svou správnou funkci. No tak informace zbírám zde, a proto se na vše raději ptám, než kdybych začal již stavět a postavil ozvučnici k ničemu. Sice to je běh na dlouhou trať, ale myslím že po dokončení tohoto jednoho projektu budu o hodně hodně moudřejší, než když jsem sem poprve napsal. Proto už jsem se předtím omlouvá pro někoho na stupidní otázky, ale žádnej odborník z nebe nespadl a toto je jediná možnost jak o stavě beden něco málo pochytit ...

S tím objemem mi to je jasné. Takto by to mělo +- funguvat, nebo? Je mi jasné že to neni bez chyby, je to jen návrh... objem ozvučnice je též 200l

http://marvinnrv.rajce.idnes.cz/nastenk ... sSUB18.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

marvinnrv

Příspěvek od marvinnrv » sob 25. úno 2012 22:12:30

Teď jsem byl na repromanii upozorněn, že si nemůžu libovolně měnit zvukovod podle toho jestli se mi do bedny rozměrově hodí nebo ne. Netušil jsem že změna samotného zvukovodu zapříčiní nějaký větší problém, myslel jsem že se změní pouze úhle vyzařování ... takže musím zachovat i přímo zvukovod Megaton A8065. Jinými slovy, ze sestavy komponentu teda nesmím vůbec nic změnit? Musím tomu prostě jen přizpůsobit ozvučnici ...

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 25. úno 2012 22:25:11

Ano, ale jdou samozřejmě přemístit i basreflexy, běžně se dávají vedle horny. Ten objem bych zbytečně nezvětšoval, sice se odečítá všechno, co do bedny zasahuje (i basreflex), ale i tak bych se držel spíš dál od těch 200 litrů, dvě 18" už jsou samy o sobě dost na menší prostor, není důvod to hnát do extremu. I když vizuálně to samozřejmě působí taky :-)

H.M.

marvinnrv

Příspěvek od marvinnrv » sob 25. úno 2012 22:34:21

U těch rozměrů basreflexu platí asi to stejné jako u velikosti ozvučnice,že? když mají origo rozměr otvoru 225,5 x 120 a já bych je dal tady podél toho zvukovodu a velikosti 90 x 282 a zachoval délku 320mm tak by to bylo vpořádku?

Jak je to tedy s tou změnou zvukovodu? musím tu celou sestavu nechat jak je?

Jinak objem té ozvučnice nechám na těch 200l jak je objemná u origo SUB18. Samozřejmě jmse chlapy, takže čím větší repro tím "lepší" čím větší motor tím lepší :D

marvinnrv

Příspěvek od marvinnrv » ned 26. úno 2012 1:53:02

Tak jsem se pokusil o výkres ozvučnice s basreflexy vedle zvukovodu A8065. ozvučnice má 195l bez objemu basreflexu i s basreflexem cca. 212l ale to by se kdyžtak dalo asi redukovat maličkou korekcí hlobky ozvučnice z 500mm na třeba 470mm abych se dostal na objem 200l.

Byla by Huberte postavená ozvučnici dle rozměrů na výkresu vhodná pro ten set 18PS76 + RCF ND1411-M + Megaton A8065... Dá se to v nějakém softwaru předem nasimulovat jak to bude laděné, nebo něco?

Jestli je ozvučnice na odsouhlasení, tak bych se do toho mohl pomalu i konečně pustit ... =D>

http://marvinnrv.rajce.idnes.cz/nastenk ... okorys.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. úno 2012 10:37:14

Tak nějak by to mohlo být, basreflexy se dají posunout nahoru, aby nepotřebovaly ještě jednu vlastní stěnu, také pak lépe vyztuží ten rohový spoj. Do hloubky se počítá i tlouštka přední stěny a částečně ho prodlouží i pokračující bok (a vrchní stěna, až s ní bude ukončený), takže bych je preventivně trochu zkrátil, zhruba na 25cm. Přední se zadní a boky mezi sebou by bylo dobře spojit dvěma uprostřed spojenými vzpěrami mezi hornou a 18", pozor na to, že spoj se stěnami nemůže být jen nějak natupo přilepený, je to hodně namáhané místo a při uvolnění dělá neskutečný kravál.

