Stránka 1 z 5

"Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 8:45:27
od Krakonosh
Dobrý den, vážení pánové.

Rád bych rozvinul téma ohledně aparátu pro středověkou kapelu, která často hraje unplugged na různých trzích, průvodech a podobně. Při zpívání "na hubu" je to o hlasivky a stejně se hraje tak pro první dvě řady, nepotřebujeme uřvat náměstí, ale lehce přehlušit okolní zvuky aby byl srozumitelný zpěv. Z hlediska zaměření kapely je také docela důležitá nenápadnost aparátu a časem i určitá nezávislost na elektřině. Vím, že poslední dobou se "buskerské" aparáty začaly vyrábět od velkých firem jako Bose, EV či JBL. Já ale přemýšlím, zda by to nešlo udělat "amatérsky", aby designem aparát nerušil a nechci ho jenom zakrývat juttou, jak se to všude dělá.

Mám představu, že by basová bedna mohla být na žebřiňáčku (potom mám ještě level 2 - větší vůz tažený koňmi :-D), na ní nějaká mini LA (není tak nápadná jako velká bedna), ale tak, aby se dala dát třeba kousek vedle na samostatný stojan.

Samozřejmě muzikanti (ty tišší nástroje a zpěvy) budou mít porty, mícháno malým zpočátku analogovým, časem digitálním mixem.

- máte někdo zkušenosti se zpětnou vazbou u malého aparátu, který je umístěn za muzikanty? Je mini LA méně náchylný než klasika s hornou?

- je složité si mini LA dát dohromady "samodomo"? Rád bych ho měl uzpůsobené našim podmínkám, zesilovače a basové repro mám...

- Pokud by to složité nebylo, jsou nějaká úskalí mini LA? Případně tipy na malomembránové repro?

Děkuji!

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 10:07:06
od Návštěvník
Stylově se musí řešit pohon žentourem, jinak to nebude dost středověké.

Jaký je rozpočet na mini LA?

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 10:31:02
od Krakonosh
Rozpočet zatím není stanoven, rád bych se nejdříve porozhlédl po různých možnostech, včetně nákupu profi nebo výroby "doma" (což nutně nemusí být low cost). Určitý přehled o těch profi mám - RCF EVOX, LD MAUI, JBL, BOSE, jenže zde mi připadá že bych musel minimálně subbasy vykutat z beden a umístit do jiných, které udělám na míru jak zvuku, tak vzhledu. Spíše mi přijde zajímavější koupit bi-amp zesilovačový modul a poskládat si to, možnosti výroby korpusů beden mám...

Žentour je dobrý nápad, dokonce by pro naše účely k pohonu stačil jeden kůň (snad bychom neměli spotřebu přes 735,5 W), ale zapomněl jsem zmínit jeden důležitý aspekt aparátů včetně zdroje - SKLADNOST! :-D :-D

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 11:47:25
od jonas
Ahoj. Napadlo mne to resit necim pro kazdeho na baterky "do kapsy" (to uz je jedno, jak to slovek udela), bylo by to nenapadne a nerusilo by to. Pokud se to vhodne umisti, tak to muze i fungovat. Byl by to takovy kompromis mezi hlasitosti a stredovekym vzhledem.

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 12:39:04
od Návštěvník
Třeba něco jako BIRDMAN AND HIS CHIMERA ORCHESTRA :)

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 13:34:53
od Krakonosh
No, obávám se že něco pro každého na baterky, aby to nějak hrálo, by bylo tak velké, že by to do kostýmu neschoval...myšlenka je trochu jinde :-)

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 13:35:25
od blaha
Možná by pomohla nějaká fotka scény z vystoupení.

Osobně bych v kombinaci s porty moc bedny za záda necpal. Asi bych se ani nesnažil to nějak přesochat, výrazně to omezuje použitelnost aparátu.
Spíš bych se snažil nějakým vhodným způsobem vymyslet vhodné maskování (ne jutový pytel). Třeba formou nějakých středověkých věžiček, kupou jakoby na sebe srovnaných poloklecí, apod.

Jako slušný se mi jeví třeba systém od EV Evolve 50
http://www.electrovoice.com/product.php?id=2635
Je to slušný systém, který by mohl vyhovět, je poměrně odolný vůči vazbě a hraje to všemi směry.
Zamaskoval bych to něco jako divadelní kulisou. Vidím něco jako představu ledabyle na sobě naskládaných bedýnek, hlásku, zvoničku, božích muk, věžičku, atp.

Asi se nepovede oprostit úplně od elektriky, ale většinou se asi dá od někoho odpíchnout, případně by to mohl částečně vyřešit třeba měnič z auta, nebo malá elektrocentrála.

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 14:05:27
od Krakonosh
Díky za rozumnou odpověď :-),

vršek se nějak schová, tam se nebojím, spíše ta basová část mi přijde, že mě "omezuje" svými rozměry, tam bych viděl výhodu beden na míru - do bočnice žebřiňáku se dá vtěsnat ozvučnice třeba se dvěma desetipalci, v budoucnu bych byl rád, aby to hrálo skoro na všechny strany a na velkém voze by mohli být i bubeníci. Fotky dodám...

