RCF732 vs MD124

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Kuchteleski
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 14. říj 2018 23:51:28

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Kuchteleski » čtv 04. črc 2019 16:53:45

Tady jsem očividně píchnul do vosího hnízda.

Poslední věc, která mě zajímá je vést online diskuse o značkách, ale abych dokončil, co jsem začal..
Otas píše:
stř 03. črc 2019 18:19:37
To vážně může někdo považovat návštěvníky Demo (většinou zvukaře) za hlupáky, kteří při poslechu nechodí zleva doprava a zezadu do předu???
Ale no tak, pane kolego... Ty poslední věty byly shrnutí mojí rady a v první řadě mířeny na tazatele.
Každý, kdo chodí na školení nebo podobný akce typu demo je člověk se zájmem a tedy poslední, kdo by měl být nazýván hlupákem.
To mi nevkládejte slova do úst.
Otas píše:
stř 03. črc 2019 18:19:37
Nevím, co jsi v té větě označil za blbost. O zkoušení v malém prostoru, kde se zvuk fackuje, není diskuze.
Není diskuze. Lepší spkr bude lepší spkr i v malém prostoru.. Říct, že v malém prostoru může 1" driver znít líp je v obecné rovině blbost. Podmínky mají stejné.

Z následného doplnění vyplývá, že to bylo myšleno tak, že v difuzním poli je jakýkoli srovnání bezcenný, protože člověk neposlouchá spkr, ale místnost, ale to bychom mohli rovnou psát, aby to před poslechem zapnul.

Samozřejmě, že nejlepší porovnání bude mít člověk na veliké odlehlé louce, ale i vevnitř jdou udělat relevantní srovnání.
Otas píše:
stř 03. črc 2019 18:19:37
Nižší dělení je u fullrange trend doby, čas si to nakonec sám rozhodne...
Ok. Tohle není blbost, jen to nebylo z příspěvku patrné.
Spíš než trend doby je to důsledek vývoje technologie driverů, který má největší přínos ve vlastnostech Linearray systémů. Viz např. MeyerSound.
Otas píše:
stř 03. črc 2019 18:19:37
Převelice rád jsi se chytil dovětku, že se snadno opravují. Díky za dokreslení argumentační pozice :).
Tož tak...
Jak jsem již psal... V tomto případě nic proti Megatonu, jako proti tomu argumentu.

Na druhou stranu jste upozornil na celkem zajímavý aspekt a to takový, že Megaton nedává žádné info o tom, jak mají být nastavený ochrany a předává tuto zodpovědnost na uživatele.
CharlesBass píše:
stř 03. črc 2019 22:48:57
Jo taky mě to trochu zaskočilo. Třeba ty Céčkový akce ... no ...

Takže áčkový sou co?
To je celkem velkej offtopic, do kterýho si myslím není vhodný ani vůči tazateli slušný v kontextu tohoto vlákna zabředávat.

Pointa mého sdělení je taková, že kdyby to nechtěl jenom pro sebe a chtěl se pustit s Megatonem do větších akcí, tak většina mých klientů i kamarádů ho má zakázanej.
Do jaký míry za to může aparát a do jaký míry jeho uživatelé je na jinou diskusi, nicméně oboje jde bohužel tak trochu ruku v ruce a že není všeobecně akceptovaný, je fakt.
CharlesBass píše:
stř 03. črc 2019 22:48:57

A nemyslím si totiž že tu třípásmovou buxu (NP377 a ND374) srovnávanou na demech s EAW, RCF, atp, si koupěj lidi jen na samozvučení samohrajek :-D Ale jak píše Oťas, přecejen to nemůže bejt nikdo jinej než zvukař, kterej to na vlastní uši slyšel srovnaný. Nějakej obrázek na ešopu a sebelepší žvásty by to přece neprodaly.
S nejvyšší řadou Megatonu jsem neměl tu čest a rád si názor opravím z "Megaton ne" na "Megaton ne, kromě nejvyššího třípasma", který podle kontrukce vypadá jako kopie EAW KF650z, což je v triampu a s greyboxama dobrý spkr.
Jsem toho názoru, že se mají věci nejdřív vyzkoušet a pak až odmítnout.

