PA pro mobilní DJ

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Venda M

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » ned 29. dub 2018 21:16:33

Ok, pánové - moc díky za Vaše názory.
Shrnul bych to tedy asi takhle: myšlenku columnarray opouštím a zůstanu u 2x12” vrchy a 2x15” sub.
Poslední otázkou je, jestli mi nabídne Yamaha něco víc, než EV, když je sestava od Yamahy dražší cca o 12tis.

Konkrétně mám na mysli:
Yamaha DXR 12 vrch + DXS 15 sub
EV ELX 12 vrch + EKX 15 sub

Uživatelský avatar
Tondo

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Tondo » pon 30. dub 2018 10:08:29

A premyslal si aj nad EV EKX verziou satelitov?

Do Yamahy by som nesiel, tie lacnejsie veci moc dobre nevedia spravit. Yamaha je vyrobena z ABSka zatial co EVcko je pekne spravene z dreva, je vyhodnejsie mat box z dreva. Pri ELX12 je deliaca frekvencia rovnaka co ma Yamaha, pri EKX12 vrchoch je to 1.7kHz co sa kladne odrazi na zrozumitelnosti a citelnosti zvuku. Sub od yamahy je o 12kg tazsi nez sub od EV, tvoje krize by sa po dlhsom noseni 38kg zrejme moc nepotesili :-)

ALE, co sa tyka EV, ked chces ist do subov typu EKX, fakt by som ti radil ist aj do EKX vrchov. Tie EKX vrchy su len o 4 tisic korun drahsie nez tie ELX. Ale oplati sa to. Minule sme s chalanmi porovnavali ELX 12" a EKX 12" obe v aktivnej verzii, a to EKXko bolo zrozumitelnejsie, cistejsie vo vyskach a take makksie nez ELX.

Cize za mna rozhodne EV v kombinacii EV EKX 12P + EKX 15 sub = celkova cena je 76 216 czk.

Keby si stale trval za svojim, a chcel by si ELX vrch, tak EV ELX 12 vrch + EKX 15 sub = celkova cena je 67 452 czk.

Co sa tyka Yamahy, tak Yamaha DXR 12 vrch + DXS 15 sub = celkova cena 72 138 czk. Ale do tej by som nesiel, je tam viacej zaporov ako kladnych veci co sa tyka tohoto porovnavania.


Takze, za mna rozhodne ta prva varianta co som spomenul, EKX12p + EKX 15 sub.

/*Ceny som pozeral u thomana.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Otas » úte 01. kvě 2018 8:11:57

Mno, nižší dělící frekvence je fakt dobrá, ve svých kysnách 15"+1,4" mám 1,2 kHz a je to znát. Když už mi tam přeleze basák své Xmax 9,8 mm, tak to nezničí zvuk zcela.
Mimochodem v těch RCF 732 je dělící frekvence 700 Hz. Ale tam je 1,4" driver s 3" cívkou, což je - si myslím i přes mnou popsané pohanění jiná liga, než výše uvedené, takto driverem uhraje podstatnou část kmitočtů důležitých pro srozumitelnost.
Na těch EV (což je ale jen 12+1") se mi líbí hezký, praktický svítící display - konečně někoho napadlo, že na ty knoflíky a mrňavé nápisy zezadu nemusí být v šeru vidět.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od strapal » stř 02. kvě 2018 9:40:55

Nevím proč zde nepadnul tip na výborné HD32 - 12" + 1,4" s DSP a nízkým dělením.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Otas » stř 02. kvě 2018 19:33:19

Ano, jistě :), verze IV je totožná s verzí IV ART 732 (minimálně reproduktory dle měření, dělící kmitočet, výkon...). Ale za ten vzhled skutečných beden se přes dva tisíce za kousek připlatí... Nějak jsem tam nepostřehl jiný rozdíl.
Po přihlášení se na Prodancích prý cena některých produktů (snad tam bylo vyjmenováno i RCF) sleze dolů; nějak jsem to ještě nepostřehl. Poslední verze stránek se mi nelíbí.

Uživatelský avatar
Marián

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Marián » stř 02. kvě 2018 23:29:11

Škoda že RCF nerobi v serii HD nič s 1,4" driverom, a seria TT je asi už minulosť. Ja tie plasťaky veľmi nemusim, aj keď nejak na zvuk to nema vážny vplyv. Mňa skôr udivuje repro s plechovým košom v Sub905ke za tie peniaze by to človek už nečakal.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Otas » čtv 03. kvě 2018 5:06:51

HD32 je samozřejmě s 1,4" driverom, stejně jako jeho předchozí nuance, navíc s 3" cívkou, což je nářez, který dává šanci dělit na 700 Hz, o kterých se těm výše uvedeným Yamahám nebo EV ani nezdá.
Mám ART905AS a tam je hliník. Až v té dvojce šetřili, hajzlíci, aby se cenově prosadili proti konkurenci.

