Ozvučenie malého hobby kina

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
JuroH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte 19. led 2016 18:25:37

Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od JuroH » čtv 18. úno 2016 19:55:06

Nadviazal by som na vlákno "Ideálny basový repro" a zobral to ozvučenie z trochu širšieho pohľadu.
Ako som už pred časom spomínal riešim kino v domácich podmienkach pre minimálny počet ľudí, kde je v dôležitá funkcionalita, kvalita a realistický vnem.
Trochu tam hrá úlohu aj subjektívny dojem, ale napríklad po estetickej stránke je to vyslovene funkčná záležitosť. Nazval by som to, že je to niekde na rozhraní medzi Hi-Fi a profi, tak verím, že nájdem v tomto fóre pochopenie a možno aj nejakú pomoc.
V prvom rade by som sa chcel venovať hlavným kanálom, mnohé veci som už objasňoval, tak to len zhrniem,
po pokusoch s Hi-Fi repro, doplnenými o subbasové pásmo sa postupne ukázalo, že výsledok stále nie je moc uspokojivý a pravdepodobne bude potrebné tie Hi-Fi repro nahradiť a celkovo to prestavať.
Predpokladám urobiť to ako aktívne n-pásmo a práve to "n" je otázne. Pre basy budú použité 18" PD.185N01 v bedni podobnej KCS S-118 a ďalšie pásma sa práve pokúšam vyriešiť.
Nebránim sa použiť niečo hotové, ale ani pustiť sa do stavby "na mieru".
Po stránke SPL to už v týchto pásmach náročné nebude, miesto posluchu je cca 4m od repro, pri celkovej ploche miestnosti 60m2.
Ostatné časti reťazca (konce, DSP ...) sa budú riešiť podľa potreby tiež.
Zvažujem, ktorým smerom sa vydať - použiť radšej tlakový systém, alebo klasické viac pásmo?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 19. úno 2016 12:03:32

To si nijak extra neodporuje, pokud ten "tlak" budeme chápat jako existenci nějakého expandujícího zvukovodu, tak v podstatě ve všech příbuzných oborech (PA, hifi, kina...) jsou i vícepásmové nepřímovyzařující sestavy. V hifi je to trochu okrajová záležitost, ale zato na všech výstavách budí asi největší pozornost právě ty trouby z Jericha.
Co mi trochu hlava nebere, je předpoklad, že na těchto (tedy skoro všech) pásmech už nebudou podobné požadavky na SPL. Spíš bych řekl, že jsou jistá fyzická omezení, která to někde nedovolí, případně se s nimi počítá už při tvorbě nahrávky a po bednách se nechce nemožné, ale jinak k tomu nevidím vážný důvod. Asi bych se vydal poslouchat nějaké takové atypické (v tomto kontextu, v PA můžou být celkem běžné) bedny, jinak se nedá zjistit, jestli ten projev "sedne", je to individuální. Mně je to bližší, než třeba třípásma se středovými kaloťáky, to sice shodou okolností tady mám jako takové pracovní bedýnky, když nic jiného nehraje, ale moc mne to nikdy na svoji stranu nepřesvědčilo.

H.M.

JuroH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte 19. led 2016 18:25:37

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od JuroH » pát 19. úno 2016 20:26:50

S tým SPL som to úplne nevystihol, bolo to myslené v tom zmysle, že sa netreba nejak obzvlášť zaoberať "dosahom" do väčšej vzdialenosti (na rozdiel od bežných prípadov).
Pred časom ma celkom zaujali BV MAX, kde sú použité profi repro (15"+6,5"+páskač) a aj ich dobré hodnotenie odborníkmi. Tie som mal možnosť počuť aj ja. Pohrával som sa s myšlienkou vytvorenia nejakej podobnej zostavy, ale s 18" a zrejme ako 4-pásmo. Medzi tým som sledoval na Hifi fóre aj projekt stavby repro s 2x 18", 12" a 18" CD WG, kde sa mimo iné spomínali aj výhody zvukovodu. Predpokladám, že v mojich podmienkach by som ten zvukovod potreboval asi podobne riešený, ale nie je to jednoduché vyrobiť ani kúpiť. V tomto ohľade budem asi veľkú váhu prikladať názoru odborníkov, lebo pri nejakých krátkych zvukových ukážkach to relevantne posúdiť nemôžem.
Zaujímavá je myšlienka prenosu väčšiny hlasového pásma jedným meničom, ale zároveň ma celkom oslovil prenos vysokých frekvencií niekoľko miligramovým páskačom.