Každopádně dotaz nebyl mířen na nejvyšší Megaton.
CharlesBass píše:
stř 03. črc 2019 22:48:57
Ne náhadou přece. Však to stavěj lidi, co dovedou vybrat to nelepší, co je v konvenčních měničích k mání .... doba chlupatých Megatonů vhodných tak na rokovou zabavu je už pryč přece.
Je pravda, že když už nic jinýho, tak všechny Megatony, co se mi dostaly pod ruku měly alespoň korektně udělanou výhybku. Což by na jednu stranu měla být samozřejmost, ale v kontextu malých českých firem, zabývajících se výrobou, to bohužel není tak.
CharlesBass píše:
stř 03. črc 2019 22:48:57
P-S. A EAW Anya bude asi taky nejlépe hrát v ose :-)
Musí hrát dobře i mimo osu, jinak by ve své cenové kegorii byla celkem špatným "building blockem".
Zářný příklady výborný disperze je například současná Meyer Sound Serie L, Martin Audio MLA nebo cokoli ze současného sortimentu D&B Audiotechnik.
Aleš píše:
čtv 04. črc 2019 9:10:32
Problém může být i v tom, že není Megaton jako "megaton" - kromě originálních výrobků tu běhá nebo běhala spousta více či méně povedených kopií či vlastních konstrukcí inspirovaných Megatonem. Svého času se bedny svépomocí stavěly hodně, za vydatné podpory Huberta Mašína a PD. Takže kvalita může být opravdu různá, podle toho jak se kdo stavby zhostil, jaké použil reproduktory, zesilovače, procesing.
Souhlas. Dost podobně to platí bohužel i pro EAW.

Víc k tomuto odbočení asi nemám moc co dodat.
Online diskuse o značkách jsou o ničem a trochu se z toho tady stává proč nedoporučuji Megaton a proč kdo si ho koupil se mnou nesouhlasí. #-o
Což nemá výsledku.

Na tom, co jsem doporučil @Hynek2 se nic nemění. A pořád udělá nejlíp když si mezi favority udělá porovnávačku nebo si je rentne na akci.

Nicméně ještě můžu dát jedno doporučení:
Když jdu pracovat se systémem, který uvidím poprvé, tak většina slušných výrobců dává k dispozici komplexní měření svých boxů pro EASE formát.
Firma AMFG dala zdarma k dispozici program EASE GLL viewer, tedy v okamžiku, kdy jsou data pro EASE v GLL formátu, tak jsou Vám k dispozici komplexní naměřená data, ze kterých jde vyčíst hodně informací - včetně toho, jak je kvalitní směrovost a jestli je dobře udělaný XO (resp jestli nemá někde mimo osu díry nebo sideloby) v horizontální i vertikální rovině.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Otas » čtv 04. črc 2019 18:12:07

Jo a to je asi u té EV nepochybně strašně krásné. Ono na těch jednopalcích se dá charka krásně srovnat, teď to teprve moderní 1,4palce a nové horny trochu dohání.
Jenže doporučit člověku, který potřebuje mít silnější vrchy, bedýnku s driverem s cívkou 1,25 palce (a tedy snad 20 W), to je fakt trapas, pane kolego. To by se fakt nemělo stávat, vždyť on si sem přišel pro radu, že potřebuje velký silný zvuk. A vy tady z pozice vševědoucí autority (CML :)) doporučíte takovou slabotu. V krámě bude válet a na náměstí se driver odporoučí.
Jinak: Jedny kopie Megatonů mám zrovinka na stole (PD912/Fane 150) a rozhodně nepatří mezi zvukově povedené :(. Ale potřeboval jsem kysnu.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Robert » čtv 04. črc 2019 20:00:59

