Ozvučení menšího klubu

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Eazy D
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. bře 2016 17:06:04

Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Eazy D » stř 16. bře 2016 17:26:18

Dobrý den,

v nejlbižší době hodlám zprovoznit malý klub cca pro padesát lidí. Rozměry prostoru jsou 12 metrů na délku 4 metry na šířku a 2,5 vysoký strop. Do aparatury hodlám investovat cca 300 tisíc Kč. V klubu bude hrát elektronická hudba (house, techno, minimal), živá produkce bude uplně minimální, takže na ní není třeba brát velký ohled. Mám nějakou představu o zesilovačích a repro bednách, kterou bych si zatím nechal pro sebe, abych neovliňoval Váše názory.
Děkuji za případné rady.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Otas » stř 16. bře 2016 17:57:15

Těch možností ale je za ty peníze! Krásný rozpočet.
Určitě padne hodně návrhů.
Nech si část peněz na akustickou úpravu místnosti, nebo budeš mít kvalitní zvuk a odrazy od stěn a stropu ti ho zničí.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Ondráš » stř 16. bře 2016 18:53:04

Rozpočet je pěkný. I když nic konkrétního zde neporadím, napadlo mě, že by mohlo být zajímavé sem dát odkaz na pár referencí , čiste pro srovnání, jak se to dělá jinde:
http://www.electrovoice.com/applications.php
http://www.qsc.com/resource-files/appli ... nstall.pdf

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 16. bře 2016 20:00:44

Já bych klidně tou svou představou ovlivňoval, není žádný důvod proč by ji neměl nikdo znát, spíš naopak, je to celkem důležitá informace navíc. Tak nějak i předpokládám, že kdo má tento rozpočet, tak se v problematice sám orientuje a tedy jeho názory váhu mají (a nejen proto, že on platí, to opravdu v odborných věcech nestačí). Těch 12x4x2,5 asi nějaké to řešení akustiky přivolá, jsou to zhruba rozměry chodby u nás v kině, kde se taky hrálo a při holých zdech a stropu to bylo PEKLO.

H.M.

Uživatelský avatar
Martin S.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 183
Registrován: pát 05. srp 2011 23:03:09
Bydliště: Praha-západ
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Martin S. » čtv 17. bře 2016 0:11:32

Já ti mohu nabídnout a doporučit následující:
Dvě 2pásmovky MH950 - http://ms-sound.cz/wp-content/uploads/2 ... asheet.pdf a k tomu dva kusy basovek http://ms-sound.cz/datasheets/SB25-datasheet.pdf, pro 50 lidí víc než velmi slušně předimenzovaný apec. To máš 86tis Kč a nějaké drobné bez DPH za reproboxy. K tomu slušné DSP a zesilovače a ještě ti zbude na nějaké ty akustické úpravy.
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Eazy D
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. bře 2016 17:06:04

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Eazy D » čtv 17. bře 2016 10:19:19

Děkuji za odpovědi. Abych věci uvedl na pravou míru. Prostor je malý díky tomu, že se jedná o loď. Co se týče představy doufal jsem, že jsem někdo napíše něco co nosí v hlavě co by chtěl realizovat s příslušnou sumou peněz. Jsem teď na cestách a píši z mobilu až se dostanu k PC tak napíši svoji vizi.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 17. bře 2016 12:44:28

Myslíš že někdo nosí v hlavě svou vizi, jak ozvučí loď ? To je dost nepravděpodobné a že by ta vize opravdu k něčemu byla ještě o trochu míň. Co to je za loď ? Je to jen jeden prostor ve velké lodi plné lidí nebo je to jediný prostor v malé lodi ? Stěny, strop, podlahu tvoří co ? Je to v Podolí nebo na Lipně nebo na Jadranu nebo Bahamách ? Ono když je dost peněz, tak se sice dá víc vybírat, jenže to také předpokládá, že je podle čeho vybírat a že výsledek bude lepší, než "obvyklý standardní". Jinak je to akorát promarněná šance.

H.M.

Uživatelský avatar
Marian

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Marian » čtv 17. bře 2016 14:40:45

4ks ARCS FOCUS + 4ks SB18m + 1ks LA8, v prípade je to možné zdvojiť, myslím že Line Array do tak malej miestnosti nie je potrebný, aj keď KIVA je určený pre menšie aplikácie mňa osobne ten systém nepresvedčil s väčším systémom KARA to nejde zvukovo porovnať, dokonca focus sa mi zdá zvukovo lepší, aj keď KIVA zas dokáže hrať do väčšej diaľky.
Z malých systémov sa mi celkom pozdáva 4-6x Nexo GEO M6 + 2x L600 alebo LS18 akurát na danú aplikáciu by to chcelo aspoň po 2 subbasy na stranu

Eazy D
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. bře 2016 17:06:04

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Eazy D » čtv 17. bře 2016 14:42:50

Je mě dost jasný, že nikdo nenosí v hlavě jak by ozvučel loď, ale myslel jsem jakou apraturu by si za tu cenu pořídil... Jedná se o jediný prostor na lodi. Loď má délku necelých 18 metrů. Stěny jsou ze dřeva na kterých budou nainstalovány LED panely a strop bude taky tvořen z LED panelů.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 17. bře 2016 15:03:57

