Konstrukční návody na samodlaby

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Krakonosh » pon 26. srp 2019 9:36:37

Dobrý den, pánové,
rád bych zužitkoval materiál, co mám doma a v rámci hraní si, vzdělávání se a tak dále bych si rád zkusil postavit odposlechy. Rád bych ale našel něco zajímavého, takovou klasiku jsem našel zde: https://www.dexon.cz/clanky/konstrukce- ... -projekty/. Nevíte o nějakých stránkách, kde by byly k dostání přehledné plánky různých konstrukcí repro? Výhybky a osazení zatím moc neřeším, napájel bych to v bi-ampu. Docela by mne zajímalo, zda bych dokázal postavit funkční a upotřebitelný odposlech... Děkuji za podněty...
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 189
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Quicktor » pon 26. srp 2019 11:34:40

Po několika více či méně úspěšných výtvorech v oboru truhlářském ( byť vybavená dílna je k dipozici ) jsem došel k závěru , že tudy cesta nevede.
Nakoupil jsem čtyři kousky https://www.thomann.de/cz/the_box_pa_m_12_eco_mkii.htm
Střeva vykuchat a osadit nějakou Hubertem odměřenou sestavou. Vejde se tam horna ME 10 .
Hraje to příjemně rovně i jako fullrange na pidi akce . V BiAmpu to bude možná ještě lepší.
Je dobrý odlepit z mřížky logo The Box a nahradit jej,protože někteří interpreti při pohledu na tuto značku trpí značnými depresemi. Většinou ti méně profesionální.
Myslím si , že za dva tisíce takovou bednu nevyrobíš.

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Krakonosh » pon 26. srp 2019 12:07:25

No, počítám, že asi bedna na 140 W nebude konstruována na vyšší výkon...ale zajímavý námět, i když kdyby byly k dispozici rozměry, myslím si, že by se to dalo levněji zvládnout (pokud si nějak nepředražím čas strávený konstrukcí)...
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Otas » pon 26. srp 2019 17:35:23

Krakonosh:
Co takhle návod na EMI121: https://www.prodance.cz/upload/files/sc ... /EM121.pdf
Ale raději bych spíše volil tu navrženou cestu hotového kusu. Lze to vždy trochu vyztužit, aby se to nerozpadlo, bývá to méně náročné, než se matlat s finální úpravou :).
Quictor:
Jako nápad se mi to líbí. Razím zásadu co nejlepších měničů, jen to mít kam dát. Dříve se takto používaly RH Soundy, protože byly dokonce z překližky. Z jakého materiálu jsou tyhle the boxy?

Uživatelský avatar
Marián

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Marián » pon 26. srp 2019 18:48:46

Na odposluchoch sa zvyknú robiť 2 rôzne uhly pre položenie (na blízko a na väčšiu vzdialenosť) vyrobiť dačo také chce dosť slušné vybavenie a zručnosť. Kolegom sa viac osvedčili odposluchy s koaxiálnym reprom najmä na spev. EM121 nie je vhodná konštrukcia pre odposluch, ten dexon/beyma návrh sa mi aj celkom páči 2 rôzne uhly na položenie a celkom detailne rozkreslený partlist. Na výškach to bude chcieť dosť krotiť na EQ, zas Beyma nemá nejako extra dobre HF drivery všeobecne ale myslým že by to mohlo s tými meničmi fungovať aj v reále celkom dobre. Na The Box su niektorý alergický najmä kvôly najlacnejším sériám s pred pár rokov s piezo výškami kedy sa snažili konkurovať omnitroniku ;-). Séria Achat ale aj TA a TP hrá vzhľadom k cene dosť na úrovni.

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 189
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Quicktor » pon 26. srp 2019 19:56:11

Otas
Tak za dvojku se držme při zemi. Bedny jsou samozřejmě vyrobeny z drcených velbloudích ho..n.
Dřevotříska,asi patnáctka ,ale poměrně kvalitní. Výztuh netřeba , neb k žádné rezonanci nedochází.
Mám to osazený EV 12 L a DE 12 / 8 ohm na ME 10 krmeno T.AMP TA 1050 . Jediný , co jsem dodělal , byly ochranný rohy.
Vím že to není žádnej zázrak , ale chodí to slušně.
Marian
S původním osazením je bedna nepoužitelná.

atrakce
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 67
Registrován: pon 01. črc 2013 18:55:44

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od atrakce » pon 26. srp 2019 21:05:25