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od relaxmusik » pát 04. kvě 2018 11:36:56

Otas píše:Já bych vzal aktivní sub a satelity od jedné značky, měly by si spolu rozumět i bez přidaných procesorů.
Ze satelitů teď šilhám po ART732 - lze na ně utáhnout malinkatá místa i bez subu, je to moderně nízko dělené a má to 1,4" driver. Ale: nespoléhal jsem na své uši (jsou staré a nahluchlé) a vzal jsem na poslech svou 15letou muzikální neteř (zpěv, klavír), která o jejich vysoce vychvalovaném zvuku prohlásila, že zní hnusně. Tak nevím, na kolik je to vliv nekvalitního zdroje signálu nebo puberty.... Na grafech měření vypadají nekompromisně dobře.
A k tomu sub, asi lehká ART705, časem nebo na větší akce se to může zdvojit.
Takto, já jsem ještě neslyšel hrát žádné RCF správně, ale to je pravděpodobně daň za nízké dělící frekvence pod 1khz.
Ale každému vyhovuje něco jiného, ale částečně potlačením frekvencí kolem 1kHz se dá eliminovat, bohužel nevyeliminujete
pokles na nízkých středech od 100 do 300Hz, určitě bude potřeba provézt razantní korekci od 10khz.
Co se týká subbasů zapomeňte na 705 je to slabé jak čaj, to můžete dát pod ART 312 - 315 ne pod 735 a podobně.
I ART 905 bude na hraně protože má malou cívku, je třeba se dívat o level výše.
Malá poznámka udávané výkony jsou v RMS a ne kontinuální výkon, parametry dělte 2 a přepočítejte si uvedená SPL na 1m/1W. :-),platí, že ve vrchách by mělo být 40% výkonu, v subbasech 60%.
Jinak souhlasím, je lepší mít vše od jedné značky pokud neumíte měřit a nebo nepoužíváte externí procesor. :-)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Otas » pát 04. kvě 2018 15:56:03

Mno, zkušenost mám trochu jinou, minimálně s ART905AS.
Na mobilní akce se mi nechce tahat nějaké velké a těžké věci, tak jsem bez prověrky vyrazil a padnul na sál pro 600 lidí (CL - Crystal) :(. Naštěstí program pro spíše starší a pokročilé (truckové závodníky), ale jen s jednou ART905AS pod dvěma EAW NT59. Tož jsem to dělil na 80 Hz a přežila to, i když ty NT 59 valily dost naplno, LEDkou jejich limiteru jsem si mohl přisvěcovat :). Klepal jsem se strachy u každé nabasované písničky, ale sub přežil.
Jinak u té 732 nevidím pokles pod 300 Hz - viz měření. Těch slabších 300 - 100 bych věřil u 10" a právě u beden s vyšším dělením, to je ta můra, co je nutí dát tam středobas namísto pořádného basáku. Spíše se asi musí trochu ubrat na výškách (což se nejspíš zachytí i s třípásmovým korektorem)... Tahle měření jsou drsným zrcadlem, ono jiní prodejci vědí, proč neměří. Výjimečná čistota druhého grafu je až zarážející, horna a dělení se jim fakt povedlo. Ale myslím si, že proti špičce v 1,4" driverech (např. BC) RCF a další firmy trochu zaostaly.
http://www.prodance.cz/data/attachments ... A_MKIV.pdf

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od relaxmusik » pát 04. kvě 2018 18:43:52

Na tom měření je jednoznačně vidět, že bedna je předekvalizovaná .... nepříliš ideálně.
Pokud vezmu v potaz změřenou realitu, tak ART 732 má na 250Hz citlivost cca 94dB 1W/1m ( možná i pouze 93dB) což při optimistickém výkonu 500WRMS je SPL 121dB na 250Hz! Při reálném kontinuálním AES výkonu 250W ( pro překvapené ano uvedená bedna má reálný AES výkon 25OW na LF) t.z.118dB na 250Hz.
Při vzdálenosti 6m bude mít SPL cca 105dB na 250Hz, ve vzdálenosti 20ti metrů bude 95dB při uvažovaném plném RMS výkonu a 92dB při AES výkonu.
Jiná situace bude na vysokých frekvencích, kdy samozřejmě se vzrůstající frekvencí se bude zvyšovat také hodnota SPL díky zdvihu, kdy u této bedny je výšková sekce předimenzována o cca 3 - 5dB což je více než dvojnásobek!!! :-)
Proto došlo i k situaci, že dcera či vnučka vnímala tyto bedny negativně, je mladší a její ucho je citlivější na přebytek výškových frekvencí podpořený nedostatkem spodních středů které mají velký vliv na plnost a sytost zvuku.
Na druhou stranu nechci tyto bedny nějak hanět, protože řada dalších výrobců je na tom samozřejmě ještě hůře nežli tato bedna. :-) Pokud vezmeme v potaz cenu bedny versus užitnou hodnotu asi je to tak nějak snesitelné,
jenom mě překvapuje, že výrobce použil u tohoto modelu reproboxu tak málo citlivý měnič pro LF, např. u 712 je to daleko lepší.
Na uvažované použití pro DJ to bude asi opět v pořádku a v kombinaci s ART 905 se bude jednat o použitelnou sestavu
pro daný žánr. :-)

