Klesající kvalita RCF ? aktivek

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Damton » úte 16. črc 2019 18:14:32

Mám ten pocit jenom já? nebo je to známé, že čím novější aktivka tím horší reproduktory ?
Když se dívám na měření starších MK1 jakých koliv RCF plastovek tak citlivost byla vždy vyšší. (310-A, 312,322 atd...)
Zdá se mi že teď je doba kdy je digitální výkon v zesilovačích za pár korun a to v řádech stovek wattů. (kdejaká aktivka má 500-1000W RMS). Tak se na to dost hřeší a vše se honí levným výkonem a hlavně DSP.
Ono asi vyrobit kvalitní měnič je samozřejmě daleko dražší a proto se od toho ustupuje. Všechno má 1000W RMS ale bohužel 95db citlivost :-(
Teď jsem porovnával 6let starou 4PRO2031 a ta hravě strčila do kapsy 732-A (MK4) jak akustickým výkonem, tak kvalitou zvuku a srozumitelností. Když jsem zapátral na měření Prodance tak jsem pochopil....
Nevím jestli se na zvuku tolik podílí plast vs dřevo. Ale tohle byl velký rozdíl.Až jsem žasnul.
(RCF 732 MK4 - čárka grafu se většinou plazí po 94db RMS 96,5db)
(RCF 2031- RMS 101db)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Otas » úte 16. črc 2019 21:26:23

Koukám se na zmíněné soustavy a nějak to tam s tou citlivostí nečtu tak docela stejně - viz níže.
Určtě pro výrobce aktivek platí, že rádi ušetří na měniči, když se to dá dohnat procesorem, ale to není problém jen RCF. A v té 732 má být vcelku slušný a ne zrovna levný 1,4" driver ND840.
Basáky bych viděl - ze změřených parametrů - tak docela stejně. Pokud má na té 732 nižší citlivost, může být protihodnotou např. delší lineární výchylka, nevím, neuvádí ji.
Měření:
https://www.prodance.cz/data/attachment ... 1A_new.pdf
https://www.prodance.cz/data/attachment ... A_MKIV.pdf

Uživatelský avatar
zdendakv

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od zdendakv » stř 17. črc 2019 6:30:08

Ahoj. Tak já jsem narazil na stejný problém. Chtěl jsem si udělat radost a obměnit RCF 722A MKII za 732MK4
Vzal jsem je vedle sebe na prodejně a... Abych z toho něco slušného dostal bych se na mixu ukroutil. Nízká citlivost, bez basů, ukřičené, placatý zvuk. Ten cross tak nízko mi nepřipadal zas tak výhodný jak všichni povídají. Ten driver ač 3" to zjevně nedává a to bych to chtěl slyšet venku? Zlatý 722. Tak jsem poděkoval a jsem rád co mám. Mi to připadá že začínají dělat ze čtyřválců tříválce :D :D :D

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Damton » stř 17. črc 2019 9:09:02

Ono totiž asi cena driveru a papírové hodnoty od určité kvalitativní úrovně už neznamenají zas tak moc.A už je to jenom otázka ucha a osobních preferencí.
Nerad bych strhnul diskuzi na "měření vs. ucho" ale fakt už za těch více jak 20let v branži fakt poznám když bedna hraje nebo ne :-D
Nedávno mě překvapil zvuk 1" driveru BMS 4524 (levňoučký driver za 1300,-) porovával jsem jej z RCF 710 MK4. A ten BMS hrál lépe než RCF driver v 710 (údajne ND340?) který je skoro dvakrát dražší. A pak se v tom vyznej....
Na RCF 732 co jsem měl jsem taky jaksi nebyl unešený tím driverem, od 8-10khz to nehrálo, nebo hrálo ale divně. Bednu jsem prodal. A vrátil se nazpět k 1" , ta 732 strašně řvala ve sweetspotu na 1-3khz. Na sálech to bylo před bednou docela v pohodě ale v zadu kde se to potkalo z obou beden to bolelo. Venku to mělo výhodu delšího dostřelu. Ale na sále jsem s tím fakt bojoval....
To že lidský hlas je hlavně v pásmu toho nízko děleného 3"-4" driveru je marketingový žvást.
Nevím jak vy ale můj hlas je už sca. od 90hz a ne od 800hz :-D takže pořád má sakra vliv na zvuk i ten 12" v rozsahu 100-1000hz a tam když má citlivost 94db tak je to špatně a 1000W zesák se může urvat a stejně nic.

