Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od strapal » úte 17. říj 2017 6:15:23

Chtěl bych se zeptat, co si myslíte o těchto subech. Bohužel jsem zatím nikde nedohledal RMS ani bližší údaje o konstrukci. Některé recenze hovoří o pocitových 700W rms, někdo říká dokonce 500W. Ale vzhledem k "údajům" na stránkách výrobce to zatím vypadá na ostražitost..

https://www.hudebnicentrum.cz/eshop-tur ... iq15b.html
https://www.hudebnicentrum.cz/eshop-tur ... iq18b.html

K mání i u BaSys, Thomann.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od strapal » stř 18. říj 2017 9:53:04

Tak Thomann má napsáno, že tyhle suby jsou bandpass. To jsem přehlédnul. Někde jsem četl, ze daleko vhodější je bassreflex. Může mi někdo ve zkratce osvětlit, proč tomu tak je? Myslím, že i kdyby to mělo reálných 700W, tak tím, že to má v 15" repro 4" cívku, "plné DSP" tak s cenou 20tis je to stále zajímavé. Myslím tím iQ15B. Samozřejmě spolehlivost je druhá věc.. Exxxi má čerstvé iQ18B doma, ale mlčí... :-) :-)

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od kelly.ok » stř 18. říj 2017 12:16:12

Momentálně řeším suby také, a i toto je jeden ze širších kandidátů, tak jsem narazil na tuto diskusi. Měl by to být normálně bassreflex (uvádí se "front-loaded", pod čímž si bandpass nepředstavuji)... Že bude ostražitost na místě si myslím též. Co mě na tom zaujalo jsou "simulace" subwooferů. Proč by někdo chtěl nějak elektronicky simulovat jiný subwoofer, když ten výsledek už z podstaty věci nemůže být nikdy takový? Naopak ovládání a monitoring přes PC mi v této kategorii přijde jako super věc. Vzhledem k tomu, že je to aktiv tak výkon sám o sobě není nijak směrodatný, čili jestli to dá (pokud to skutečně dá) těch 130dB se 700W nebo 500W je vcelku jedno...

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od strapal » stř 18. říj 2017 12:53:41

Není tou simulací myšleno něco ve smyslu, jako na tomto videu v 1:19min ? Případně něco jako audio projektor a vyrábí psí kusy s fází / delay atd.. ?
https://www.youtube.com/watch?v=0XXGsPl_Rg0

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od exxxi » stř 18. říj 2017 13:52:08

V sobotu je beru na akci. Zkousel jsem jednu venku, slusne to trese s podlahou :-) Kupoval jsem u thomanna, ale ted uz je doprodal. Na dva kusy byla jeste sleva. DSP je suprove a hlavne ma delay, ktery zpozduje jen ten sub, takze si suby nazpozduju proti vrskum, jak chci.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od kelly.ok » stř 18. říj 2017 18:27:04

strapal: To nevím, na svých stránkách mají doslova: "Speaker modelling includes accurate models of industry standard speakers", čili to vypadá že tam jsou zřejmě opravdu presety, které mají napodobovat chování některých konkrétních subwooferů... což mi přijde přinejmenším zvláštní, simulovat na DSP pro 15" třeba SB1000 nebo LA-SB218... jak, a hlavně proč, když výsledek stejně nemůže být stejný?

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od strapal » čtv 19. říj 2017 16:50:07

Ano, mas pravdu. Odepsali mi primo ze zdroje, ze 15" i 18" jsou bassreflex.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od exxxi » ned 22. říj 2017 10:39:14

Hraje to tak, jak basreflex ma hrat. Oproti soucasnym bednam (Beyma SB18 )je to o chloupek tišší, ovsem zahraje to hlubsi bas a hrajou prijemne. Mel jsem to v malem kulturaku na mladeznickou kapelu, takze jeste nemam srovnani k 100w kytarovym zesilovacum, ale tam obvykle pouzivam ctyri basy.
Pro me je to idealni bedna na holirny, skvele DSP umoznuje nastavit kardio nebo endfire s mymi ostatnimi basovkami. Vyborne se s tm manipuluje i jednomuzne.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od strapal » ned 22. říj 2017 12:46:38

Díkes za echo z terénu! Škoda že ty 18" jsou dočasně vybrané, ale vzhledem k mým úmyslům a s ohledem a můj zdemolovaný hrb je rozdíl tahat 30 nebo 40kg, takže pořeším ty 15".