Uživatelský avatar
Venda M

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Venda M » pát 04. kvě 2018 19:36:55

Pánové díky za Vaše zkušenosti, ale trošku jste se mi utrhli ze řetězu :) jen nadsázka - neberte to špatně prosím...
Jen už jsme cenově o třídu výš, než jsem zamýšlel. Můj požadavek byl +/-15k za jeden 12” satelit a +/-20k za jeden 15” sub. Tzn 70k za komplet. Jestli to bude 68k nebo 75k je asi už jedno, ale 100 už prostě není.
Vím, že tato aparatura bude mít své limity a nebudu jí to zazlívat. Je jasné, že jestli stojí satelit 10k nebo 60k musí být někde vidět, jinak by to nedávalo smysl.
Také nejsem tak naivní jako někteří nováčci tady na fóru, že by chtěli vzít 40k a zvučit za to stadion.
Jen bych rád, kdyby jste se podělili o své nejlepší zkušenosti.
Stále věřím, že 2x12”vrch+2x12”sub jde za 70k udělat tak, že bude mít svůj limit, ale nikoho neurazí...

Díky :)

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od istuchlik » pát 04. kvě 2018 20:18:09

Pro relaxmusik: Ale AES přece není kontinuální výkon! Obecně se uvádí, že AES se od RMS příliš neliší a pokud ano, tak spíš "ve prospěch" RMS, tedy že RMS je "přísnější". Uvádí se, že 800W RMS odpovídá zhruba 1.000W AES. Takže nechápu, proč by bedna s udávaným výkonem 500W RMS měla mít 250W AES, reálně to bude spíš kolem 600W AES...

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od relaxmusik » pát 04. kvě 2018 20:37:05

Já jsem chtěl pouze poukázat, že i bedna která je poskládaná z relativně kvalitních komponent nemusí ve výsledku být ideální volbou.
Výrobci umí neskutečným způsobem marketingově ohýbat parametry a 723 je toho příkladem, můžete si to po mě přepočítat.
Pokud půjde pouze o DJing bezpodmínečně bych neuvažoval o satelitu s 1,4" driverem, pokud ano tak ovšem s takovou bednou kde ten potenciál bude využit. Pokud u 732 bude člověk nucen od cca 3khz - 20khz nucen ubírat minimálně -3 dB ( což v reálné řeči znamená snížit výkon na polovinu na daných frekvencích ) tak je blbost takovou věc kupovat.
Pokud trváte na RCF šel bych raději do ART712 a třeba z počátku do 1x ART905.
ART 705 budou opravdu na hraně, přepočítejte si poměr SPL, je možné používat na end-fire a nebo dávat na střed což u DJ by neměl být až takový problém. :-)
Jinak bych doporučil, pokud jste rozhodnut pro RCF zajet 19.5. na DEMO které pořádá Prodance.
Pokud není podmínka RCF dokáži doporučit sestavu od dB Technologies, kdy např. již řada OPERA má sice
1" driver ale s asymetrickým provedením horny a vyzařuje maximum do požadovaného směru a minimalizuje vyzařování nad hlavy diváků. :-)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od Otas » pát 04. kvě 2018 21:35:46

Demo je fajn, je to fakt poučením, tentokrát plný souhlas :).
Jo, když se bedna dostane do tolerance 3 dB, není to vůbec špatné (viz např. tolerance pro hifi)... Místnost udělá často výkyvy i 10 dB.... Vím o čem píši, používám často měřící mikrofon pro nastavení. Navíc ty 3 dB není nějaký výkyv dolů nahoru, dá se to lehce spravit...
ART712 je koncepcí zastaralé, to je na úrovni těch Oper atd..., jen 1", vysoko dělený - 1600 Hz, spíše středobas na místě basáku. Ano, výhodou je cena...
ART 712 i 732 mají samozřejmě také vyzařování 90° * 60 °, čili více do šířky a méně nad hlavy diváků...
O dB se tu psalo.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: PA pro mobilní DJ

Příspěvek od exxxi » sob 05. kvě 2018 2:06:35

Demo je 20.5.
Co se tyce jednoho subu, nebal bych se Turbosound IQ18b nebo vyssi rady NuQ18.
U EV ELX200-12p je vyhoda fyzickeho posunuti basaku dozadu k vyskaci (planar waveguide)= lepsi sfazovani s vyskacem.
Edit: zkus pouvazovat o tripasmech. Uhraji hodne a ve sleve je sezenes uz od 37000/kus. K tomu pasivni basak postavis za cenu repraku a zesik pro jednu 18" sezenes taky za smesne penize. Konkretne QSC uhraji hodne, obcas jsem je strcil na cikanskou diskoteku a s podporou basu uhraji i 400 lidi, limitovano je to poctem basovych beden.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Repro“