Presonus AIR 12 - test

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Presonus AIR 12 - test

Příspěvek od Damton » stř 25. pro 2019 15:21:03

Info z provozu pro případné zájemce Presonus AIR 12

AIR 12
12" - 2,5" cívka
1" - 1,35" cívka
dělička 1,6khz (horna 90x60°)
zesilovač:
LF - 450W RMS třída D
HF - 150W RMS třída AB

Roky jsem měl RCF, takže jsem byl už na Italský "ukřičený" projev přivyknutý. Ale u ART 732 už to opravdu nešlo vydržet, u tohoto modelu ta ukřičenost dosáhla maxima. Dělám především akustické klidné žánry občas nějaký ten ples, zábava atd.. Ale žádné obrovské tlaky a křik nejsou potřeba. Proto jsem se rozhodl po přečtení zahraničních recenzí a uživatelských zkušeností vyzkoušet Presonus AIR.

Mám už pár akcí za sebou a tak hodnotím.
Jedním slovem by se to dalo AIR 12 pojmenovat jako "hodná" bedna.
Projev je nenásilný příjemný, rovný, nic nikde netrčí, nechybí. Pokud máte např. pouze sbor na pódiu a začnete zesilovat. Tak uslyšíte jenom to jak se zvuk zmohutňuje a zesiluje. Rozhodně nezačnete slyšet že zvuk začali hrát nějaké reproduktory. (pokud se chápeme :-D)

Přehlednost a čistota zvuku je opravdu ukázková, zní to jako studiová bedna. Jelikož už více jak 20let je má práce studiový zvuk dovolím si toto označení použít. Basy jsou rychlé přesné, nepřehnané a nezahuhňané. Opravdu příjemná a "hodná" bedna

Charakteristika je vyrovnaná. Používám preset - FOH na Stativu. Ten je v podstatě rovný. Žádné jiné presety jsem hlouběji netestovat.
AIR 12 tky provozuju s basáčkem db612 . Mix ui24r používám tak že AUX 8 mám MATRIX a jde do basáku. Mám HPF na 100hz.
Presonusy jedou s LPF od 90hz. Nastavení EQ basáčku, byla kapitola sama pro sebe....je to na další článek.

Hlasitost:
AIR 12 je stejně hlasitá jako všechno ostatní v téhle kategorii beden.
Presonusu je budiž ke cti že použily pravdivá čísla u max. SPL 123db a né žádné nesmysly jako JBL, YAMAHA a jejich 137db :-D ,kdo má hlavu na svém místě a kalkulačku, tak tomu je jasné kde je pravda :-D
Takže se nebojte tohoto nízkého čísla v konkurenci lží, bedna je opravdu hodně hlasitá.
I při plném zatížení si AIR zachovává svou čistotu a vyrovnanost. Bedna nezačne být nijak nepříjemná. Jelikož ji řežu na 90hz tak jsem ji klipovat ještě neviděl, a to už jsem to nevydržel já.
Plastový skelet je uvnitř vyztužen, vytlumen, odlitek plastu se zdá býti odolný. Zesilovač nemá ventilátor, supr.
Hnízdo na stativ je polohovací ,rovně, nebo 6 stupňový sklon. (praktické provedení, sklopíte i nasazeno na stativu). Hmotností 17kg patří k tomu lehčímu co lze najít v 12" aktivkách. Provedení je elegantní s mříží přes celou přední stěnu.

Opět teď kolem Vánoc jezdím z jedním větším akustickým hudebním tělesem, "https://www.facebook.com/Stepansti.kolednici/" kde mám opravdu možnost AIR řádně vyzkoušet. A musím uznat že to bylo dobré rozhodnutí. Po letech s RCF se mi pracuje se zvukem AIR daleko lépe. I když tomu řádně naložím zvuk je vždy příjemný a hlavně "nebolí" u RCF se mi často stávalo že si lidé stěžovali, "musí to tak hulákat ?" i když to opravdu nahlas nebylo, jenom to prostě " italsky hulákalo"....
Sály jsou běžné kulturáky 200-400 lidí, a AIR 12 s db612 a +malinkatý frontfill pro první řadu lidí (Achat 204 A) to uhraje naprosto s přehledem.

AIR 12 opravdu překvapily, svým kultivovaným "hodným" projevem který je naprosto přirozený, muzikální, a v kombinaci s kvalitním mikrofonem (používám hlavně ATM710, AE3000,PRO35, atd) prostě jenom zesílíte původní zvuk, charakteristika původního zvuku zůstává stejná. Ze zvučení se opět stala příjemná záležitost.
Sál si vždy malinko ještě doladím frekvenčně, stejně jako sfázování a vyzpožďování basáčku a frontfillu. I při takto minimálním PA setupu se to vyplatí. A zvuk je ještě lepší...

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Presonus AIR 12 - test

Příspěvek od Robert » stř 09. pro 2020 13:07:02

Tonda v jiném vlákně píše:
Damton píše:
stř 25. pro 2019 15:21:03

Na vršky bych být tebou se zaměřil na nějaké projevem příjemné, lehké, dvoupásmové aktivky. Měl jsem jich už asi milion. rád zkouším nové věci.
Momentálně z mé už asi ročni zkušenosti vřele doporučuju Presonus AIR 12 , tá bedna je krásně "hodná" příjemná, vše zní krásně, nebolí , neječí. Presonus jako jeden z mála uvádí opravdu reálné max SPL, Prosímtě hlavně nehleď a neporovnávej max. SPL tady všichni výrobci bohužel pěkně lžou ,nejvíce JBL a Yamaha.
Už jsem byl téměř rozhodnutý pro koupi AIR12 abych si je mohl porovnat sám, hledal jsem a porovnával, momentálně je na skladech víc ULT12, kde mne zaujal široký vyzařovací úhel bedny a uváděný akustický tlak blížící se "vylhaným" hodnotám jiných výrobců. Tož by mne zajímalo, jestli se Presonus přizpůsobuje trhu, nebo je opravdu o tolik hlasitější, když se AIR12 se svými udávanými 123 dB by byl srovnatelný s konkurencí a s udávanými 137 db (viz příspěvek výše). Momentálně mám JBL EON615 s udávanými 127 dB který je cenově srovnatelný s AIR12 a JBL SRX812P kde udávají 136 dB. Bude opravdu AIR12 srovnatelná hlasitostí s řadou SRX a Presonus řady ULT strčí konkurenci do kapsy???
Nyní jsem psal jenom o akustickém tlaku, ale co zvukové vlastnosti. AIR má pro středovrchy konec AB, takže budou hezké výšky, ne bzučivé a plechové, jako na laciných koncích třídy D. SRX není už z nejlevnějších a ULT také ne. Slyšel někdo jejich projev a má srovnání?
Jak jsem již psal, líbil by se mi příjemný zvuk, jak je vychválil u řady AIR12 Damton, ale v kombinaci s vysokým akustickým tlakem a širokým vyzařovacím úhlem řady ULT, jestli ten tlak je opravdu reálný.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Presonus AIR 12 - test

Příspěvek od Damton » stř 23. pro 2020 12:57:07

Presonus ULT bude úplně jiná bedna, tam se bojím toho, že je laděná primárně na vysoký akustický tlak. A ta "příjemnost" a jemnost AIR12 tam nebude. Já jsem stále spokojený s AIR12 , ta bedna je přesně to, co jsem v téhle cenové třídě hledal. Je to jako studiová bedna která umí zahrát nahlas.

Odpovědět

Zpět na „Repro“