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 14:40:24
od Krakonosh
Nějaké fotky jsou na http://www.turdus.cz, jinak ne že by to byl čistě můj nápad, tak trochu vzor mám zde:


(https://www.youtube.com/watch?v=_ttoH74xjU8)

http://fotograf-milan-svoboda.rajce.idn ... 17_473.jpg

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 17:07:11
od Otas
Šikovný kluci. 3 x mikrofon hlava, možná samostatně ozvučeny i ty "housle?". Baterky a technika zřejmě schované (i s ovládáním) pod stupínky perkusí. Jeden středovýškový sloup (což je samozřejmě to nejlepší, co jde použít, s účinnými reproduktory zde skoro totéž co LA, ale 100 krát levnější) pod hadrem vepředu.Sub tam není nebo ho nevidím (šlo by lehce hrát od vozíku směrem k zemi), ono mají slušně velké bubny. Celkově ne až tak moc drahé, pokud máte známěho šikovného chlapa kutila. Zesilovač do auta a pořádná 12V baterka.

A nebo koupit systém Bose - dvě tyčky zády k sobě a sub pod vozík, mířící dolů. To by pak hrálo skvěle, ale potřebujete pořádně účinný měnič 12, popř. 24/220 V a ještě pořádnější baterku.

Když si to znovu pustím, asi zase něco dalšího uvidím.

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 17:54:38
od Krakonosh
Moje chyba v názvosloví, samozřejmě mini LA jsem myslel ty sloupy...zesilovač do auta mi přijde málo, myslel jsem spíše několik 12v baterek na správný ss napětí pro zesilovač...jinak analýza dobrá, ještě mají ozvučenou tu šalmaj, fidulu(housle) a cistru (kytaru), bubny mi přijdou unplugged...na začátku jim to i hvízdne na středech... No a jak3 repro zvolit a je nějaká záludnost konstrukce toho sloupu?

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: pon 08. led 2018 21:08:53
od Otas
Ono slušný zesilovač do auta je stavěný na to, aby se moc nehřál (účinné měniče napětí a vlastní zesilovače úsporné třídy D), to je nějakými několika baterkami nedohnatelné. A za spotřebkovou cenu. Pokud má třebas tento zesilovač https://www.ahifi.cz/zesilovac-ground-z ... categories užití pro celé pásmo zvuku (nedá se to vyčíst z hodnot těch překupníků), pak by byl použitelný. Je třeba si samozřejmě uvědomit, že jeho výkon je měřen při 14,4 V, zatímco bez auta je tam sotva 12 V (výkon bude o něco více, než poloviční, jak se domnívám).
Reproduktory dnes nevím, před desítkami let by to byla Tesla ARO665 s nějakými výškami (ARV265?), tak se ty sloupy i dělaly. Dala se tím srozumitelně ozvučit i plavecká hala (a to je akusticky šílený prostor, voda dole, dlaždice a sklo kolem, samý odraz), jak jsem si i zkusil. Čím víc se jich dá do sloupce, tím více zvuku. Alespoň 6 - 8 ks, těsně u sebe v jedné ose, zapojí se sérioparalelně, aby odpovídaly impedancí. Vytváří to v úzké horizontální rovině do dálky rovnoměrně vyzařující zvuk.
Dnes se určitě dělají nějaké širokopásmové 5" i menší. Nedělám hifi, tak nemám přehled, jen bych střílel od boku bez skutečných zkušeností. Snad někdo od hifi poradí, i když zde je fórum profi zvukařů. Možná zkusit nějaké hifi fórum.

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: úte 09. led 2018 21:12:16
od Otas
Ještě doplním: kdyby byl výběr, jako před 20 lety, asi bych tam použil repro ARO5604/8. Nyní mně padl do oka jako náhrada za tu 665 tenhle: http://www.reproobchod.cz/monacorsp90-p2047. A chce to takových 6 kousků na každou protistranu...
Vzhledem k použití náhlavních mikrofonů a univerzálních repráků se asi nelze vyhnout pečlivé ekvalizaci (takže několik ekvalizérů, mixáček a pro to zvlášť zdroj).
Jak už jsem napsal, potřebný je jeden elektronik, který by touhle výzvou prostě žil.
Což nevím, kdo se najde, dneska techničtější kluci vědí o zvuku vše až k 3,5 jacku na výstupu z noťase... Dále naprostá většina ví již jen naposlouchané marketingové kecy, nebo báchorky z IT diskusí, bohužel.

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: stř 10. led 2018 2:53:35
od mkarr
Ohledně té basové bedny, představoval bych si ji jako šnekovou konstrukci, jenže šneka narovnaného do podoby placatého rozšiřujícího se futrálu, který bude zespoda pod vozem.

Re: "Buskerský" aparát

Napsal: stř 10. led 2018 7:16:58
od kelly.ok
basová horna, natož "neposkládaná" mi nepřijde jako vhodná, když výsledek má být skladný/kompaktní.