Možná budu trocho offtopic, ale pokud mám k dispozici 12palcový repro, který celkem vyrovnaně se slušnou účinností a směrovostí zvládá do 5 kHz, nemám jediný důvod dělit dole a driver potřebuji jen na vykrytí toho, co 12ka nezvládá a nad 3 kHz už veliký výkon na harmonické moc nepotřebuji. Ve výsledku mám brilantní výšky, které většinou dvoupalce neumí.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od exxxi » čtv 04. črc 2019 20:58:25

No, tak s tou dobrou smerovosti u 12" bych to videl do 10metru od bedny.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Robert » čtv 04. črc 2019 21:43:48

exxxi píše:
čtv 04. črc 2019 20:58:25
No, tak s tou dobrou smerovosti u 12" bych to videl do 10metru od bedny.
co si pod touto formulací představit?
Dle mne je směrovost vlastnost rovnoměrně pokrýt signálem v daném frekvenčním spektru požadovaný prostor před bednou.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od exxxi » čtv 04. črc 2019 22:42:08

Tak dej konkretni priklad, ktery reprak/bedna tak dobre hraje.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Kuchteleski
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 14. říj 2018 23:51:28

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Kuchteleski » sob 06. črc 2019 3:37:46

Otas píše:
čtv 04. črc 2019 18:12:07
...
Jenže doporučit člověku, který potřebuje mít silnější vrchy, bedýnku s driverem s cívkou 1,25 palce (a tedy snad 20 W), to je fakt trapas, pane kolego. To by se fakt nemělo stávat, vždyť on si sem přišel pro radu, že potřebuje velký silný zvuk. A vy tady z pozice vševědoucí autority (CML :)) doporučíte takovou slabotu. V krámě bude válet a na náměstí se driver odporoučí.
Pobavilo. =D>

K tomu dodám snad jen, že bych Vám přál někdy pracovat s dobrým spkr z tohoto desetiletí, abyste se trochu oprostit od předsudků..
Míň se zajímat o to, co v tom je, a víc o to, co z toho leze.

Například z úplně jiné strany cenového spektra se mrkněte na malinkou Y7p. Na to čím je osazena, potom na watty, potom na SPL.
Potom uvedená data prosím zpochybněte. Buďte ale zvědavej a rentněte si ji na akci (už jich pár v ČR je) a nakonec zjistěte, že na palcích ani wattech na konci dne vlastně tolik nezáleží.

Minimálně do té míry, abych mohl na zmíněný komentář napsat "pobavilo"...

Víc se opakovat je pro mě ztráta času.
Zaregistroval jsem se sem, abych odpovídal lidem, který chtějí poradit, ne abych se hádal s těmi, který radu nechtějí.
Robert píše:
čtv 04. črc 2019 20:00:59
Možná budu trocho offtopic, ale pokud mám k dispozici 12palcový repro, který celkem vyrovnaně se slušnou účinností a směrovostí zvládá do 5 kHz, nemám jediný důvod dělit dole a driver potřebuji jen na vykrytí toho, co 12ka nezvládá a nad 3 kHz už veliký výkon na harmonické moc nepotřebuji. Ve výsledku mám brilantní výšky, které většinou dvoupalce neumí.
Těch důvodů a pohledů na věc je víc. Stručně pro zodpovězení otázky:
  • Ekonomické omezení jako jsou nároky na výrobu reproduktoru, který dokáže věrně bez harmonického zkreslení zahrát vysoké frekvence. To samé platí obráceně pro HF drivery.
  • Fyzické rozměry reproboxu, zase limitují velikost horny, což limituje schopnost směrovat nízké frekvence.
  • Samotné fyzické vlastnosti - Piston driver je progressive Q - tedy kdyby se 12" driver dělil na 5KHz, byl by jeho vyzařovací úhel na této frekvenci kolem 20dg, což je hodně málo (řešení je použít menší driver nebo jej dát do horny nebo posunout dělící frekvenci nebo kombinace všeho zmíněného).
Velmi zjednodušeně tedy výrobci na základě toho, jakou a v jakém rozsahu potřebují směrovost volí jednotlivé komponenty, v jejich kontextu jejich XO a z toho vyplývající jejich vzájemné umístění.
exxxi píše:
čtv 04. črc 2019 20:58:25
No, tak s tou dobrou smerovosti u 12" bych to videl do 10metru od bedny.
Úplně nerozumím sdělení.
Když má např. spkr vyzařovací úhel 90 stupňů, má vyzařovací úhel 90 stupňů i 2m, i 10m, i 50m daleko. To se se vzdáleností nemění.
Robert píše:
čtv 04. črc 2019 21:43:48
Dle mne je směrovost vlastnost rovnoměrně pokrýt signálem v daném frekvenčním spektru požadovaný prostor před bednou.
A dle definice je to výseč mezí -6dB a -6dB body oproti ose při stejné vzdálenosti.
Jinými slovy to je vlastnost, která říká kde, mimo osu při stejné vzdálenosti klesne hlasitost o polovinu.

