Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
retheaua@docmail.cz

Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od retheaua@docmail.cz » ned 29. črc 2018 14:11:12

Zdravím,
rád by som kupil 2 ks aktivných reproboxov.

Rozpočet: do 500€ ideálne a maximum je 600€ (nemám problém ani s bazarovými kusmi, praveže budem skôr pozerať asi po bazarových kusoch, lebo nové zato asi nič nekupim)

Použitie: Tieto repráky vlastne kupujem len do rodiny (veľká rodiná, stále si musíme niekde požičiavať), neidem teda nazvučovať žiadné veľké akcie. Použitie je teda na rodinné oslavy, snaď s tým pôjdu nazvučiť aj svadby, kde je zvyčajne maximum tak 100 ľudí, ale na parkete ich je aj tak len do 30-40 max.

Otázne je na akú značku sa zamerať, pretože nechcem spraviť tú istu chybu znova. Na prvý pokus som si nič nenaštudoval, kupil repraky "skytec" podľa paramterov výkonu RMS a bol to totálny odpad. Zvuk bol nepočuvateľný, skôr tak na bolesť hlavy po 5 minutách.

Kedže zatial neplanujem doplniť zostavu o aktívny sub, tak by som sa rád pozrel po niečom čo má najvýraznejšie bassy.

Rozmýšľam som hlavne nad Mackie thump15A, čo by skoro vošiel do rozpočtu aj nový. Hlavne kvôli 15" bassaku.



Ale ak by ste niekde videli inzerát na niečo lepšie v pohode ho sem pošlite.

Uživatelský avatar
retheaua

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od retheaua » ned 29. črc 2018 14:13:55

Alebo thoman the box PA 502A?

Uživatelský avatar
VOTshop
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: sob 28. črc 2018 15:54:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od VOTshop » ned 29. črc 2018 20:28:11

Je lepšie 100x počuť a potom kúpiť, počuli ste niekedy Thump od MACKIE a porovnával ste to napríklad s RCF???

Uživatelský avatar
retheaua

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od retheaua » ned 29. črc 2018 22:10:42

No po prečítaní hodne príspevkov na tomto fóre som sa rozhodol navýšiť trocha rozpočet, aby som sa zasa nesklamal ako to bolo s tými skytec krabicami.

Takže teraz by teoretický prichádzal do úvahy RCF ART 315 čo by sa mi zmestilo do 900€ nové. S tým ale ž v budúcnosti k ním už nebude dokupovať žiadny subwoofer.

Budú 315ky postačovať bassovo dajme tomu nie len na svadby (kde prehnané bassy nesú moc žiadúce lebo starším ľuďom to teda nevonia), alebo by bolo niečo iné do tých 900€ rozumná voľba?

Okrem toho som našiel inzerát na RCF ART 715 ale už bez záruky tiež za 900€. Neviem či sa do toho teda oplatí isť, či ten zvukový rozdiel medzi 315 a 715 stojí za tu záruku?

Uživatelský avatar
retheaua

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od retheaua » ned 29. črc 2018 22:23:19

Nemal som možnosť počuť teda porovnanie RCF s niečím, ale kamarát ktorý sa venuje pravé takýmto malým akciám mi odporučil Electro Voice ZLX-15P vraj sa to vyrovná 715tkám.

Takže neviem Váš názor? Cenovo to výchádza tiež do 900€

Uživatelský avatar
djmayo

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od djmayo » ned 29. črc 2018 23:20:48

Ja by som povedal že pre ART 715 je skôr od EV konkurencia EKX 15P možno na basoch aj ELX 115P, ZLX asi nie, to je tak zhruba zrovnateľné so slabšou 315 v istých ohľadoch. Samozrejme EV ma drevené (pilinopapierové) skrine a to hlavne na basoch je cítiť, celkovo EV ma oroti RCF kultivovanejší a menej ostrý prejav, niekomu to vyhovuje viac inému menej. Keď sa dá tým plasťakom ART poriadny záhul na plné gule, tak už hraje aj ten plast. Zo série 3 odprúčim ART312 alebo 322(už sa nerobí), hrajú viac basov než 315, skelet je rovnaký a ten 15" sa v tom dusí. 12" verzia je lepšia aj na stredoch vyrovnanejšia aj na basoch, možno na max SPL o čosi málo horšia. Nezvažovali ste na tie rodinné párty nejakú kompaktnú zostavičku 2.1 resp 2.2? Napr. 2xRCF ART 708+ SUB 905? alebo od EV 2xZXa1 a k tomu sub radšej EKX-15SP, ZXa1Sub je slabší 12" a chce to už dva kusy, ale v rámci ceny 500€ to hrá OK. Určite si to choďte vypočuť a porovnať. Nie každému sadne zvukovo to isté, mne kamoš chválil zostavu od Yamahy DXR10+DXS15.

Uživatelský avatar
VOTshop
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: sob 28. črc 2018 15:54:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od VOTshop » pon 30. črc 2018 10:46:34

djmayo ma pravdu RCF 312A hrajú basovejšie ako 315A pretože 12" má väčšiu litráž v tom istom skelete. Niekedy je spevnený plast viac ako tenká drevo-trieska, hlave čo sa životnosti tíka. Na RCF sa predávajú zvlášť náhradné plasty /zadný - predný/ za dobrú cenu. To znamená, že ak RCF padne a rozbije sa, oprava nie je nákladná. Otázka či zoženiete náhradný skelet na inú značku a za koľko, to sa treba pýtať u predajcov a samozrejme aj na dostupnosť iných náhradných dielov napr. kmitačky do driverov prípadne možnosť pre lepenia membrány v 12" alebo 15" nakoľko čo sa pokaziť môže sa aj pokazí resp. po rokoch zostárne a je vhodná výmena. U RCF nie je problém...
RCF urobilo veľký pokrok FIR PHASE filtorm pri MKIV čo sa zvuku týka.
Ako posledné spomeniem rozdiel ART 712 a ART 715 na náš vkus sú 715 moc veľké a tým pádom nie moc praktické, napríklad ich neodporúčame dať na nejaký lacný repro-statív, čo je pri takých veľkých repro boxoch ďalšia investícia.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od blaha » pát 31. srp 2018 17:40:27

