Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od Havlis » pon 05. pro 2016 11:02:40

Zdravím pánové,

řeším otázku odposlechů pro cover kapelu. Hrajeme pop rock, převzaté věci typu Adele, Killers, Queen, Mando diao, sem tam něco maličko tvrdšího, sem tam něco do country, ale hlavní těžiště je kroužení kolem popu. Obsazení ne bicí, kytara, basa, piano, 2-3 zpěváci, housle, ságo. Mix používáme Behringer X18, bubeník používá in-ear. Na každém auxu je kompresor a EQ, takže něco se dá doladit i zde.Protože máme v reklamaci aktivní odposlechy od Behringeru B912NEO (které jsem mnohokrát vychválil a najednou oba zklamaly, naštěstí v záruce), přemýšlím nad novou variantou.

možnosti:

1) aktivky - zásadní otázkou je, jestli stačí 10" nebo 12". Do doposlechů jdou hlavně zpěvy, saxofon, housle, trochu akustické kytary, trochu piana. Chtěl bych šetřit místo a samozřejmě i trochu cenu.

Takže mě zajímá jestli jak výrazný je rozdíl mezi RCF ART 310 vs. 710? Bude mít na dané použití přínos 312 nebo 712? Cenový rozdíl není zas tak velký, ale každý ušetřený centimetr při dopravě se hodí.

Samozřejmě mě zajímají i aktivky jiných značek:

dB Opera 710 DX
Opera 10
Yamaha DBR 10
JBL EON 610

a jejich 12" verze..

zajímá mě, pokud někdo něco z toho máte, jak jste spokojeni a proč jste vybírali právě tento model.


2) pasiv - přemýšlím nad variantou pasivů. Hlavní předky mám stejně v pasivu a líbilo by se mi přidat třeba T.amp 4-700 a krmit 4 odposlechy z jednoho zesilovače. Mít ke každýmu odposlechu jenom jeden speakon místo signálu+sítě. Osazení bych chtěl solidní 12+1 nebo 10+1. Jenže na bazaru skoro nic není (rozhodně ne ty desítky), většinou jsou to 15"+driver a to je na odposlechy zybtečně velké. Tovární bedny jsou většinou nepříliš dobře osazené (a nebo neúměrně drahé).

Takže ještě přemýšlím nad variantou stavby doma - máte někdo tip na osvědčený konstrukční plán pro monitor + kvalitní osazení v kombinaci 10" woofer + 1" driver? Už jsem doma něco stavěl, konstrukční části se nebojím...

Přépadně kdyby měl někdo něco na prodej, tak mě to zajímá též...

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od blaha » pon 05. pro 2016 11:25:13

A nezvažovali jste IEM pro všechny + max. jeden odposlech, třeba pro hosta na akci. Může to totiž vyjít i levněji.
Nepíšeš kolik je celkem členů kapely, ale X18 má celkem 6x AUX.
- jeden používá bubeník
- jeden může být obsazen aktivním monitorem (až se vám vrátí Nea z reklamace, máš dva)
- klávesák nemusí mít bezdrát, doporučil bych mu nějaký malý mix, kde si namíchá do sluchátek monitor a svoje klávesy přímo
- zbývají 3 kanály, možná dva, takže by možná stačil jeden až dva bezdrátové vysílače (jsou buď stereo, nebo 2ch mono) a odpovídající počet příjmačů se sluchátky

Cenově to vyjde podobně, nebo i míň než kupa beden, každej si může upravit hlasitost jak potřebuje bez rizika vazby a kraválu na pódiu, prostorově to zabere velikost kufříku (a ne kufru od auta :-)).
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od Havlis » pon 05. pro 2016 14:38:35

jo, tohle je taky cesta a mě osobně by vyhovovala nejvíc, ale naši zpěváci jsou hrozný konzervy a navíc neschopný zvládnout nějakou techniku, která má víc než tlačítko on/off...

basák a já jako kytarista odposlech nepotřebujeme, za normálních podmínek se sami slyšíme z komb, bicí akusticky, a zpěváky většinou z jejich přehulenejch odposlechů:-). Bubeník už in-ear používá - má právě malej mix, kde si míchá odposlech plus klik a samply, který používáme v pár věcech. Ten je navíc poučenej, takže má Air-Q a míchá si odposlech sám - dokonalá věc, pro mě jako samozvukaře bez práce:-).