Pochopitelně to číslo je pouze aproximace, kterou volí výrobce na základě frekvenčního rozsahu, pro který to platí a pochopitelně čím je ten frekvenční rozsah větší, tím lepší a dražší ten spkr je.
Slušní výrobci proto navíc v manuálech zveřejňují informace o disperzi ať už formou dispertion angle diagramů nebo beam-width nebo polar plot grafů.
Případně jak jsem už psal dávají k dispozici GLL soubory, které mimo jiné obsahují vše výše zmíněné.
exxxi píše:
čtv 04. črc 2019 22:42:08
Tak dej konkretni priklad, ktery reprak/bedna tak dobre hraje.
Který 12" driver hraje v 10 metrech? Každý. Bez ironie nerozumím, co má být obsah sdělení.

Každopádně vše výše zmíněné je celkem velký offtopic, který si myslím úplně nepřispívá původnímu tazateli, tedy chcete-li jakkoli pokračovat v tom, co zde zaznělo, tak spíš v novém vlákně.
Děkuji.

Uživatelský avatar
Hynek2

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Hynek2 » sob 06. črc 2019 13:00:08

Tak bych asi nejraději zůstal u aktivu je to pro mě pohodlnější.
Včera jsem na akci slyšel Yamaha DSR 112 a to byl mazec. Doposud jsem Yamahy tak nejk přehlížel.
Ale tohle mě dostalo, takhle jsem si to představoval, silný čistý srozumitelný projev i pod plným plynem. Bavil jsem se s majitelem a ten podvrdil že ta bedna je laděná spíše jako silný vršek že až tak uplně "full" není, pod 60hz se jí moc nechce. Ale tohle přesně potřebuju, silný srozmitelný vršek.
Nemáte někdo skušenost z novou DZR 12 ? nebo s tou DSR ? poslechový dojem to teda na mě udělalo parádní.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: RCF732 vs MD124

Příspěvek od Otas » sob 06. črc 2019 19:07:14

Jo, posledních 10 let se na 1" drivery nekoukám, uznávám. Ale před 15 lety, to jsem se tedy ještě koukal a vypadaly také takto:
https://www.prodance.cz/data/attachment ... +A7570.pdf
a toto je použito v EV ETX12p, poctivě jsem vyhledal, jdu do sebe :lol: :
https://www.manualslib.com/manual/61247 ... e=2#manual

Pro pobavení:
Kromě toho, že BSM maká do většího úhlu a je to skutečné měření, ne prodejní materiál výrobce jako u EV, nad cenou přihmuřme oko, najdi jednu zásadní změnu.
Ano, 60/20 W, -4,8 dB. Nevím pročpak, asi ten vývoj posledních 10 let, co mi unikl.
A slibuji, že se na tu malinkou Y7 podívám :).

Odpovědět

Zpět na „Repro“