Na domácí akce EV ZLX bez problémů.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Ivan.ps
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: sob 14. lis 2015 20:37:34

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od Ivan.ps » ned 12. črc 2020 17:19:07

Zdravím. Hľadám aktívny box na rodinné a chatové akcie. Išiel by cez to primárne spev, kláves, mp3... Padla mi do oka Yamaha DBR12 hlavne asi kvôli príjemným rozmerom. Existuje niečo výrazne lepšie do ceny cca. 400-450 eur? Ďakujem

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od blaha » ned 12. črc 2020 18:41:15

Pořád EV ZLX
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od relaxmusik » pon 13. črc 2020 8:48:06

No já osbně bych se RCF řadě 3xx vyhnul obloukem, je to sice levná bedna ale hraje opravdu "ne moc dobře".
O nějakém basu nelze vůbec hovořit, charakterově je gumový a strašně nepřirozený. To raději starší řadu 4xx a nebo 7xx.
Pokud ne RCF, lze doporučit i EV.
Já osobně bych si dovolil doporučit dB Technologies, pokud starší, určitě vynikající volba Opera 712 - 715DX a nebo nová Opera 12 nebo Opera 15. Vyhnul bych se řadám Cromo a B-hype, eventuelně Flexys.

Ivan.ps
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: sob 14. lis 2015 20:37:34

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od Ivan.ps » pon 13. črc 2020 9:00:00

Ďakujem. A čo tá spomínaná Yamaha DBR12? Zlá voľba?

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od relaxmusik » pon 13. črc 2020 11:40:27

No já osobně když vidím technické popisy u Yamahy tak mě bere čert. Takhle už lžou většinou jenom distributoři čínského braku. :-(
V popisu je udávaný výkon 1000W, RMS výkon cca 474W, tudíž výkon v Peak ve špičce má být 948W ne 1000W jak je marketingově uváděno. Další věc výškový driver, v popisu je vyústění 1,4" ovšem ve skutečnosti je to 1" ale s 1,4" cívkou! Již napoví dělící frekvence 2,1kHz což se nemůže jednat o driver s 1,4" vyústěním a nebo tak mizerné kvality, že škoda mluvit.
Takto, Yamaha nedělá ty věci uplně špatně, v řadě produktů je to velmi respektovaný výrobce, tak jaksi nedokážu pochopit,
že se musí u řady výrobků prezentovat tímto způsobem. :-(

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od Damton » pon 13. črc 2020 12:10:30

to Relaxmusic: tak to jsi u Yamahy ještě nenarazil na kolonku, max. SPL to jsou teprve hodnoty, za které by se nemusela stydět ani Stíhačka při startu...
Yamahy nehrajou blbě, ani potichu, ale ty hodnoty se musí brát s rezervou, i JBL si hodně "zapřehání"
RCF - jakž takž uvěřitelné hodnoty. Je to boj a "neznalého" zákazníka, tam rohodují hodnoty jako "frekvenční rozsah" a max SPL.

Já můžu doporučit PRESONUS AIR 12 , velice povedená bedna za slušný peníz. (před tím jsem měl RCF712)
Pozor AIR 10" Nebrat! - bylo to projevem daleko horší ve všech směrech.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Aktívne reproduktory pre nenaročné publikum

Příspěvek od Otas » pon 13. črc 2020 13:42:44

Relaxmusic:
RMS bude 484W, ale na plně nabité kondy (hudební výkon) zdroje to může být 500W, ve špičce sinusoidy je pak dvakrát více. A kilowatta je na světě :(.
Ani u RCF ART905AS jsem napěťově nenaměřil slibovanou kilowattu, nýbrž jen cca 550 W; pokud to vztahuji k 8 ohmům. Pokud jsem vyzkoušel nabití kondenzátoru špičkou (abych se i zároveň vyhnul limitéru), pak to vyšlo někde na úrovni necelých 800W. Jenže repro má Re 5,3 ohmu, tak to třebas na nějakém kmitočtu kilowatta (hudebního výkonu) být může. Jsou ještě hodní, že neuvedli tu špičku sinusoidy :).

Já si SPLmax počítám převáděním ze změřeného SPL/W/m basáku (chvála Prodancům, zvláště pak Huberta Mašína blahé paměti), primitivní úměrou, že dvojnásobek výkonu jsou 3 dB navíc, desetinásobek je + 10 dB. Vychází fakt zajímavá čísla a lze se na ně docela spolehnout...
Velká škoda, že výrobci beden nemají za povinnost uvádět dosažitelný SPL max vztažený v grafu na celé přenášené frekvenční spektrum, to by hodně věcí kolem chování beden ozřejmilo.

Nejděsivější je, že i velmi renomovaný výrobce zesilovačů uvádí 1500w/4/kanál a v recenzi zákazníka (u Thomanna) se naštěstí cosi dozvím o cca 720W RMS. Vidíte to někde v materiálu? Já tedy kromě nenápadného Peak za 3000W ne...
https://www.muziker.cz/lab-gruppen-pdx3000
Omlouvám se za OT, ale nedalo mi to.

Odpovědět

Zpět na „Repro“