Primárně se jedná o odposlechy dva pro zpěváky a jeden pro klávesáka. Ty Nea bych pak možná i prodal a právě povýšil na nějakou značku. V situaci, kdy by všichni přešli na in-ear bychom na něj museli přejít i my s basákem. To bohužel asi není reálný...i když mít odposlechy všechny v jednom kufru by bylo tuze krásný:-) Ale možná se nad tím ještě zamyslím a zkusím variantu bezdrátů ve zkušebně. Mám tam sluchátkovej zesilovač pro 4 nezávislý cesty, takže zkusím donutit zpěváky k pár zkouškám se sluchátkama a uvidím, jak si s tím poradí.


Jinak mě zaujal tenhle koaxiál ve výprodeji http://www.prodance.cz/12cxt-8ohm.html, s výhybkou jsem an nějakých 5300, k tomu postavit bedýnku a mohl bych mít slušný koaxiální odposlech za slušnou cenu. Jenom nevím, jestli těch 200/25 W není málo, jestli ho neusmažím, když budu chtít dosáhnout rozumnýho SPL - znova říkám, že nehrozí kopák nebo basa v odposlechu. to by se dalo krmit zesilovačem kolem 400W@8Ohm, ne?

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od Havlis » pon 05. pro 2016 18:12:32

Teď jsou na prodance bazaru za pěknou cenu 10" B&C PLB 76, podle měření (kterým nerozumím tak dobře jak bych si přál) nejde tolik do basu, ale má dobrou citlivost ve středech, to by na odposlech mohla být spíš výhoda, ne? Je to správná úvaha? Po doplnění vhodným driverem bych mohl dostat velmi dobré a pritom kompaktní monitory...

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od Havlis » pon 05. pro 2016 18:13:27

Teď jsou na prodance bazaru za pěknou cenu 10" B&C PLB 76, podle měření (kterým nerozumím tak dobře jak bych si přál) nejde tolik do basu, ale má dobrou citlivost ve středech, to by na odposlech mohla být spíš výhoda, ne? Je to správná úvaha? Po doplnění vhodným driverem bych mohl dostat velmi dobré a pritom kompaktní monitory...

aandree
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: stř 20. kvě 2015 14:50:13

Re: Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od aandree » pon 05. pro 2016 18:51:33

Dovolim si taky doporučit IEM, je to prostě luxus. Sice jako každý řešení, i tohle přináší určitý nevýhody, ale plusy jednoznačně převažujou. Výhody tady už byly více méně napsaný, já k tomu přidám ještě to, že odposlechy si pohodlně připravíte už ve zkušebně, v případě digitálu uložíte do mixu/tabletu/PC a na koncertě se řeší už jenom zvuk ven (což vlastně i eliminuje jakýkoliv technický požadavky na muzikanty a zpěváky). Narozdíl od FOH mixu, IEM mix je na různejch pódiích pořád stejnej, netřeba ho na koncertech vždycky nastavovat. Třeba u mojí kapely můžu říct, že ještě před IEM, 80% času zvukový zkoušky zabralo štelování odposlechů. Nebudu tady rozepisovat důvody, ale prostě horor.

