PA - bude stačit na venkovní akci?

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od KarlosSou » čtv 07. dub 2016 13:28:19

Ahoj, doposud jsem zvučil převážně uvnitř, ale nyní mám nabídku ke zvučení venku.
Jedná se o Pálení čarodejnic - soutěže s konferem a večer pak country kapela. Druhá akce je soutěž měst, jde pouze o konferaci a reprodukovanou hudbu, tady problém asi nebude. Jde mi o to, jestli to Pálení mohu potvrdit a neudělat ostudu. Ve vnitřních prostorech ten aparát má rezervu, ale venku nemám zkušenost. Je to takové přírodní divadlo pro cca 100-200 lidí. Mám pocit, že v hloubkách to bude slabé, ale zase je to country. Navíc kapela, kterou jsem zvučil spoustykrát.
Diagram1.jpeg

Decibel
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: ned 03. dub 2016 14:09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od Decibel » čtv 07. dub 2016 14:02:25

Videl som, niektoré coutry kapely maju len 400w vrchy, nemajú ani subwofer a hraju aj vonku. A hrá to, do určitého výkonu..... Nikto sa nesťažoval. Píšeš dosť malé výkony ale keď ine nemáš , skus to. Raz to musíš. Alebo si niekde požičaj ešte dva basy pre istotu, alebo dokúpiť.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od TomasVv » čtv 07. dub 2016 14:14:25

Spíše bych si půjčil dvě slušné aktivky jako PA.
Subbasy bych na country moc neřešil, klidně bych použil i ty chrastítka od JBL.
Ale žádná z těch beden, cos napsal do toho obrázku (mimochodem skvělá metoda, jak přidělat práci ostatním) nemá na slušné ozvučení prostoru pro 100 lidí venku. Zapomeň, že bys je mohl pustit všechny.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 07. dub 2016 14:17:14

Problém není ani tak ve výkonu, ten by na řeč a country večer venku pro tento počet posluchačů ještě stačit mohl, předpokládám, že to lesní divadlo má nějakou celkem slušnou akustiku a v podstatě už ta atmosféra by si ani s nějakým kraválem nesedla, ale používat současně tři naprosto různé páry satelitů je nesmysl všude a musí to kazit zvuk za všech okolností (kromě případů, kdy je každý pár v jiné místnosti, ale i pak nebudeš schopen nastavit na EQ takový kompromis, aby všechny hrály dobře). Zkus se toho nějak zbavit ve prospěch aspoň jednoho slušného a výkonného páru. Předpokládám, že tři kšefty najednou s tím neděláš, takže na počet beden požadavek není a i kdyby byl, tak jsou furt lepší bedny s aspoň podobným zvukem a ovládáním a ne každý pes jiná ves. Možná už tady to zkus nějak zredukovat, ti lidé asi nebudou rozpýlení po moc velké ploše, takže by se bedny i několikanásobně překrývaly a to je asi nejhorší, co může nastat.

H.M.

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od KarlosSou » čtv 07. dub 2016 14:23:38

já mám tedy ty Proely nově, ale jinak ve vnitřních prostorech mám ten zbytek puštěnej vždy najednou a právě kvůli tomu "venku" jsem posílil o ty Proely :-). Zkoušel jsem to postavit na zahradě a ty Proely hrajou nejlépe.
Jinak se tedy omlouvám za nepřehlednost.
Naposledy upravil(a) KarlosSou dne čtv 07. dub 2016 14:34:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od KarlosSou » čtv 07. dub 2016 14:32:39

hmm, nejhůř hrajou ty satelity JBL, asi je tedy vůbec nepoužiji. Takže to vypadá, že méně bude více. Zkoušel jsem je (Proely) v kombinaci jen s těma subama a je pravda, že to hrálo nejčistěji. Oni jsou poslechově mnohem silnější než ty ostatní.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od asterix1 » čtv 07. dub 2016 15:18:45

Ono bude asi najlepšie rozbaliť ten tvoj aparát niekde vonku ešte pred akciou a vyskúšať to. Najlepšie na tom konkrétnom mieste. Používať súčasne tie satelity čo si napísal je samozrejme blbosť. Podľa môjho názoru budú chýbať nielen basy, ale aj výšky. V tých satelitoch sú podpriemerné 1". Z vlastnej skúsenosti, ak zvučím nejaké malé akcie vonku so satelitmi 10"+1" + 15" horny (delené všetko aktívne), tak akustický tlak je dostatočný asi do 15m v otvorenom priestore (žiadne budovy alebo stromy v blízkosti).

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od Bassman » čtv 07. dub 2016 16:11:48

Ja by som tiez pouzil len tie suby + Proel ako satelity. A to ostatne len pre istotu ako vykryvacky ak by nebolo dobre pocut niekde "za rohom". Zo skusenosti, country nepotrebuje nejake velke spodky (sam ho hravam), teda pokial to nie je uz nejaka modernejsia country capela aj s bicimi.

