Ozvučení letního kina

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
rosiste
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 01. srp 2017 1:04:32

Ozvučení letního kina

Příspěvek od rosiste » úte 15. srp 2017 17:02:15

Ahoj,
v letošním roce jsme jako spolek dobrovolníků zkusili rozhýbat kulturu v naší obci a zkusili provozovat letní kino. Nasbírali jsme mnoho zkušeností a protože se to lidem líbí a návštěvnost je slušná (kolem 100 lidí), chtěli bychom v tom pokračovat i do budoucna. Letos jsme jeli na vypůjčené technice (NEC projektor 3300 ANSI a Samson Expedition XP1000 - 2x500W + promítání z NTB) a jelikož to bylo hodně na hraně a nechceme se spoléhat na benevolentnost půjčovatelů i v příštích letech, rozhodli jsme se že zkusíme sehnat nějaké peníze od obce, sponzorů a třeba i grantů. Máme na to rok a teď mi jde o to připravit rozpočet a začít bojovat. Snažil jsem se nasát zdejší rady a pokusím se popsat k o co nám jde a k čemu jsem dospěl:

* ozvučení venkovního prostoru cca 15x25m. Plátno o rozměrech cca 6x3 na té 15m straně. Prostor je tedy obdélník
* ozvučení v konfiguraci 3.1 s potenciálem růstu k 7.1
* aby se investice dala obhájit (a je to logické) je třeba aby bylo univerzální a dalo se využít i při jiných akcích (dětské dny/školní akce - outdoor i indoor - nejběžněji sál sokolovny - toho času bez jakéhokoliv ozvučení)
* vzhledem k outdoor využití, volil jsem raději pasivní boxy

Konfigurace, ke které jsem došel:
Rack1:
1x Denon DN-500BDMKII
1x Denon DN-700AV
1x Behringer X Air XR18
1x Sennheiser XSw 2-865 (Sennheiser)

Rack2:
2x RCF IPS 1700 - LR
1x RCF IPS 2700 - SUB (můstek)

Boxy
3x RCF ART 315 mkIII (L+R+C)
1x SUB RCF S8018 II

Celkem se stojany, racky a nejkymi kabely mi to vychazi +- 250.000

Vím, že mezi vámi jsou i aktivní provozovatelé letňáků a pokud jde o Houštku, nemáme to k sobě ani moc daleko (Škvorec). Jsou mé úvahy v mezích, nebo jsem mimo a mám se ponořit zase do bádání a vymýšlení...

Díky za čas, kritice se rozhodně nebráním. ;-)
Jarda

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Ozvučení letního kina

Příspěvek od thomas » stř 16. srp 2017 1:18:04

Podľa mňa je tento vyber trochu nešťastný. Malé drivery a jeden 18'' sub sú na ten priestor (hlavne vzdialenosť 25m) málo na to, aby bol zvuk dokonalý. Investícia 250k už nie je sranda, návratnosť pri letnom kine je asi nikdy a drvivá väčšina ľudí podľa mňa prínos ani nepostrehne. Z mojej skúsenosti viem, že ľudia sa pri letnom kine omnoho viac sústredia na obraz, ako na zvuk. Ja ozvučujem letné kino na amfiteátri cca 20 x 20 s dvomi RCF ART 312-A. Zvuk každému stačí, investíciu ďalších 200k by si zrejme okrem mňa nevšimol nikto. Jasné, že basy by to nejaké znieslo, ale pre starších ľudí a/lebo rodiny s deťmi je omnoho dôležitejšie, aby dobre rozumeli dialógom ako to, aby si vychutnali zvuk hromu jedenkrát za film. LRC je tiež fajn, ale opäť platí, že v ideálnom uhle sedí relatívne málo ľudí. Okrem toho bude asi problém umiestniť reproduktory tak, aby zvuk znel "z plátna". Kým pri LR umiestnenie po stranách plátna ako-tak vyhovuje, center by podľa mňa mal byť za plátnom, aby zvuk nevychádzal postavám z nôh - najmä blízko pri plátne je to podľa mňa rušivé.

V Tvojom prípade bude podľa mňa limitujúcim faktorom skôr projektor, 3300 lumenov nie je na 6m žiadna sláva, s podobnou svietivosťou svietime my na šírku 3m (štvrtinová plocha oproti Tebe) a je to tak akurát...

rosiste
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 01. srp 2017 1:04:32

Re: Ozvučení letního kina

Příspěvek od rosiste » stř 16. srp 2017 2:16:58

Díky za reakci. S projektorem je to jiná story, tady je třeba výměna, protože s 3300 lm je to opravdu v našem případě čekání na tmu.
Zeptám se ohledně 312-A. Jak je to se srozumitelností dialogů. Protože při naší konfiguraci 2.0 (zapůjčenému na zuby nehleď) si dokáži představit lepší přednes (i když si zatím stěžovala jen má HiFi zhýčkaná manželka). Z toho důvodu jsem uvažoval spíše o LRC konfiguguraci. Mezi plátnem a boxy je cca 4m mezera, takže nejsou na úrovni plátna, ale blíže k divákům. A co ochrana proti dešti ve vašem případě?
Jinak souhlas s t tou preferencí obraz zvuk. Většina lidí to neřeší. Na druhou stranu, pokud jim člověk nabídne lepší zvukový zážitek, nikdo se ještě nezlobil. A podle ohlasů lidí, kteří chodí i jinam jsme na tom zvukově lépe.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení letního kina

Příspěvek od blaha » stř 16. srp 2017 9:16:12

Zdravím, já to vezmu z druhé strany, ale vlastně od piky. Tady to sice je na nějaký pokecání, ale nic dalšího z toho nevymyslíš, jen můžeš získat nějaký základní přehled.

