Odposlechy pro varhaníka

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
BořekStavitel
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. bře 2019 20:18:54

Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od BořekStavitel » čtv 06. úno 2020 22:17:00

Zdravíčko,
potřeboval bych osadit odposlechy pro varhaníka na kůru v kostele. Představa jsou spíše aktivní bedýnky v páru, napájení je dobře přístupné. Bude to použito v podstatě jako nearfield. Není potřeba žádných velkých výkonů.
Mohl bych tam dát přímo nějaké nearfieldy a měl bych vyřešeno, jenže přemýšlím nad tím tak, aby byly bedny případně využitelné o pro něco jiného - např. odposlech pro akustický sbor s klavírem nebo jako frontfill při zvučení na PA. A tady se ztrácím co tam dát.
Nějaké dvoupásmo třeba s 8"+1" bude asi zbytečně velké pro to hlavní použití jako varhaníkův odposlech. Menší dvoupásma se většinou nedělají jako univerzálnější bedny. Někde jsem tu našel ACHAT 204A, což by mohlo být řešení, využil bych ho i jako FF (bohužel jsem neslyšel jak hraje, když jsem mrknul na Thomanna tak víc by se mi líbil ACHAT 206, ale ten je jenom pasiv).

Rozpočet není nijak vysoký. Kdyby se to pohybovalo v páru kolem 5 tis. (plus/mínus 3tis.) tak by to bylo fajn. Teoreticky i víc, ale klasika, peněz na zvuk moc není ...

Díky za návrhy.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od Damton » čtv 06. úno 2020 22:36:53

Mám páreček tohohle: https://www.thomann.de/cz/the_box_pro_achat_204_a.htm

A velice rád je používám na odposlechy pro sbory, tak aby slyšeli piáno a doprovodné nástroje popř. soĺový zpěv.
Umístňuju je na malý mikrofoní stativ.
Nebo je dávám jako frontfill na ty moje malé akcičky. Výkonostně to stačí. V basech to nic nezahraje, ale myslím že v podstatě pokud by chtěl varhaník slyšet celé pásmo varhan tak by tam musel mít tak 18" palec :-D
Pokud je to jenom pro orientaci a srozumitelnost poslechu tak bych se nebál těchto prcků. Je to kvalitně uděláno blízký poslch je příjemný nijak to neřeže do uší . Je potřeba pro rovnější poslech mírně stáhnout pásmo 200-300hz to tam trochu trčí. Ale jinak za ty peníze výborná, levná bedýnka. Hlasitost je slušná a taky je malá a nenápadná.
Dokonce na jedné malé konferenci - firemce jsem to použil jako mini nenápadné PA v kombinaci s 12" aktivním subem. To hrálo jak z praku :-D bylo to schováno v rohu na Velkém mikrofoním stativu.
Za ty peníze je to v pohodě. Nebál bych se toho. ALe samozřejmě MAYER sound to není no :-D

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od exxxi » pát 07. úno 2020 0:07:57

Na hudebnibazar.cz ted nekdo nabizel koaxialni 12" RCF nebo Beyma? Cena byla v pohodě.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

BořekStavitel
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. bře 2019 20:18:54

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od BořekStavitel » pát 07. úno 2020 8:48:56

Damton: Nemám ambice na Meyera:) Děkuji za zkušenosti. Otevřelo mi to nové obzory.
Exxxi: Beymy jsem našel (ty kostky), RCF ne. Nevím jestli to už není moc velké a drahé + zesík nebude za "patnáctset.
Jestli by nebyly nějaké tipy v trošku menších velikostech?

A ještě jsem zapomněl napsat, že ten odposlech nemá hrát varhany, ale řečníka z kostela, případně monitorování zpěvu varhaníků. apod.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od exxxi » pát 07. úno 2020 10:20:51

SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od Damton » pát 07. úno 2020 10:55:31

V tom případě je ten aktivní 2x4" thomann jasná volba :-D
Myslím že to zamýšlený účel splní. Bude to malé nebude to zavazet, je to aktivní, s automatickým zapínaním atd...

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od Marian » sob 08. úno 2020 18:27:12

Pokiaľ je to klasicky digitálny (kostolný) "organ" tak ma zabudované reproduktory. Keďže nehrajú tak predpokladám že signál do zosilňovača beriete z výstupu pre slúchadla. Väčšina modelov má aj cinche alebo jacky line out (aux out), keď napojíte zosil stadiaľ vstavané reproduktory budú hrať tiež. Ak je to starší model tak line out to nemá, potom tam stačí urobiť jednoduchú úpravu - premostiť rozpínací kontakt na jacku. Stačí iba nastaviť pomer hlasitosti medzi. Každopádne už som videl aj riešenie že napojili PA reproduktory (Omnitronic :shock: ) na vstavaný zosilňovač organa miesto pôvodných zabudovaných repro - tie odpojili, potom sú malé monitory asi najlacnejšie riešenie. Samozrejme nearfield odposluch je dobre riešenie, basy sa šíria pomerne dobre, najmä keď sedí organista za reprobedňami pre ľud, niekedy až to vadí lebo nepočuje čo hrá v pravej lebo to duní.

Uživatelský avatar
PanT

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od PanT » ned 09. úno 2020 11:15:52

Marian: nečteš... odposlechy nemají hrát varhany

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od Marian » ned 09. úno 2020 15:44:53

Uppsss! :oops: :cry: Tak ešte mi napadá použiť 100V reproduktor najskôr budú mať v kostole 100V rozvod sú aj také čo majú zabudovaný prepínač výkonu (hlasitosti) napr Rduch K1-20Reg, dostať sa k linkovému signálu môže byť problém, najmä ak je zosil v sakrestii.

