Aparát do malé zkušebny

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 28. čer 2016 1:11:04

Tak předně pro mne vy dva nejste žádný etalon veřejnosti (a klidně se může přidat třeba dvacet dalších :-) a jinak se bavím s lidmi, co něco vědí a reagují přiměřeně a jinak s těmi co mají zásadní mezery jak ve znalostech, tak ve výměně potřebných informací, ale o to víc si vyskakují. To je osvědčená metoda a tedy ji nebudu měnit. Nezastávám názor, že se zákazníkovi a to i potenciálnímu leze do zadnice a podkuřuje, pokud je zcela mimo, tak je nutné ho na to docela rázně upozornit. Rázně proto, že jinak to nemá šanci projít k jeho pozornosti, všelijakých řečí už jistě vyslechl a nic to platné nebylo...

Je to ošklivé říkat o něčem paušálně, že je to šmejd a dá se tím získat instantní nálepka rasisty, xenofoba, náfuky, někoho kdo chce poškodit konkurenci atd. Ovšem šmejd kvůli tomu jistě nepřestane existovat a když něco stojí velmi málo, tak to je šmejd s velmi vysokou pravděpodobností. Protože to jinak ani nejde, udělat věc kvalitně stojí víc. Nemůžu rozebírat ba ani znát jménem či od pohledu všechny výrobky pod těmito značkami, ale úplně všechny které jsem poznal tu definici splňovaly. Věřím tomu, že občas někde něco může náhodou dopadnout líp a má to užitnou hodnotu která bez problému odpovídá ceně a jsem si naprosto jistý, že se to prodává (to je nezbytná podmínka existence, šmejdu nemůžete prodat jeden pár za týden, to byste umřeli hlady, musíte ho lifrovat ve velkém), ale je potřeba si vždycky rozmyslet, jestli právě já jsem tím správným distributorem nebo příjemcem šmejdu. Jestli náhodou nechci a nemám na lepší než nejhorší. Pro mne z toho trochu vybočuje LD, tam se totiž nedá říct, že by se vůbec nesnažili a také jsme to tedy na docela silný tlak od AH zkoušeli prodávat, ovšem se špatným výsledkem, prostě to nehrálo jak by mělo a zákazníci to slyšeli. Takže jsme s tím ztratili čas a peníze a s takovými zkušenostmi už je člověk opatrnější. Hlavně když se vám vedle toho "drahé" bedny prodávají jako housky na krámě.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od Petr Z. » úte 28. čer 2016 7:01:51

Zeptám se jen na pár maličkostí, něco mě totiž napadlo :

1. Musí to být tzv. poloprofesionální aparatura 2.1 ?
2. Byla řeč o místnosti 4x4m, tedy objem přinejlepším nějakých 35-38m3 /vybavení je nutné od kubatury místnosti odečíst/, je tomu tak?
3. Byla řeč o nízkých hlasitostech. Budou se používat i velké hlasitosti okolo 120dB akustického tlaku, jako tomu běžně ve zkušebnách kapel bývá ?
4. Musí celá ta sestava obsahovat mixážní pult /kolik a jakých vstupů a vybavení/ a musí být celá aparatura nutně nová ?

kulio
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: sob 25. čer 2016 18:06:59

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od kulio » úte 28. čer 2016 8:06:05

Zdeněk/Hubert: Rozumím. Vždycky bude příjemnější prodávat Audi než Hyundai. Zákazníci jsou asi různí: Jedni si říkají, že když na trhu existuje dostatek kvalitního outdoorového vybavení, tak proč se pod širákem přikrývat igelitem. Druzí si říkají "dřel jsem u táty ve firmě celý prázdniny, tak snad už tu kapelu rozjedem". Ani jeden z nich by si však neměl připadat méněcenně a od prodejce si zaslouží nabídku. Já, dejme tomu, úplně nežiju ze sociálních dávek, ale zároveň nepotřebuju utrácet majlant za něco, co prakticky nevyužiju. Na druhou stranu, pokud mi to stačit nebude, prachy za to dám. OK, zkusím poslechnout LD. Je nějaká značka kousek nad tím? Díky!