Já si nechávám skelety dělat u Čeňka Lohonky - http://www.headway.cz/ - mám originál odposlechy od SPL acoustics (Petr Vinš) a x dalších skeletů od Lohonky (střeva - tj. výhybky, repro, kabeláž dle sestav Petra Vinše nebo Huberta Mašína (R.I.P)), ke kvalitě skeletů (i dle vlastního návrhu - mé bedny 2x12" + 2") není co vyčíst - dle jeho vlastních slov spolupracuje s Petrem Vinšem. Mám 3ks MX15 originál od SPL a 3ks - skelety Lohonka, výhybka dle https://www.prodance.cz/data/attachment ... _final.pdf - varianta 2 s odporem 1Ohm - a vzhledove kromě průzvučného molitanu nejde poznat rozdíl. Boxy fortelně vyrobeny z překližky, lepené / sponkované, dle použitého repro (specifikovat !!!) osazeny na roztečích natloukací matice.. Za mně doporučuju více, než kupovat no-name skelety a ty se snažit "doprasit" :-) k obrazu svému.
Koaxiály v akci : odposlechy mix originál MX15, má verze cx15N351, má verze 12HCX76 (SPL MX12 - výhybka ze zdejší zvukařiny od p.Vinše) jako frontfill https://stram.rajce.idnes.cz/Hovezi_2019#hovezi_01.jpg
mix 15" koaxiálních odposlechů zde https://stram.rajce.idnes.cz/Strelna#st ... ram_02.jpg
Avantis, SQ5, CQ20B,DL1608, Ui24, Megaton NP377, ENGL Fireball II, TC G system,TC G major 2,Sennheiser IEM G4 ....

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1457
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od exxxi » pon 26. srp 2019 22:17:46

Take nedam dopustit na skelety od Lohonky. Za ty penize je jiny truhlar nevyrobi. A hlavne je lak mene tvrdy, nez napriklad u Krampery, kde se odtrhava po vetsich kusech.
Jinak nejake konstrukce najdes na repromanii.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od CharlesBass » úte 27. srp 2019 20:06:30

Krakonosh píše:
pon 26. srp 2019 9:36:37
Výhybky a osazení zatím moc neřeším, napájel bych to v bi-ampu. Docela by mne zajímalo, zda bych dokázal postavit funkční a upotřebitelný odposlech... Děkuji za podněty...
Ty neřešíš osazení? Takže postavíš pracně nejdřív budku a pak začneš uvažovat teprva o typu repráků ? Nerozumím tomu. Repráky, ačkoli jsou NEJZÁSADNĚJŠÍ, se opatřují povětšinou velice snadno (vlastně i jedinou možnou cestou) a to prostou koupí.

Bedny mužeš proti tomu vyrobit - aby si ušetřil peníze a ty použil např na lepší osazení. Ale je to, proti získání repráků, mnohem pracnější. Prací má smysl se zabavit, pokud bude k něčemu. Všude se v DIY vláknech řeší nejprve osazení a pak teprve hlavně objem a posléze tvar bedny, ozvučnice, basreflexů ... Ano u odposlechu preferujeme praktičnost - zkosený tvar - nad například objemem, tam to pak bývá asi kritičtější, ale stále má smysl se jím zabývat, odposlechy jsou řazeny mezi fullrange bedny a v rámci možností by tak měly fungovat.

Neřešíš výhybku. Aby si ušetřil zřejmě námahu na její spočítání, výrobu a ověření/změření, tím že pojedeš biamp. Takže potřebuješ na jednu bednu dva kanály zesilovače a aktivní výhybku. U projektu, kterým se chceš zabavit a/anebo ušetřit, nebo využít odřezky... mi to tedy příliš nesedí. I tohle zapojení má svoje pro, ale i proti, Smysl to má s tím krmit třeba výkonější bedny s opravdu dobrými repráky pro profesionální použití .... ale i tohle samozřejmě jde překonat ... ale stále hrají prim jiné věci, než stlučení budky. To se dělá totiž až jako poslední...

I barák přece stavíš tak, že ve stěnách necháváš díry pro okna, která navrhneš tak velká, jak chceš (či si schopen zaplatit), a ne tak, že do plných stěn vybouráváš díry, podle oken, který seženeš, nebo si teprve rozmyslíš, jak velký :-D
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Krakonosh » stř 28. srp 2019 8:51:43

CharlesBass: Jsem ve fázi shánění podkladů. Tedy zatím beru vše, protože bych se rád pohrabal různými typy a vybral něco pro mne sympatického. Potom budu řešit (samozřejmě ještě před výrobou) kompatibilitu s osazením, které mám doma k dispozici, což mi buď seznam proředí, nebo zjistim že bude nejlepší ty repro vyházet a koupit nový. Zatím mi ale chybí ty zdroje, kde sehnat plánky, rozměry, konstrukce, bez toho se dále nedostanu. Jo, samozřejmě nejlepší je koupit repro, pak si u profesionála zaplatit návrh ozvučnice a pak něco řešit dál, ale to už je poněkud drahá varianta. A když koukám, co kolegové navrhují - koupit t.box a přeosadit - nemyslím si, že by tento postup byl vyloženě "průser"...
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od kelly.ok » stř 28. srp 2019 10:29:45