1. 250 tis. není žádná sranda aby padlo rozhodnutí jen tak od boku a podle fóra

2. jen tak promítání z NTB a pro veřejnost a ještě za peníze není už vůbec žádná sranda na to aby se vzal projektor, noťas, bedny a šlo se na to, je to tzv. E-Cinema, je na to potřeba registrovat kino, sepsat smlouvy s poskytovateli filmů, promítat filmy na které jsou promítací práva, za každý promítaný film zaplatit půjčovné (cca 1000-3000 Kč), podávat pravidelně hlášení a platit poplatky Fondu kinematografie a OSA, je toho administrativně docela dost, ale dá se to, každopádně tohle je věc, přes kterou vlak nejede vůbec, když to má zastřešovat obec

3. na druhou stranu, pokud je tu ta snaha a je smysluplný plán a chodilo by dost lidí aby se to alespoň zaplatilo nákladově (tím teď myslím náklady spojené s filmem, protože vložená investice do techniky spíš návratnost nemá), pak tu existuje dotační program od státu, kde lze získat až 50% z plánované částky, dotace se vypisují vždy někde kolem dubna, května

Ohledně Houšťky, bohužel, Hubert už ti neporadí, ale pokud máš zájem to probrat osobně, klidně se ozvi, můžeme se sejít třeba u nás v Jaroměři a probrat všechny možnosti a všechny záludnosti kin.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

rosiste
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 01. srp 2017 1:04:32

Re: Ozvučení letního kina

Příspěvek od rosiste » stř 16. srp 2017 11:43:23

Ahoj,
díky za plodnou diskusi. Vážím si toho. Možná jsem to na začátku nepřesně popsal, ale náš přístup je přesně ten bod 3. Vše, co zmiňuješ máme už za sebou. Jsme oficiální kino Unie Filmových distributorů, vyjednáváme s distributory, platíme půjčovné, platíme OSA, podáváme hlášení, odvádíme 1% ze vstupného a atd... Takže žádná partyzánština typu máme NTB a projektor a budeme promítat na náměstí. Promítačský průkaz jsem si dělal už v roce 1990 ;-)

Protože plánujeme v této aktivitě pokračovat - lidem se to líbí a jsme schopni ze vstupného zaplatit všechny odvody a nejsme v mínusu - chtěli bychom se během roku ucházet o dotace (o dubnu/květnu vím), příspěvek od obce (jsme občanské sdružení, s obcí máme společné jen to, že suplujeme její činnost, ale s tím nemáme žádný problém, děláme to rádi a od toho sdružení jsou) a možné sponzory. Vydělat si na techniku provozem kina je nesmysl. Další důvod je ten, že zapůjčená technika jednak úplně nevyhovuje (například projektor je hodně na hraně), promítat z NTB není ideální a jsme závislí na tom, že je někdo vstřícný a půjčuje nám něco zdarma. Výhoda vlastní techniky, která bude k dispozici vždy, když bude potřeba a dá se využít i pro jiné akce jiných spolků a organizací v obci, je nasnadě.

Chtěl jsem tady s někým, kdo má podobné zkušenosti (nebo se zvučením s podobným rozsahem) probrat, jestli se moje úvahy ohledně techniky alespoň berou správným směrem. Varianty aktiv/pasiv při venkovním zvučení, vhodnost boxů pro kino provoz s větší dynamikou a podobně. Prostě postřehy z praxe, které jako člověk, který se sice celý profesní život motá kolem techniky (jsem programátor + slaboproud), zatím nemám. Žádný rozpočet zatím nemáme, potřeboval jsem se ale zorientovat, abychom nějaký rozpočet mohli dát dohromady a začít vyjednávat jak ho naplnit.

Tož tak. Díky.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení letního kina

Příspěvek od blaha » stř 16. srp 2017 11:57:58

Mrkni do SZ a kdyžtak se ozvi.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Ozvučení letního kina

Příspěvek od thomas » stř 16. srp 2017 23:10:19

Na Slovensku sa dá oficiálne premietať aj bez špeciálnej licencie. Je potrebné iba zohnať film od distribučnej spoločnosti, ktorý je určený na verejné projekcie a zaplatiť poplatok za verejnú projekciu. To je pri bezplatnom premietaní cca 30€, pri platenom tuším polovica zo vstupného. A to je náš prípad - notebook s požičaným DVD, projektor 3500 lumenov a návšteva do 100 ľudí na bezplatné premietanie raz za mesiac.

Čo sa týka zrotumiteľnosti zvuku ART 312-A, tak ja mám medzi notebookom a projektorom X32 Rack, kde väčšinou uberám v pásme okolo 200 Hz a potom väčšinou trochu režem výšky, inak k nim nemám výhrady. Mám aj väčší pasívny aparát, ale na účel amatérskeho letného kina sú tie ARTy úplne dostatočné. Dážď neriešime, jednak v daždi nepremietame a keby aj, tak pódium amfiteátra s plátnom je kryté, takže bedne aj projektor sú pod suchým.

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Ozvučení letního kina

Příspěvek od Martin » čtv 17. srp 2017 15:06:38

blaha píše:Mrkni do SZ a kdyžtak se ozvi.
poprosím pak zde zveřejnit alespoň nějaký výstup, může se to ještě někomu hodit, díky
administrátor, moderátor

Odpovědět

Zpět na „Repro“