Petr Z.: 1. myslím si, že nemusí, 2. Je to ještě menší (podkroví), nějakých 25 m3, 3. Velké hlasitosti nejsou potřeba, 4. vestavěný mix bych nerad, pořídím tam něco lepšího, starší aparatura může být

Díky za tip!

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od PeBe » úte 28. čer 2016 8:45:44

kulio promiň, ale mám pocit, že nerozumíš. Přišel jsi na fórum, kde převládají profesionálové, nečekej tedy amatérská řešení. Tvou terminologií: "přišel jsi na Audi fórum, nečekej rady na Hyundai" ;-)

Ano, pod širákem se dá přikrýt čínskou pláštěnkou za kilo, ale budu zapařený, jak kamarádova pr.el (Martine promiň) a moc dobře se nevyspím, nebo můžu být suchý a pohodlně si odpočinout v goretexovém bivybagu.

Celý rok dřu v německé firmě, abych po tom roce mohl říci: "Tak konečně ty šroty od LD (Sky..., Omni..., Hyper..., Super..., ...onics,...) vyhodím a koupím něco, co opravdu UMÍ hrát, ať se s tou kapelou někam posuneme." A věř mi, ono to funguje... ;-)

Přes dvacet let jsem kupoval bedny se vzestupnou kvalitou od bastlů, po (prozatím) RCF ART. Vždy po každém přechodu byl rozdíl slyšet, jako kráva. Kdybych už před dvaceti lety dal na rady profíků a ty "drahé" RCF koupil, nejenom, že bych je dnes měl dávno zaplacené, ale hlavně bych nedal za bedny v součtu trojnásobek jejich ceny a mohl koupit něco potřebnějšího. Všichni to všude píší, říkají,... a my blbci spořiví, jim to nevěříme... :-) Zkrátka platí, že za málo peněz, málo muziky. To bylo, je a bude. Smiř se s tím a nečerti se, když ti někdo říká něco jiného, než chceš slyšet a ...ať ti to hraje... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

kulio
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: sob 25. čer 2016 18:06:59

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od kulio » úte 28. čer 2016 9:29:19

Dobrá, na ty ARTy určitě mrknu.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 28. čer 2016 13:34:00

Většina ART je spíš na to zvučení nebo do typické "hlučné" zkušebny, takže tady z nich nemusí jít vybrat a se subem by to už rozpočet asi překračovalo příliš. Zkusil bych určitě i Mackie a to i ty nejlevnější Thump, v laciné kategorii se snaží mít něco i skoro každý velký výrobce, takže EV/Dynacord, JBL taky nevynechávat, ovšem situace se subem bude podobná jako u ART, do rozpočtu se nevejde, takže spoléhat na to, co bedna uhraje sama a dole přizvednout korekcemi. Hlavně neudělat chybu typu "kopák se mi líbí, tak to vezmu", protože to může být vyloženě přehnaným a nepřesným basem a další nedostatky se projeví až časem a nepůjde s nimi dělat nic. Poslouchat všechno, známé a kvalitní nahrávky, doporučuji vzít si s sebou.

H.M.

DJ DAP
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pát 08. črc 2016 20:01:59

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od DJ DAP » pát 08. črc 2016 20:07:24

Dobrý den,
chtěl bych poradit, na netu jsem našel repráky od společnosti FBT. Slyšel jsem je hrát, byla to vážně paráda, ale nemám s nimi zkušenost. Můžete mě prosím poradit. Jen seriozně prosím

DJ DAP
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pát 08. črc 2016 20:01:59

RADA Prosím

Příspěvek od DJ DAP » pát 08. črc 2016 20:10:12

Dobrý den,
chtěl bych poradit, na netu jsem našel repráky od společnosti FBT. Slyšel jsem je hrát, byla to vážně paráda, ale nemám s nimi zkušenost. Můžete mě prosím poradit. Jen seriozně prosím

