nastavení dělící frekvence

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

nastavení dělící frekvence

Příspěvek od james29 » čtv 30. črc 2020 11:59:47

Ahoj všem,

pořídil jsem větší aparát i na venkovní hraní a potřeboval bych poradit s nastavením dělící frekvence mezi vrchy a spodky.
Jako vrchy mám electro-voice ETX 15P a k tomu subbas electro-voce EKX 18SP.
Jestli jsem to správně pochopil na těch vrchcách lze nastavit dělící frekvenci toho co jde dál do subu. NEvím jestli jsem to popsal dobře, protože jsem se tímhle nikdy nezabýval, hrál jsem na vždy na malé dvoupásma.

Díky za rady

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od kelly.ok » čtv 30. črc 2020 13:26:38

Nastavení musíš udělat na DSP každého boxu zvlášť (tedy nastavit shodnou dělící frekvenci jak na satelitu tak subwooferu), vstup a výstup jsou pouze paralelní konektory, tedy výstupní signál není ovlivněn nastavením DSP daného boxu. V manuálu se k tomu určitě dočteš vše potřebné blíže. Trochu si říkám, proč jsi k ETX15P nekoupil subwoofer ze stejné serie, měl bys pak v DSP přesně odladěné presety specificky přímo pro tuto kombinaci.

james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od james29 » čtv 30. črc 2020 14:05:38

Protože jsem pořizoval vše najednou ted v rozmezí pár měsíců včetně mikrofonů stojanů kabelů tak už docházejí peníze. A chtěl jsem sub s 18 reprákem. ETX 18sp stojí 37k. předpokládám že tu hodnotu dělící frekvence musím vyzkoušet, ale dá se poradit alespon v jakém rozmezí se používá nejčastěji?
Díky

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od kelly.ok » čtv 30. črc 2020 14:35:52

Tak samozřejmě záleží jak se k tomu přistupuje, já bych asi šetřil spíš jinde než zrovna na subwooferech. Ne že bych neveřil že EKX hrát nebude, potkávám občas sestavz 2xEKX12P + 2xEKX18SP a hraje to velmi slušně, jen bych se bál, že pod těmi 15" ETX můžou ty suby tahat za kratší konec (bez ohledu na tu absenci továrního presetu pro danou kombinaci sub/top). Ale záleží taky co se hraje a kde se hraje (na venek pro bigbeatovou kapelu například bych spíš chtěl mít na subwooferech pár dB k dobru než naopak, ne ani tak pro potřebu kdovíjakého tlaku za všech okolností, ale ne vždy lze např. stavět basovky tak jak by bylo ideální, a pokud je tedy třeba nelze dát jinam než na podium po stranách, můžou pak decibely chybět). Samozřejmě monžnost je i to, že suby budou výkonově zcela dostačovat a satelity budou hrát hezky v klidu s rezervou... pak ovšem lze zvažovat, jestli by nestačila naopak nižší řada satelitů (tedy další možné ušetřené kačky).

Dělička se nejčastěji pohybuje v rozmezí 80-120Hz, což budou pravděpodobně i hodnoty které nabídne DSP (80/100/120Hz). Která z toho to bude nezbývá než vyzkoušet.

james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od james29 » čtv 30. črc 2020 15:01:18

No já jsem původně s nákupem subu ani moc nepočítal, protože zvučit budu primárně folkovou kapelu bez bicích jen s kachonem, uvnitř a občas venku. CHtěl jsem mít výkonovou rezervu a proto jsem šel do bazarových ETX15. Následně se objevila nabídka na zvučení ještě jiných akcí kde se objeví i country kapela nebo blues a mělčí rock kde už bicí jsou a ty basy by tam asi chyběly. Nevím, až s tím odehraju pár akcí třeba se prostě zblázním a ty EKX18SP koupím. Původně jsem chtěl koupit EKX 15SP ale pak jsem početl pár informací a radši to změnil na EKX 18SP protože ten bas bude asi lepší. Uvidím. Každopádně moc díky za rady.

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od Marian » pát 31. črc 2020 18:53:55

ETX 15P sami o sebe hrajú basy celkom prijateľne a keď nemusia hrať na plné pecky dá sa to vyekvalizovať, keď sa da 45Hz PEQ +6-9dB na akcie typu svadba či oslava ani nie je subbas nutný. Deliť by som to najskôr skúsil čím nižšie t.j. na 80Hz, ale môže sa stať že pri inej frekvencii to bude v konkrétnom priestore lepšie. Ak by bas ťahal výrazne za kratší koniec tak nezapnúť na satelitoch crossover, iba stiahnuť basy o -9-12dB na požadovanú úroveň pomocou PEQ, delayom by to malo ísť dorovnať aby sa to nepobilo a basov bude čosi viac na úkor podania stredového pásma, ale nevidel by som to tragicky. Ísť do 18" bola dobrá voľba, jeden EKX15SP by tomu príliš nepomohol to by trebalo 4-6ks aby to bolo adekvátne tým ETX, tak ten 18" aspoň trocha viac zaberie dole, aj keď aj keď v 1ks to nebude hitparáda.

james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od james29 » pon 03. srp 2020 9:03:27

Díky za reakci, vím že jedna bedna není nic moc, ale kšefty se hrnou tak pokud bude třeba dokoupím druhou a to by na ten folk a folkrock mělo stačit. Nikam jinam se neženu. V sobotu první akce s novou sestavou tak dám vědět.

mifune
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 214
Registrován: stř 22. lis 2017 17:29:43

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od mifune » čtv 06. srp 2020 23:09:39

Myslím si že Ti "Kelly.ok" (jako vždy popravdě) napsal jako v "advokátní praxi" je to "merito věci" koupit jednu "sadu" , "výrobní řadu" , "linii", amatérsky a jednoduše sesazenou sérii...pak to funguje - výrobci to majó už vychytaný - teda skoro vždy...

james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od james29 » pát 07. srp 2020 9:30:16

ještě otázka jestli jsem pochopil správně. Výstup z mixu třeba L půjde do subu tam nastavím dělící frekvenci a výstupem ho pošlu dál do satelitu, kde taky nastavím dělící frekvenci. Druhý výstup R půjde rovnou do satelitu a tam už dělící frekvenci nenastavuju

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od kelly.ok » pát 07. srp 2020 14:33:44

Dělicí frekvence musí (resp. měla by) být nastavena všude (stejná), tedy jak v levém tak pravém satelitu. U konfigurace stereo 2sub/2sat by mělo být v podstatě jedno jestli půjdeš nejprve do subwooferů a pak do satelitů nebo obráceně (In/Out jsou jen paralelní, neovlivněné DSP, gainem apod.). V tvém případě 1. subwooferu bych šel z L mixu do L satelitu, R mixu do R satelitu a z výstupů obou satelitů následně do vstupu subwooferu (tedy L+R sum), nebo samozřejmě opět i obráceně (nejprve L a R do subu a odtud následně do satelitů).

james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Re: nastavení dělící frekvence

Příspěvek od james29 » pon 10. srp 2020 9:20:05

Odehrál jsem s tím první akci. Byl to takový velký prostor pod střechou ale bez bočních zdí. Dělil jsem to na 80 khz. z mixu jsem šel do satelitů a z nich do subbasu. Basů bylo až dost nakonec jsem ten subbas ubíral pod nulu. Uvidíme příští týden, to bude celá akce venku na louce, tam už to asi bude o něco horší.

Odpovědět

Zpět na „Repro“