Aktivní subbass

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
halapremek
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 08. zář 2019 12:45:43

Aktivní subbass

Příspěvek od halapremek » ned 08. zář 2019 13:23:33

Dobrý den. Zas jeden z těch hloupých dotazů. Sháním jeden subbass do kapely. Nevyznám se, co má a co nemá smysl kupovat, aby pak člověk nebyl naštvanej a za měsíc se toho nezbavoval. Hrajeme country (převážně), menší sály, venkovní (stanové) akce, nic extra velkého. Rád bych něco kompaktního, líbily se mi nějaké bedny. Předně Behringer B1200D Pro (měl jsem bass kombo behringera a nic moc, ale co tak hledám, na ty sub nejsou špatné recenze). Pak jsem pokukoval po Superlux SF12DS, no a co se mi jeví jako nejlepší cesta, i když o pár tisíc vejš, je Alto TS312S. Kdyby jste měli nějaké zkušenosti i s jinýma v té ceně do (okolo - spíš raději do :) ) 10tis., rád se dozvím. Nutno podotknout, že basu si obstarávám sám silným kombem. - max by ten sub jen malinko pomohl. Přišli jsme o aparát a teď hrajeme prozatím jen na vejšky + můj bass aparát. Chtěl bych něco kompaktního, lehkého, aby se mi to ještě vlezlo do auta a abych si na tom nedodělal plotýnky víc, než jsou, tak koukám po 12" (kombo mám taky 12" a akustický tlak bych řekl dobrý, proto víceméně nekoukám po větších - což mi třeba i vymluvíte). Díky za rady. Třeba se vydávám blbým směrem, je to možné, proto doufám, že mě nasměruje někdo, kdo tomu rozumí. :wink:

Uživatelský avatar
Exxxi naprihlasenn

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od Exxxi naprihlasenn » ned 08. zář 2019 17:32:14

Ten Superlux je dobrá kopie EV zxa. Ve dvou kusech udělá muziky relativně dost, na country v pohodě. Největší chyba je koupit jen jeden.

Uživatelský avatar
Marian

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od Marian » ned 08. zář 2019 17:59:35

B1200 pekne spracovaný ale nič extra, po preosadní kvalitnejším reprom to hrá o poznanie lepšie, zosilňovač je v tom relatívne OK ale ten repro to fakt brzdí. Ozvučnica celkom vizuálne pekne postavená ale použitý materíál nie je príliš kvalitný - DTD. Superlux repra nepoznám, mikrofóbny a slúchadlá od ních boli v rámci ceny veľmi slušné. V danej cene skôr odporučím dB Technologies SUB 612 ale nie je zrovna kompektný alebo Pyrit 112 Sub A ten ma celkom milo prekvapil, akurát je ťažší, repro v tom je fakt macek a myslím že mohli mu dopriať aj výkonnejší zosil. Pocitovo sa mi zdalo že ten v dB zaberal limiter skôr, hlavne ak sa pomtom chcelo niečo čo hrá bas neprerušene - d&b, klasické hodba, organoá hudba, alebo rýchle štýly ako metal či elektro.

Uživatelský avatar
Pan T

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od Pan T » ned 08. zář 2019 18:04:33

Postrádám informaci, k jakým že to vrchům je onen subbas hledán.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od Damton » ned 08. zář 2019 19:49:13

Mám zkušenosti z RCF sub 702 starší verze, ALTO TS212s , Proel s12a , db technologies 612 sub.

RCF - nic moc.Vyměnil jsem ho za ALTO a to hrálo líp.

ALTO TS212S - jde hodně nízko, hutný spodní bas. Bas je pomalejší méně čitelný, Ale pěkný nízký, 360 stupňů se šířící bas.
Když už klipuje tak to jde i trochu slyšet že už to není ono...

Proel s12a - bas je vysoko laděný, takový tvrdý přesný bas, nejde vůbec tak nízko jako ALTO, ale bas je přesnější a rychlejší, takový kopavější. Bas střílí dopředu před bednu, má směrovější bas. Ale drnčela mříž a i zesilovač :-(

db 612 sub - Jde níž než Proel ale ne tak nízko jako ALTO. Brzo bliká limiter. Ale zvuk nijak netrpí, nejlépe hraje když mírně poblikává :-D , zpracování je výborné nikde nic nedrnčí, a zvukově mi plně vyhovuje.Takové basy mám rád.