JuroH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte 19. led 2016 18:25:37

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od JuroH » stř 24. úno 2016 21:44:33

Trochu som nad tým "podumal", no zrejme bude naozaj vhodné vydať sa "cestou zvukovodu". Mám však k tomu hneď jednu otázku, u Hi-Fi sa najčastejšie používajú symetrické zvukovody (kruhové WG), ale v profi z veľkej miery rôzne (x/y) smerujúce. Mne by z pohľadu smerovania vyhovoval aj takýto (hoci aj 40/20°), otázka je, aký to má vplyv v porovnaní s kruhovým napríklad na výsledné skreslenie?

JuroH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte 19. led 2016 18:25:37

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od JuroH » ned 28. úno 2016 9:45:59

Našiel som zaujímavý set BMS 4592 + 58cm WG tractrix horn http://stereo-lab.de/Bundle-BMS-4592-8- ... Stereo-Lab, to by hádam mohlo hrať na úrovni :D

JuroH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte 19. led 2016 18:25:37

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od JuroH » pát 11. bře 2016 22:55:40

Tak som sa medzi časom dozvedel, že tie BMS koaxiály až taká výhra pre mňa byť nemusia.
Vraj, ako ďalšia alternatíva by do úvahy mohli pripadať napríklad JBL D2430K.
Zaujímavým riešením by bolo použitie Line array repro v interiérovom vyhotovení a snažím sa dopátrať, či až má s tým v našich končinách niekto skúsenosti.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 12. bře 2016 17:38:10

Ano, zvukovod "bez koutů" je obvykle zvukově lepší, pokud je symetrický, tak se dá celkem jednoduše soustružit nebo plácat na hrnčířském kruhu apod. a i jeho návrh je snadný. Doma může vyhovovat, jinak se s ním nevystačí, snad kromě pódiových monitorů. No a také na JBL se dá vidět, že lze jít i zcela opačným směrem (M2) a asi to taky nehraje špatně.
Koaxiální drivery BMS se mi líbí, jejich zásadní výhodou je, že jsou opravdu dvoupásmové a ta pásma na sebe velmi rozumně navazují i s jednoduchou pasivní výhybkou. Hraje to pak úplně jinak, než obvyklý 1,4/2" driver s velkou membránou a dokonce bych řekl, že i lépe, než dost 1" (samozřejmě myslím na výškách, u opačného konce je to jasné). Ten JBL jsem v ruce neměl, ale je to při vší podobnosti úplně jiný princip, tedy dvě shodné membrány v jednom a tom samém pásmu. Hlavní výhoda má spočívat v lehké a od cívky v kterémkoli bodě málo vzdálené membrány (prstencová membrána, opravdu vůbec nic nového), ovšem kvůli ploše zdvojené. To je zdrojem značných komplikací, takže to celé ve výsledku připomíná ten funkčně mnohem složitější BMS. Hrát to musí jinak a abych řekl pravdu, do "hifi" mi to přijde jako složité zbytečně (kdežto BMS jinak udělat prostě nejde). Nestudoval jsem jak to budí, možná jde o 1,5 pásmo, tím by se vyhnuli potížím na vysokých kmitočtech, vypadá to, že "kdesi uprostřed" je mají. Ale opakuji - jde jen o velmi letmý pohled, nemám důvod se tím zabývat hlouběji.

H.M.

JuroH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte 19. led 2016 18:25:37

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od JuroH » sob 09. dub 2016 8:46:01

Medzi časom sa už "rozohrali" tie 18" PD a skúsil som dotiahnuť ich priestorové rozmiestnenie aj s hlavným 21" subom. Ten momentálne skončil v strede vzadu kvôli vzájomnému doplneniu modálnych prepadov s 18" a nakoľko teraz prenáša pásmo len do cca 60Hz, nie je moc priestorovo identifikovateľný. Samozrejme vyladiť sa to dá len pre jeden bod, čo v mojom prípade až tak nevadí.
Predné suby sú symetricky v L a R a podarilo sa mi nájsť miesto, odkiaľ vyrovnane prenášajú pásmo až do 200Hz (bez potreby nejakých ďaľších akustických úprav miestnosti), čo by mohol byť dobrý základ pre vrchy.
V reáli sa mi to správa dosť odlišne voči simulácii, podľa ktorej to vyzeralo na úplne iné umiestnenie, čo by malo vplyv na konštrukciu 18" subov. Nakoniec sa to vyvinulo lepšie a môžem použiť nejakú "klasickú" konštrukciu, napríklad podobnú JBL4181 alebo KCS C-118. Tu som sa trochu zabrzdil pri umiestnení BR - dá sa predpokladať, že ich poloha zohráva úlohu, naprikad v spojitosti s odrazom od zadnej steny bedne?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 09. dub 2016 10:12:45

