Odposlechy do zkušebny na zpěv s podkresem

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Odposlechy do zkušebny na zpěv s podkresem

Příspěvek od mkarr » pát 09. čer 2017 17:41:12

Ahoj,
Kamarád teď řeší pořízení odposlechů do místnosti, která slouží jako zkušebna respektive výuková místnost pro učitelku/lektorku populárního zpěvu. Místnost je ve vícepatrovém domě a má normálně horní a myslím že i dolní sousedy, takže nemúže být řeč o nějaké příliš hlasité produkci. Velikost místnosti je cca 3x5 metrů a jde o výuku zpěvu nejspíš včetně práce s mikrofonem. Takže by se z nich měl linout nějaký doprovod a hlas studenta zpívajícího na mikrofon. Doteď tam jako ozvučení sloužila jedna ART310A mk3, ale velké nadšení z ní nebylo.
Nevím jestli je to tím že bedna byla jedna, nebo tím že při relativně nízké hlasitosti neumí hrát tak pěkně jako při použití pro které je stavěná, nebo je třeba ještě samotná místnost málo zatlumená a vznikaly tam nějaké silné odrazy, ale každopádně je pro tu ART jiné využití a sem by měly přijít dvě bedýnky na stálo.
Máte někdo zkušenosti a tipy na jaké bedny se zaměřit?
Jestli jít opět do nějakých malých PAčkových beden, nebo větších studiových monitorů, případně monitorů pódiových?
Zvuk by měla slyšet dobře i lektorka a nejen student.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Odposlechy do zkušebny na zpěv s podkresem

Příspěvek od mkarr » ned 11. čer 2017 0:01:12

Doplňující informace co jsem dostal je, že ARTka co byla doteď používaná, byla položená na boku na podstavci tak, aby směřovala na zpěváka/studenta jako pódiový monitor a že problém byl především s tím, že nezřetelně slyšela učitelka. Což při tvaru horny co ta ARTka má, by mohlo lecos vysvětlovat. No stále by mě zajímalo, jestli máte někdo zkušenost, co by na takovéto ozvučení pasovalo líp. Předem dík za případné tipy.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Odposlechy do zkušebny na zpěv s podkresem

Příspěvek od Otas » ned 11. čer 2017 11:46:40

Problém malé místnosti to trochu směřuje pro hifisty :).
Aby se nevynakládaly zbytečně prostředky navíc:
Ponechat ART jako odposlech, přidat studiový monitor (nebo hifi?) pro učitelku. Prověřit otázku slušného zatlumení místnosti; koberce, závěsy na stěnách, podhled stropu..., aby studenty nefackovaly příliš odrazy.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Odposlechy do zkušebny na zpěv s podkresem

Příspěvek od mkarr » ned 11. čer 2017 17:26:13

Na stropě je molitan. Nevím kolik a jak kvaltní, ale je.
Ta ARTka jak jsem psal, má už jinou zábavu a sem se bude muset pořídit něco jiného, nebo něco stejného.
Proto se pídím po něčem co by třeba bylo i vhodnější. Třeba právě i míň výkonné, protože těch cca 400w a tuším 127dB, se tam asi nikdy nevyužije. Naopak by se tam asi využilo širší vyzařování výšek. Proto jsem zmínil ty studiové monitory, ale nemám s nima žádné zkušenosti.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Odposlechy do zkušebny na zpěv s podkresem

Příspěvek od Otas » pon 12. čer 2017 20:38:26

Samozřejmě, že na zpěv je rezerva výkonu dobrá, aby to nekazilo nějaké špičky, to ti neříkám nic nového.
Problém bude v pozici zpěváka, který potřebuje mít monitor na sebe a lektorky, která pochopitelně sedí jinde, jenže blízko a nejspíš potřebuje i jiný poměr zpěvu a podkresu, aby byla spokojená (co sluchátka?).
Do toho spousta odrazů od blízkých stěn, díky nim kmitočtově závislé zesílení hlasitosti.
Není to jako klasické studio s podkresem do sluchátek, všechny stěny zatlumeny, mikrofon u čenichu a mistr zvuku s monitory/sluchátky za sklem. No, těžký oříšek. Trochu bych se snažil tomu přiblížit.
Vnímám, že větší důraz je nutné klást na úpravu místnosti než na její vybavení technikou. Zatlumit podlahu a stěny a oddělit studenta od pedagoga - alespoň v přímém směru monitor studenta - pedagog. Pedagog pak může mít nějaký základní monitor, např. Mackie MR5MKIII nebo řadu dalších, student jako odposlech třebas také Mackie SRM350V2 (ne V3!!!), který mám a lze ho použít i jako tiché hifi. Je nutná vyrovnaná charka. Ta výše uvedená ART má také charku dobrou, také by neměla hned pískat u tichého zpěváka.

Nepřipadá vám, že nám tu intenzivně schází Hubert? A bude hůře, nebude se u nových výrobků možno opřít o dostupná objektivní měření.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Odposlechy do zkušebny na zpěv s podkresem

Příspěvek od mkarr » čtv 15. čer 2017 14:46:32

Rezerva výkonu jo, ale protože se tady nemusí přeřvávat bicí a kombo které by přece potichu nemělo správný zvuk, nečekal bych, že bude potřeba nějaký velký výkon. Mimochodem, když koukám že bedna od mackie je za stejné peníze jako stejně velká ale výkonnější bedna od RCF, je na ní něco kvůli čemu má smysl za ni ty peníze dát?
Jinak na podlaze je z části jakýsi praktikábl nebo pódium a kolem stěn závěsy, ale to je asi ze stávajícího zatlumení všechno.
Dát zpěvákovi jinou bednu než učitelce asi nebude špatný nápad.
Jo i mně přijde že tu intenzivně schází Hubert.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Odposlechy do zkušebny na zpěv s podkresem

Příspěvek od Otas » pát 16. čer 2017 22:23:56

K tomu Mackie mne vedlo to, že má na výškách zes v AB režimu a že ho mám naposlouchaný. Jinak samozřejmě ta RCF je možná i kvalitnější cesta.

Odpovědět

Zpět na „Repro“