Asi na country bych volil to ALTO, je to takový měkký příjemný hodně nízký bas.

halapremek
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 08. zář 2019 12:45:43

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od halapremek » pon 09. zář 2019 6:58:47

Exxxi naprihlasenn píše:
ned 08. zář 2019 17:32:14
Ten Superlux je dobrá kopie EV zxa. Ve dvou kusech udělá muziky relativně dost, na country v pohodě. Největší chyba je koupit jen jeden.
Toho jsem se malinko obával. Můžete mi vysvětlit proč? Jestli zvukové vlastnosti, nebo to myslíte stran výkonu. Šíření nízkých tónů, tuším, má trochu jiné vlastnosti, než vyšších, tak jsem doufal, že by to nemusel být problém. Obzvlášť, když basa půjde ven z komba. Jestli můžete trochu rozvést, budu vděčný. Ono na dvě bedny už bych asi musel kupovat větší vůz, což není teď úplně reálné. :D Proto to hledání řešení jednou, kompaktnější bednou. Dík

Jinak na dotaz ohledně vršků, používáme pár https://kytary.cz/mackie-hd-1221/HN1170 ... IVXmImTIJg

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od relaxmusik » pon 09. zář 2019 7:19:21

Nepíšete jaké máte vrchní bedny, nejdůležitějším údajem je údaj SPL. Správně by mělo být 60% výkonu v subbasech a 40% výkonu ve vrchních bednách, vztaženo k SPL. U country si můžete dovolit poměr 50% na 50%, opět dle SPL.
Dále basové frekvence se budou vždy šířit v 360 stupních, pokud konstrukce subbasu neumožňuje směrování díky zvukovodu,
což v této levné variantě je nereálné.
Subbasy jsou velmi náchylné na nedostatek výkonu a je to velice rychle slyšet.
Na požadovaný styl bych doporučoval spíše 15" nebo 12" subbas, ale 12" bude velice brzy docházet dech.
Pokud chcete jenom jeden subbas tak za mne dB Tech. minimálně bych doporučil SUB15H a nebo raději DVA 09.
V současnosti přichází novinka SUB 915.
Řadám 6.. bych se raději vyhnul, výkonu nemají na rozdávání. Ale stále raději bych volil tyto než různé Behringery, Alta a jim podobné. :-)

halapremek
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 08. zář 2019 12:45:43

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od halapremek » pon 09. zář 2019 8:56:30

relaxmusik píše:
pon 09. zář 2019 7:19:21
Nepíšete jaké máte vrchní bedny, nejdůležitějším údajem je údaj SPL. Správně by mělo být 60% výkonu v subbasech a 40% výkonu ve vrchních bednách, vztaženo k SPL. U country si můžete dovolit poměr 50% na 50%, opět dle SPL.
Dále basové frekvence se budou vždy šířit v 360 stupních, pokud konstrukce subbasu neumožňuje směrování díky zvukovodu,
což v této levné variantě je nereálné.
Subbasy jsou velmi náchylné na nedostatek výkonu a je to velice rychle slyšet.
Na požadovaný styl bych doporučoval spíše 15" nebo 12" subbas, ale 12" bude velice brzy docházet dech.
Pokud chcete jenom jeden subbas tak za mne dB Tech. minimálně bych doporučil SUB15H a nebo raději DVA 09.
V současnosti přichází novinka SUB 915.
Řadám 6.. bych se raději vyhnul, výkonu nemají na rozdávání. Ale stále raději bych volil tyto než různé Behringery, Alta a jim podobné. :-)
Vrchní bedny jsem psal teď ráno, asi jsme to psali ve stejnou chvíli. No SUB 915 jsme už malinko nad rozpočtem. Ta řada 6 je reálnější. SUB612 nebo 615. Říkáte raději touhle cestou, než ALTO? Papírově má to ALTO větší výkon, což asi není úplně nejsměrodatnější údaj. Ta SUB612 a 615 - papírově stejný výkon (ovšem 15 uvádí 131dB, 12" 129dB, což se taky nějak zohleňuje - i když jsem o tom něco četl, úplně jsem z toho moudrý nebyl) Jak moc bude mezi nimi ve finále rozdíl? Měl jsem 15" kombo a vyměnil za 12". Ta ztráta akustického tlaku mi nepřišla tak velká a ta 12" mi přišla zvukem "konkrétnější". Ještě bych dodal, že ty vejšky ještě nikdy nejely víc, než na půlku, nepotřebovali jsme ještě takovou divočinu. (ono jako znouzecnost teď v sobotu posloužilo to moje 15"300W bass kombo místo subů a výkonově jelo tak na 1/5. Budou i větší akce, ale furt tam je dost rezerva. Jak jsem psal - přišli jsme o aparát a tak se to řešilo takhle pokoutně. :) )