Ale vykonovo to bude aj tak na hrane. Pustat to ale vsetko ako je na obrazku, tak to by bol zvukovy masaker. Obzvlast spev, akusticke gitary a ak su tam aj nejake husle, to by znelo asi velmi zle.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od KarlosSou » čtv 07. dub 2016 17:58:47

Moc děkuji za váš čas, dalo mi to hodně. Takže tam přijedu už dopoledne, primárně postavím ty Proely se subama a pak budu experimentovat s případným vykrýváním prostoru do stran.
Jinak kapela má jak housle, tak 2 akustiky na jack, ukulele na jack, další střídá banjo (mic) s havajkou (jack), baskytara s combem, excelentní foukačka s mic v ruce a navíc je tam nově cajon :-) ... a všichni zpívaj ... alespoň jim ubyl bongista/valchař na kterýho jsem dával 3 micy. Celkem fuška, myslím 15 šavlí ... Mám je ale celkem zmáklý, zvučím je nepravidelně několik let.
Takže mám celkem obavu z výměny hl. beden. Je jsem vždy zvučil jen na ty JBL, ty Behringry jsem dokupoval na bigbít do klubíku.
Půjčovat si zatím nic nechci, byl by to další experiment. Snad to vyjde, docela bych o to stál do budoucna.
Díky všem

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 07. dub 2016 18:33:13

Ještě si dej pozor na zpoždění, pokud nemáš v aparátu možnost zařadit do cesty k bednám delay, tak je nestrkej moc před kapelu a pokud jsou relativně slabé, tak by bylo ideální, kdyby se zvuk z nich dostal k posluchači zhruba ve stejnou dobu a ze stejného směru, odkud uslyší i zvuk nezesílený. Ono k tomu někdy svádí větší jeviště, tedy kapela je kdesi uprostřed a bedny vystrčené co nejblíž první řadě, ale je to špatně.
Jak tak čtu to obsazení, tak bych se asi opravdu poohlídnul po půjčení páru slušných beden, protože tohle už nevypadá jako zvučení, ale jen přizvučování a kdyby náhodou těch lidí přišlo víc a byl tam nějaký hluk z okolí, tak by sis mohl snadno začít připadat i s těmi 15 šavlemi jako 5. kolo u vozu...

H.M.

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od KarlosSou » čtv 07. dub 2016 19:44:57

díky za velice podnětný příspěvek. Beru na vědomí. Přiznám se, že jsem o tom posunutí vpřed přemýšlel. S venkovním zvučením, nebo větších prostor nemám vůbec zkušenosti.
Já měl dříve ty starý, šedý HK, jak basy, tak satelity, nevešly se mi do auta, byly těžký a velký. Ale odhadem to hrálo tak nějak stejně. Prodal jsem je kamarádovi, asi by je půjčil, pokud nehraje. Musel bych si půjčit dodávku a nevím jestli bych si polepšil. Ty Proely jsou podle mě lepší ...

:-)))), to mě rozesmálo, ale aby to tak fakt nedopadlo ...

Uživatelský avatar
KarlosSou
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25. led 2016 20:59:36
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od KarlosSou » pon 02. kvě 2016 10:38:20

Tak to dopadlo nad očekávání dobře (v mém měřítku:-)
Hlediště je dost daleko od pódia (viz. druhá fotka), takže jsem musel hodně solit basovky, aby to dál neznělo plechově. Jinak vše jsem měl zhruba na polovic výkonu ...
https://www.facebook.com/karel.soukup.1 ... 8747534907
Ten cajon jsem nakonec snímal muzikantovo Audixem i5 a přidal na vyšších kmitočtech.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od TomasVv » úte 03. kvě 2016 21:16:54

Takže jsi tam skutečně nasádlil všechny bedny, cos doma našel, basovky nedal stejně daleko od pódia...
Inu zřejmě tolerantní posluchači.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 03. kvě 2016 22:22:18

A muzikanti, protože není nic horšího, než odraz od vlnitého plechu v čekárně na autobus.
Nebudeme to ale kritizovat, nějaká snaha byla a třeba si příště v příhodnějších podmínkách půjde vyzkoušet, že opravdu méně beden může znamenat více zvuku a zdánlivé detaily a teorie platí víc, než i mocné dojmy z praxe. Hlavně že vyšlo počasí a nic krom čarodějnic neshořelo. Dalekáť cesta tvá ! Marné volání !!! (i když to vlastně až v neděli :-)

H.M.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: PA - bude stačit na venkovní akci?

Příspěvek od exxxi » úte 03. kvě 2016 22:52:24

Pojem stacit je opravdu siroky. A mam pocit, ze to bylo "prezvuceny", kdyz posluchaci museli poodstoupit dvacet metru od podia.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Repro“