H.M.

marvinnrv

Příspěvek od marvinnrv » ned 26. úno 2012 13:25:11

Posunuté a zkrácené basreflexy, plus přidané vystužení ozvučnice mezi repro a hornou, To už by snad mohla být finální podoba ...

http://marvinnrv.rajce.idnes.cz/nastenk ... orys_1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. úno 2012 14:04:09

Pozor na detaily, třeba možnost zakrýt přední stěnu mříží, pokud se to má přenášet nebo montovat, tak za co, kam vyvést připojovací místo apod.
Jednotlivé rozměry je nejlíp ověřit až s reproduktory v ruce, ono se někdy zapomene na nějaký okraj nebo něco není akorát podle datasheetu a já třeba bych si kompletně namalovat a vyrobit bednu a pak do ní teprve zkoušet montovat netroufnul. Aspoň ne přední stěnu. Místa pro uši a hnizdo pro stojan se také hledají až podle výsledného těžiště.
H.M.

marvinnrv

Příspěvek od marvinnrv » ned 26. úno 2012 14:52:03

Samozřejmě přesné rozměry desek se začnou řezat až budu mít v ruce všechny reproduktory, konektory, madla, atd.

Jinak jako vždy, když už dojdu k nějakému závěru, tak se oběví nějaká spekulace. Na repromanii se uživatelé navrhovaly, že při použití 18' by to chtělo předělat sestavu na 3 pásmo s přidáním např. 8' středobasu pro kvalitnější zvuk. Jenže sestavu máš Huberte přeci neměřenou a odladěnou, tak by problém být neměl,ne? Krom toho většina satelitů, sice pouze s max. 15' repro jsou dvoupásmová ...

Taky jsem na to ze začátku myslel že by se mezi tu 1' a 18' hodil ještě 8' středobas, jenže to je zase akce jaký zvolit, opět předělat ozvučnici a hlavně by se na to musela udělat vyhýbka a to už jde úplně mimo mě.

Co myslíš?

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. úno 2012 15:50:17

Tak ať ti k tomu navrhnou a odměří výhybku. Bude asi tak dvakrát složitější a dražší a střeďák musí mít odpovídající citlivost i zatížitelnost (tedy řekněme 98dB/300W minimálně) a bedna vyjde samozřejmě výrazně větší. Proto jsem se nikdy takovým návrhem já nezabýval, neb jsem profík, tedy nedělám pokud možno nic špatně ani zbytečně :-)
Středy by mohly být lepší, stavíš to kvůli nim ? Máš dojem, že si s nimi pohoršíš, proti tomu, co máš ?

H.M.

marvinnrv

Příspěvek od marvinnrv » ned 26. úno 2012 16:09:06

No kvůli středům to nestavím, a jak tak hodně laicky vidím na těch grafech z měření, tak ta sestava vypadá tak jak je velice vyrovnaně i bez třetího pásma.

Právě a proto jelikož seš profík, tak i když mi někdo něco napíše, jdu se hned zeptat tebe. Už to nechám tak jak to je, jen by mě ještě zajímala orientační cena těch dvou vyhýbek, které do těch beden budu potřebovat, abych mohl spočitat přesné náklady.

Při jakých frekvencích ta vyhýbka odděluje woofer od toho driveru?

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 26. úno 2012 16:49:55

Tak samozřejmě tam není žádná velká díra, dokonce je někdy větší i s 12", ale je fakt, že charakter těch středů z 18" je jiný, než ze středové 8" nebo dokonce 6", slyšet to JE. Otázka pouze zní, s jakými náklady se to dá REÁLNĚ celkově vylepšit. A třípásem s 18" asi nebude na světě o moc víc, než dvoupásem s 18", oboje se ve značkových bednách bude hledat velmi těžko. I to dvoupásmo je experiment na hraně proveditelnosti, ale zaplatitelný a proměřený a vyzkoušený.Třípásmo v pasivu bez většího počtu kompromisů se jmenuje EAW LA325, ovšem 6" v něm také časem odcházejí a cena je naprosto jinde, ani výhybku bys nezaplatil.
Výhybky u nás stojí obvykle kolem 1300-1400 kus vč. DPH, podle součástek, předem to nikdy přesně nevím. Něco se na tom dá ušetřit vlastní výrobou, ale fakt se to musí umět, jednoduché je to jen zdánlivě (počtem prvků). Součástky vyjdou asi na půlku. Akustický dělicí kmitočet je průsečík těch dvou křivek na osmém grafu, elektrický mne nezajímá, takže ho nezjišťuju. Dá se zpětně získat ze schema, když se to umí anebo dalším měřením.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Repro“