Hodnota BL- 10.9 na tom 12" z RCF 732 naznačuje že má fakt hodně slaboučký motor.
Všechny slušné 12" např od BC mají minimální BL-15 a basověji založené 12" mají hodnotu BL 20-25
Třeba u legendy RCF ART 500 je BL hodnota toho 12" slušných 20.5 Takže tohle vše mi jasně naznačuje že si z nás tady někdo dělá prdel :-D
U toho srovnání 722 vs 732 je to jasné.
722-A má na 80hz ještě 93db
732-A ma na 80hz 88db a rozdíl 5db je dost slyšet. a že by ta 732 byla více citlivá ve středech ? ne, má hezky srovnanou čárku na 94-95db a to je fakt málo.

Ideální na výškách mi příjde spíše koaxiální driver 3"+1" tak jak to má EAW a Petr vinš ve svých kompaktních 3pásmech koax+ 2x10"
Tam už se o pásmo 5-20khz postará 1" který má na to ideální fyzické parametry.
Třeba na YAMAHA DSR112 jde poznat že jsou tam osazeny reproduktory s vysokou citlivostí a k tomu silný zesilovač. Ta bedna má hlasitost jak hrom. (je tam zakázková Eminence+Selenium) Ta bedna přehraje hlasitostně RCF732 na plné čáře tak 3x až jsem kroutil hlavou. Já letitý zastánce a propagátor RCF....
To snad vypadá že po pohodlných letech na aktivkách se opět vrátím ke stavěným boxům :-D kde vím co jsem tam osadil.

Já vím je to Cena/kvalita ale ty RCF nebyly před 5-7lety nijak dražší, možná i naopak....

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od relaxmusik » stř 17. črc 2019 11:10:00

No já na to upozorňuji dosti dlouho, vyřešil jsem to jednoduše, všeho od RCF jsem se zbavil.
Ano největším problémem u RCF tak jak to vnímám já, je nízká citlivost měničů na nížším středu, kdy udávaných 94dB je opravdu hodně málo.
Toto je ještě umocněno zdvihem na vysokých frekvencích, běžně i +14dB. Ono se to dá částečně doekvalizovat, bohužel výsledek nebývá optimální.
V kombinaci s digitálními zesilovači a ne optimálně odladěnou bednou se dostáváme k současnému výsledku. :-(
Dalším velmi důležitým faktorem je také to, že časem jsme si zvykli na zvuk velkých systémů, kdy jsme se naučili poslouchat relativně frekvenčně vyrovnaný systém s dostatkem frekvencí do 300Hz.
Největší šok pro mě bylo, když jeden kamarád si pořídil ART 745 a chtěl se pochlubit, no upřímě, nic strašnějšího jsem v životě ještě neslyšel. :-(
Když vezmu, kde jsou ty doby ART 300, 500, 322, 522 a nebo 525, to bylo ještě v pohodě.
Nechápu jak je možné, že např. dB Technologies, v reproboxech kde používá měniče RCF, má bedny většinou lépe odladěné nežli RCF.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Otas » stř 17. črc 2019 17:02:17

Ono se už v minulosti Hubert Mašín blahé paměti zmiňoval, že nastavení RCFek v poslední době nerozumí. To asi začaly ty "přiostřené" poslední oktávy.
Mně se na poslech v prodejně ta 732 docela líbila, ale jak už jsem napsal, má hudebně vzdělaná praneteř jí strhala tak, že jsem od koupě upustil :(, dokud nezískám věrohodnější názor; na papíru přitom vypadají skutečně dobře.
Když jsem si náhodně na akci poslechl aktivky dB SRX812, velmi mile překvapily, fakt to znělo silně, příjemně a pěkně. Ovšem cena ale i hmotnost trochu odrazuje..
Tak si teď zatím nejraději hraji s pasivními bedýnkami, které poháním analogovými zesiky :).