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 08. črc 2016 21:29:14

A co na tom chceš "radit" ? Když se ti líbilo jak to hrálo a máš na to a vyhovuje to zamýšlenému použití, tak si to jednoduše kup. Jde o jednu z mnoha italských značek, které využívají výhody velmi široké výrobní základny (nejen v reproduktorech), mně se od nich do ruky dostaly spíš dost nezajímavé modely beden, ale mají celkem široké portfolio a cena a kvalita v něm budou v podobném vztahu, jako jinde. Rozšířené to ale moc není, což může být nevýhoda sama o sobě.

H.M.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od Petr Z. » sob 09. črc 2016 9:36:32

Není nutné mít nějaké rozsáhlé zkušenosti.
Pokud se to líbilo po stránce podání, výkonu a manipulace, tak ještě je třeba se přeptat na případný servis a klidně do toho běžte, pokud se to líbí po všech stránkách. Bude ale dobře to vyzkoušet ve všech zamýšlených podmínkách, tj. nejen v prodejně, ale i v klubu či venku - prostě všude, kde to hodláte používat. Někdy se totiž zjistí, že to v prodejně i ve velké předváděčce díky účinným limiterům hraje relativně hodně nahlas a hutně, ale po přenesení jinam, třeba ven, to může být průšvih. Důležitý je i zamýšlený účel použití - zda live zvučení, potažmo charakter muziky, nebo reprodukované konzervy.
Samotné výkony ve wattech nevypovídají o schopnostech aparátu vůbec nic, zvláť pokud není udán reálný sinusový výkon, ale nějaké zhusta vylhané špičkové hodnoty, stejně o možnostech aparátu nevypovídá skoro nic ani velikost použitých měničů, snad jen něco málo o schopnosti rozumně reprodukovat nižší kmitočty.
Důležitá je udávaná maximální hodnota SPL, kterou je ale nutno přepočítat na reálnou hodnotu, pokud výrobce udává i SPL/1W.
Dost často se totiž zjistí, že výrobce zvláště "cenově výhodných" aparatur lže jako červený pes, je to už mnohokrát potvrzeno.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Aparát do malé zkušebny