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od strapal » čtv 02. lis 2017 13:47:30

Tak první dojem iQ15B je jednoznačný - při tak nízké váze a rozměrech to nemůže fungovat. A zdá se, že funguje. Zatím proběhl malý test na volném place před barákem a žádný údiv ani zklamání se nekonalo. Spíš teda údiv, že tak malá pixla může dělat takový randál. Nastavení a možnosti DSP - to je krása a vše až na jednu výjimku je jasné.

Vyjímka je otázka pro zkušené - jak funguje položka DSP menu zvaná "FBQ" ? V manualu se píše toto:

FBQ / AUTO - Automatically sets as many filtres as required. whenever a new feedback frequency is discovered, the first filter will be released to attenuate the new frequency, and so forth

FBQ / SINGLE - Activates the FBQ ( feedback detection ) functionality, up to 8 feedback filters

FBQ / LEARN - Automatic procedure which searches for feedback frequencies and lock settings all 8 filters have been set. ( Je doplněna poznámka na použítí ochranných sluchátek z důvodů možného poškození sluchu

Pokud jsem to pochopil správně, jde o nastavení eliminace zpětné vazby mikrofonu? Chápal bych, že v modu AUTO zřejmě čeká na vazbu kterou si zapamatuje až do max počtu uložení do paměti, kdy pak první uloženou frekvenci smaže a zapíše poslední. SINGLE - ukládá postupně max 8 frekvencí a dále již ne. No a poslední LEARN - tady se po aktivaci začne cca 30 sec ozývat pulsování (ťukání) a něco měří. To jako že bych měl přidat na mikráku a čekat až se rozhouká ??

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od exxxi » pát 06. dub 2018 7:38:13

Jeste jsem to nezkousel. To si ohmatava feedback v celem spektru, nebo jen na basech?
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od strapal » pát 06. dub 2018 9:48:15

Co ja vim, vypada to na nejaky obdelnik 1Hz nebo co... Memam to cim zmerit a nechce se mi sundavat pletivo ze bych to omrkl.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od CharlesBass » pon 30. dub 2018 11:11:54

Tohle mě zaujalo, už víte, jak to funguje a k čemu to slouží? Teda málokdy jsem se subbasovou zpětnou vazbou potkal, při live všechno, co nemá basy, dole rázně řežu, maximálně jsem zápasil s mechanickou zpětnou vazbou u gramofonů ...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od strapal » pon 18. čer 2018 12:54:38

Hoj. Ted pres vikend jsem se dost potykal s limitaci techto subu na venkovni akci. Neresim vykon vztazmo k prostoru, chapu ze toho chudaci meli plne zuby, ale spis bych chtel poradit, jak by se vizualne dala kontrolovat aktivace limiteru. Predpokladam, ze ikdyz se jedna o DSP Klark Teknik, tak asi neni moc dobre nechat limiter bezet trvale a spolehat se na neho, ze nedojde k poskozeni repraku atd. Ikdyz se zrejme jedna o limiter omezujici vstup, tak nevim jestli si to muzu dovolit zdimat 4-5 hodin jen tak a vedet, ze trvale sviti, ale "mozna" pusti jen to co ma. Na to nemam nervy.... a penize.

V menu DSP primo na subu lze nastavit predni logo / znak na blikani pri aktivaci limiteru. Jenze to mi moc nepomuze, kdyz mam suby pod podiem nebo pred sebou. Na zadnim panelu bohuzel nelze na vizualni indikaci limiteru nic nastavit. No pak se lze taky pripojit pres USB s PC a v editoru nebo jak to nazvat cinnost limiteru v RTA kontrolovat. Nechci ale notas pro kontroler krmit dalsim bezicim softem a kupovat dalsi notas jen pro suby se mi taky nechce.

Pak je tam ultranet. Existuje nejaka varianta vyuziti ultranetu napriklad pro tablet? V podstate bych chtel pouze vizualizovat cinost limiteru, treba na mobilu nebo tabletu. Myslim nejakou android apkou nebo neco.. Lze ultranet takto vubec pouzivat nebo slouzi pouze ke komunikaci se zakladnou pracujici pouze na teto siti?

SAmozrejme neni nic jednodussiho, nez to rozkuchat a vytahnout napajeni predniho loga na nejakou LEDku i na zadni panel, ale mam to v zaruce a nechci pichat do vosiho hnizda zatim...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Subwoofery Turbosound iQ15B / iQ18B - zkušenost?

Příspěvek od exxxi » pon 18. čer 2018 20:01:05

Ultranet slouzi k tomu, ze do bedny posles audio signal digitalni formou primo z mixpultu X32. Chystam se to zkusit.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Repro“