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od kelly.ok » pon 09. zář 2019 9:59:40

Ta 615 opravdu nebude dobrá volba. V PA subwooferu prostě reprák s 2,5" cívkou podle mě nemá co dělat. 615 oproti 612 určitě bude mít navrch... sice bude třeba totožný modul, ale větší plocha membrány samozřejmě znamená "více rozhýbaného vzduchu", čili vyšší SPL, ale kdovíco to stále nebude.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od Damton » pon 09. zář 2019 10:04:20

Vezmi ALTO nebo db 612, tady občas zvukaři řádi přehání a doporučují často "overkilly" pro uvažované použití stylem co kdyby náhodou....
(jsem taky zvukař) Ale už jsem z toho asi vyrostl :-D
Pro tvé použití vezmi klidně to ALTO, měl jsem ho rok, tu starší verzi, a pro country na malé akce to bude supr. Lehce přimázneš poslední oktávu. My používáme jeden, ano slovy "jeden" 12" bas pro zábavovou kapelu na malé akcičky typu narozeniny, svatby atd. (30-80lidí) a naprosto v pohodě (Kapela klasika živé bicí,basa,akustika,elektrika) takže pro country ti to bude stačit naprosto v klidu. A db 612 má ten bas výš laděný a nejde zdaleka tak nízko jako ALTO. Nevařím z vody vždy komentuju něco co jsem měl nebo mám. To ALTO májí kolem mě další 3 lidi, už delší dobu, a jsou spokojeni. Lezl s toho lepší a silnější bas než ze staré řady RCF 702. (tu jsem měl taky).
Mě vyhovuje pro mé použití trvdším basem ten db 612.
Ale pro country bych zkusil to ALTO, které jde níž a má dokonce 3" cívku
Pozor ony i ty levné řady db jsou už vyrávěny v Číně.
Naposledy upravil(a) Damton dne pon 09. zář 2019 10:31:39, celkem upraveno 3 x.

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od relaxmusik » pon 09. zář 2019 10:09:50

Ono podle polohy potenciometru řešit výkon je velmi ošemetné. Rozdíl SPL 129 a 131 je 2dB to je cca 70% rozdíl hlasitosti.
Samozřejmě od obou výrobců je udávané SPL hodně optimistické a je v PEAK což je ve špičce. Při standartním výkonu se budeme
bavit o 126 a 128dB a reálně pravděpodobně o trochu méně.
Ano 12" je zvukově konkrétnější ale na větším prostoru s větším počtem posluchačů hodně rychle ztácí dech.
Bohužel fyzika se obejít nedá a pro všechny to platí stejně, t.z. k úbytku SPL dochází se vzrůstající dvojnásobnou vzdáleností
o -6db. Fyzycky to znamená, že pokud bude mít subbas SPL 128dB v 1 metru, ve 2m to bude již 122dB, ve 4m 116 atd.
Jinak citlivost měniče u SUB 615 mě vyšla 100,2dB při 1W/1m. Bohužel metodika neudává na jaké frekvenci, bohužel řada
výrobců tento údaj naměří třeba na 400Hz což je v případě subbasu hrajícím do 100 - 120Hz jaksi nepoužitelný údaj.
Výrobce udává 2,5" cívku což by mohlo eventuelně vydržet ale spíše při zhruba 500W.
Samozřejmě evropský výrobce udává častěji reálnější údaje nežli noname z asie.
Jednoduchou matematikou platí, že opravdu kilowatový subbas v aktivu je od 40tis. a více.:-)

halapremek
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 08. zář 2019 12:45:43