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Robert » stř 17. črc 2019 17:15:50

Otas píše:
stř 17. črc 2019 17:02:17
Když jsem si náhodně na akci poslechl aktivky dB SRX812, velmi mile překvapily, fakt to znělo silně, příjemně a pěkně. Ovšem cena ale i hmotnost trochu odrazuje..
Chybička se nejspíš vloudila .... Ale JBL řada SRX je docela zvukově povedená a chválená, i když SRX812 je na 12" opravdu větší a těžší, velikost i váha odpovídá 15". Dvanáctka je ale přesnější a na vyšších středech obvykle lepší nežli 15ka.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Otas » stř 17. črc 2019 18:05:12

Sorry, vloudila :), samo, JBL.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Damton » stř 17. črc 2019 18:24:05

Po dnešním důkladném ohmatání a odzkoušení a i rozdělání bedny LD SYSTEM Stinger 10-A (je to jejich vyšší dražší řada, cenově jako nejlevnější RCF)a teda jsem žasnul jak hezky a kvalitně to číňanům jde, hezky udělaná překližková bedna, všechny šrouby měly ve dřevě zápustnou matku! všechny i na mříži. Zesilovač taky krásně na pohled čistě udělaný. (součástkové základně zas tak nerozumím) Povrch bedny tvrdý strukturovaný lak, závěsné body.dokonce Powercon na napájení, mohutné gumy na pozici odposlech, Všechno jak má být. DSP s přepinatelnou charakteristikou.
Bez signálu šumí méně než RCF, Provedení a mechanická kvalita srovnatelná s TT od RCF.
A Zvukově je teda jinak laděná, po přepnutí z RCF710 na vás najednou vyskočí spousta středů a nižších středů 100-500hz. Které jaksi v 710 nejsou. Pokud tomu naložím do plna tak ta LD začíná klipovat o chviku dříve než RCF. Ale kravál nadělají obě bedny podobný. (stejně už se to nedá poslouchat:-) Z LD je zvuk takový "plnotučný" v RCF jde jasně slyšet hrb na 5-10khz.
Takže začínam mít názor, že je lepší koupit nejlepší řadu reproduktorů od levného výrobce.
Než nižší řadu reproduktorů od dražšího výrobce:-D
Nikdo z páru RCF710 a LD10-A nebyl jasným vítězem ve zvukovém klání. Ale LD jasně zvýtězilo v mechanickém provedení proti plasťáku, vypadá daleko lépe.
Z toho plyne že není třeba se bát dražších číňanů :-D

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Otas » stř 17. črc 2019 18:50:28

Není LD deklarovaná jako německá firma?

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Damton » stř 17. črc 2019 21:01:29

LD je firma patřící společnosti Adam Hall , takže čína s německým dohledem :-D
Naposledy upravil(a) Damton dne stř 17. črc 2019 21:59:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
návštěvník

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od návštěvník » stř 17. črc 2019 21:02:45

Zdá se mi, že už nějaký ten rok běží devalvace výkonu jako takového. Papír snese všechno a ani známí, kdysi renomovaní výrobci už se nestydí. Napíší v "papírech" zesilovače výstupní výkon 2x2.000W bez dalších definic. Zesilovač je přitom napájen z jednofázové zásuvky. Najdete takových spousty.
Zřejmě už je levnější vyrobit v Číně výkonný D zesilovač, než vyrobit opravdu citlivý /100dB-W-m/ a přitom i výkonný reproduktor.
Myslím si, že je velký rozdíl mezi tím, zda reproduktor nějaký příkon jen vydrží bez poškození, nebo zda jej také účinně vyzáří.
Už i velcí a kdysi dobří výrobci hřeší na neznalost a neinformovanost kupujících, nebo i vysloveně lžou.
Kolik lidí z 10 má ponětí o pojmu, jako je charakteristická citlivost, BL a dalších? Moc jich nebude a proto se pořád prodávají
atrapy skutečných aktivek i pasivů.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Damton » stř 17. črc 2019 21:40:56

