Letní kino

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Tomáš Sosna

Letní kino

Příspěvek od Tomáš Sosna » úte 02. čer 2020 15:59:28

Dobrý den,
mohl by mi někdo poradit (jsem skutečně úplný neumětel, tak se omlouvám za přihlouplost dotazů), co vše je z hlediska audio nutné pro malé letní kino (cca 15 x 15 metrů). Nejde o dokonalost multiplexu, ale o srozumitelnost dialogů, kvůli velikosti prostoru bych prozatím nechtěl jít ani do zadních repráků (ano, vím o sníženém zážitku). Jde mi tedy o to, co VŠE je nutno pořídit z hlediska audio pro to, aby se z placky dostal zvuk do uší.

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Letní kino

Příspěvek od Marian » úte 02. čer 2020 19:11:33

Určite by som dal L, R, center a pod neho sub. Suroundy nie su nevyhnutnosť, ale stačilo by tam aj niečo lacné aspoň 2ks a efekt to spraví dobrí. Išiel by som do nižších tried PA od najkého značkového výrobcu. Napr. 3x ZLX12P+ELX18P, prípadne lacnejší systém s Turbosound Milan 2x10 1x12+18 a pod. by aj mohlo stačiť, na suroundy dačo ako Alto TX 208 by myslím aj vyhovelo

MisaBure83
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 02. čer 2020 21:28:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Letní kino

Příspěvek od MisaBure83 » úte 02. čer 2020 21:32:31

Myslím, že jednoduchý hifi zvuk. 5 \ 1

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Letní kino

Příspěvek od Palko » úte 02. čer 2020 22:23:48

Dělám také letní kino. Tedy zatím naposledy v minulém roce. Objednávají si to u mě okolní vesnice... docela se to stává módou. Promítám 16mm filmy z přenosné promítačky Eiki SSL. Pro ozvučení pro těch 50 - 70 lidí mi bohatě stačí jeden kus EON 510. Alternativ je samozřejmě mnoho např. RCF 310A.....
Mám samozřejmě i fůru velkých beden, ale je zbytečné je tahat.
Ať se daří
Palko.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Letní kino

Příspěvek od CharlesBass » úte 02. čer 2020 22:45:08

Zlatý bažant Kinematograf https://www.kinematograf.sk/archiv/2019-2/ má dva pasívní třípásmové boxy a uzvučí s tim i docela dost lidí, i na zemi položené to zážitek nekazí - osobně asi třikrát ozkoušeno. Výkon odhaduji na 2x300W. Typ sem nezkoumal, ale za oknem toho Jelce sem viděl zadní stranu nějakého QSC.

Doporučoval bych též co psal Marian - absolutně postačí dva boxy nižších řad od renomovaných výrobců (RCF, DB Technologies, atp). Pasiv má výhodu - že zeilovač může být u promítačky (pod kontrolou) a jen tam stačí dovést 230V a také v případě náhlého deště jsou pasivní boxy přeci jen torchu odolnější - respektive bezpečnější.

Teda ale MONO, jak píše Palko, tak do toho bych u dnešních - širokoúhlých filmů vůbec nešel! Minimálně stereo. Obvzláť když je i na pitomým DVD k dispozici i více než 5 kanálů kvalitního formátu a kopa beden k tomu.

Možná by více k tomuto dokázal napsat sledge :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Letní kino

Příspěvek od Marian » stř 03. čer 2020 0:15:00

Suhlasím pasív je lepší čo sa týka odolnosti voči priadnému dažďu, cenovo však víde čosi drahšie. Ešte mi napadá riešenie z 2 malými L, R a center dať čosi väčší s 15" potom by to mohlo byť dobre aj bez SW. Konfigurácia s centrom ma výhodu že ak sa zapne priestorový zvuk a umiestni sa za alebo tesne pod plátno tak dialógy idú zo stredu akoby z obrazu, pri stereu je to najmä bližšie k plátnu poznať že zvuk ide zboku

Uživatelský avatar
Tomáš Sosna

Re: Letní kino

Příspěvek od Tomáš Sosna » stř 03. čer 2020 5:59:11

Díky moc. Stále mi není jasné, jak se ten zvuk z toho DVD dostane do těch beden....