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od halapremek » pon 09. zář 2019 13:43:57

zábavovou kapelu na malé akcičky typu narozeniny, svatby atd. (30-80lidí) a naprosto v pohodě (Kapela klasika živé bicí,basa,akustika,elektrika)
No, tak nějak hráváme taky, občas malinko víc lidí (country saloon, menší sály, venkovní obecní akce - májka, vepř.hody atd.). Většinou bez bubnů, jen kytara, el.kytara,housle, banjo, basa. Převážně country, bluegrass, občas nějakej ploužící Olympic, atd. Myslím právě, že by to mohlo být dostačující (ale bez zkušeností myslet znamená, však víme co) Mně to ALTO připadá vychází taky nejlépe (i když ten dB612 jsem koukal má pro mě příznivější váhu :) - řeším každá kila - každé kilo navíc, je větší pravděpodobnost, že si plotýnky povyskočí víc, než jsou.

relaxmusic - díky za info ohledně SPL. Ještě doplňující otázka - mám to chápat, že pokud ta 12" a 15" mají stejné SPL a stejnou RMS wattáž, tak mi vyjdou podobně? Nebo i tak ta 15" prostě bude tlačit víc?

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od relaxmusik » pon 09. zář 2019 14:15:25

Když je stejné SPL, budou hrát stejně.
Ale aby zahrály stejně, musí mít box s menším basákem větší výkon zesilovače viz udávaných 600w oproti 1000W,
a nebo musí mít vyšší citlivost při udávaném parametru 1W/1m.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od Damton » pon 09. zář 2019 14:26:25

Tak to já mám už 3 roky po operaci plotýnky.
a razím heslo co neunese moje 16letá dcera nekupuju :-)
Ano to db 612 je lehoučké a díky konstrukci a madlu nahoře se příjemně nosí v jedné ruce. Ale i tak mám podvozek s kolečky.
Na Altu se mi nelíbilo když to opravdu jelo nadoraz tak slyšitelně funěly basreflexy do mříže, bylo to slyšitelné. To proudění vzduchu. v nátrubku a do mříže.
Na db 612 se nic takového neděje, díky jiné konstrukci basreflexu.
na té db 612 je limiter nastavený nějak moc brzo zabírá. Nejlépe ta bedna totiž hraje když klipuje :-D
Stále ve zvuku nejde slyšet nic negativního ani záběr limiteru. Ani že by repro nebo zesák měli dost.

To u toho Alta když klipuje tak zvuk už je docela slyšitelně horší. Jak asi záběrem limiteru, tak asi už i možnostma zesáku a repra.

Druhá věc u db 612 je ta, že jak je výš laděný a má jinou konstrukci než to ALTO, tak střílí basy před sebe směrem na parket. u ALTA se to rovnoměrně šířilo kolem bedny, basy byly nižší. Nevím čím si to vysvětlit ale ten bas u db 612 je opravdu směrovější než u ALTA. Asi opravdu tím vyšším laděním. Stačí chodit kolem bedny v kruhu a je to opravdu slyšitelné.

halapremek
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 08. zář 2019 12:45:43

Re: Aktivní subbass

Příspěvek od halapremek » pon 09. zář 2019 15:10:04

Když je stejné SPL, budou hrát stejně.
Ale aby zahrály stejně, musí mít box s menším basákem větší výkon zesilovače viz udávaných 600w oproti 1000W,
a nebo musí mít vyšší citlivost při udávaném parametru 1W/1m.
Perfekt. Díky.
Tak to já mám už 3 roky po operaci plotýnky.
a razím heslo co neunese moje 16letá dcera nekupuju
Naprosto chápu. Mně tu operaci před 9ti lety nedoporučovali, tak mám 2 plotny furt venku. Malá námaha, prochladnutí, blbé zvednutí, či blbý pohyb a tahám čtvrt roku nohu o holích. Člověk je pak trochu opatrnější a i si vybírá podle toho břemena.
Jinak ta db612 se mi taky začíná líbit, když to tak čtu.

Odpovědět

Zpět na „Repro“