Proběhlo další srovnání na plný plyn RCF710 MK4 vs. LD SYSTEM 10-A v místním kulturáku kde nikoho neruším.
Výsledek je ten že LD hraje zřetelně více středů v pásmu sca 200-1500hz. Nebo tam má naopak RCF pěkný důlek.
Pokud pustím akustickou muziku rozhodně mi na RCF chybělo spoustu informací. A jako odposlech je jasný vítěz LD na preset "monitor" i celkově na preset "flat" leze z LD zpěv daleko více před bednu než z RCF, tam je zpěv jakoby zalezlý vevnitř v bedně.
Něco jiného je "disco" music, pro DJ jasně vede RCF má na basech 70-100hz větší tlak a hlasitost než začne klipovat nechá si dovolit opravdu hodně. Pokud po LD chci větší basy začína jít do klipu dříve než RCF. Pokud oba provozuju z basákem děleno na 100hz tak mají hlasitost oba dva zhruba stejnou než dosáhnou klipu ale to už je teda docela protivný zvuk z obou.
Takže pro kapelu, zvukaře nebo odposlech doporučuju - LD SYSTEM 10-A
Pro "DJ" - doporučím spíše RCF 710 MK4 tím "V"čkovým naladěním se budou asi na disco lépe poslouchat pokud se tomu ždímne.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od Robert » stř 17. črc 2019 22:01:33

návštěvník píše:
stř 17. črc 2019 21:02:45
Napíší v "papírech" zesilovače výstupní výkon 2x2.000W bez dalších definic. Zesilovač je přitom napájen z jednofázové zásuvky. Najdete takových spousty.
Nějakou dobu mi trvalo, nežli jsem pochopil, že zesilovače jak se vyráběly a měřily před 40 ti lety je pro použití na hudební signál nepříliš dobré. K čemu mi je, že je schopen nízkofrekvenční zesilovač dodávat sinusový výkon na jedné frekvenci několik hodin? Copak je na jeho výstupu topné těleso? Nebo je budu používat jako frekvenční měnič pro napájené elektromotoru? Zatížení zesilovače reálným hudebním signálem je úplně jiného charakteru. Není potom neobvyklé, že zesilovač 2x 500 W má při buzení hudebním signálem průměrnou spotřebu ze sítě do 300W. Pokud tedy potřebuji vykrýt špičky hudebního signálu 10 kW, k napájení většinou postačí zásuvka s jističem 10A a protože je jistič pomalý a špičkový odběr kryje kapacita zdroje, pravděpodobně nevypadne.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Klesající kvalita RCF ? aktivek

Příspěvek od CharlesBass » čtv 18. črc 2019 10:26:20

návštěvník píše:
stř 17. črc 2019 21:02:45
Zřejmě už je levnější vyrobit v Číně výkonný D zesilovač, než vyrobit opravdu citlivý /100dB-W-m/ a přitom i výkonný reproduktor.
To je právě otázka, co je vyrobitelné/zaplatitelné. Je to jako u automobilů - vývoj a efektivita motoru po desetiletí téměř stagnuje, zatímco jiné systémy v autech se vyvíjejí a rozšiřují přímo raketově.

To samé v muzice - pokroky v digitálních technologiích - mixpulty. zesilovače, procesory atp .. každý rok nový model ... a repráky? Alespoň nás může těšit, že repráky nikdo ničím nenahradí, jako ty motory u aut ;-) Nějaké serva, elektrostatické, kapacití měničeí atp asi zatím těžko.

Stejně jako jsou vyrobitelné benziňáky s účinností 60% jsou jistě vyrobitelné i basáky s 105dB-W-m ... ale za jaký prachy.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Repro“