Obecně - absolutně největší problém je poměr výšky k délce, potom asi i dost nestandardní chování stěn, stropu i podlahy, podle umístění a okolí možná i průnik hluku ven. Doporučil bych to celé začít brát vážně a s dostatkem informací se obrátit na firmu, schopnou to celé navrhnout i provést a garantovat výsledek. Peníze na to zřejmě jsou (pokud se neukáže, že jich má část sežrat něco úplně jiného než zvuk). Není to nic, co by šlo vyřešit na foru, kde většina návštěvníků ani nepozná, kdo je jen takový internetový žvanil, kdo muzikant se dvěma bednami, kdo regionální zvukař, kdo dealer a kdo třeba projekční kancelář nebo právě ta obchodní/instalační firma. Je určitě dobré si tady o tom taky trochu vespolek pokecat a něco si tady nechat zkontrolovat, ale za jediný postup, jak to optimálně pořídit, bych to rozhodně nikdy nepovažoval. Tolik práce tady totiž nelze odvést a ani prezentovat. Ono to nejde moc dobře ani jen podle výkresů, návštěva na místě je prakticky nutná.
U beden bych rozhodně kromě zvukové kvality požadoval maximální omezení vyzařování nežádoucími směry (těch je bohužel většina - hrát se nejspíš bude "na délku" ?)

H.M.

Eazy D
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. bře 2016 17:06:04

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Eazy D » čtv 17. bře 2016 15:36:03

Marian píše:4ks ARCS FOCUS + 4ks SB18m + 1ks LA8.....
Nad L-ACOUSTICS jsem taky přemýšlel, akorát jsem je nikdy neslyšel v menším prostoru, potkal jsem se s nima jen na velkých akcích. Do tak malýho prostoru line array podle mě nemá smysl. ARCS FOCUS vypadaj že by pro ten prostor nebyli uplně špatnou volbou v kombinaci stema subwooframa. Vim ze L-ACOUSTICS u nas prodava promusic co ja vím, tak by možná byla možnost poslechu...

Eazy D
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. bře 2016 17:06:04

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Eazy D » čtv 17. bře 2016 15:43:27

Zdeněk Prodance píše:Obecně - absolutně největší problém je poměr výšky k délce...
Ano bude se hrát na délku :). Vím, že prostor není uplně ideální, ale je to bohužel rozestavěná loď a stím se už nic dělat nedá. Chápu vaší skepsi, uvědomuji si, že realizace nebude jednoduchá proto se snažím nabrat co nejvíce informací. Co se týče peněz tak na zvuk je vyhraněno těch 300 tisíc jak jsem psal výše, když bude realizace náročnější tak se bude asi muset přitlačit.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 17. bře 2016 18:13:04

Jaká skepse, já jsem naopak v tomto případě optimistou, protože existuje použitelný rozpočet. S tím sbíráním informací to už tak jednoduše nevidím, protože ty opravdu nejde sbírat kdekoli a od kohokoli. Viz návrhy na line array, což je přesně ten typ beden, které se absolutně vůbec nehodí do takového prostoru. Odkud a kam by tam měly hrát bedny s vyzařovacím úhlem 15x90°je mi také záhadou. Pokud se bude hrát "nadlouho", tak bych tam asi nedával nic nad 60x40°a samozřejmě jen po jednom kusu na stranu. Druhá možnost je to ozvučit z více beden na bocích, ale to zas budou spíš slabší, protože není potřeba nikomu ze dvou metrů rvát do hlavy 135dB. Rozhodně do ozvučení promluví i věci typu kde je vchod, kde je bar, jestli se někde sedí atd. To tady skutečně naprosto nejde dotáhnout k výsledku, tam může být všechno jinak, než si kdokoli z nás myslí.

H.M.

Eazy D
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 16. bře 2016 17:06:04

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Eazy D » pát 18. bře 2016 11:38:20

Zdeněk Prodance píše:Jaká skepse, já jsem naopak v tomto případě optimistou, protože existuje použitelný rozpočet.
Můžu v přístím týdnu zaslat vizualizaci loďe s přesným rozmístěním baru, wc atd, aby jsme se mohli bavit konkrétně.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Ozvučení menšího klubu

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 18. bře 2016 12:42:20

Výborně. Pokud je nějaká představa o dalším vybavení mimo samotné PA (tedy zřejmě z čeho bude hrát DJ/VJ, jestli je potřeba se připravit nějak i na ten živý zvuk aj.) tak rovnou k tomu, abychom moc netápali a bylo i jasno kolem toho rozpočtu. Předpokládám, že když se to staví, tak je potřeba udělat kompletní kabeláž, včetně silnoproudu (kdo, jak, jednotlivé profese musí spolupracovat), možná někdo už nějak zpracoval i tu akustiku, samozřejmě i požární bezpečnost, na lodi často není kam "odejít na volné prostranství", aby to nebylo mnohem horší než do louže.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Repro“