Poloha roli hraje, ale u subwooferu je to skoro vždy na přední stěně a obvykle poblíž membrán reproduktorů (aby šly spolu s nimi pokládat za jeden zdroj), někdy ale naopak až kdesi v extrému, zřejmě kvůli opaku, tedy snaze nějak využít ke změně směrových vlastností. Také se dá setkat se snahou zajistit membráně symetrické zatížení (tedy nedávat jeden velký basreflex z jedné její strany, ale nějak to rozdělit okolo ní) a spíš u fullrange beden zabránit tomu, aby basreflexem ven hrály vyšší kmitočty po odrazu uvnitř bedny, může to ale zabrat i na nějaké pazvuky, například u basreflexů, které mají vnitřní konec nevhodně provedený (malý průřez, ostrá hrana, nějaká překážka v okolí...
Určitě mne ještě někdo doplní, třeba mimo PA se občas dává do dna bedny na nožičkách (pak nemusí být tak dlouhý uvnitř a neruší vzhled "černé kostky", mně nikdy neseděl basreflex v zadní stěně, jako takovou kuriozitu lze vzpomenout basreflex mimo objem bedny ve formě vyztužené hadice (ten šlo přemisťovat mírně nezávisle na bedně :-) atd.

H.M.

JuroH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte 19. led 2016 18:25:37

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od JuroH » úte 12. pro 2017 18:55:13

Trochu som sa odmlčal, lebo som sa venoval iným veciam ale popri tom som pomaličky robil aj na rekonštrukcii basových reprobední. Skúsil som teda sústrediť všetky poznatky do podobnej ale prepracovanejšej konštrukcie a pred pár dňami sa mi to kenečne podarilo nejako "zbúchať" dokopy. Objem je podobný, trošku väčší, ako u starých bední a ostatné rozmery som sa snažil navrhnúť tak, aby som sa čo najviac vyhol opakovaniu a násobkom rozmerov. Aj preto som použil trochu komplikovaný systém výstuží a nejako som sa nemohol odhodlať k finálnemu zloženiu. Vzhľad som nejak moc neriešil, nikam to na výstavu nepôjde, venoval som sa hlavne funkčnej stránke. Plášť je preglejka, výstuže MDF, konštrukcia je lepená + stiahnutá skrutkami. Urobil som to rovno v aktívnom vyhotovení - použil som digitálne bloky Hypex PSC2.700d (s DSP) v mostíku a len zopakujem, že tie vytipované PD.185N01 (ďakujem za pomoc pri výbere). K nejakým meraniam a dolaďovaniu som sa zatiaľ nedostal, to ešte asi bude nejaký čas trvať.
Přílohy
Sub_PD18m.jpg
Sub_PD18_zm.jpg
Sub_PD18_km.jpg

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od Martin » čtv 14. pro 2017 10:43:21

ahoj, koukám, že s Tebou o tématu komunikoval výhradně Hubert (H.M.). Pokud to k Tobě nedoputovalo, tak podávám info, že Ti už bohužel neodpoví...
Jinak téma není zrovna můj šálek kávy, ale minimálně truhlařina vypadá docela poctivě :smt023
administrátor, moderátor

JuroH
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte 19. led 2016 18:25:37

Re: Ozvučenie malého hobby kina

Příspěvek od JuroH » čtv 14. pro 2017 17:42:19

Nakoľko som bol fakt dlhšie mimo túto sféru, tak nedoputovalo, je mi to ľúto. Ďakujem za info aj za hodnotenie.

V podstate som to sem dal hlavne ako určitú formu poďakovania za pomoc a že to už má aj nejaký výsledok a nebolo to len nejaké polemizovanie.

Odpovědět

Zpět na „Repro“