Ale proč shánět plánky a rozměry, když nevíš pro jaké osazení? To je přeci zbytečná práce... seženeš plánek, pak zjistíš že osazení bude jiné a můžeš shánět nanovo. Nejprve prostě je nutné vyřešit osazení (obzvlášť pokud to stavíš už s cílem to "pasovat" k něčemu, co už máš), pak až řešit plánky a rozměry. Jinak jak už padlo výše, mít monitory v bi-ampu je zřejmě ta nejdražší varianta. Přeosazování nějakého entry-level monitoru ať už od Thomanna nebo někoho jiného asi úplně řešení nebude. Skelet, kvůli kterému bys to vlastně kupoval, nebude v této kategorii pravděpodobně kvalitnější, než je zručný člověk schopen s trochou píle udělat sám (což už se trochu předpokládá, když o tom někdo uvažuje) a střeva jsou k ničemu a zřejmě ani nebudeš schopen se jich rozumně zbavit.

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 189
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Quicktor » stř 28. srp 2019 12:51:36

Já bych z toho zase nedělal takovou vědu.
Co vlastně od odposlechu očekávat ? Na běžný podium potřebuješ malý bedny ,který nebudou překážet,
budou mít slušnou citlivost a výkon min.300 watt. Po vykrákání všech blbých vazbících frekvencí z ní stejně
leze zvuk jak z pr..le. Ze zkušenosti můžu konstatovat,že interpret nejvíc řeší značku z který to na něj fňáká.
Proto jsem přejmenoval The box na JBL (viz výše ). A světe div se , rider splněn.
Mimochodem ty Apache 122 od Lohonky za 3200,- budou jistě konstrukčně mnohem kvalitnější.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1457
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od exxxi » stř 28. srp 2019 21:52:40

Nejjednodussi je koupit skelety na koaxialni monitory od Lohonky za 3200,- , k tomu koaxial od BC a original vyhybku od BC. A mas na nekolik let vystarano. Muzikanti jsou nadseny ze srozumitelnosti.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od Krakonosh » stř 28. srp 2019 22:24:56

kelly.ok: myslel jsem, že jsou nějaké servery, zaměřený na schémata a jenom je nemůžu objevit. Nemám problém (a nepřijde mi to zas tak pracné) se pohrabat v padesáti pláncích, vyselektovat si ty zajímavé a ověřit, jestli s tím, co mám doma budou tak nějak fungovat. BI-amp je nejdražší varianta pro ty, co nemají zbytné zesilovače. Já něco mám a přijde mi v tuto chvíli levnější když mám ze 4 kusů driverů jenom 2 stejný, tak pro každou sestavu nechat dělat výhybku...a předpokládám, že nějakej lehkej (opakuju lehkej) nesoulad mezi ozvučnicí a reprákem biamp dotáhne. Přeosazování t.boxů mi přijde jako zhůvěřilost.

O bednách od Lohonky vím, ale rád bych se třeba i prohrabáváním plánků něco přiučil, navíc takhle bych udělal za 6-8 tisíc 4 ks odposlechů a využil plonkový, ale slušný repráky, varianta od Lohonky by byla za 13 tisíc (nepočítám mínus, že bych vlastně taky neřešil soulad repro/bedna), koaxy přes pade...
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Konstrukční návody na samodlaby

Příspěvek od kelly.ok » čtv 29. srp 2019 9:02:18

vyloženě server na schémata asi ne...resp. občas někde něco je, ale o žádné nějaké velké systematické "databázi" nevím. Něco najdeš v projektech na audioweb.cz, řeší se to na repromania.net, někteří výrobci reproduktorů mají nějaké své projekty (např. beyma mívala poměrně rozsáhlý katalog projektů). Ono je těžké soustředit někde něco uceleného, nebo nedejbože univerzálního. Variant, kombinací a modifikací je mnoho... Záleží tedy prostě vždy na konrétním osazení od kterého je potřeba se odpíchnout. Pokud mám dané měniče, tak se podívat, jestli už to třeba někdo nestavěl,... Pokud ne, odsimulovat si ozvučnici pro basák (samozřejmě v rámci kompromisů, které rozměry odposlechu vždy budou), odladit (nechat odladit výhybky) a postavit to.

Samozřejmě návrh a konstrukce vlastních pasivních výhybek taky něco stojí... v tomhle se přikláním k tomu, že většinou je lepší držet se něčeho už vymyšleného, ověřeného a vyzkoušeného než ladit něco svého. Výsledek nebývá vždy ideální a cena za "vývoj" většinou přesáhne cenu varianty, kdy by člověk koupil osvědčenou odladěnou kombinaci měničů a výhybek.

On ten bi-amp samozřejmě není jen o zesilovačích, ale i o odpovídajícím počtu kanálů procesoru(ů), o tom, že se pak člověk tahá s dvojnásobkem zesilovačů, potřebuješ dražší a těžší kabely,...

Odpovědět

Zpět na „Repro“