My konkrétně jedem na Behringeru XR18, u toho v racku máme sluchátkovej zesilovač Work WPA 6600 a ke sluchátkum máme klasickou kabelovou prodlužku. To je asi ta největší nevýhoda, prostě další pos*anej kabel navíc ke každýmu členovi kapely. Můj sen je mít všechno (až na můj odposlech, když sedim za bicíma a mix mám přímo u sebe) na bezdrátu, ale aby to kvalitativně za něco stálo, pro 5 lidí by to vyšlo tak kolem 100 000,- a to je u naší "hobby" kapely sci-fi. Kytarista třeba už ani kombo nepoužívá, jede z multiefektu přímo do mixu. Fakt IEM obecně hodně uvolní místo v autě :-)

Na co ale nesmíte zapomenout, je mít vyřešený rozbočení nástrojovejch a mikrofonních vstupů, pro případ koncertu se zvukařem a jeho vlastním PA a mixem, kdy vlastně ten svůj digitál používáte jenom jako monitorovej mix. To je ale na samostatnou diskuzi...
Goydovy Přízraky - http://www.goydovyprizraky.cz/

Uživatelský avatar
Marian

Re: Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od Marian » úte 06. pro 2016 10:15:01

Keď to má byť odposluch tak ja by som odporúčil originál pódiový monitor, je to ináč odladené a ináč konštruované (nezavádzajú konektory, netreba to podkladať, držiaky a pod a sú rozmerovo menšie) než nejaký satelit. Z lacnejších sa mne osobne celkom pozdávajú LD Systems Mon 101A G2 alebo 12" verzia MON 121A, pre nenáročné použiti by snáď stačili aj the boxy tie sú cenovo čosi nižšie. potom taká stredna trieda dB Technologies Flexsys FM10, FM12, ostatné značky ako RCF, EV, Dynacord začínajú s cenovkami niekde okolo tisícky € čo je pre kapelu asi moc, to kupujú viacmenej zvukárske firmy čo sa tým živia.

Samozrejme satelity sú však konštruované tak, že sa dajú položiť na stranu napr. Electro-Voice ZLX-12P, napr v porovnaní s tým RCF ART , Yamaha nemajú na tých šikmých stenách gumené nožičky tak su menej stabilné a oškierajú sa o podlahu.

Samozrejme IEM má veľké výhody, no mne na to jeden spevák so svadbovej kapely povedal, že nie je príjemné mať takmer celú noc štuple v ušiach a mal otlačené vnútro uši a že ho deň po tom boleli, vyskúšal viac veľkostí nasádok no buď mu vypadávali alebo tlačili. Som niekde zachytil že niektorý výrobca (asi Mipro) vyrobí "ušnice" na mieru, podobne ako keď sa to robí pre načúvací strojček.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od Havlis » úte 06. pro 2016 10:42:59

Jasně že IEM je řešení, však píšu, že náš bubeník už to používá, já jsem jenom rád, o starost míň. Ale než na to naučím zpěváky, tak to bude běh na dlouhou trať. Navíc nás je hodně a odposlech do uší by museli začít používat všichni, protože teď je já s basákem nepotřebujeme, neboť sebe slyšíme ze svojí nástrojovky, bicí přirozeně a zpěvy z pěveckých odposlechů...zkrátka in-ear zatím ne, teď potřebuju náhradu současných odposlechů a až je postupně zpracuju možná na IEM přejdeme...jestli za rok, za dvo, kdo ví?:-)

Samozřejmě dedikované monitory by se mi líbily, ale třeba Mon101A má jen 150W RMS a SPL jen 121 max, nejsem si jistý, jestli to poskytne dostatečnou rezervu. To už bych radši na Prodance koupil koaxiál 12CXT a postavil si nějakej pasiv, minimálně by to bylo lépe osazené (za stejné peníze). No jak říkáš, tak to, co je dělaný jako monitory, tak při rozumném výkonu stojí majlant...

Uživatelský avatar
Marian

Re: Odposlechy pro cover kapelu "zábavovku"?

Příspěvek od Marian » úte 06. pro 2016 11:23:36

Z lacných pasívov neboli zlé JBL JRX212 má to príkon 250W nom. a pomerne citlivé repro, znesie to zosil tak do 300-400W akurát škoda že obe strany majú rovnaký uhol. Samozrejme koax od B&C bude asi dakde inde. Nejaké monitory s B&C robil aj ms-sound aj keď na stránkach ich nevidím v ponuke.

Odpovědět

Zpět na „Repro“