Příspěvek od Petr Z. » sob 09. črc 2016 18:22:25

Pro nick kulio:
Možná bych pro Vás měl řešení.
Vy ostatní /až na zkušené postarší profesionály/ se nesmějte a nekritizujte, protože nejspíš vůbec nebudete vědět, o jaký přístroj jde.
V první řadě bych Vám doporučil zakoupit z produkce firmy Megaton, nebo i slušně individuálně vyrobené dvoupásmové soustavy s nejméně 12" středobasovým reproduktorem, který má za označením příponu LF /LowFrequency/, například Eminence Delta 12LF.
Tyto soustavy jsou i při své omezené velikosti schopny v daném menším prostoru vyprodukovat pro Vaše účely dostatečně hluboké a pevné basy, úbytek na vyšším středním pásmu není použitím reproduktorů LF až tak citelný a pro Váš účel plně vyhovuje /elektronicky tvořená hudba/. V případě potřeby jsou ale i schopny přiměřeným akustickým tlakem ozvučit menší sál, pokud se rozhodnete svou tvorbu někde prezentovat veřejně. Samozřejmě nemusí být soustavy úplně nové a nejmodernější - zvukaři a profesionálové se jich často za rozumné ceny a v dobrém stavu zbavují při přechodu na aktivní systémy. Mám tušení, že firma Megaton sama sériově vyráběla soustavy /i stavebnice/ s označením EM121LF či tak nějak, lepší informace jistě vzápětí dodá pan Mašín. Případně Vám jistě poradí něco ekvivalentního, já bych ale volil cestu "rozehraných", používaných soustav, zakoupených po předchozím poslechu od seriózního prodejce.
V druhé řadě bych se na německé ebay /ale i jiné/ poohlédnul po zachovalém a plně funkčním powermixu ZECK PD10-14. V předminulém týdnu jsem zahlédl tři velice zachovalé kusy v cenách od 250 do 500 eur.
Je to powermix, konstruovaný a kompletovaný v Německu z polotovarů vyrobených na Taiwanu z velmi kvalitního elektromechanického i elektronického materiálu. Má šest mono-mikro-univerzálních vstupů a čtyři skutečně plnohodnotné stereofonní vstupy. Můžete k němu tedy připojit kromě čtvero stereofonních klávesových nástrojů i šest dalších zdrojů signálu od mikrofonů po linkové úrovně. Všechny vstupy jsou primárně symetrické /i stereofonní!/, ale způsob zapojení konektorů umožňuje bezproblémové připojení nesymetrických zdrojů signálu, jakým jsou i klávesové nástroje - stačí dvojice Jack mono šňůr.
Mikrofonní-uni vstupy mají třípásmové korekce s parametrickým středem, stereofonní vstupy pak pevné třípásmové korekce. Výbava všech vstupů je víceméně na velikost pultu a jeho přehlednost mírně nadstandardní, nechybí ani tlačítko fantomového napájení či tlačítko ořezu pod 30Hz. Master sekce pak má pětipásmový ekvalizér a velmi dobrý efektový procesor /Alesis/. Vestavěné zesilovače jsou velmi bytelné včetně zdroje, poskytují výkon 2x220W/8ohm či 2x350W/4ohm, z mé dobré zkušenosti ještě o dost více. Všechny další parametry pultu /odstupy, rozsahy a průběhy korekcí, rozsah gainu apod. jsou výborné. Například pult jako celek má při použití na 0dB vyjetých čtyř stereovstupů, s gainem na nule a s korekcemi na nule odstup rušivých napětí -90dB. Tuto hodnotu/krom jiných měření/ jsem na svém kusu naměřil já. Další podrobnosti najdete v uživatelském manuálu, dohledatelném na internetu. Pokud byste jej nenašel, pošlu Vám jej já i se servisním.
Co je ale na tomto pultu kromě dobré výbavy za rozumné peníze /čtyři plnohodnotné stereovstupy/ konkrétně pro Vás hodně důležité, je kouzelné tlačítko DYLOC+DTC přímo pod indikátory vybuzení. Funkce DYLOC znamená Dynamic Loudness Control a funguje tak, že podle úrovně výstupního signálu DYNAMICKY přidává či ubírá kmitočty mezi 30-80Hz a pak mezi 10-12kHz v rozsahu od nuly po +10dB. Opět zdůrazňuji DYNAMICKY, to znamená, že pokud budete hrát potichu, s nízkým výkonem, pak budou hloubky i výšky zdůrazněny tak, jak to vyžaduje fyziologické slyšení člověka. Pokud pak budete výstupní úroveň zvedat, obvod bude příslušná pásma ubírat a při plném výkonu LED dioda vedle tlačítka zhasne a signál je obvodem nedotčen. Sdružená funkce DTC je Dynamic Thermal Control a je další funkcí napevno vestavěného limiteru.

Myslím si osobně, že tento přístroj by mohl splnit veškeré Vaše požadavky a přání. Díky popsaným funkcím bude vhodný jak pro zkoušení a komponování při bytové hlasitosti, tak i pro případnou veřejnou prezentaci - jeho výkon a výbava jsou na to dostatečné, limitujícím faktorem budou odpovídající reprosoustavy. Za cenu maximálně okolo 13.000Kč získáte výborný přístroj, který Vám bude ještě hodně dlouho a spolehlivě sloužit. Ceny reprosoustav pak podle Vašeho výběru - zdůrazňuji ale použití "basovějších" variant jejich osazení.

Odpovědět

Zpět na „Repro“