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Letní kino

Příspěvek od CharlesBass » stř 03. čer 2020 8:10:24

No podobně jako do promítačky :-) Přehrávač musí mít výstup i na analogové audio - minimálně to bývá L+R na konektorech cicnh. To se propojí příslušným kabelem se zesilovačem či aktívními boxy. :-) U některých bývají i výstupy 5.1 analogově, ale už téměř vždy spíše digitální. To se dá taky řešit, převodníkem.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Letní kino

Příspěvek od Palko » stř 03. čer 2020 17:38:09

Pánové, je třeba si tedy ujasnit, jestli hovoříme o kinu a promítání z promítačky - to dělám já. Zákládají se do ní filmové pásy 16mm nebo 35mm. Pak tady opravdu hovořme o monu. A o cinchech nebo nějakém digitálním výstupu si tady nechte zdát.
Nebo jen prostě pouštíte nějaké DVD nebo BR přes dataprojektor a pak samozřejmě využijte tolik zvukových kanálů kolik máte k dispozici na nosiči, nebo zařízení.
To co dělám já vypadá přesně takhle:
https://www.youtube.com/watch?v=MCQbasz-aWQ
Jen tam nemáme ten popcorn, ale klobásy a pivo.

CharlesBass píše:
Teda ale MONO, jak píše Palko, tak do toho bych u dnešních - širokoúhlých filmů vůbec nešel! Minimálně stereo...

Když jsou všechny filmy na 16mm filmech mono, všechny promítačky umí jen mono, tak z toho stereo neudělám. Proto mi opravdu stačí jedna bedna.

Ať se daří, Palko.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Letní kino

Příspěvek od Palko » stř 03. čer 2020 18:43:46

No a co se týká obrazu, tak širokoúhlý film na 16mm filmových pásech taky není. Je vždy ve formátu 4:3. A není to tak dávno - snad jen 11 let co jsme čuměli na CRT televize v analogovém vysílání taky ve formátu 4:3. A stereo u analogového vysílání také dlouho..dlouho nebylo

Palko.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Letní kino

Příspěvek od kelly.ok » stř 03. čer 2020 21:06:15

Děláme každoročně letní kino, několikrát za léto na různých místech... přehráváme z HDD playeru, u projektoru malý mix na ovládání, zvuk již prakticky vždy jen dvě aktivky Dynacord A115A... uhrálo to i téměř 400 diváků. Jak tu padlo, pasiv je odolnější co se počasí týče a zesilovač u projekce určitě praktický, ale třeba my konkrétně většinou promítáme z cca 25-30m, někdy i o něco víc a tahat 40m speakony, tomu bych se asi chtěl vyhnout. Takhle mám na jedné cívce spojené 230V a 2xXLR a natáhnu to při jednom.

Mám odzkoušeno venku i 5.1, 3.1, 3.0, stereo + sub: S menšími 12" satelity a 15" subem byl výsledek o něco lepší než ty A115ky, 5.1(stereo main a center 15" dvoupásma, 2x15" sub a 4ks 10" na surround) na ven naprosto zbytečné (lidi jdou na film "v přírodě" na dece s pivem a vínem v ruce a nějaký surround zvuk je jim ukradený... dojem to udělá maximálně na pár technicistních jednotlivců kvůli kterým to nemá význam vždy stavět a řešit). Rozdíl stereo a sestavy s centrem víceméně totéž jako 5.1 ... nějaký smysl to pro pár lidí mít může, ale když to člověk staví po několikáté v řadě snaží si to co nejvíce zjednodušit... klíčový přínos pro atmosféru letního kina to opět nemá, tam je to prostě o jiných věcech. Stereo pouštěné z adekvátního zdroje signálu (tedy buď ze stereo stopy nebo správný downmix z 5.1) mi přijde jako naprosto dostačující.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Letní kino

Příspěvek od CharlesBass » čtv 04. čer 2020 1:09:18

Palko, to jenom, že už v úvodu se Tomáš ptal na DVD :-) Mohla by vzniktout mejlka :-) Mě je, samozřejmě, jasné, že z 16 nejde dostat stereo :-) Můj děda jezdil po východní evropě v padesátých letech s promítačkou. Takový ty fígle s hasením hořícího filmu chytnuvšího od lampy, převíjení jediného tlampače, či odlévání ojničních ložisek do elktrocentrály, u místního kováře tedy, alespoň z vyprávění znám :-D
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Repro“