BořekStavitel
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. bře 2019 20:18:54

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od BořekStavitel » úte 11. úno 2020 9:44:43

Marian: řeším samotné bedny, né jak to připojit. 100 ani 70V rozvod není.
Exxxi: Omlouvám se, špatně jsem na mobilu přečetl "koaxialni 12" RCF nebo Beyma" takže jsem našel to NEBO = Beyma :)

Jinak se mi třošku zvednul rozpočet. Takže se nemusí šetřit za každu cenu. Věděli byste o něčem v trošku vyšší cenové hladině než jsem uváděl? (orientačně 10-15k za bednu).
Ještě přibylo, že by se měla osadit jedna delay zóna do kostela. Kabeláž by se táhla právě od varhaníka, tak přemýšlím, jestli nepořídit všechny 4 bedny (2 varhaník a 2 delay zóna) v pasivu z jednoho 4 kanálového zesilovače. Tudíž odposlechy pro varhaníka by nutně nemusely být aktivní.
Jako hlavní bedny jsou v kostele JBL CBT 70J-1, tak by bylo potřeba něco k nim. Nevím zda držet CBT series, protože JBLko tam nemá nic v menším provedení. Nebo jít do nějakých menších boxů od JBL/jiného výrobce ? Cenová hladina 1 bedny tak do 20k. Nemáte někdo zkušenosti?

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od exxxi » úte 11. úno 2020 10:17:08

V kostele rad pouzivam Electrovoice ELX12-200, urcite by byla v pohode i 10" verze. Taky tam davam casto na zpozdovaky koaxialni B@C. Jinak dobre ohlasy jsou na tohle a cena je spickova:
https://www.muziker.cz/turbosound-tfx122m-an
Jen jsi nam neprozradil, jak chces resit zpozdeni. Nektery modely Turbosound to maji.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

BořekStavitel
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. bře 2019 20:18:54

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od BořekStavitel » úte 11. úno 2020 12:47:21

Díky za tipy. Já teda uvažoval spíše o menší bedně (do té delay zony), něco s 6 nebo 8" nebo 2x6" apod. Spíše sloupkoidniho. Nebo jeden modul z nejakeho LineAreay systému? Ale nejvíc mě teda zajímají zkušenosti. Co jste kde slyšeli pripadne instalovali. Třeba by to mohlo být i dražší...
exxxi píše:
úte 11. úno 2020 10:17:08
Jen jsi nam neprozradil, jak chces resit zpozdeni.
Zpožděním auxu z mixu.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od safa » ned 16. úno 2020 21:59:28

BořekStavitel píše:
čtv 06. úno 2020 22:17:00
Bude to použito v podstatě jako nearfield. Není potřeba žádných velkých výkonů.
Kdyby tam nebyl ten cenovej limit doporucil bych EV ZXA1, ale dve bedny za 5k to je fakt hodne velky omezeni. Nicmene: pokud si poradis s pripojovacim terminalem tak zkus tohle, prekvapilo me, ze to fakt hraje dobre a na blizkej odposlech pro varhanika by to predpokladam stacilo (pokud teda varhanik na kuru nehraje s bigbitovou kapelou :D ). Ovsem je to urceno pro nastennou montaz:

https://www.kreatek.cz/apart-audio-sdq5p-w.html

BořekStavitel
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 14. bře 2019 20:18:54

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od BořekStavitel » úte 18. úno 2020 7:21:10

Safa: Spíše 5k na jednu bednu.

Ale více než odposlechy pro varhaníka teďka přemýšlím nad těmi vykrývacími bednami. Podle toho, co bude v delay zóně, tak přizpůsobím i varhaníkovy odposlechy (když bude v delay pasiv, tak varhaník dostane taky pasiv apod.).

Jen tak pro zajímavost jsem na delay zónu zkusil poptat Nexo iD24. Je to drahé, ale asi né tak šíleně jak jsem si myslel (myslím cenu jen za bedny), jsou levnější dokonce i než PS8. Ale nemám s Nexem zkušenosti a jako celý systém mi bylo nabídnuto DTDAMP4x1.3C (což je teda strašně drahé) a procesor DTD-TU TD digital controller Touring version (ten už není až tak šíleně drahý). Tak se chci zeptat jaké máte s Nexem zkušenosti - je to systém, tak je nutné mít vše od nich nebo se dá někde ušetřit a použít třeba zesík třetí strany?
Tím jsem se dostal do úplně jiných cenových relací (neříkám, že to bude nakoupeno ale zvažuji i tyto možnosti). Tak kdybyste měli i nějakou konkurenci k tomuto systému, rád si rozšířím obzor. Děkuji za rady.

PS.: Třeba to tu čtou i kluci z MusicDat, tak se omlouvám, že jsem se nezeptal hned jich. Ale víc hlav víc ví :)

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Odposlechy pro varhaníka

Příspěvek od safa » úte 18. úno 2020 11:33:10

Tak to jsme ale v uplne jiny cenovce nez je 5k, ne ? :D

ID24 myslim vyzaduje pro spravnou fci NXAMP nebo aspon kontroler, tam se obavam ze neusetris. Pokud netrvas na Nexu mel bych funkcne podobnou bednu v VL262 ktera ma v sobe pasivni vyhybku s ochranama a muzes ji krmit cimkoliv (pokud bys chtel v kovovem provedeni skrine tak se stejne osazeni dela jako TS200).

https://www.dynacord.com/product.php?id=34&country=IN

Odpovědět

Zpět na „Repro“