Propojení tří subwooferů

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Propojení tří subwooferů

Příspěvek od strapal » ned 05. dub 2020 9:24:22

Ahoj.

Chtěl bych se zeptat, jak by se ideálně dalo vyřešil zapojení tří subwooferů. Mám dva satelity + dva suby. Potřebuju ještě jeden sub. Samozřejmě není problém jednoduše vyrobit dvě kabelové propojky, propojit na každém krajním subu na tvrdo vstupy A a B a z B výstupů nakrmit AB vstupy středového subu, ale je to vůbec vhodné řešení? Chápu, že středový sub bude nutno tlumit, jelikož v režimu stereo bude hrát oba kanály. Jakou elektronikou srovnat úrovně? Ano, vím, ideálně sudý počet subů, ale zatím jen dotaz. Jedná se o Turbosound IQ15B s Klark Teknik plným DSP, provoz reprodukované hudby, suby u sebe ve středu.

Díkes za ifo.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od Otas » ned 05. dub 2020 11:57:14

Konkrétně ty suby neznám z praxe, tak jen teoreticky:
Pokud jsou dnes dva suby u sebe ve středu, pak stejně vytvářejí signál, podobný součtu A+B. Třetí sub je v tom jen podpoří, při stejném zatížení (čili regulátorem hlasitosti zeslaben, jak správně píšeš) značně přidá basům na síle (marně si zkouším v hlavě spočítat o kolik, že by o 3 dB?).
Je otázkou, zda procesor dovede spojit výstup, nepoužitý pro satelit, jako paralelní k subu (mohl by, je to přeci legitimní situace dublovat suby). Nebo by se tam musely dát kabelové kalhoty - rozbočení.

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od Marian » ned 05. dub 2020 14:09:29

Ja by som prepojil všetky suby medzi sebou akoby stereo ... prívod z mixu do A aj do B 1. subu, z 1. subu outy A aj B do 2. podoben zu 2. do 3. ... a z 3. subu z outou by som tom rozdelil na strany medzi satelity, keď sú 3 suby v strede pri sebe skôr by to bolo na škodu rozdeľovať to na "stereo" ako na úžitok, nech hrajú všetky 3 to iste t.j. A+B sum. Tak by nemali byť znateľné rozdiely v úrovni signálu.

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 184
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od Quicktor » ned 05. dub 2020 14:35:52

Tyhle subwoofery má Exxxi , tak se možná ozve , jak to nejlíp propojit.
Halóóó Exxxi ... beztak máš teď prd co na práci. ( tak jako my všichni ).

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od exxxi » ned 05. dub 2020 19:14:13

Jestli jsem pochopil dobře, že suby budou u sebe na středu, tak stačí do jednoho vést L a z něj pokračovat do satelitu. Do druhého pustíš B, pošleš do třetího a pak do satelitu. Pokud jen přehráváš muziku, tak na 99% budeš mít stejně v obou kanálech basy bez panoramy. Takže bych nechal všechny hlasitosti na stejno. Spíš bych si pohrál s rozestavěním, já to vždycky dával natěsno k sobě, ale moudřejší mi tvrdili, že mezi suby to chce nechat 10cm, aby se vůbec mohly nadechnout. A pokud si s tim chceš hrát, tak můžeš na tom prostřednim subu zkusit delay, minimální je asi 10cm. Anebo všechny zpozdit vůči satelitům o pár cm, tedy nejmíň 10.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od strapal » pon 06. dub 2020 15:12:31

Jen pro upřesnění, tyto ač "chytré" suby, nemají možnost zapnout AB mix výstupy tak, jak je to u satelitú této značky... Myslím tím to, že pokud mám signál jen ve vstupu A (nebo jen B), tak je aktivní vždy jen daný výstup, nikoliv oba dva výstupy. Teda pokud mně exxi neopraví... Takže asi nezbude než "kalhotkovat" nebo zakrabičkovat pár panelových XLR a vyrobit rozbočovač. Akorát se přiznám, asi vlivem včerejší dávky dezinfekce, že jsem nabízené propojení zatím nepochopil. Sjednoťme to - tři suby mají A a B vstupy / výstupy (A1- B1, A2 - B2, A3 - B3) a L a P nechejme výstupu mixu, ať se v tom neztratím.. Každopádně zatím děkuji všem za info a pokusím se rozkódovat navrhované řešení....

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od Robert » pon 06. dub 2020 16:04:53

....nemáš možnost pro řešení situace využít jeden AUX a vytvořit si z mixu přímý mono výstup pro subbasy?

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od exxxi » pon 06. dub 2020 16:33:10

Já nerozumím, proč kalhotkovat. Strčím do prvního subu, pošlu do druhého subu a pokračuji do satelitu. Když mám dva basy na stranu, tak to tak funguje.
Edit: verze s aux do subu je taky možná.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od strapal » pon 06. dub 2020 22:25:55

Marian píše:
ned 05. dub 2020 14:09:29
Ja by som prepojil všetky suby medzi sebou akoby stereo ... prívod z mixu do A aj do B 1. subu, z 1. subu outy A aj B do 2. podoben zu 2. do 3. ... a z 3. subu z outou by som tom rozdelil na strany medzi satelity, keď sú 3 suby v strede pri sebe skôr by to bolo na škodu rozdeľovať to na "stereo" ako na úžitok, nech hrajú všetky 3 to iste t.j. A+B sum. Tak by nemali byť znateľné rozdiely v úrovni signálu.
Jasné jak facka... Nevím proč hledám složitosti. :oops: :oops: :oops: Exxi, taky jsi to tak zřejmě myslel, ale nedocvaklo mi to. Chtěl jsem to stále zapojovat ze středního sudu ke krajním, proto mi nedošlo, že začít krajním je řešení..
Naposledy upravil(a) strapal dne pon 06. dub 2020 22:37:25, celkem upraveno 1 x.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Propojení tří subwooferů

Příspěvek od strapal » pon 06. dub 2020 22:31:19

Robert píše:
pon 06. dub 2020 16:04:53
....nemáš možnost pro řešení situace využít jeden AUX a vytvořit si z mixu přímý mono výstup pro subbasy?
Bohužel ne. Jedu na digitální konzoli, kde je pro tento účel jediný použitelný AUX využit pro DMX.

Odpovědět

Zpět na „Repro“